03.04.19, 15:55Zdj. Youtube, P.Tracz, CC0, Flickr (edytowane)

Strajk nauczycieli: Przerwa w negocjacjach do 18.00

Do godziny 18.00 ma potrwać przerwa w negocjacjach pomiędzy rządem a oświatowymi związkami zawodowymi. Poinformowała o tym wicepremier Beata Szydło. Jak zapowiedziała, w tym czasie strony będą pracować jeszcze nad analizami swoich stanowisk. 

Spotkanie odbywa się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" przy ulicy Limanowskiego w Warszawie. Uczestniczą w nim m.in. wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceminister edukacji Maciej Kopeć, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wiceminister finansów Tomasz Robaczyński, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Związkowców reprezentują m.in. prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa i szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. 

Przed spotkaniem była premier podkreśliła, że w budżecie nie ma pieniędzy na podwyżki proponowane przez związki zawodowe. Centrale ZNP i FZZ zaproponowały we wtorek 30 proc. wzrostu płac od 2020 roku. Byłoby to ponad 720 zł podwyżki dla nauczyciela-stażysty i prawie 1000 dla dyplomowanego. Beata Szydło podkreśliła, że tylko rządowe propozycje są realne.

Rząd podtrzymuje pięć punktów, które przedstawił związkowcom w poniedziałek, co popiera uczestnicząca w rozmowach "Solidarność". Jest wśród nich podwyżka płac dla nauczycieli o 9 proc. od września. Prezes ZNP, Sławomir Broniarz wyraził ubolewanie, że strona rządowa odniosła się negatywnie do propozycji związków zawodowych. 

"Związki przedstawiają swoją propozycję, strona rządowa mówi o swoich uwarunkowaniach nie odnosząc się absolutnie do propozycji 30 proc. wzrostu wynagrodzenia"- wskazał szef ZNP.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

bandera2019.04.4 9:28
Nie potraficie dzierżyć władzy,Schetyna was rozgrywa jak chce razem z UE i Sorosem.
Stary broszki2019.04.3 22:31
Dobrze, że zrobili przerwę. Teraz becia w samolot, potem limuzynę i na jutro jeszcze staremu bigosu nagotuje. Nic tylko podziwiać tę kobietę renesansu.
JaKi2019.04.3 20:08
https://www.youtube.com/watch?v=UcrHhrDPrjI
lolek kremowka2019.04.3 19:31
Te pieniądze należą się nauczycielom za ich uczciwą i ciężką pracę! TE PIENIĄDZE IM SIĘ PO PROSTU NALEŻĄ!!!!!!!!!!
JR2019.04.3 18:12
Broniarz na zdjęciu obok Beaty Szydło? Ten kacyk na to nie zasługuje! Jemu nie zależy na nauczycielach. On myśli tylko o swojej przyszłości! Grunt mu się pali pod nogami. Nic drań nie robił przez lat kilkanaście. Nauczyciele powinni pożegnać fałszywego opiekuna.
Stachu2019.04.3 18:09
W kwestii owych ciasteczek do kawy, to nieoficjalnie mówi się, że na godz.18 Kancelaria Prezydenta miała zorganizować tort. Znaczy nie cały tort, ale spory kawałek. W zasadzie to prawie cały. Dwa nieduże kawałki odkrojone były.
CZAS NA ZMIANY PANOWIE ZYDKI TU JEST POLSKA2019.04.3 17:18
DAJA 12 TYS ZLOTYCH BRONIARZOWI ZA NIC CHYBA TYLKO ZA TO ZEBY SZCZEKAL KIEDY PIS JEST U WLADZY. A ILE BIERZE ZA OBRACANIE POLSKIM MAJATKIEM URZAD SKARBOWY KIEDY KONTROLA.
Lolson2019.04.3 17:35
Racja! Mogliby dołożyć glonojadom z nbp.
CZAS NA ZMIANY PANOWIE ZYDKI TU JEST POLSKA2019.04.3 17:13
NALEZY JAK NAJSZYBCIEJ POWOLAC ZWIAZEK NAUCZYCIELI RZECZPOSPOLITEJ POGONIC TEGO KOMUNISTYCZNEGO AGENTA BRONIARZA ZABRAC MAJATEK BO TO POLSKI A NIE BIZMESMENA BRONIARZA .
Buzek2019.04.3 16:39
Z Thuskiem negocjowało się lepiej ? Na pewno. Thusk miał tylko jeden argument , ale za to silny , nie do odrzucenia. Mówił tylko 0% podwyżek albo weekendowy samobójca. Zgadzacie się ? I wszystkie nauczyciele włącznie z Broniarzem byli zachwyceni.
Mateusz Wajche Przeloz2019.04.3 17:34
W sumie to lepsze coś takiego, niż propaganda pisowska, rozdawanie socjalu na lewo i prawo, ale jak ktoś mówi sprawdzam to "budżet nie jest z gumy" (Pinokio 2019). Przypomnijmy przy okazji panią sołtys prowadzącą negocjacje "te pieniądze nam się po prostu należą". Wszystkie syneczki, córeczki, wujków , ciotki i reszta patologii w SSP, albo np. plastikowe dworki npb z pensjami po 50 tys miesięcznie. Pisi troll won do nory.