05.12.19, 13:00

Reforma Kurii Rzymskiej znowu przełożona

Reforma Kurii Rzymskiej została przełożona. W środę zakończyły się obrady papieża i Rady Kardynałów. Konstytucja apostolska Praedicate evangelium, której publikację planowano pierwotnie na ten rok, póki co nie ujrzy światła dziennego.


Na rok 2019 przedstawiciele doradzającej papieżowi Rady Kardynałów zapowiadali publikację nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej. Dokument pod roboczym tytułem Praedicate evangelium miał zmienić funkcjonowanie watykańskich struktur. Szło nie tylko o nowy układ Kongregacji (zwanych odtąd Dykasteriami), ale także o rewizję relacji między Stolicą Apostolską a poszczególnymi Konferencjami Episkopatów.

Przewodniczący Rady Kardynałów, kard. Oscar Rodriguez Maradiaga, zapowiadał odejście od "piramidalnej struktury Kościoła" z papieżem na czubku a wiernymi na dole oraz "przekazanie episkopatom pewnej kompetencji doktrynalnej", tak, jak opisał to w swojej programowej adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium papież Franciszek.

Prace nad Preadicate evangelium jednak przedłużyły się. Rzecz była przez ostatnie miesiące konsultowana z przewodniczącymi episkopatów całego świata oraz władzami zakonów i być może w tym należy dopatrywać się źródeł zmiany terminów.

Jak poinformowały anglojęzyczne media, do kolejnego spotkania Rady Kardynałów i papieża dojdzie dopiero w lutym przyszłego roku. Publikacji nowej konstytucji o Kurii Rzymskiej nie należy zatem spodziewać się zbyt szybko.

bsw/Catholic News Agency

Komentarze

Sutener z Krakowa Marian.B 2019.12.5 15:15
Następne obrady, proponuję odbyć w mojej Krakowskiej Kamiennicy. Dam duży RABAT i dziewczyny i chłopaków po kosztach.!!!!!!!
Michał Pasierb 2019.12.5 13:59
Kard. Oscar Rodriguez Maradiaga, to nie byle kto - sam zasiada za sterami swojego samolotu....a reforma może poczekać. A "odejście od "piramidalnej struktury Kościoła" z papieżem na czubku a wiernymi na dole" nie jawi się w sprzeczności z prymatem św.PIOTRA i władzą kluczy ?? I czy czasem tzw. synodalność, której tak ochoczo przyklaskują biskupi niemieccy nie kłóci się z hierarchicznością KK ? My, zwykli wierni, nie chcemy być jedną z wielu tysięcy denominacji protestanckich.Najbardziej tym pomysłom przyklaskują ci, którzy mają gdzieś,mówiąc kolokwialnie, dobro KK, tej instytucji BOSKO-ludzkiej.....I możemy się tylko modlić o asystencję DUCHA ŚWIĘTEGO dla naszych duszpasterzy.
Styki2019.12.5 21:30
Reforme zrobi juz nowy papiez kard. R Sarah.
Michał Pasierb 2019.12.5 21:58
A takiej wiedzy to nie ma nikt, tylko sam PAN BÓG. xD
KichawaKonska2019.12.5 13:38
"przekazanie episkopatom pewnej kompetencji doktrynalnej"......w historii kosciola jeszcze czegos takiego nie bylo. Byli dewianci, mordercy, oszusci ale zaden z tych oprychow nie podwazal DOKTRYNY Kosciola Katolickiego!!!!