Już we wrześniu pod obrady ma trafić senacki projekt ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wczoraj o podjęciu prac nad tak ustawą poinformował niezależny senator Krzysztof Kwiatkowski.

W porozumieniu z innymi senatorami Krzysztof Kwiatkowski przygotował projekt inicjatywy legislacyjnej o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższy oraz niektórych innych ustaw. Senator przekonuje, że w ten sposób realizuje orzeczenie TSUE, który za niezgodne z prawem UE uznał obowiązujące w Polsce przepisy dot. odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Dziś rano projektem zajęła się senacka Komisja Ustawodawcza.

- „To legislacyjna odpowiedź na wyrok TSUE z 15 lipca i orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 22 lipca. Oba orzeczenia wskazują, że nie ma wątpliwości, że funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN nie daje się pogodzić z niezależnością sądów i ochroną niezawisłości sędziów”

- mówi Polskiej Agencji Prasowej senator Kwiatkowski.

- „W projekcie uchylamy też najbardziej kontrowersyjne zapisy tzw. ustawy kagańcowej poprzez przywrócenie pierwotnych przepisów dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów - czyli przez Izbę Karną, nie Dyscyplinarną”

- dodaje.

Zaznacza, że prace nad tym projektem senatorowie podjęli natychmiast po ogłoszeniu wyroku TSUE. Teraz, jak wyjaśnia Kwiatkowski, zgodnie z obowiązującymi przepisami, po decyzji komisji o podjęciu inicjatywy ustawodawczej projekt musi na dwa tygodnie trafić do konsultacji.

- „Potem komisja przyjmie projekt pod koniec sierpnia, tak, by był gotowy na pierwsze powakacyjne posiedzenie Senatu, czyli na chwilę obecną 8-9 września”

- zapowiada.

Projekt zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN, usunięcie z SN sędziów Izby Dyscyplinarnej i przeniesienie spraw dyscyplinarnych do Izby Karnej. Sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dot. sędziów SN oraz sprawy z zakresu przeniesienia sędziego SN w stan spoczynku miałyby zostać powierzone Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Projekt zakłada też, że orzeczenia wydane przez sądy, w składzie których uczestniczył sędzia SN orzekający w Izbie Dyscyplinarnej, są nieważne. W projekcie zawarto również określenie właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w sprawach odwołań od uchwał KRS. Ponadto zakłada usunięcie z ustaw odniesień do Izby Dyscyplinarnej SN.

kak/PAP