12.10.20, 10:00Fot. screenshot - YouTube (Kancelaria Premiera)

,,Seniorze, zostań w domu!’’. Szef KPRM o priorytetach w walce z COVID-19

W sobotę premier Mateusz Morawiecki przekazał, że jednym z kluczowych zadań, jakie w walce z koronawieusem stawia sobie obecnie rząd, jest otoczenie troską osób starszych. Komentując rządową strategię walki z pandemią szef KPRM Michał Dworczyk raz jeszcze zaapelował do seniorów, aby zostawali w domach.

Wobec dużego wzrostu nowych zakażeń koronawirusem rząd zdecydował się na wprowadzenie w całym kraju obostrzeń właściwych dla żółtych stref. W czasie sobotniej konferencji prasowej szef rządu Mateusz Morawiecki wskazał, że priorytetem jest ochrona osób starszych, najbardziej narażonych na ciężkie i śmiertelne przejście zakażenia.

Wobec tego zaapelował do seniorów, aby w miarę możliwości nie wychodzili z domu. Poprosił też Polaków o pomoc w robieniu zakupów czy wyprowadzaniu zwierząt osobom starszym. Od 15. października w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach wrócą godziny dla seniorów. Od 10 do 12 zakupy w tych miejscach zrobić będą mogły wyłącznie osoby po 60. roku życia.

- „Apelujemy do seniorów, by - jeżeli nie ma takiej konieczności - nie wychodzić z domu, by uniknąć ryzyka zakażenia koronawirusem” – przypomniał na antenie Polskiego Radia Michał Dworczyk.

- „Jeżeli spojrzymy na strukturę wiekową osób, które trafiają do szpitali, to seniorzy stanowią tutaj znakomitą większość” – dodał.

Szef Kancelarii Premiera zapewnił również, że Ministerstwo Zdrowia „cały czas pracuje nad doskonaleniem rozwiązań, które zapewniają dostęp do służby zdrowia nie tylko osobom chorym na koronawirusa czy zagrożonym koronawirusem”.

Zapytany o możliwość wprowadzenia stanu klęski żywiołowej stwierdził, że nie można wykluczyć żadnych scenariuszy. Zaznaczył jednak, że obecnie takie rozwiązanie nie jest brane pod uwagę.

kak/PAP

Komentarze

Nina2020.10.13 8:51
A co z nauczycielami którzy zarażają się w szkołach i muszą umierać, kto odpowie za śmierć nauczyciela, który miał zaledwie 31 lat i pracował dopiero od września jako nauczyciel. To rząd PIS jest winny, bo słucha jakiś idiotów, że nie należy wprowadzać zdalnego nauczania w szkołach. W żadnej szkole nie stosuje się zasad sanitarnych. Uczniowie smarkają, kichają, nie noszą maseczek nawet na przerwie. 1000 czy około 1000 uczniów w jednej szkole to jest żródło roznoszenia koronawirusa. Ile jeszcze musi umrzeć nauczycieli i uczniów bo do tego wasz rząd PIS doprowadzi?
Józia2020.10.12 23:28
CHŁOPTASIU, SAM ZOSTAŃ W DOMU! DOBRZE CI TO ZROBI! SPRAWDZISZ NA WŁASNEJ SKÓRZE...
Nie rozumiem2020.10.12 20:37
To wcale nie jest troska o seniorow. To jest wlasnie skazywanie ich na samotnosc i udreczenie. Teraz emeryci, to 60 i65 latkowie. To sa ludzie jeszcze w srednim wieku i moga byc przydatni wszedzie. A starsi, niedolezni to ludzie zdesperowani. A co da siedzenie w domu osamotnionemu seniorowi? Placz i czekanie na koniec. Na starosc bronic im wychodzic z domu? Tyn madrym przypominam, ze tez beda starzy/jak doczekaja/ i zycze, zeby ich tez zamkneli samych w czterech scianach.
Toni2020.10.12 14:45
Zostań seniorze w domu rząd się tak o ciebie zatroszczył, że nawet nie wprowadza zdalnego nauczania dla młodzieży, by wnukowie w szkole się zarazili, a potem ciebie zarazili w domu. Po 3 do 5 lat młodzież zarażona koronawirusem będzie padać bo rozwinie się u nich włóknienie mięśnia serca i płuc. To jest troska o starych i młodych.
Wojtek Polak2020.10.12 13:45
Dworczyk ty się weź za robotę a nie straszysz starszych ludzi! jeszcze tacy idioci nie chodzili po ziemi jakich mamy teraz banda komuchów z who chińska partia komuchów i grupka bogatych finansistów wprowadziła pandemie zmieniając definicje a ludzie jak barany karni i posłuszni. w Szwecji wirusa nie ma bo tam ludzie posłuszni głupi i zlewaczali ich już nie trzeba urabiać a na Białorusi wirusa niet i nie budziet do puki nie zostanie obalony rząd Lukaszenki. robią z nas idiotów a my im jeszcze w tym pomagamy świat oszalał!
Michał Jan2020.10.12 13:37
Panie Ministrze! Niech Pan pozostanie w domu do końca Pańskiej kwarantanny, jak wszyscy pozostali z kręgu podejrzanych o zarażenie się.
Kolejna logiczna wpadka PMM2020.10.12 13:23
Jeżeli mimo obowiązkowych maseczek w sklepach, seniorzy mają tam mieć wyłączność między 10-12, to oznacza, że maseczki nikogo nie chronią przez zakażeniem. Jak wiele jeszcze pan zrobi Panie Premierze, by zostać namiestnikiem kraju nadwiślańskiego z ramienia NWO?
Jan Radziszewski2020.10.12 12:16
+ Wtorek, 25 sierpnia 2020 Klątwa Boża rzucona na ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Wtorek, 25 sierpnia 15.22 +++ Zapisz dziecko - Rzucisz klątwę w godzinie Miłosierdzia. - Tak Panie Jezu. ++ Ja, Krzysztof Michałowski (Cyprian Polak) rzucam klątwę Bożą na nowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego za wrogie Polsce i Prawdzie, którą jest Chrystus, rozporządzenie dające wysokie nagrody pracownikom sanepidu za wykonywanie kontroli podczas epidemii. + Nie ma to innego celu jak sztuczne utrzymywanie epidemii i premiowanie za karanie, czyli prześladowanie Polaków. ++ Co do maseczek (pomijając inne kwestie) to po kilku minutach noszenia tzw. maseczki ilość dwutlenku węgla między nią a nosem i ustami noszącego ją wzrasta trzykrotnie (trzykrotnie przekracza normę). +Robione było też banalnie proste doświadczenie polegające na tym, że pod maseczkę wkładana była końcówka czujnika dwutlenku węgla, takiego jakiego używa się w prywatnych domach aby uchronić się od zatrucia. Po krótkim czasie noszenia maseczki czujnik taki reaguje alarmem.+++ Nadwyrężony system immunologiczny osób noszących maseczkę sprawi, że na jesieni będą [ Polacy] chorować w większej niż dotąd ilości, a to wobec fałszowania wyników i bazowania na powszechnie znanych już błędach testów, (o czym mówił nawet poprzedni minister zdrowia) będzie przypisywane coronawirusowi COVID –19.+Bezczelność wrogów Polski zwiększa się.+++ O ile Szumowski mógł jeszcze uchodzić za Polaka to Ty kryptożydzie z przybranym kiedyś nazwiskiem „niedzielski” za takiego z wyglądu uchodzić nie możesz i nie chcesz. Wobec tych, wrogich wobec Polski i Polaków zamiarów, które pokazałeś kryptożydzie już na samym początku: + Przeklina Cię Bóg, Amen! + Przeklina Cię Bóg, Amen! + Przeklina Cię Bóg, Amen! +- I tak się stanie. + Potwierdzam to Ja, Jezus Chrystus Król Polski, intronizowany przez Boga Ojca 20 lutego 2020 roku.+++ Strzeż się kryptożydzie szkodzić umiłowanemu przeze Mnie narodowi polskiemu. + Od 1 lipca, Moja Moc sprawiła, że nie chorują na COVID- 19 Polacy i nie będą chorować i umierać. Ale chorują obcokrajowcy, przede wszystkim Ukraińcy. Są najliczebniejsi. ++Twój poprzednik odszedł z ministerstwa w mniej niż miesiąc po rzuceniu klątwy przez mego syna, który jest gniewem Ojca w tym narodzie. +++++ Ty zaś spotkasz się z Bogiem na Sądzie w takim samym czasie. + Jeszcze wcześniej zobaczysz Krzyż na Niebie, który jest głupstwem dla świata a zgorszeniem dla Żydów. + Amen
Ja, Szatan2020.10.12 11:35
Instrukcja dla moich wiernych pachołków - pogrobowców faryzeuszy i wyznawców brukselskich neomarksistów: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej” i wielu innych z tej samej szajki ----- 1. Ja sam nigdy nie odważę się bluźnić Tej, której Imienia nie zdołam nawet wypowiedzieć, a która, zgodnie z wolą Boga, zmiażdży mi głowę. A tym bardziej nie odważę się bluźnić Jej Synowi. Więc róbcie to wy! ----- 2. Szukajcie niewygodnych dla Kościoła pojedynczych faktów, wyolbrzymiajcie je i hałaśliwie nagłaśniajcie; gdy takich nie ma – prowokujcie i stwarzajcie kłamliwe plotki, rozgłaszajcie je, i obłudnie rozdzierajcie szaty z oburzenia: „Co to się teraz dzieje w tym Kościele!…”. ----- 3. Nieliczne (a często naciągane) przypadki pedofilii wśród kleru rozciągajcie na CAŁY kler. Pozujcie na obrońców dzieci. ----- 4. Udawajcie rozsądnych, racjonalnych i naukowych („Przecież mamy XXI wiek!”), ironizujcie („Co bierzesz?”, „Zmień lekarza!”), w ostateczności, z braku argumentów, przeklinajcie (tego chyba nie muszę was uczyć). ----- 5. Ostro punktujcie każdy przejaw majątku Kościoła („Widziałeś te marmury w kościołach? Te ołtarze kapiące od złota? A nowy samochód proboszcza?”) ----- 6. Biblię przedstawiajcie zawsze jako naiwne bajki starożytnych pasterzy, Eucharystię jako „wafelek” bez znaczenia, Różaniec (jak ja go nienawidzę!…) i inne praktyki religijne – jako prymitywne zabobony, Świętych jako demagogów i niezdiagnozowanych pomyleńców, Dekalog – jako zniewolenie człowieka, ewidentne cuda – jako wymysły dla łatwowiernych, a wreszcie samo piekło – jako fikcję wymyśloną przez przebiegły kler dla straszenia i podporządkowania naiwnych prostaków. ----- 7. Szczególnie mocno próbujcie podważyć autorytet Jana Pawła II, który mi tyle dusz ode-brał! Wykreujcie go na „obrońcę pedofilów w sutannach”. Nieważna prawda, ważny skutek. ----- Gdy już to wszystko zrealizujecie, wtedy niektórzy nabiorą się na to i wpadną na całą wieczność w moje sidła. A wtedy ja powiem im z satysfakcją: „Już za późno. Trzeba było słuchać księży!” ----- (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam”
Anonim2020.10.12 11:25
banda cymbałów.Ludziom nakazują nosić maski a sami robią o chcą
Wyślijcie to seniorom w formie alertu RCB2020.10.12 11:25
j.w.
Ja2020.10.12 11:19
Skoro seniorze zostań w domu, to po kiego grzyba Kaczyński się kręci i to bez maseczki?
Natalja Siwiec2020.10.12 10:32
Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się. Idźmy na wybory. To ważne, żeby móc kontynuować tę sprawiedliwą linię rozwoju
jle_ffm2020.10.12 10:30
Dworczyk zapytany o wczorajszą impreze z wręczeniem nagrody Wildsteinowi i braku maseczek :"Prezes Jarosław Kaczyński jako polityk wykonuje pewne obowiązki służbowe, jest w tym momencie w pracy, a tam nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust. Pracę wykonuje się nie tylko w swoim gabinecie. Nie było to w przestrzeni publicznej rozumianej jako na przykład plac"
Panek2020.10.12 10:36
Z tego wynika, że podczas "wykonywania obowiązków służbowych" wirus nie zaraża? Niech sejm przegłosuje prawo, że cała aktywność ludzi w Polsce jest pracą. Wted będziemy wolni (od wirusa)
Natalja Siwiec2020.10.12 12:05
Posłuchaj ks.prof. Guza. Konsekrowane dłonie kapłana nie przenoszą wirusa. Jarosław Prezes jest najwyższym kapłanem pisowskiej ideologii i również nie przenosi wirusa.
Anonim2020.10.12 10:41
PiS zboczył na drogę kompletnego absurdu. Ale ja wiedziałem, że to się kiedyś stanie, bo mieli za nich głosy obrońców życia. Stwórca jak chce kogoś ukarać to mu rozum odbiera. I to właśnie widzimy. A skończy się to rozpadem tej partii i odejście jej do podręczników historii analogicznie jak AWS.
Anonim2020.10.12 10:25
Seniorze - podstawa odporności to witamina D ze słońca ( nie mylić tej z pożywienia czy tabletek). Nie słuchaj mediów - idź na słońce, zyskuj odporność. Nie ocali Cię służba zdrowia, minister Szumowiński, ani prezes - sam musisz dać radę, a do tego potrzebna Ci odporność. No i oczywiście najważniejsze - Łaska Boża! Wszystkie nasze włosy policzone wiec i wszystkie wirusy również. Jak Bóg nie dopuści, to nawet jak wytarzasz się w wirusach to nie zachorujesz. Głowa do góry i przestać drogi seniorze oglądać telewizję, bo stres zabija szybciej niż Nowiczok!
Anonim2020.10.12 10:32
Aha, i jeszcze jedno. Zawsze ufaj Bogu, On rozpozna swoich. Więc nawet jeśli będziesz zdychał w męczarniach jak pies pod płotem to wiedz, że nagroda czeka w niebie. A teraz idź rozkoszować się światem!
Anonim2020.10.12 10:36
Nie zmuszaj Stwórcy aby musiał cię dotknąć wielkim cierpieniem w celu odzyskania rozumu, który postradałeś doszczętnie. Taka dobra rada.
Stwórca2020.10.12 10:41
A ja mam was w dvpie ;)
jle_ffm2020.10.12 11:37
A co jak nie ma słońca i jest pochmurny dzień mądralo?
RobotniczaKrew2020.10.12 10:15
SENIORZE! UMRZYJ W DOMU! MŁODZI POTRZEBUJĄ LOKALI BY ZWIĘKSZAĆ DZIETNOŚĆ!!!
Moszeusz Maowiecki2020.10.12 10:13
Seniorze, zostań w domu. No chyba, że są wybory. Wtedy idź bo przegramy.
krystyna2020.10.12 10:10
Moj apel: seniorze przebywaj jak najwiecej na swiezym powietrzu ! Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie, nie pozwol sie zatruc na wlasne zyczenie bakteriami i wirusami.