13.03.20, 18:00Abp Marek Jędraszewski/YT

Słowo abp. Jędraszewskiego o epidemii koronawirusa

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest postawa odpowiedzialności, roztropności, niewpadania w panikę i przyjmowania tych zarządzeń, które stoją na straży dobra społecznego – mówi abp Marek Jędraszewski w związku z epidemią koronawirusa. Metropolita krakowski solidaryzuje się z chorymi, wyraża wdzięczność wobec służb medycznych i władz państwowych i samorządowych, które walczą z chorobą, a także zachęca do wzmożonej modlitwy i spojrzenia na niepokojące wydarzenia w kategoriach wiary.

Abp Marek Jędraszewski wyraża głęboką solidarność z chorymi, osobami objętymi kwarantanną oraz wszystkimi, których dotknęło zagrożenie. – Wraz z tą solidarnością płynie także nasza żarliwa modlitwa o to, aby Pan Bóg w swoim miłosierdziu i w swojej opatrzności ochronił nas przed nieszczęściami, jakie z tą pandemią mogą się łączyć – mówi arcybiskup podkreślając, że postawa Kościoła jest taka sama od początków chrześcijaństwa. – Kościół zawsze był z biednymi, chorymi i szedł im na ratunek niosąc pociechę, zwłaszcza duchową – dodaje.

Metropolita przypomniał epidemię cholery w Krakowie w latach 80. XV w. i postać św. Szymona z Lipnicy. – Szymon i jego współbracia bernardyni szli z pociechą do chorych zdając sobie z sprawę, że narażają swoje życie i zdrowie, a z drugiej strony będąc głęboko przekonanymi o tym, że z tą pomocą duchową iść po prostu muszą – mówi metropolita. Św. Szymon stał się ofiarą cholery – zaraził i umarł 18 lipca 1482 r. Umierał spokojnie ze wzrokiem utkwionym w krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa. Kroniki z tamtego czasu mówią o licznych uzdrowieniach za jego przyczyną.

Nawiązując do tradycji Kościoła, aby modlić się – zwłaszcza w czasach trudnych – arcybiskup zachęca do wzmożonej modlitwy w czasie Wielkiego Postu.

Metropolita krakowski potwierdził zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, zgodnie z którymi osoby z różnych przyczyn uważające, że nie mogą wziąć udziału we mszach świętych niedzielnych są z tego obowiązku zwolnione do 29 marca. – Niemniej jednak bardzo proszę, by w niedzielę korzystać z transmisji mszy świętych telewizyjnych, radiowych, internetowych; żeby w domach przeżywać niedzielę jako dzień Pański, jako dzień przypominający o zwycięstwie Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem – mówi arcybiskup i zachęca, aby po mszach świętych w całej diecezji śpiewano Suplikacje, a w domach, aby rodziny odmawiały wspólnie jedną dziesiątkę różańca „prosząc Boga za przyczyną Matki Najświętszej, aby te wszystkie zagrożenia związane z pandemią koronawirusa nas, naszą ojczyznę, Europę i świat oszczędziły”.

Arcybiskup wyraża też wdzięczność wszystkim tym, którzy poświęcają się w walce z tą groźną epidemią – lekarzom, pielęgniarkom i całej służbie zdrowia, a także wszystkim organom państwowym i samorządowym, które wzięły na siebie ogromną odpowiedzialność i ciężar walki z tą groźną chorobą.

Metropolita zwrócił uwagę, żeby na niepokojące nas dziś wydarzenia spojrzeć w kategoriach wiary. – Co, przez to co się dzieje, Pan Bóg chce nam powiedzieć, do czego nas wzywa, do jakiej refleksji nas pobudza, zwłaszcza jeśli chodzi o uświadomienie sobie świętości każdego życia, wartości zdrowia a także pokory – wynikającej z pewnej niemożności i bezradności – wobec tego wszystkiego, co się dzieje. Czy te znaki czasu, ta choroba nie wzywa nas do głębokiej rewizji spojrzenia na nas, na nasze życie, by nasze drogi wyprostować i by stały się one drogami prawdziwie Bożymi. Zostawiam wam moi drodzy te refleksje, jako szczególne zadanie stojące przed nami, aby ten Wielki Post w swojej dynamice modlitwy, pokuty, jałmużny przyczynił się także do tego, abyśmy te znaki czasu, które stają się dzisiaj tak ważne i tak bardzo odczuwalne nie pozostawiły nas obojętnymi, ślepymi, głuchymi, ale sprawiły, że głos Pański w naszych sercach będzie rozbrzmiewał z jeszcze większą wyrazistością i mocą – zakończył arcybiskup.

 

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Komentarze

Marcin.. 2020.03.15 10:32
Gdzie jest ten tchórz kulawy karzeł z Żoliborza, bożyszcze powiatowej Polski, mieszkańców wsi i małych miasteczek. Polski zacofanej, zakompleksionej, płaszczącej się przed Proboszczem i miejscowym kacykiem pis, gotowej zatłuc sztachetami wszystkich, którzy wątpią w ich nieomylność.Tylko zasiłek i 500+ to ich życie. Prezesik nie pojawia się w Sejmie, ale kasę na konto pobiera.Na Nowogrodzkiej też się nie pojawia, wali w majty ze straczu, że dołączy do brata i mamusi !! Może by wygłosił Orędzie do pisowskich obłąkańców? Nie on boi się wyjść ze swojej strzeżonej Żoliborskiej nory!!! Banda ochroniarzy za 108.000 tysięcy miesięcznie z naszych podatków, też może go poczęstować wirusem!!
Osa2020.03.14 17:19
Myślicie, żze Bóg t Owsiak i mówi wam "robta co chceta??? Jako Bóg sprawiedlimy MUSI karać!!!
Jan Radziszewski2020.03.14 15:16
Krakus i tym podobni niedowiarkowie wszystko zależy z jaką wiarą się modlisz - a brałeś udział w tzw Wolnej elekcji Jezusa Chrystusa 24.11. 2019r na Błoniach Krakowskich a jak Nie - to Nie licz na Bożą ochronę przed Koronowirusem - przecież w ten sposób dałeś dowód na to, ze podobnie jak żydzi /np Hartman/ wybrałeś cezara /J 19,15) z piekła rodem tj Lucyfera /Iz 14,12-15 Sura 113,1 ) a ten ludzi nienawidzi i pragnie ich zguby - czybyś zapomniał Krakusie że głosując na ludzi diabła /np Prezydenta Majchrowskiego/ to i ci podobnie jak ten demon z PIEKŁA zaszkodzą nawet materialnie nie tylko duchowo.
emerytka2020.03.14 13:45
czytaliscie artykul w POLSCE NIEPODLEGLEJ skad wywodzi sie ideologia lgbt,bardzo dobry artykul wielu z was tu ujadajacych nie wie czego broni ,bo nie zna podstaw tych ideologi i zyciorysow rewolucjonistow,NA KWARANTANNIE POLECAM CZYTAJCIE !!!cza znac swoje korzenie towarzysze,CZYTAJCIE NIE BADZCIE ANALFABETAMI I WYBRAKOWANYMI Z WASZEJ HISTORII towarzysze zatem jak umiecie to czytajcie ,dolacze jeszce niejakiego zinowajewa kochanka lenina co to zabawiali sie w stodole jemieljanowa nad jeziorem razliw w lesnej chatce ze specjalnym szlasem przylegajacym do stogu siana a w srodku gniazdko sypialnia dla tychze w/w wymienionych gdzie wowa /lenin/mial pisac rewolucyjne artykuly,kiedy przeszkadzal mu herschel zinowjew calujac onego ........rączki!!WIEDZIELISCIE towarzysze o tym????towarzysze Fryderyk Engels, jak i pozostający przez całe życie na jego utrzymaniu żydowski ideolog komunizmu Karol Marks uważali, że podstawą do wprowadzenia wymyślonej przez nich ideologii jest zniszczenie tradycyjnej rodziny i KOSCIOLA!! DEMOKRACJA,PLURALIZM I W O L N O S C SLOWA to nalezne kazdemu czlowiekowi,tak na marginesie chcialam przypomniec cenzorowi z ameryki!!!wykasowal moj wpis ktory nikogo nie obrazal li tylko pokazal jak wyzej fakty udokumentowane przez pisarzy zajmujacych sie taka tematyka,nie znalam tego wczoraj o tym przeczytalam i postanowilam sie podzielic zeby w czasie obecnym poczytac takze o innych tematach nurtujacych nasze POLSKIE SPOLECZENSTWO,wszak wiedza czyni czlowieka madrzejszym,a tego nigdy dosc!!
Filmy online2020.03.14 12:02
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: Psy 3  w imię zasad (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
Pirx2020.03.14 11:00
To nie Bóg zesłał wirusa a lewacka postawa młodych Włochów ciągły hepening i za to się płaci, inni płacą również. Wlosi mogli to przerwać.1. Brak kwarantanny dla powracających Chińczyków z Wuhan do Mediolanu bo to niepoprawne lewacko, 2. hepening prymitywnych lewaków ze szkół, oraz 3. paniczna ucieczka z północy Włoch na południe. W Polsce był też hepening we Wrocławiu i powoli wysuwa się na początek
Pirx2020.03.14 10:51
Lewacy i wasz dopadnie wirus choć wydaje się wam że jesteście na wszystko zabezpieczeni. On szybko mutuje i wytworzy mutację antymarksistowską.
JS2020.03.14 10:17
W wywiadzie dla wp.pl (nie lubię tej będącej po stronie ANTYCHRZEŚCIJAŃSKIEGO nwo strony) epidemiolog dr Paweł Grzesiowski powiedział, że NIE MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ TYM UKORONOWANYM PRACĄ NAUKOWCÓW WIRUSEM DROGĄ POKARMOWĄ !! Nie mogą zabronić nam przyjmowania CIAŁA PANA JEZUSA DO UST ! NIE - MO- GĄ ! Nie ma w tym żadnego ryzyka, ponieważ wirus nie ma z kwasem solnym żadnych szans ! Zakwaszajmy więc żołądek, np. octem jabłkowym ! Od 2-giej minuty. https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-epidemiolog-dr-pawel-grzesiowski-popiera-glos-kep-ws-mszy-swietych-6488164258097281v google: Koronawirus. Epidemiolog dr Paweł Grzesiowski popiera głos KEP ws. mszy świętych KRÓLUJ NAM CHRYSTE - NIE WIRUSIE W KORONIE ! Pozdrawiam
BOGAnieMA2020.03.14 7:09
bóg przespał holokaust to prześpi i epidemie, tak jak wszystkie w historii...
GabaGaba2020.03.14 4:05
Modlcie sie i nawracajcie!
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.03.14 0:22
W TVP mówili, żeby zgłaszać Policji przypadki tych cwaniaczków, którzy twierdzą, że znają sposób na odporność na wirusa i na tej podstawie wyciągają pieniądze. O w mordę ... TVP wali w KK...
Eliza2020.03.14 0:18
Panie Arcy coś tam, przepełniony ponad boską miłością i współczuciem do bliźniego, czy umierającemu lub choremu na coronavirus osobiście pan da ostatnie namaszczenie? Tak się tylko pytam.
Dziękuję wszystkim którzy już to praktykują!2020.03.13 23:15
https://wyborcza.pl/7,75400,25783892,koronawirus-i-fake-newsy-wez-gleboki-oddech-i-wstrzymaj-powietrze.html .
Filmy online2020.03.13 22:55
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: Psy 3  w imię zasad (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
The Merchant of Venice2020.03.13 22:44
Winny! Sąd w Zgorzelcu wydał wyrok dla księdza z Ruszowa za molestowanie seksualne dwóch 9-letnich dziewczynek. W tej sprawie szczególne brawa należą się ich mamom,które nie zważając na społeczne oburzenie, brak solidarności a wręcz okazywaną nienawiść - nie pozostawiły swoich córek, stanęły po ich stronie, wsparły pomimo ponoszonej ceny. Również ogromne wyrazy podziwu i wdzięczności dla 18 dorosłych już osób pokrzywdzonych, które złożyły swoje zeznania jako świadek. Osoby te w przeszłości były krzywdzone przez księdza, jednak karnie ich sprawy się przedawniły. Zdobyły się na niezwykła odwagę by ujawnić swoje krzywdy i pomóc dziewczynkom, tym samym chroniąc kolejne potencjalne ofiary przed atakiem seksualnego drapieżcy.
Suweren2020.03.13 20:37
Wołałeś biskupie o zarazę? To masz. Idź podziękuj Bogu.
Krakus2020.03.13 20:33
Modlitwa nie działa, Jędraszewski. Licza się FAKTY
Jan Radziszewski2020.03.14 15:12
wszystko zależy z jaką wiarą się modlisz - a brałeś udział w tzw Wolnej elekcji Jezusa Chrystusa 24.11. 2019r a jak nie to nie licz na Bożą ochronę przed Koronowirusem - przecież w ten sposób dałeś dowód na to ze podobnie jak żydzi wybrałeś cezara /J 19,15) z piekła rodem tj Lucyfera /Iz 14,12-15 Sura 113,1 ) a ten ludzi nienawidzi i pragnie ich zguby - czybyś zapomniał Krakusie że głosując na ludzi diabła /np Prezydenta Majchrowskiego )ci ci podobnie jak ten demon z PIEKŁA zaszkodzą
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.13 20:31
A ja nic, tylko zadzieram kiece i pier.... ć się lece! Właśnie wydalam ostatnie szare komórki i przygotowuje odbytnice. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ Mam HIV, koronawirus może skróci moją samotność.
psychiatra2020.03.13 20:06
Szok! nic o LGBT ani tęczowej zarazie ani gender? Może on jest chory?
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.13 19:51
Minusować i zgłaszać dziadyge do usunięcia z YouTube!
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.13 19:49
katole módlcie się, żeby koranawirus pochłonął arcybiszkopta jędraszewskiego
stop amatorom fekalii2020.03.13 19:59
Nie podniecaj się , dewiancie !
Alicja2020.03.13 19:00
Dziękuję Księże Arcybiskupie. Święte słowa. Niech Ci Pan Bóg błogosławi - i nam wszystkim także. Króluj nam Chryste!!!
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.03.13 19:16
Alicja w krainie czarów.... Jakie to słodkie :))
katolik2020.03.13 18:48
Abp trzeba było pomyśleć o wezwaniu Polaków przez Episkopat do modlitwy błagalnej i przebłagalnej do Matki Bożej Rózańcowej za grzech społeczny, orgie uliczne dna popslsldwiosnanowoczesnahołow ,które upokorzyły Jezusa i Maryję. Teraz to żniwo. Teraz ta pózna modlitwa ,to dla Pana Boga zapewne nic nadzwyczajnego od zatroskanego o zdrowie i zycie ludu, który myśli ,ze teraz jest heroiczny w wierze. Heroizm wiary trzeba było pokazać Bogu , jak był niszczony, a teraz to będzie cokolwiek i jakkolwiek, jak Bóg zechce
Olej2020.03.13 18:19
Apel do władz kościoła ! Księże Arcybiskupie ! W Polsce powinny być odprawiane msze we wszystkich kościołach o jednej godzinie np. 19.00, z biciem dzwonów, z apelem do wiernych by w domach, wszyscy wierni w tej godzinie uklękli i oddali się modlitwie za Polskę, za świat. Uczestnictwo w tej mszy byłoby ogólnonarodowe a modlitwa jako przebłaganie za zło jakie się dokonuje w każdej minucie, w Polsce i na świecie. O ile ludzie nie mogą bezpośrednio uczestniczyć w nabożeństwach o tyle modlitwa wszystkich byłaby uobecnieniem ludzi w jednym czasie w jednej mszy. Wszędzie gdziekolwiek modlący się znajdują, nawet poza miejscem zamieszkania, w drodze, wszędzie. Modlitwa zaniesiona Bogu, aby nas Usłyszał i ulitował się nad naszą marnością i niewiernością. Nad naszym zapomnieniem jak wiele Jego miłosierdziu zawdzięczamy - zwłaszcza Polacy tak doświadczeni ogromem cierpienia.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.03.13 18:22
To racja. Do Boga lepiej trafiają modlitwy skumulowane. Najlepiej jak kumulacja jest geograficzna (jedność miejsca), terminowa (jedność czasu) oraz homogeniczna (jedność treści). Inne takie porozpieprzane modlitwy są po prostu wycinane przez boskiego firewalla. Do dzieła Polacy !!!
Beno 2020.03.13 18:36
Głupku, jak cię to nie dotyczy, to spadaj. Gdybyś tak mówił w towarzystwie, dostałbyś kopa d..., i wynocha
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.03.13 18:46
Ale mnie, głupka, to dotyczy. Sam pisałem ModloSPAMfightera dla Boga. Z Polski przechodzą tylko homogeniczne modlitwy przynajmniej 1000 osób zebranych na 1 hektarze. Reszta trafia do spamu. A za kopa w d. dziękuję i też pozdrawiam. Z Bogiem.
Olej2020.03.13 18:40
I po co ta kpina ??? Nie wystarczy obojętność ??? Idź swoją drogą człowieku, nie przeszkadzaj, nie szydź, tym bardziej, że nikt Ciebie i tobie podobnym nie przeszkadza żyć, masz swoją przestrzeń prawdy ? Dobrze, przyjdzie czas na weryfikację. I zapewniam, ten czas przychodzi szybciej niż człowiek się spodziewa. I wtedy się okazuje, że nasze racjonalne myślenie tu i teraz, zmierzone, i zanalizowane jest tyle warte ile nasze zakończenie, w którym leżąc w samotności, pośród aparatury, techniki i komputerów, rozmawiamy z kimś kogo uważaliśmy za nieistniejącego.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.03.13 18:48
Przykro mi, ale obrona Prawdy, Dobra i Piękna to moja misja od Boga.
leszczyna2020.03.13 19:21
Źle się wywiązujesz ze swojej misji, nieprzekonująco.
anonim2020.03.13 18:17
To prawda, do pychy podstaw brak szczególnie gdy budujemy na piasku.
lolek kremowka2020.03.13 18:16
Na miesiecznicy stary gnom bedzie? Hm?!!!
lolek kremowka2020.03.13 18:11
Sytuacja jest nadzwyczajna. Wyciągnijcie pierwszego sekretarza z nory. Niech coś powie.
Feldkurat Katz2020.03.13 23:19
Sekretarz w bunkrze pod kancelarią śpi do południa.
Lennon2020.03.13 18:05
Jędraszewski, odpraw 10 mszy.
Japa2020.03.13 18:35
A ja myślałem ,ze ten ,,Lennon " jest poważny .....
jula2020.03.14 11:14
Od kiedy w Polsce mówi się do kapłana po nazwisku? Prostackie to zawołanie, prostackie.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.03.13 18:04
Najpierw Bóg zsyła nam epidemię, a potem ma "w swojej opatrzności ochronić nas przed nieszczęściami, jakie z tą pandemią mogą się łączyć" Hmmm to trochę schizofreniczne jest ....
zdumiony głupotą lewaka2020.03.13 18:28
A kto ci - lewacki przygłupie - wtłukł do tego pustego łba, że to Bóg zesłał epidemię?
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.03.13 18:33
A kto? Bóg jest wszechmogący, wszechwiedzący itp itd. Zarazy, epidemie to typowe "Acts of God" Więc kto? Bóg był akurat na nartach we włoskich Alpach??? Więc kto?
Japa2020.03.13 18:49
,,Zdumiony ..." ma rację Gdyby Bóg zesłał epidemie , to w pierwszej kolejności ,ofiary były by gdzie indziej. A tak poza tematem . Fronda to ma urodzaj na specjalistów . Napiszą nazwisko ,,Macierewicz " , a już o wypadkach lotniczych piszą sami spece Napisze słowo ,,Kościół " a już z ukrycia wychodzą uczeni teolodzy , Mało jest tylko speców od islamu . Dobra , mało tylko dlaczego po napisaniu słowa o tym wyznaniu , czuć zaraz zapach gaciami zapranymi ludzkimi odchodami. . Dlaczego ?
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.03.13 18:58
Bo islam nie wp. się w nasze życie. Nie ma koranicznych lekcji w państwowej szkole. Nie ma imamów na każdej państwowej uroczystości. Nie ma postulatów wpisania Mahometa do Konstytucji, ani jego koronacji. Nie ma półksiężyców na ścianach w urzędach publicznych, duchowni muzułmańscy nie występują w państwowej TV itp itd. Już rozumiesz???
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.03.13 19:04
No i jeszcze ta fachowość. Poziom frądla, poziom prawicowej propagandy jest tak żenująco niski, że efektywna krytyka nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Np. Macierewicz. Mamy pełen zapis zdarzenia. Samolot ścinał drzewa ... a powodem katastrofy mają być wybuchy usłyszane PODCZAS koszenia lasu :)) Np. Kościół ... tu ręce opadają, skandale seksualne chyba każdy nawet nie teolog potrafi ocenić
Bronek2020.03.14 8:46
Schizofreniczne jest raczej twoje myślenie. Twórcę i dawcę życia czcić, życie, które ci dał dobrze administrować, a jeśli postępujesz i żyjesz źle czyń pokutę i proś o miłosierdzie nad człowiekiem i przebaczenie za to, co ludzie sami, ze swojego wyboru, jedni drugim czynią.
Damian2020.03.14 23:28
Nie ma się co oszukiwać, ateizm daje odpowiedź.