Od wielu lat Rosja flirtuje z radykałami w Stanach Zjednoczonych, przyczyniając się do pogłębiania podziałów społecznych.

Masowe protesty trwające w Stanach Zjednoczonych pokazują światu stare rany Ameryki, które krwawią od setek lat. Chociaż przyczyną zamieszek była tragiczna śmierć Afroamerykanina George’a Floyda, sprzeczności w amerykańskim społeczeństwie świadomie podsycane przez Rosję już od dawna. Przez wiele lat Kreml dokłada wszelkich starań, aby ponownie rozpalić ten stary tlący się konflikt – piszą autorzy raportu Instytutu Badań Globalnych Zagrożeń i Demokracji (Institute for Global Threats and Democracies Studies).

Jeszcze w latach dwudziestych i czterdziestych XX wieku Związek Radziecki popierał ruchy antyfaszystowskie różnych krajów, często posługując się terminem „antifa” w ich opisie – przypominają eksperci.

Ultra-lewicowe grupy terrorystyczne, praktykujące ideologię bliską Antifie, były wykorzystywane przez radziecki wywiad podczas zimnej wojny w celu destabilizacji Europy Zachodniej poprzez przeprowadzanie aktów terroru przeciwko siłom bezpieczeństwa, celom wojskowym i osobom politycznym. […] Po dojściu do władzy Władimira Putina temat faszystowskiego zagrożenia był aktywnie wykorzystywany w polityce zagranicznej i wewnętrznej Rosji. Wszystkie reżimy, które nie podzielają polityki Moskwy, są oskarżane o faszyzm”

czytamy w raporcie.

Jednoczesne wsparcie ruchów ultra-lewicowych i neonazistowskich pozwala Kremlowi elastycznie wykorzystywać obie ideologie, podsycając konflikt, który destabilizuje demokrację. Taka strategia pozwala Rosji wdrażać zasadę polityki „dziel i rządź” – piszą eksperci instytutu.

W ten sam czas Rosja stworzyła w sieciach społecznościowych fałszywe grupy na rzecz Afroamerykanów, jednocześnie współpracując ze zwolennikami idei białej wyższości.

Rosyjska narracja w pełni pokrywa się z tezami Kremla z czasów zimnej wojny. Demonstrując chaos, przemoc i łamanie praw człowieka za granicą, Kreml rozwiązuje swój wewnętrzny problem polityczny. Relacje z wydarzeń w Stanach Zjednoczonych pozwalają Rosji stworzyć obraz w przestrzeni informacyjnej, który dyskredytuje obcą demokrację. Oprócz tego, Kreml dokłada wszelkich starań, aby zaostrzyć sprzeczności między demokratami a republikanami. Strategicznym celem Rosji jest osłabienie amerykańskich instytucji rządowych i podważenie ich reputacji zarówno w kraju, jak i za granicą. CZYTAJ WIĘCEJ TU>>>

Jagiellonia.org