27.05.15, 09:03

Szydło: Obniżenie wieku emerytalnego jeszcze w tej kadencji Sejmu

Beata Szydło zapowiedziała na antenie TVP, że prezydent Andrzej Duda w pierwszej kolejności złoży dwa priorytetowe dla niego projekty ustaw, a zatem: w sprawie obniżenia wieku emerytalnego oraz kwoty wolnej od podatku. Zdaniem Szydło projekty te jeszcze przed wyborami trafią do parlamentu.

Poseł PiS uważa, że Platforma mogłaby poprzeć projekt prezydenta, bo przecież także Komorowski sugerował w czasie kampanii podobne rozwiązania. Działał najpewniej w porozumieniu z władzami PO.

„W tej chwili siadamy do stołu ze stroną społeczną” – powiedziała Szydło, dodając, że Duda ma podpisaną umowę z Solidarnością, która projekt tego dotyczący posiada. Podobny projekt ma OPZZ. A ponieważ propozycje różnią się w szczegółach Szydło zapowiedziała, że projekt, który finalnie zostanie złożony przez prezydenta Dudę, będzie musiał być wynikiem konsensusu. 

„W kampanii wyborczej Andrzej Duda spotkał się z Solidarnością i OPZZ, które również mówią o obniżeniu wieku emerytalnego. Z tych trzech projektów w konsensusie trzeba złożyć projekt, który trafi do parlamentu. Jeżeli szczere były zapewnienia Bronisława Komorowskiego, że chce obniżenia wieku emerytalnego i w końcówce kampanii mówił, że to jest możliwe. Jeśli wesprze go PP, to ten temat jeszcze w tej kadencji Sejmu powinien być załatwiony” – wyjaśniła Szydło.

Pytana o kandydata PiS na premiera ucięła spekulacje, odpowiadając, że prezesem PiS jest Jarosław Kaczyński, a zatem to on jest cały czas kandydatem na premiera.

 bjad/tvp info

Komentarze

anonim2015.05.27 10:16
Może i ja się nie znam na ekonomii, ale tak na zdrowy rozum to wydaje mi się, że skoro wprowadza się coraz to nowe i bardziej wydajne urządzenia, które wykonują pracę zamiast człowieka, to ludzie powinni krócej pracować. Mamy zaś do czynienia z próbami wydłużania pracy. W czym zatem leży problem ? Jedną z zasadniczych tego przyczyn wydaje się być dominacja kapitału nad pracą, spowodowana podporządkowaniem sobie społeczeństw przez grupy rządzące pieniądzem. Dlatego należy dążyć do odbudowy ekonomii narodowej, przywracającej równowagę kapitału i pracy. W przeciwnym kierunku, ekonomia będzie służyć jedynie elitarnym grupom, wyzyskując większość ludzi żyjących z pracy najemnej oraz drobnych przedsiębiorców.
anonim2015.05.27 10:24
Pani Beata Szydło na Premiera!!
anonim2015.05.27 10:28
@Eccehomo Coś z tymi maszynami zamieszałeś, przecież tu chodzi tylko o pieniądze, skoro jest coraz więcej starszych ludzi, a emerytury są płacone z bieżących wpływów, to im mniej ludzi na emeryturze, tym mniej pieniędzy potrzeba, tu żadnej magii nie ma. Wiek można obniżyć jeżeli znajdą się pieniądze, bo kolejny skok na OFE pomoże tylko na chwilkę, a potrzebny jest plan na następne dziesiąt lat.
anonim2015.05.27 10:55
@Przecinak. W Polsce brakuje miejsc pracy, które są blokowane także przez ludzi nieodchodzących na emeryturę. Pieniądz ma zaś służyć gospodarce, a nie podoprządkowywać ją sobie. Dlatego konieczny jest powrót do ekonomii narodowej.
anonim2015.05.27 11:29
Z obietnicą Dudusia zapewne będzie tak. Jeszcze za rządu PO złoży szybko projekt ustawy obniżający wiek emerytalny. Ponieważ PO go nie poprze, bo sama ten wiek podniosła wiec sprawa przepadnie. Jeśli na jesień wygra PiS (zapewne w kampanii też takie bzdury naobiecuje) projekt ponownie może trafić do sejmu. jednak tym razem tłumaczenie będzie takie, że PO tak zrujnowało kraj, że czas na to nieodpowiedni. Duduś będzie zadowolony, że nie będzie musiał podawać się do dymisji, reszta społeczeństwa o tym zapomnij i po temacie. @Eccehomo z tymi maszynami jest zupełnie odwrotnie. Jeśli wprowadzamy mechanizację i unowocześnienia i człowiek staje się jedynie guziczkowym to może dłużej pracować, bo z zasady się za wiele nie narobi. Dla zwolenników skrócenia wieku emerytalnego tak do zastanowienia. Jeśli krócej będziesz odprowadzał składki a twój czas od zakończenia pracy do zgonu się wydłuży to dostaniesz więcej kasy, czy mnie??