- Budowa zapory na granicy rozpocznie się jeszcze w tym roku. Prace będą prowadzone równolegle przez różne firmy na czterech odcinkach, 24 godziny na dobę w trybie trzyzmianowym. To główne rekomendacje po dzisiejszym posiedzeniu zespołu międzyresortowego ds. budowy zapory – poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Są to główne decyzje, jakie zapadły w dniu dzisiejszym na pierwszym międzyresortowym posiedzeniu Zespołu ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

Jak poinformował szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej rozpocznie się jeszcze w tym roku, w grudniu. Prace będą prowadzone w systemie trzyzmianowym 24 godziny na dobę równolegle na czterech odcinkach.

Wiadomo już, że na odcinku granicy z Białorusią powstanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym, który będzie także wyposażony w urządzenia elektroniczne w terminie do połowy przyszłego roku. Zapora na granicy Białorusią będzie miała długość 180 km na terenie Podlasia. Zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane zostaną także czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Na terenie Lubelszczyzny natomiast naturalną zaporą jest rzeka Bug.

- Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Pod koniec września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni – czytamy na portalu TVP Info.

mp/twitter/portal tvp info