19.04.20, 18:30Fot. via Pixabay - DimitroSevastopol / geralt

TYLKO U NAS! Marek Budzisz: Federacja Rosyjska - sytuacja pełnej bezradności

W wielkanocną niedzielę, która w świecie prawosławia przypadała 19 kwietnia, w Rosji odnotowano największy, jednorazowy wzrost liczby zainfekowanych na Covid-19. Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia władze sanitarne kraju, a za nimi również najważniejsi politycy, Putina z tego grona nie wyłączając mówiły, że szczyt epidemii będzie miał w Rosji miejsce za dwa trzy tygodnie, co oznacza, że dzisiejsza liczba zarażonych (42 853) jeszcze znacząco wzrośnie. Władze nie wprowadziły stanu wyjątkowego czy nadzwyczajnego a delegowały na gubernatorów i innych rządzących w podmiotach Federacji Rosyjskiej uprawnienia do wprowadzenia, w razie potrzeby, niezbędnych ograniczeń. Jeśli idzie o cerkwie, to w tym wypadku polityka ta nie doprowadziła do niczego dobrego. Otóż ze specjalnego badania przeprowadzonego przez dziennikarzy dziennika ekonomicznego RBC, którzy sprawdzili jak sytuacja wygląda wynika, że liczba regionów w których cerkwie pozostaną otwarte jest niemal taka sama, jak tam gdzie władze kościelne je zamkną. (w 43 otwarte, w 42 zamknięte). Decyzje o ewentualnych ograniczeniach władze kościelne delegowały na poziom eparchii, czyli odpowiedników naszych biskupstw. Niektóre z nich, takie jak Karelska czy Pietrozawodska oświadczyły, że żądanie zamknięcia kościołów, formułowane przez niektórych gubernatorów jest sprzeczne z konstytucyjną wolnością wyznania i odmówiły podporządkowania się im. Wcześniej z podobnym stanowiskiem wystąpił wydział prawny Patriarchatu Moskiewskiego krytykując decyzję gubernatora Petersburga Biegłowa o zamknięciu wszystkich obiektów kultu. Na poziomie lokalnym, jak donoszą dziennikarze, władze wielu regionów nie zdecydowały się na wprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń bo z jednej strony nie są przygotowane do zaproponowania alternatywnego sposobu uczczenia święta, np. transmitując msze w lokalnych stacjach telewizyjnych, z drugiej zaś uważają, że ich apele i tak nie zostałyby wysłuchane, a dodatkowo sytuacja uległaby przy próbie ich egzekucji zaostrzeniu. Zdaniem wypowiadających się w rosyjskich mediach epidemiologów zagrożeniem jest nie tylko możliwość szybkiego rozprzestrzenienia się wirusa na małej przestrzeni w której stłoczeni będą wierzący, ale również niesie je powszechny w świecie prawosławia zwyczaj całowania świętych obrazów i przyjmowanie komunii pod dwiema postaciami.

Jeszcze inne zagrożenie, głownie w regionach Federacji Rosyjskiej zamieszkałych przez muzułmanów niesie zamkniecie tamtejszych meczetów, medres i domów modlitwy. Zdaniem Ildara Safargajeewa, kierującego oddziałem badań nad islamem Instytutu Krajów WNP przedłużające się zamknięcie meczetów i medres doprowadzi do radykalizacji się młodzieży muzułmańskiej. Przeanalizował on większość dostępnych w Rosji portali edukacyjnych przedstawiających zgodną z islamem ofertę edukacyjną i doszedł do wniosku, że są one zdominowane przez radykalne nurty wahabickie. W jego opinii zamkniecie meczetów zablokuje możliwość głoszenia prawd wiary przez lojalnie nastrojonych duchownych islamskich, a umożliwi penetrację niepożądanym przez władze treściom. Na to nakłada się trudna sytuacja ekonomiczna, bo trzeba pamiętać, że sytuacja demograficzna regionów muzułmańskich Federacji Rosyjskiej jest znacząco odmienna od całego kraju. Znajduje się tam duża liczba młodych mężczyzn, którzy z jednej strony mają wielkie problemy ze znalezieniem pracy na miejscu, dlatego emigrowali do Rosji centralnej żyjąc tam głównie z małego handlu i prowadzenia restauracji, które obecnie są zamknięte. Tradycyjnie północny Kaukaz, to obszar w największym stopniu uzależnione od dotacji płynących od władz Federacji, które teraz w obliczu kryzysu gospodarczego mogą okazać się mniejsze, czy wręcz niewystarczające. O tym jak napięta jest sytuacja świadczą wydarzenia, które miały niedawno miejsce w Inguszetii. Otóż patrol policji drogowej próbował zatrzymać ewidentnie pijanego kierowcę, jednak ludzie odebrali tę interwencję jako próbę złapania tego, kto naruszył zasady kwarantanny. Rozpoczęła się awantura z udziałem kilkudziesięciu osób, policjanci w efekcie zmuszeni zostali do użycia broni maszynowej będącej w ich posiadaniu. Ale filmy relacjonujące to co się stało trafiły do sieci i są szeroko kolportowane i komentowane. W Inguszetii, która już w ubiegłym roku stała się areną protestów i niepokojów sytuacja jest tym bardziej napięta, podobnie jak w sąsiednich regionach, że tamtejsze duchowieństwo, w tym mufti Abudrakhman Murtazanov, który zresztą niedawno zmarł w wyniku Covid-19, czego władze nie chcą oficjalnie przyznać, jeszcze w marcu głosił, że pandemia jest karą boską wymierzoną w Chiny za prześladowanie muzułmanów. Obecnie ta retoryka może obrócić się przeciw władzom. Rusłan Mucolgow, szef inguskiego oddziału liberalnej partii Jabłoko wystąpił z oficjalnym apelem do władz republiki, aby te w obliczu 70-tysięcznego bezrobocia, i to tylko na podstawie oficjalnych statystyk sprzed pandemii, już teraz podjęły działania polegające na wspomożeniu tych, którzy nie pracując, albo musieli zamknąć swe biznesy, nie mają dziś środków na życie.

Z podobnym apelem, tym razem adresowanym do premiera Miszustina wystąpiły w poufnym, ale ujawnionym przez rosyjskie media, branżowe organizacje rosyjskich przedsiębiorców. Kilkadziesiąt z nich zwróciło się do szefa rosyjskiego rządu z prośbą o uruchomienie natychmiastowej pomocy, w przeciwnym razie już dziś podmioty te notujące spadek przychodów o 80 % znikną z rynku. Przedsiębiorcy apelują o odroczenie ich zobowiązań podatkowych, ale przede wszystkim o to, aby mogli wysłać swych pracowników na 6 miesięczne urlopy. Przy czym chcieliby, aby ich wynagrodzenia w 80 % pokrył budżet państwa. Domagają się też wprowadzenia wakacji kredytowych. Ten krok jest szczególnie wyczekiwany przez ponad 1000 rosyjskich centrów handlowych, które dziś nie mają przychodów a budowane były z wykorzystaniem kredytów. Problemem oczywiście jest to, że władze Federacji Rosyjskiej najwyraźniej nie mają zamiaru uruchomić funduszy rezerwowych. Dotychczas zapowiedziane, dość skromne, bo wynoszące według szacunków ok. 2,5 % PKB programy pomocowe trafiają niemal wyłącznie do wielkich rosyjskich korporacji, które w walce o środki publiczne wykorzystują swe powiązania polityczne. W starciu z nimi mały i średni rosyjski biznes jest bez szans.

Władze Federacji Rosyjskiej są w takiej sytuacji coraz mocniej publicznie krytykowane, również w mediach nie uchodzących do tej pory za opozycyjne. Sergiej Szelin, komentator portalu Rosblat napisał, że „mało kto w Rosji oczekiwał, że działania aparatu państwowego będą precyzyjnie przemyślane i eleganckie. Ale nikt nie spodziewał się takiego chaosu.” Aleksandr Cipko, konserwatywny publicysta napisał na łamach wielkonakładowego Moskiewskiego Komsomolca, że „koronawirus był w stanie w czasie kilku tygodni rozbić nasze tradycyjne przeświadczenie o wszechmocy władzy”. A irkucki dziennikarz Michaił Kuliechow napisał, że za Uralem kwarantanna i inne środki mające na celu walkę z pandemią istnieją tylko na papierze. „Rosyjska kwarantanna – dodał – to profanacja i farsa. Ona zabija biznes, generuje ogromne napięcia społeczne, wywołuje falę bankructw i wzrost bezrobocia, ale w żadnym razie nie gwarantuje realnej izolacji o której tak lubią mówić lekarze. Mamy do czynienia, z sytuacją pełnej bezradności, na wszystkich poziomach władzy.”

Marek Budzisz

Komentarze

jula2020.04.20 10:40
Rosja żyje na barkach i plecach swoich obywateli, to miejsce gdzie pasożyty nie opierają swojego istnienia na mimikrze, zupełnie odwrotnie działają: im większy tym lepiej się ma. Kraj poddanych w każdym aspekcie.
oficer LWP2020.04.20 9:21
frondo-pisowskiego obłędu ciąg dalszy, propaganda ku chwale judeseja, ciągłe leżenie ryju przed żydami 1. na rozkaz Trumpa Duda (prezydent wszystkich żydów i PIS) wysyła lekarzy trepów do swojego pana na koszt głupiego polskiego goja 2. Duda dziękuje swojemu PANU Trumpowi za to , że Polskę okupuje już 15 tys jankeskich bandytów , których na terenie Polski utrzymuje tępy polski goj Partia Interesu Syjonu (PIS)
sale2020.04.20 11:54
Twoje Ruski były lepsze, sami wszystko brali, nie trzeba było nic im dawać
lewar2020.04.20 15:04
czyli potwierdzasz to co napisał, nareszcie jeden pisowiec, który przez pomyłkę prawdę napisał
d2020.04.20 1:12
gówno prawda. usraelska propaganda
oficer LWP2020.04.20 9:26
przecież fronda to tuba propagandowa żydoPIS-u
sale2020.04.20 12:12
Pamiętasz może co Ruski robią gdy "narzędzia" przestaną być im potrzebne? Kula w tył głowy lub nowiczok, nie można zostawiać świadków, pomyśl jak jeszcze potrafisz samodzielnie
anonim2020.04.20 0:40
idź spać STACHU - RUSKI TROLLU
oficer LWP2020.04.20 9:25
genialny wpis pisowskiego wazeliniarza, w czasach komuny byłby z ciebie wzorowy TW (tajny współpracownik)
Lola2020.04.19 22:13
Polska mistyczka Zofia Nosko tak kreśli przyszłość Rosji i Chin: "Na Dalekim Wschodzie ziemie południowe pożerać będą dzieci latającego smoka (mowa o Chinach). Państwo, gdzie raz do roku zmienia swój bieg rzeka (Tolne Sap w Kambodży), połknięte zostanie w jednej godzinie. Kraina słonia (Indie) w dwóch godzinach połknięta będzie. l nie nasyci się smok latający, pożre krainę porannej świeżości (Koreę). Wówczas smok latający zwróci głowę na cztery wyspy, cztery kwitnące wyspy (być może mowa o Japonii i jej 4 największych wyspach: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku) . Złamie na niej cztery zęby i krwią obficie pluć będzie. Otrząśnie się i ruszy jak lawina poprzez kraj polujących z sokołem (Mongolia). Spadając z gór i wyżyn rzuci się całą siłą na kolosa zlepionego o glinianych nogach, który jest zawsze goły i głodny (to Rosja). W jednym dniu stłucze kolosa o glinianych nogach jak gliniany dzban. Popłyną strugi i rzeki krwi. Zlepiony kolos o glinianych nogach kurczyć się będzie w bólu i cierpieniu, a bał się ciągle ludu, gdzie rosną drzewa mamutowe (USA), a cierpienie i ból, zniszczenie, przyszło od latającego smoka. Teraz smok tłuc będzie w bębny przez stepy, kurhany, a przed smokiem stanie Anioł wymiaru śmierci i blaskiem swej chwały wypełni to, co ma spotkać latającego smoka. Wypełni się Morze Kaspijskie i Wołga ciałami kolosa o glinianych nogach i dziećmi latającego smoka".
Piotr Nowak2020.04.19 21:49
Cooooooooooooooo ?! Takaja wielikaja Rasija, a tu okazuje się, że wielkie goowno ?!
oficer LWP2020.04.20 9:15
a jaki gnój jest w twoim boskim USA? 45 milionów ludzi dostaje kartki żywnościowe bo inaczej zdechliby z głodu, prezydent wszystkich pisowców wysyła tam lekarzy trepów bo sobie rasa bandytów światowych nie daje rady, w Polsce przemęczeni lekarze są to pisowski prezydent woli żydom z USA pomagać niż Polakom, co ty masz w tym pisowskim tępym łbie, jak się zarazisz i będziesz zdychał to będziesz pierwszy gębę dał gdzie są lekarze, ano u twojego PANA USA
sale2020.04.20 12:08
Zapytaj się przeciętnych Rusków czy chcą żyć w swojej kochanej, prawdomównej ojczyźnie czy w tym biednym USA z kartkami żywnościowymi
wy tam na Kremlu macie swoją "matematykę"2020.04.19 20:32
Towarzysz Foster "pisze': ...iczba ludności jest 10 razy mniejsza. Rosja na dzień dzisiejszy ma 144 miliony brudasów. Polska ma 38 milionów obywateli. Czyli towarzysz Foster powinniscie mieć: 38 X 10 = 380 milionów.
JanP2020.04.19 20:38
Te, humanista weź powtórkę z matematyki. Patrząc na podane liczby zakażonych i zmarłych, to przeliczając to na 1 mln mieszkańców, Rosja jest w tej chwili w korzystniejszej sytuacji.
wy tam na Kremlu macie swoją "matematykę"2020.04.19 20:42
";iczba ludności jest 10 razy mniejsza."
Ruski trollu2020.04.20 8:08
Janek nie puszczaj nosem baniek.
Foster2020.04.19 20:23
Nie martwcie sie o Rosję. W Polsce jest więcej przypadków śmiertelnych a ;iczba ludności jest 10 razy mniejsza.
ardo2020.04.19 20:34
Piszesz z Tworek.
hrabia Potocki2020.04.19 20:50
Cos ci sie synku popieprzylo w glowie , Rosja ze wszytkimi guberniami to tylko okolo 3 razy wiecej ludzi niz Polska, nie marwie sie o Rosje , zycze im tylko madrzejszych przywodcow a nie takich jak problemy to uciekaja i chowaja sie na swoich daczach
Tłuku2020.04.20 8:06
Wiesz ile jest w Rosji zakażeń ? Tyle, il Putin powie, a naprawdę jest 20 razy tyle, ile podaje.
sale2020.04.20 12:01
A kto się niby martwi o Rosję? Życzymy jej tylko tego musiała zająć się sobą, nie nami
A może by tak OBOJĘTNEGO osr*ć?2020.04.19 20:17
Moja natura, sierpem obrzezanego skoorvysyna, jest silniejsza od przyzwoitości, więc sr*ć na forum muszę. Już lece, lece, już zadzieram kiece i po forum sr*c lece ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ Właśnie wydalam ostatnie szare komórki.
ja2020.04.19 20:12
Nie trzeba być prorokiem aby wiedzieć że w krótkim czasie umrze z powodu koronawirusa setki tysięcy ludzi na świecie.W dalszej perspektywie czasowej będą to zmarłe miliony. Tyle będą kosztować ludzkość manipulacje chińskich komunistów przy tworzeniu zbrodniczej broni biologicznej. Niem leku na koronawirusa i szybko nie będzie bo nie jest to naturalny wirus lecz wytworzony w wojskowym laboratorium chińskiej broni przewagi nad całym światem. Komuniści chińscy nie liczą się z własnymi obywatelami tak było też za Stalina w Rosji bolszewickiej (ZSRR). Idzie III wojna światowa... wywołana przez komunistyczne Chiny
Senny2020.04.19 20:05
Aaale jaaja,- jak mawiał Edzio listonosz. Izrael ukradł sprzęt medyczny innym krajom i do tego, chwali się tym, będąc wyraźnie z tego dumnym. autonom.pl - na podstawie: haarez.com, timesofisrael.com, dziennik.pl, middleeastmonitor.com.
anonim2020.04.19 23:41
Normalka spekulancka . Żydzi nie wiedzą co to wstyd lub honor . Mają to w genach .
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.19 19:47
Nic dziwnego. Ponad 100 lat temu Matka Boża w Fatimie stwierdziła, że warunkiem uniknięcia kary jest publiczny i uroczysty akt poświęcenia Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, dokonany przez papieża w jedności z wszystkimi biskupami świata, a także praktyka przyjmowania Komunii Świętej w pierwsze soboty miesiąca jako zadośćuczynienie za grzechy świata. I co? I nic. Wszyscy papieże mieli to w dooopie. No to teraz będzie bajzel.
Lekarz 2020.04.19 20:03
Tak, tak boski lewitujący czajnik zagłady.
Stachu czerepie kacapski won do swojej Rosji2020.04.20 8:02
Po 12 kacapie jak będziesz zdychał, to nikt do ciebie ręki nie wyciągnie, boś frajer antypolski.
fdf2020.04.19 19:45
Za to w juesej więcej zgonów ale demokratycznych.
anonim2020.04.19 23:39
Dobre . :)
Stachu czerepie ruski dej spokój2020.04.20 8:00
Stachu, dej spokój :)))
sale2020.04.20 11:52
Niesamowite, ktoś jeszcze wierzy w ruskie statystyki
sztirlic2020.04.19 19:24
Rosja padnie!
kapral GRU2020.04.20 0:30
Rosja nigdy nie padnie bo ona cały czas na kolanach. Oligarchy padną. Dziengi będą kupa makulatury.
Czekamy bardziej niz na szczepionkę2020.04.20 7:58
Czekamy, czekamy z utęsknieniem.
man.of.Stagira2020.04.19 19:06
Bardzo interesujący i pouczający materiał. Niestety, możemy mieć destabilizację w Rosji już w tym roku a to oznaczałoby kłopoty dla całego świata na dokładkę do Wuhan syfu. . hm..
Obiektywny2020.04.19 18:52
Boże widzisz i nie grzmisz czy ten portal to jacyś rusofobią zakompleksione kretynizmem parchy prowadzą czy co bo już rzygać się chce co chwila artykułami ruski to tamto ruski to tamto ja pitole dramat jakiś a u nas wszystko jest w pozradku państwo prosferuje wspaniale... skupmy się na Polsce a chuuuuii ze szwabami i ruskami naprawdę gów..nas obchodzą .
ardo2020.04.19 20:22
Rób kiszonkę i gromadź cebulę.Będzie gorzej niż za Jelcyna.
anonim2020.04.19 23:37
We Frondzie obiektywizm jest grzechem śmiertelnym . Nie możesz niczego obiektywnie skomentować . Czytelnicy są albo pro , albo anty . Żadne argumenty nie trafiają . Mur nie do przebicia . Beton wzmocniony stalą .:)
Obiektywny inaczej śmieciu2020.04.20 7:56
Twój obiektywizm śmierdzi propagandą niemiecko-rosyjską. Lecz łeb tłuku.
oficer LWP2020.04.20 9:22
to zwykłe tępe pisowcy leżące na ryju przed żydami
sale2020.04.20 11:49
Przysięga LWP na wierność armii czerwonej dalej obowiązuje?
hehe Leszku2020.04.19 18:47
Za to u was "święta, święta i po świętach" których efekty już widać w postaci rekordowego +545 Specjalista od "genderu" i "wygasania" już pracuje nad optymistycznymi wykresami. hehe
gumowa kaczka2020.04.19 19:19
oczywiście ,pan gejolog zaraz nam coś opowie ,zna się na tym chyba nawet lepiej od MATKI "pandemii nie ma" KURKI
Kłuszyn2020.04.19 22:38
Wania! Nie napinaj się Twoja Nataszaka z sałdatami figluje
anonim2020.04.20 0:07
przyjdziemy po was, PO epidemii
Stachu to cweluch kacapski2020.04.20 7:54
Trollu lewacki Stachu, możesz sobie wacka strzepać z rana, wtedy będziesz miał lepszy humorek.
wicek2020.04.19 18:44
A czego się spodziewali? Państwo budowane na kłamstwie tak właśnie wygląda.
gumowa kaczka2020.04.19 19:21
to nie jest to pocieszające również dla nas
tomasz2020.04.20 9:06
Zasłużona kara za niszczenie państwa polskiego. Rosja pokutuje za swoją przeszłość w której obracała wszystko w gruzy i mordowała ludność cywilną. Zresztą robi to do dziś przykład Syria . Tam robi to w bezwzględny sposób topi ludność cywilną we krwi i nie zamierza z tym skończyć . Zasada piekło zniszczenie i śmierć to jedynie słuszna droga. Poza tym Putin bawi się w Pana Boga chce przyspieszyć koniec świata. Stąd wojny mniejsze lub większe żeby udowodnić że jest panem Bogiem . Jednak może się szybko przekonać że jest w błędzie . A dowodem jest chaos w Rosji z powodu koronawirusa i bezradność , nieporadność rządowa. Mam nadzieję że przeczytacie i dojdziecie do tych samych wniosków.