02.04.21, 12:05Fot. Michał Józefaciuk, Senat RP via: Wikipedia CC 3.0/Bengt Oberger via: Wikipedia CC 4.0

Skandal! Na łamach ,,Sputnika’’ prof. Śpiewak broni artykułu ,,New Yorkera’’

Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak postanowił stanąć w obronie Mashy Gessen, która na łamach amerykańskiego tygodnika „The New Yorker” oskarżyła Polaków o zamordowanie 3 mln Żydów w czasie II wojny światowej.

W ub. tygodniu „The New Yorker” opublikował skandaliczny artykuł Mashy Gessen zatytułowany: „Historycy atakowani za badanie roli Polski w Holokauście”. W podtytule autorka napisała: „by oczyścić naród z morderstw trzech milionów Żydów, polski rząd posunie się nawet do ścigania naukowców za zniesławienie”. W tekście oskarżono Polaków o zamordowanie 3 mln Żydów w czasie II wojny światowej.

Na artykuł natychmiast zareagowały polskie służby dyplomatyczne. Oburzenie publikowanymi na temat Polaków kłamstwami wyrażają też sami ocaleni z Holocaustu. Tymczasem w obronie publicystki postanowił stanąć dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak. Socjolog udzielił wywiadu prorosyjskiemu portalowi sputniknews.com, w którym przekonuje, że artykuł Gessen… wcale ni oskarża Polaków.

- „Nie trzeba tej pani niczego innego przypisywać. Mam wrażenie, że Polacy strasznie mocno na ten artykuł zareagowali i czują się bardzo dotknięci niektórymi sformułowaniami. Ale jeżeli chodzi o przypisywanie Polakom zamordowania 3 mln Żydów, to takiej tezy nikt nigdy absolutnie nie wygłosił”

- mówi prof. Śpiewak.

Przekonuje też, że całe oburzenie artykułem zostało sprowokowane przez PiS, aby uderzyć w prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbarę Engelking.

kak/Sputnik, DoRzeczy.pl

Komentarze

Skrzypek na dachu2021.05.1 20:02
Kiedy Niemcy przesladowali Zydow to Polacy mowili ze " Trzeba pomagac Zydom , nie dlatego ze ich lubimy ale dlatego , ze to co Niemcy robia jest okropne . " Dzisiaj wiadomo ze Pan Gessen i Pan Spiewak celowo swiadomie i naomyslnie wzniecaja antysemityzm bo ich podle paskudne oklamane wypowiedzi nie maja zadne inne sens .
Skrzypek na dachu2021.05.1 19:46
Ludzie nie dajcie sie nabrac . Gessen klamie bo to menszczyzner w sukience .
Skrzypek na dachu2021.05.1 19:50
Tez Spiewak klamie bo bardzo wspiera bezspadkowych rozszczeniowcow .
Anonim2021.04.4 18:03
TABULA RAZA
Anonim2021.04.4 18:02
PROFAN PR OFAN
Żyd2021.04.3 9:12
i to z tych najgorszych - bez honoru, empatii, prawdy. Bydlak.
OJK2021.04.3 7:55
Nie wolno kłamać na temat Polaków i Szoah.
STARY2021.04.5 9:40
A CZY ICEK NA TEMAT ZYDOW MOZNA W POLSCE MOWIC PRAWDE?CZY JEST TO ANTYSEMITYZM? CZY ZYD W POLSCE TO SWIETA KROWA?
Anonim2021.04.2 22:46
Czy to prawda jak mówią, że z niego profesor jak z koziej d..y trąba?
STARY2021.04.5 9:45
A CZY JEGO PROFESURE NIE ZATWIERDZAL CZASAMI PROFESUR BARTOSZEWSKI PRZYJACIEL POLAKOW A NIE NIEMCOW?
czekista2021.04.2 22:34
Nie wydziwiajcie nad zydami. Zyd jaki jest, kazdy widzi. W Pierwszej Rzeczpospolitej, ci ktorzy dzialali na Jej szkode, stawali sie banitami. Czas przywrocic te prawa i sprawe zydowskich zdrajcow bedziemy mieli zalatwiona. I nie tylko zydowskich.
olo2021.04.5 10:04
Masz racje rodaku wiekszosc zydow w Polsce to klamcy oszusci i zdrajcy .Disiejsza opozycja nie jest Polska tj opozycja zydowska, bolszewicka, niemiecka i niestety ukrainska.
Polski Koszmar Żydów2021.04.2 21:39
Tysiącletni koszmar Żydów w Polsce to straszliwe wieki pełne pogromów ,brutalnych prześladowań i przeróżnych zadawanych im cierpień oraz męczarni które sprawiały ,że przez ten cały okres czasu Żydzi z bezpiecznych i bogatych krain cywilizowanej zachodniej Europy coraz chętniej i szybciej zlatywali się do tej nietolerancyjnej barbarzyńskiej Polski niczym wygłodniałe świnie do pełnego koryta aby w tym swoim polskim antysemickim Piekle mnożyć się bogacić i rozrastać tworząc tu ostatecznie największą bo ponad 3 milionową żydowską diasporę na kontynencie europejskim przed wybuchem II Wojny Światowej ...
Piotr2021.04.2 20:12
Stosunki polsko-żydowskie nie stanowią monolitu. Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata otrzymało 6992 Polaków, 5778 Holendrów, 4099 Francuzów, 627 Niemców. Grzegorz Korczyński będąc dowódcą Gwardii Ludowej na Lubelszczyźnie dokonywał masowych zbrodni na Żydach. W czasie pogromu w Ludmiłówce (listopad 1942-luty 1943) zamordował ponad 100 Żydów. Na Podlasiu miejscowa ludność w lipcu 1941 r. dokonała około 30 pogromów w miejscowościach: Jedwabne, Radziłów, Wąsocz, Szczuczyn, Goniędz, Rajgród, Jasionówka. Polscy historycy szacują liczbę zabitych Żydów przez Polaków w czasie Powstania Warszawskiego od 20 do 100. W nocy z 11 na 12 września 1944 r. w domach przy ul. Prostej 4 oraz Twardej 30 zamordowano kilkunastu Żydów. Zabójcy mieli mundury i opaski AK, prawdopodobnie byli to zdemoralizowani podwładni kpt. Wacława Stykowskiego "Hala". W dniu 17 sierpnia 1944 r. w Lesie Siekierzyńskim (Świętokrzyskie) oddział AK "Barwy Białe" dokonał egzekucji 58 ukrywających się Żydów. Ciała pomordowanych zostały okradzione i zakopane. Sprawcy egzekucji po wojnie byli sądzeni, przyznali się do winy i nie potrafili określić motywów zbrodni. Główny winowajca, który wydał stosowny rozkaz porucznik Kazimierz Olchowik "Zawisza" został przez AK ukarany odebraniem dowodzenia, nie był sądzony. W okresie powojennym uciekł do Australii, gdzie zmarł w 1979 r. Miejscowi chłopi potwierdzili udział w zbrodni jego oddziału. W dniu 4 lipca 1946 r. miał miejsce pogrom kielecki, w czasie którego zamordowano 42 Żydów. Brak jest jakichkolwiek dowodów na prowokację polityczną. W 1968 r. wielu Żydów zostało zmuszonych do opuszczenia Polski na stałe. Niektórzy z nich w czasie II wojny światowej walczyli w Wojsku Polskim. Twierdzenie, że 3 mln Żydów zostało zamordowanych przez Polaków jest kłamstwem. Trzy miliony Żydów w Polsce zamordowali Niemcy.
rychu2021.04.2 22:35
Już ci pisałem że łżesz i usprawiedliwiasz swoich rodakow żydoskich oprawcow bandytow i złodziei
Piotr2021.04.3 8:04
@ "rychu". Życzę dużo zdrowia, bo na rozum jest już za późno. Jestem Polakiem, a nie Żydem. Patriotyzm nie powinien być oparty na łgarstwie!!!! Przedstaw mi dowody, że w tym co napisałem są nie prawdziwe fakty.
Skrzypek na dachu2021.05.1 21:05
Piotrciu wklejasz agitpropki naracje tendencyjne bo kiedy agresorzy okupanci Traktatu Ribbentrop Molotow uzgodnili rozbior Polski RP II to wzieli odpowiedzialnosc za wszystkie nielegalne zbrodnie i bezprawne kryminalne przestempstwa na okupowanych terenach kiedy uniewaznili Polskie obywatelstwo narzucajac sowieckie albo folksdojcz listen dla germancow i untermanszczen dla innych . Kiedy Niemcy tworzyli pierwsze getta w Piotrkowie Trybunalskim i Lodzi to Zydzi chentnie wspolpracowali z Niemcami a bezbozne lewicowe Zydzi ochtniczo pomagali stalinowcom do tego stopnia ze nawet przesladowali i okradali poboznych wyznawcow Mojzeszowskiej wiary . Pani Hannah Arendt wspomina postawy niczym osobista samoobrona takich osob jak Pan Chajim Mordechaj Rumkowski , Adam Czerniakow czy Pan Itzaak Katzenelson , poeta , Dos lid funem oysgehargetn yidishen folk . Dziekuje za uwage .
czekista2021.04.2 22:38
Za swoje wierutne klamstwa powinienes byc publicznie wychlostany i wyrzucony z RP. I tak sie stanie. Przyjdzie ten czas.
Jazzz2021.04.3 2:23
Różnica między społeczeństwami zachodnimi a Polakami nie polega tylko na tym że Polacy otrzymali najwięcej Medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W czasie 2 WŚ część Francji, pod nazwą Państwo Francuskie, była niepodległa, miała swoją armię, i ściśle współpracowała z Hitlerowskimi Niemcami. Ale oprócz tego do WAFFEN -SS NA OCHOTNIKA zgłosiło się 20 tysięcy Francuzów, z Belgii zgłosiło się NA OCHOTNIKA DO WAFFEN-SS 40 tys. ludzi, z Holandii 50 tys. ludzi, z Danii 10 tys., z Norwegii 6 tys., z Włoch 15 tys. itd. ZPOLSKI 0 - zero. Polacy, polskie społeczeństwo jest zupełnie inne niż społeczeństwa zachodnie, jest wyjątkowe. Źli ludzie są wszędzie, i w Polsce byli szmalcownicy, ale to odosobnione wyjątki. Szmalcownicy którzy denuncjowali Żydów byli karani przez Polskie Państwo Podziemne, a na zachodzie np: we Francji polowania na Żydów były normą, organizacje zajmujące się takim procederem działały jawnie i legalnie. W Polsce funkcjonowała organizacja "Żegota", która pomagała Żydom, to ewenement w Europie. [dane z Ch. Bishop - Zagraniczne formacje SS]
PRAWDA2021.04.2 17:06
Śpiewak to typowy potomek Żydo --Komuny jak Borowski Michnik --Kwaśniewski --Wania Komorowski Bronek itd ---Kuroń --Walc
Profesor Śpiewak, czy Sänger ?2021.04.2 16:57
A może Певица ? Raz tak, a innym razem inaczej. Zależy, kto płaci ?
Mim22021.04.2 16:51
Pasują do siebie jak ulał.
Pies tych parchów jebał!2021.04.2 16:24
NIKT i NIC NIE zmieni żydowskiej bigoterii, opętanej nienawiścią. Prof. Grabowski napisał, och, kürwa, jako autorytet historyk, a jakże, że 200 tys. Żydów Polacy zamordowali, "więcej zamordowali Żydów, niż zabili Niemców". I to poszło w świat. Powtórzył to każdy gudłaj od Hartmana do Grossa do szmondaka w Hajfie i na Brooklynie. Świat się NIE doczekał na sprostowania. Okazało się, że prof. Grabowski te 200 tys. sobie, dosłownie, nie z sufitu wziął, ale z chüja wytrzepał. I podobnie jest z pomówieniem innej opętanej nienawiścią bigotki żydowskiej Engelking & Co. Teraz mamy na forum światowym wściekłą lesbo sowiecką. I tak będzie do końca świata. Żydowi mordę można tylko na dwa sposoby zamknąć; zapchać mu pysk $$, albo przekazać Polskę w ich władanie. Ponieważ ani jedno, ani drugie się NIE stanie - można oczekiwać, że takie kürewstwo będzie się powtarzało. Osobiście, już ich dawno olałem. Jako Polak jestem "antysemitą", co mi i wszystkim nam Polakom powtarza każdy gudłaj przy każdej okazji ... Więc sobie POUŻYWAM! - - - Pies tych parchów yebał!
Maria2021.04.2 16:08
Ta nacja nie zna uczucia wdzięczności. Pomożesz takiemu, to cię w zamian opluje
Izi Napletek z Ziutą POchewą2021.04.2 15:27
ten to się opił soku z buraka, aż cera zrobiła się kartoflanoczerwona
katolicka deratyzacja Polski2021.04.2 15:25
Spiewak nie jest halachicznym Zydem,bo nie mial matki zydowki. Sciagnal do Polski Zydowke rabinke z nieuznawanej amerykanskiej sekty ,zeby sie zapisac O niemoralnosci Zydow mowi wiele,ze oni takiego goja mianowali na kierownika Zydowskiego Instytutu Historycznego Wszystko jesr dobre ,zeby walic w Wolna Polske.
Nic dziwnego2021.04.2 15:12
FAŁSZERZE HISTORII W uczciwych ludziach krew aż się gotuje Gdyż naród wybrany historię fałszuje. Proceder taki trwa już od lat bardzo wielu Nietrudno jest odgadnąć co mają na celu. Rzecz to dobrze wiadoma co mają na celu Chcą się u nas panoszyć tak jak w Izraelu. Jakbyśmy mało mieli rodzimej zarazy Wrogowie chcą tu stworzyć drugą Strefę Gazy. Plemiona pustynnych pasterzy i zabójców Chcą z Polaków zrobić naród ludobójców. Na ich twarzach chciwości widoczne są żądze Żywy obraz co z nimi zrobiły pieniądze. Za nic mają uczciwość no i sprawiedliwość Żywy przykład jak ludzi opętała chciwość Dawne szczepy kapłanów, pustynnych rolników Polaków chcą zmienić w plemię niewolników. Głowice jądrowe ukryte w silosach Więc całemu światu grają dziś na nosach W okamgnieniu glob zniszczyć mogą Chazarowie Więc oni są zagrożeniem, nie żadni Persowie. Z ich fałszów tylko jeden podły cel wyziera Z Polaków pragną zrobić wspólników Hitlera Bandytów co dla zysku wojnę rozpętali No i Niemców zmusili, by nam pomagali. Tymczasem całkiem inna prawda włosy jeży Wśród Niemców wielu było żydowskich żołnierzy. Którzy za miskę ryżu mordercom służyli Chętnie swoim ziomkom holocaust zrobili. Nawet w gettach mieszkało niemało folksdojczów Co do obozów słali własne matki, ojców. I wywózki do Auschwitz chętnie prowadzili A Niemcy przy tym byli i tylko patrzyli. A o wszystkim wiedzieli Żydzi z Ameryki Lecz oni futrowali niemieckie fabryki. Dzielni polscy kurierzy świat alarmowali Gdy Karski raport przywiózł Żydzi go wyśmiali. Dziś kto więcej wycierpiał wciąż się wykłócają A ofiary innych w ciemnym tyłku mają. Doszli w swym obłędzie na szczyt kretynizmu Oni chcą być jedyną ofiarą nazizmu. Własne zbrodnie i podłość chcą przykryć kłamstwami Po to wywołują wojny z Polakami. Lecz Polacy nie gęsi i swój rozum mają I żydowskie kłamstewka szybko obnażają. Setki milionów trupów to ich dzieło głównie Bo też do bolszewizmu się garnęli tłumnie. W czasach komunizmu też nas mordowali Leninowi gorliwie się wysługiwali. Wiec zamiast z Izraelem sojusze montować Już lepiej ze skorpionem wspólnie zanocować Łapska unurzali w krwi Palestyńczyków Polacy sobie nie życzą takich sojuszników.
Wicio niech media mówią co chcą2021.04.2 15:10
żydokomuna polska i ruska wymordowała 8 mln Polaków
katolicka deratyzacja Polski2021.04.2 15:20
Zydokomuna zawsze jest ruska ,po prostu nie ma polskiej. Zawsze u siebie w domach mowili po rosyjsku.
Skrzypek na dachu2021.05.1 21:26
Mylisz sie dziecko bo nie wiesz ze Zydzi chyba przez piec tysiecy lat prowadza wojne domowa pomiedzy poboznym a bezboznym ktora polega na tym ze pobozny jest zawsze ofiara a bezbozny jest zawsze agresorem .
Józef Bonkzdupytuska2021.04.2 14:57
Odpowiedź na te wypociny jest prosta, do niemieckiej gazety ten pajac nie poleci. Skargi tylko w Rosji. Zadaję takie pytanie dlaczego Żydzi nie chcą wyjaśnienia historii Jedwabnego. Odpowiedź jest prosta i każdy wie, jak było. Śpiewak, Engelking i Gross plus Grabowski piszą tak samo jak sok z buraka.
JUŻ NIE MA ZNACZENIA,2021.04.2 14:53
czy Polska jest antysemicka, czy nie. - - - JUŻ NIE MA ZNACZENIA czy Polacy masowo mordowali Żydów, czy NIE! - - - JUŻ NIE MA ZNACZENIA, że były tysiące frajerów którzy poginęli wraz rodzinami, całymi wsiami dając chleb Żydowi! - - - - Jest bigoteria, opętane nienawiścią żydostwo, czego mamy najlepszy przykład tu na Frondzie, a także w Michnika GW, w tyg. Polityka - Hartmana - Passenta - Hertrich-Woleńskiego ... ICH NIC I NIKT NIE ZMIENI! - - - Szkoda tylko tysięcy polskich żyć, jakie dla Polski zostało straconych ratując grossów, grabowskich i inne szmondactwo... Zatem, jak już jesteśmy antysemitami, więc do roboty. - - - WYPYERDOLIC TO GÓWNO ŻYDOWSKIE JAKIE JESZCZE TU POZOSTAŁO. - - - - Nie pozostaje nic innego jak POUŻYWAĆ sobie jako antysemici i rasiści i chüj wie jeszcze co. - - - P.S. Należy pamiętać, że autorka to flaming vicious lesbo, brzydsza od gówna, z raju Putina. - - - Chüj wie na czyje zamówienie to napisała? Pieskowa?
Skrzypek na dachu2021.05.1 21:36
Ludzie nie dajcie sie oszukac bo Gessen to menszczyzner w sukience .
Przypadek albo zorganizowana nagonka?2021.04.2 14:47
Kwiecień to jest kolejna rocznica zbrodni katyńskiej, której bolszewizm się wypierał przez pół wieku i dalej się wypiera. - - - - W USA jew-lesbo brzydsza od gówna Masha Gessen publikuje paszkwil, który jej promotor polakożerca prof. Grabowski zachwala. Przypadek? Na tej nieludzkiej ziemi, jaką jest ta ziemia na wschód od Polski i od Europy, od tysiącleci NIE MA PRZYPADKÓW, jest tylko wyrachowana bestialska polityka.
Koczkodan2021.04.2 14:05
Śpiewak to idiota i debil. Ale, żeby uprzedzić ewentualne głosy oburzenia, stwierdzam stanowczo, że nikt takiej tezy o idiotyzmie Śpiewaka "nigdy absolutnie nie wygłosił" (a jedynie napisał).
OKO2021.04.2 13:57
Szczesliwe narody gdzie nie bylo i niema zydkow.
Anonim2021.04.2 14:22
To chyba tylko na Grenlandii
YORK2021.04.2 13:56
ZA KLAMSTWA ZAMKNAC TEN INSTYTUT A SPIEWAK WON DO USRAELA.
czy to nie ten stary rabin, co nie pozwala badać2021.04.2 13:36
haniebnych postępowań Policji Żydowskiej w gettach
siad żydowski pajacu2021.04.2 13:34
z innymi kolesiami pajacami
jaki to polski śpiewak2021.04.2 13:19
to stary Mosze kantor - cienko pieje jak wykastrowany kapłon
koło Żydów sefardyjskich2021.04.2 13:18
wstyd nam za tego chazara
sexi randki2021.04.2 13:17
hee Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - http://e-sponsorka.pl i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Anonim2021.04.2 13:05
Zróbmy zrzutkę i wyślijmy Śpiewaka na wczasy do Egiptu.
WON2021.04.2 12:45
że też takich ludzi Polska ziemia jeszcze karmi
sołtys2021.04.2 12:30
Litwaki poszli sie żalic do Putina ?Przyjechali na ruskich czołgach wiec czuja sentyment
Anonim2021.04.2 12:19
To Glinski powinien dofinansowac paroma milionami instytut spiewaka!! Oczywiscie w nagrode! Kiedyz do jasnego groma Rzad przeeciwstawi sie gudlajom?
rychu2021.04.2 12:32
No własnie co robi Glinski w rzadzie pisu morze ma jakies powiazania z żydami ?
forn2021.04.2 12:18
śpiewak sowiecko- żydowski wieprzu na kopach zPolski
Anonim2021.04.2 12:16
przecież to zdrajca i żydokomuna
Maciej Piwowar2021.04.2 12:16
Paweł Śpiewak to OBYWATEL Polski z RODOWODEM WIECZNYCH TUŁACZY vel Izraelita.Czyli Swój broni Swego.
wesoły tęczowy ormowiec2021.04.2 12:17
to weteran walk frakcyjnych 1968 roku
Anonim2021.04.2 12:34
komandos talmudyczny