21.11.19, 21:19Zdj. Pxhere, CC0, domena publiczna

USA: Kongresmeni naciskają na premiera Morawieckiego

"Jeżeli ten sojusz ma być sprowadzony do geszeftów, do biznesów, to wtedy to nie jest żaden sojusz" – tymi słowami Jan Parys, były szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych, skomentował w Polskim Radiu 24 dzisiejsze doniesienia o liście amerykańskich kongresmenów, którzy naciskają na polskiego premiera ws. zmiany podatku od wydobycia miedzi.

"Zależy nam na tym, aby Polska, która na chwilę obecną posiada tylko jedną znaczącą kopalnię metali, przyjęła zrównoważony, odpowiedzialny i korzystny dla rozwoju przemysłu wydobycia miedzi, nowoczesny system opodatkowania górnictwa. Wierzymy, że usunięcie barier dla amerykańskich inwestycji w Polsce pomoże uwolnić ogromny potencjał polskiej gospodarki”-piszą w liście wysłanym do premiera Mateusza Morawieckiego dwaj amerykańscy kongresmeni - Neal P. Dunn i Joe Wilson. Do listu dotarła "Rzeczpospolita". W ich opinii, najlepszym sposobem na zwiększanie bezpieczeństwa Polski jest wzmożona współpraca gospodarcza. Sprawa dotyczy wydobycia miedzi.

„Podatek, który jest unikalny w przemyśle wydobywczym, zwiększył poprzednią efektywną stawkę podatku od wartości dodanej dla nowych inwestycji wydobycia miedzi z 38,5 do 89 proc. i przedłużył okres zwrotu o 11 lat"-piszą kongresmeni.

Amerykańscy politycy twierdzą, że nawet takie państwa jak Chiny, Mali, Peru czy Sierra Leone, aby zachęcić do inwestycji zdecydowały się zmienić swoje systemy opodatkowania górnictwa. Polska, która posiada olbrzymie pokłady miedzi, jest w polu zainteresowania wielu obcych inwestorów. "Rzeczpospolita" wskazuje, że wśród nich jest należący do nowojorskiego miliardera Thomasa Kaplana fundusz Electrum.

W naszym kraju jednak budowa nowych kopalń jest praktycznie nieopłacalna, ze względu na obecną konstrukcję podatku, który wynosi obecnie 89 proc. Dlatego też okres zwrotu nakładów na budowę kopalni miedzi w Polsce może wynieść nawet do 30 lat. Jedyny aktywnym graczem w tej branży pozostaje w Polsce KGHM.

Jak wskazuje "Rzeczpospolita" USA już wcześniej próbowało naciskać w tej sprawie, ale list wysłany do premiera przez kongresmenów oznacza "podniesienie tych działań na jakościowo o wiele wyższy szczebel". Gazeta wskazuje, że Amerykanie chcą wykorzystać zależność Polski od USA w sferze bezpieczeństwa.

Sprawę komentował dziś w Polskim Radiu 24 Jan Parys. Szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych nie ma wątpliwości – obaj politycy to lobbyści amerykańskiego korporacji.

"To brzydko świadczy o amerykańskim Senacie, że robią to bez skrępowania"-stwierdził.

Gorsze jednak od przywilejów, o których czytamy w liście, jest zdaniem Parysa powiązanie tych kwestii ze sprawami bezpieczeństwa. Stanowi to pogwałcenie doktryny Kennana, polegającej na tym, że sprawy bezpieczeństwa nie mogą być przedmiotem handlu.

"Następuje sugestia, że funkcjonowanie sojuszu polsko-amerykańskiego zależy od tych przywilejów. To jest rzecz nie do przyjęcia. Nie do przyjęcia jest, że ktokolwiek z zewnątrz interweniuje w nasz system podatkowy"-mówił Parys.

Zdaniem gościa polskiego radia senatorowie chcą doprowadzić do tego, że sojusz z USA będzie "aneksem do umowy handlowej". Ta sytuacja będzie niebezpieczna nie tylko dla Polski, ale również dla samych Stanów Zjednoczonych, które tracą wiarygodność. Jego zdaniem takie sytuacje dają jedynie argumenty lewicy, jak również "populistom i konfederatom", którzy podważają sojusz z USA.

yenn/Tysol.pl

Komentarze

KSIAZE ROMUALD DOBERTIN.2019.11.24 0:00
NO CÓŻ NIKT NIE ODDAŁ UKŁADU WARSZAWSKIEGO I DOJNEJ KROWY POLSKIEJ GOSPODARKI PANSTWOWEJ ZA DARMO PO 1989R STOŁU OKRAGŁEGO =ZDRADY NARODU POLSKIEGO DALEJ TO TRWA I SIE CIAGNIE NIESTETY WYJDZIE W POLEN ZADYMA WOJENNA NA TO SIE ZANOSI =NIESTETY = ODP W LINKACH TYCH = TO SA SPONSORZY POLSKIEJ NSZZ SOLIDARNOSC AGENT BOLEK NOBLISTA LECH WAŁENSA = KAPUS = ODP =WWW LEJBA COCHNE CAŁY FILM PL. WWW ROTHSCHILDOWIE PRZEJELI KONTROLE NAD POLSKA PL. == == WWW SWIAT POD KONTROLA DOMU ROTHSCHILD PL.== A BIZNESOWI USA/IZRAEL/ NIEMCY DOKŁADNIE CHODZI NIE O MIEDZ =ROZBUDOWE = TYLKO O POLSKI TYTAN=TYTAN =TYTAN KTÓRY JEST WE WSI ŁAZAZE = KOŁO AUGUSTOWA == WWW. METALE ZIEM LEKKICH AUGUSTÓW PL. = CHODZI ROTHSCHILDOM ZYDOM ZAPEWNE O PRZYWŁASZCZENIE TEGO PRODUKTU ZWANEGO TYTAN = TYTAN =TYTAN NA WŁASNOSC = POD INNYMI NAZWISKAMI SPUŁEK = FUNDACJI = NIE MOZNA DO TEGO DOPUSCIC W ZADNYM WYPADKU ITP SPRAWY.
KSIAZE ROMUALD DOBERTIN.2019.11.23 23:56
NO CÓŻ NIKT NIE ODDAŁ UKŁADU WARSZAWSKIEGO I DOJNEJ KROWY POLSKIEJ GOSPODARKI PANSTWOWEJ ZA DARMO PO 1989R STOŁU OKRAGŁEGO =ZDRADY NARODU POLSKIEGO DALEJ TO TRWA I SIE CIAGNIE NIESTETY WYJDZIE W POLEN ZADYMA WOJENNA NA TO SIE ZANOSI =NIESTETY = ODP W LINKACH TYCH = TO SA SPONSORZY POLSKIEJ NSZZ SOLIDARNOSC AGENT BOLEK NOBLISTA LECH WAŁENSA = KAPUS = ODP =WWW LEJBA COCHNE CAŁY FILM PL. WWW ROTHSCHILDOWIE PRZEJELI KONTROLE NAD POLSKA PL. == == WWW SWIAT POD KONTROLA DOMU ROTHSCHILD PL.== A BIZNESOWI USA/IZRAEL/ NIEMCY DOKŁADNIE CHODZI NIE O MIEDZ =ROZBUDOWE = TYLKO O POLSKI TYTAN=TYTAN =TYTAN KTÓRY JEST WE WSI ŁAZAZE = KOŁO AUGUSTOWA == WWW. METALE ZIEM LEKKICH AUGUSTÓW PL. = CHODZI ROTHSCHILDOM ZYDOM ZAPEWNE O PRZYWŁASZCZENIE TEGO PRODUKTU ZWANEGO TYTAN = TYTAN =TYTAN NA WŁASNOSC = POD INNYMI NAZWISKAMI SPUŁEK = FUNDACJI = NIE MOZNA DO TEGO DOPUSCIC W ZADNYM WYPADKU ITP SPRAWY.
Maxx772019.11.23 11:28
Polska to ma pecha dziejowego... jak nie jakiś rudy kundel na pasku Angeli pozwala na grabież i transfer majątku narodowego do Niemiec.... to znowu miałki PiS pozwala hulać żądnym grabierzy pseudo-biznesu amerykańskiego po naszej Ojczyżnie..
Moshe Cvel2019.11.23 9:58
Polska zmieni podatki jak tego będą potrzebować wskaźniki ekonomiczne budżetu RP. W Senacie USA jest 80% syjonistow to jest interes Israela a oni nas jeszcze nie przeprosili za wyssanie antysemityzmu choć sami wyssali polażerstwo ze spermą swoich ojców. Niech spadają my wiemy jak zarabiać kasę na strategicznych surowcach.
Wxyz2019.11.22 23:35
kongresmani niech się zajmą problemami amerykańskimi.
Otto2019.11.22 14:49
To Braun i Konfederacja gadają w końcu prawdę o usraelu i usarmy czy nie?:)) Najpierw ZSRR i Armia Czerwona a teraz usrael usarmy i inne mossady. Nie ma Polska szczescia do "elyt". Jak nie zydokomuna to szabesgoje z pislamu/polin i syjonizm. PS pislamskie pieski zrobia wszystko co im wielki brat (usrael) lub nieco mniejszy (ue) każe.
HeS2019.11.22 11:48
Czemu taka panika? Przecież to list 2 (słownie: DWÓCH) kongresmanów. Niechże Parys namówi 2 posłów z Konfederacji, żeby napisali list do prezydenta Trumpa żądając "czegoś" i po sprawie.
Janusz2019.11.22 11:00
szykują się do przejęcia rynku kopalin w Polsce. Firmy z USRAELA już przebierają nogami....
Janek2019.11.22 10:50
Coraz śmielej, coraz jaśniej działają amerykańscy senatorowie, i nie zapomnijmy nacisków administracji amerykańskiej w sprawie roszczeń żydowskich, acta 447, tak właśnie wygląda amerykańska polityka imperialistyczna pod płaszczykiem "demokracji" i przyjaźni. Może rudy miedzi to nie ropa naftowa, ale imperializm ten sam, i od czegoś należy zacząć eksploatację Polski i Polaków. Zobaczmy, co się dzieje na Bliskim Wschodzie, jak wyglądają kraje, i jak wyglądają ich społeczeństwa. Jednym z niewszczęciem tych krajów jest ropa naftowa. Interes żydostwa amerykańskiego jest ciągle ten sam, wchodzą powoli, niezauważeni, prawie bezboleśnie, i wyrzucają tubylców (autochtonów) z ich własności. Jeśli napotykają na opór, jest agresja, są zamieszki, są działania wojenne pod pozorem naruszania standardów demokracji. Jak w soczewce widać to w Palestynie. Żmija zmienia skórę, ale nie naturę. Lud handlujący się nie zmienia.
skuter2019.11.22 8:20
A myślicie że zniesienie wiz które nikomu do niczego nie są potrzebne To było tak za darmo
Ja2019.11.22 8:19
Czyli w skrócie, albo pozwalacie się OKRADAĆ w świetle prawa, które Musicie SAMI!! stworzyć, albo nici z sojuszu???!!! No, ładnie. A KOKO kowska zaraza jeźdźi tam na nas szczuć. Do tego za Nasze własne pieniądze!!! Co za czasy!!!??
skuter2019.11.22 8:22
|Ameryka nigdy nie była naszym przyjacielem
anonim2019.11.22 8:12
O od zawsze pisałem że Amerykanie nigdzie na świecie nie mają przyjaciół Oni po prostu robią interesy Po wojnie nas załatwili wepchnęli w łapy Stalina Kościuszko za nich walczył Nigdy od nikogo nie oczekujmy wdzięczności Musimy być twardzi Jeśli mają nas ogołocić z surowców w zamian za kilku żołnierzy którzy i tak uciekną jak przyjdą Rosjanie To lepiej jak sami sobie tej miedzi nakopiemy sprzedamy i broń za to kupimy Taki szantaż to skandal
taka prawda2019.11.22 8:01
W Rosji święto po tym artykule Jeśli Ameryka mają nas wydoić z kasy i jak to się mówi w.......ć bez mydła To zrobimy kiepski interes.
JanP2019.11.22 7:51
No i po co było zapraszać następnego okupanta dla niepoznaki zwanego sojusznikiem? Jak nie poddamy się zaleceniom Big Brothera, to nasz sojusznik nas zmiażdży i zaorze a także na zawsze zohydzi nam tego wątpliwego przyjaciela. Tylko krucjata różańcowa może pomóc pisiorom wyjść z twarzą z tego burdelu. Czas zalec krzyżem a nie próbować wstawać z kolan, bo można przy okazji dostać kopa w dolną część pleców.
Polak2019.11.22 7:00
Gdyby prowadzono jakies negocjacje, możnaby mówić o naciskach. Tutaj Matołuszek dostał polecenie. Ot, pisowska "polityka" zagraniczna całkowitej uległości wobec wszystkich.
MirekT2019.11.22 5:45
Piotr Nowak, dlaczego, ukrywasz przed Portalem Fronda swój pseudonim na Parafii: GŁĘBOKIE GARDŁO Z PRZYJAZNYM ODBYTEM?
Ordon2019.11.22 3:04
"Agnieszka" or "ruska onuca" or "nikt" don't get too excited, you old cunt or rather useless dick. Like I've said before, you don't know shit about us, the US, our economy and politics. But I must say, Poland is not a "comfortable" place for old drag queens and aging cross-dressers like you. Come to New York, now you don't need a visa only plenty of $$. Well, I know you got shit on your bank account. Anything new and excited on your local Bar Mleczny menu? Looks like "three of you" are using the same computer and IP, hmm...
Ruska onuca2019.11.22 1:33
Wygląda na to, że u nas uciecha była krótka, bo wschodnimi drzwiami Polacy wygnali jednych, a po niedługim czasie, zachodnimi drzwiami wpuściliśmy innych. Teraz Big Brother kręci swoje interesy na naszym terytorium - jak na tym wyjdziemy? Ciekawe czy Jarek zaciągnął jakieś porady od jasnowidza Jackowskiego? Wroga wygnaliśmy z czystym sumieniem i bez skrupułów, ale brat może się rozgościć na dużo dłużej
ada2019.11.22 1:27
Tak , to prawda . Powtorze za PMP " Amrykańska bezczelność jest zachęcana kundlizmem PiSu wobec Stanów. ". A jeszcze gorzej wyglada w relacjach Polaka_izrael . Tu jest kundlizm do nieskonczonosci . Obrzydliwi sa ci wszyscy pieprzeni filosemici , ktorzy sprowdza na nas nieszczescie i to na pokolenia.
Ciekawy2019.11.22 0:22
Miliarder z NY. Już samo to powinno spowodować kategorycznie NIE. Niech wydobywa sobie miedź pod swoim domem w NY.
nikt2019.11.21 23:52
A więc jest prawdą to o czym pisał jeden z komentatorów . Wojska amerykańskie zajęły tereny bogate w rzadkie metale . Teraz już pragną przyssać się do polskiej miedzi a Morawiecki nas przygotował do tego w ostatniej przemowie . Mówił o potrzebie ściągnięcia do naszego kraju obcych inwestycji . Obcy , tym razem nie zachodnioeuropejski a amerykański . A powszechnie wiadomo , że ten należy do Żydów . Dano nam ochłap 500+ , trzynastą emeryturę a z ziemi ukradną miliardy dolarów . Będzie nam się lepiej rzekomo żyło . Zostawią nam zdegradowaną ziemię tak jak w innych krajach trzeciego świata . Ja znam ten proceder ze Śląska . I ten mit , że Ślązakom lepiej się przez to żyło . Jak się żyje.......wystarczy pojechać do Bytomia . Morawieccy nie są synami tej ziemi a więc łatwo im rozdawać nie swoje . Nie czują przywiązania do tej ojczystej ziemi . Gdyby je czuli nie pozwoliliby obcym jej niszczyć i kraść jej złóż mamiąc lepszym życiem . W czyim interesie chce działać Morawiecki ? Mam nadzieję , że Konfederacja będzie mu patrzeć na ręce i o wszystkim nas informować .
Wujek dobra rada2019.11.22 11:47
Chopie zloty. Ino sie nie rozpedzaj. Decyzja jeszcze nie zapadla, a Ty juz psioczysz. Opanuj sie!
nikt2019.11.21 23:31
Nie modę napisać komentarza pod Matką Kurka , gdyż go nie wyświetlą . Pod artykułem kogoś z kleru też nie mogę , gdyż też nie wyświetlą . No to co ja mogę w tej Frondzie ?
Grzegorz z Domaradza2019.11.21 23:26
Ta sprawa wbrew pozorom jest obecnie najważniejsza dla pozycji premiera Morawieckiego. Już wiele razy Amerykanie pozwolili sobie na zbyt wiele wobec Polski. Ale teraz doszli do ściany i Morawiecki tak samo. Po prostu nie może już ulec bo jako premier straci resztki autorytetu jaki ma u nich. Mam nadzieję że odpowiedź będzie szybka, zdecydowana i tylko jedna czyli nie.
Ciekawy2019.11.21 23:24
13. EMERYTURA Z FUNDUSZU KOŚCIELNEGO? PROPOZYCJA BIEDRONIA
SUWEREN2019.11.22 14:40
SUPEEEEEEEEEEEEEER , TAK TRZYMAĆ , ,, Q MAĆ '' !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. PROSIMY TEGO D O P I L N O W A Ć .
katolik2019.11.21 23:18
zasługa zdrajców z PO ,ze wszyscy myslą,ze mogą się wtrącać do Polaków. To coś z senatu jak tani barszcz wybiera się do USA, Jakie ma kompetenje, żałosny twór antypolski
Pfft2019.11.22 1:36
Ten, jak go określasz, "żałosny twór antypolski", jest chirurgiem i profesorem nauk medycznych, odnaczonym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. A jakie ty masz kompetencje, poza umiejętnością anonimowego bluzgania w Internecie?
katolik2019.11.22 7:11
moją kompetencją jest to,że jestem starym Polakiem,z dziada pradziada, którzy dla Polski tej z Bogiem ,o wartościach moralnych życia przelewali krew i to co dno mor-społ-polit PO chce zrobić z Polską woła o pomstę do nieba.Trzeba być Polakirem żeby zrozumieć Polskę
Urszula2019.11.22 11:02
Od 4 lat rządzi PiSlam. Nie zauważyłeś?To co PiSlam wyczynia z Polską to woła o pomstę do nieba. Ile krwi przelałeś za Polskę, łgarzu?
katolik2019.11.22 14:41
kłania się kradzież państwowych pieniędzy peowcu!!!! Ale odpowiedzą za próbę rozbioru.Ciekawe czy byłoby cie stać na przelew krwi za POlskę -nie sądzę
nikt2019.11.22 13:51
Jesteś Katolikiem . Ja nie , tylko Chrześcijanką i wierzę w Boga . Ja też jestem od 34 pokoleń rdzennym mieszkańcem swej ziemi i wiem coś niecoś o przelanej krwi i prochach przodków . Polską zawładnęli Żydzi . To oni ją rozkradają i niszczą od czasów powojennych . Apogeum osiągnęło to rozkradanie w czasie przemian i wciąż trwa . Kradną Żydzi . Ci rodzimi , ale większość zabużańskich . Zostaw więc wszystko Bogu i Jego sprawiedliwości , gdyż niczego nie zdziałasz . Tworzą połowę narodu Polski . Bóg przeklął ten naród i niedługo się zacznie kara na niego . Nie szarp się więc . Wiem jakie to trudne , gdyż ja też się wściekam i niepotrzebnie szarpię swoje nerwy pisząc w tej ogłupiającej człowieka Frondzie . To nie ma sensu . Sam widzisz jaki jest ten niby polski żydowski naród . Lepiej porozmawiaj sobie z sąsiadem . Ja już piszę od kilkunastu lat w różnych miejscach i nie powiem temu narodowi co nadciąga , chociaż pierwotnie miałam taki zamiar . Niech się zakisi w swoim własnym sosie . A Tobie powiem .....trwaj na ziemi swoich przodków . Dokładnie tam , gdzie oni spoczywają , nie w innej miejscowości . W odpowiednim momencie oni Cię ochronią .
katolik2019.11.22 14:59
Pozdrawiam nikt
katolik2019.11.22 14:56
jeszcze jedno ,czytaj co jest napisane dziad i pradziad
katolik2019.11.22 7:13
Skarżyć i dziękować niech jedzie za własne pieniądze, nie za podatników,nie ma żadnej kompetencji ,żeby tak się zachowywac
katolik2019.11.22 7:16
wiesz,że wykształcenie nie musi czynić człowieka,tylko rozum i wartości patriotyczne-BÓG HONOR OJCZYZNA
Zenek2019.11.22 13:54
Prywatnie moze być nawet Świetym Mikołajem ale w polityce jest zdrajcą i obcą agenturą
Agnieszka2019.11.21 23:16
No i wykrakałam, że bezpieczeństwem Polski będą łajdaki amerykańskie pogrywać, żeby się naszych złóż czepiać. I jak tu się cieszyć z wojsk amerykańskich jak wiadomo, że zwieją, gdy nas wróg zaatakuje a póki co wykorzystają je przeciw nam jako formę szantażu. Trumpowi grozi impeachment i właśnie trwa śledztwo i przesłuchania czy na prezydenta Ukrainy nie naciskał - używając w rozmowie argumentu ewentualnego braku lub udzielenia Ukrainie pomocy - żeby wymóc rozpoczęcie tam procesu, który uwali jego konkurenta politycznego w najbliższych wyborach. Dlaczego Polska nie może nagłośnić sprawy i żądać takich samych konsekwencji, podobnego trybu karnego wobec tych kongresmenów, którzy też szantażują i wykorzystują potęgę USA, zagrażając bezpieczeństwu naszych krajów i sojuszowi dla dla zysków prywatnych jakichś inwestorów? Czy w USA nie ma żadnych odpowiedzialnych osób, choćby na szczytach wojska, w NATO, żeby ograniczyć skandaliczne wyskoki takich pazernych biznesmeników, szarogęszenie się Mosbacherki czy żydowskiej gangsterki, które narażają życie amerykańskich żołnierzy i USA na ogromne problemy, konflikty militarne, utratę z trudem zdobytych sojuszy, używając tych wielkiej wagi spraw jak marnej karty przetargowej dla łatwych zysków z grabieży cudzej własności? Dla koleżeńskich interesików nieopanowani, zachłanni grabieżcy zza oceanu, co myślą że kolonie bananową nową w Polsce mają, chcą znów Europę wschodnią oddać pod Rosję, przywrócić żelazną kurtynę, zacząć wyścig zbrojeń i siedzieć z palcem na wyrzutni bomb atomowych?!!! Łajdaki i szkodliwe, pazerne, głupie gnoje... Jak USA jest cokolwiek warte jako sojusznik, poważne państwo, to ich usadzi w ciągu najbliższych dni i wytłumaczy im, że wara im od naszych zasobów naturalnych. Ćwokom się wydaje, że swoje zaświnione łapska mogą po naszą miedź wyciągać a my im jeszcze za to dopłacimy.... CO TO JEST, ŻE IM WOGÓLE PRZEZ MYŚL PRZESZŁA MOŻLIWOŚĆ DORWANIA SIĘ DO NASZYCH ZŁÓŻ? POD SĄD DRANIA, CO IM TAKĄ MYŚL PODSUNĄŁ!!!! A ONI JESZCZE BARDZIEJ ROZOCHOCENI, ŻE ZA DARMO DOSTANĄ?!! No nic dziwnego u wszystkich muszą drogo za pozwolenie na bazy wojskowe płacić lub wręcz wojnę zaczynać, by na czyjś teren wkroczyć a my im jeszcze za to gotowi dopłacać. Skoro tak sobie śmią poczynać, to coraz więcej wskazuje na to, że oni w rzeczywistości stali za Smoleńskiem i oni blokują prawdę, by pogrywać sobie naszym bezpieczeństwem.... Poszukałabym zleceniodawców wśród takich rozochoconych polityków i biznesmenów, którym służą - o ile cale państwo tego nie wspiera i za tym nie stoi...
Cierpliwy.2019.11.21 23:32
Każda wojna to wielki biznes dla możnych tego świata. Rozkręcili by już III światową gdyby mieli pewność że przeżyją.Na razie to Bliski Wschód i Afryka dają dużo zarobić. Jeszcze Ukraina czeka. Zaprzedali się dla władzy i bogactwa. Ale tym razem się oszukają Lucyferaki. Ich też dosięgnie. Niestety miliardy nas pójdą na "mięso armatnie". 1/3 się uratuje.
katolik2019.11.21 23:58
przecież wiadomo,ze krety z dna mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna robia wszystko,zeby Polske rozebrac
nikt2019.11.21 23:58
Miedź to jeszcze nic . Amerykanie stacjonują na terenach bogatych w rzadkie metale . Jedyne takie w Europie . A Morawiecki ma chęć ściągnąć tam amerykańskie firmy wydobywcze .
nikt2019.11.22 0:08
I jeszcze jedno . Przecież to amerykański rząd stoi za tym amerykańskim ( żydowskim ) inwestorem . Nie słyszałaś tego co mówiła ambasador Mosbacher " lobby żydowskie w USA jest bardzo silne . To brzmiało jak groźba . Strzeżcie się Polacy . Zrobimy z wami co chcemy .
OK2019.11.22 8:15
Więc może Braun z Konfederacji miał rację mówiąc że Smoleńsk to robota międzynarodowa
ŻOŁNIERZ 2019.11.22 14:35
AMERYKSSRAŃCCE , tak pomogą POLSCE , jak : Angolle i Francolle , podczas 2 - giej W. Ś. !!!
bezlitosny internauta2019.11.21 23:13
No i co z tym waszym "wirem polarnym" frondle? Miał przynieść Polsce zagładę już w listopadzie i 20 stopni mrozu.
JONASIK2019.11.22 0:15
U mnie był. Lokalnie. W lodówce. Dokładnie 16,7 na minusie. I co? Rura ci ... zamarzła? :)
rebeliant2019.11.22 7:06
Wir nie dotarł za to gil pozostał.
PMP2019.11.21 23:01
Amrykańska bezczelność jest zachęcana kundlizmem PiSu wobec Stanów.
Janek2019.11.22 10:58
Ale nowy towarzysz przewodniczący Senatu również lecie do USA aby spotkać się z senatorami. Chyba tam na kawę do USA nie leci? Sprzedajne ten nasze wybory. Nawet tego nie kryją. Loteria, kto obieca więcej imperialistom aby utrzymać się przy władzy.
B522019.11.22 21:01
a po co na lotnisko w polsce skoro jest w berlinie
B522019.11.22 20:59
a jak skundliła europejska czerwona szarańcza z Brukseli POgan
+652019.11.21 22:44
lizustwo scierwa pisowskiego wobec swoich mocodawcow
widok z estaque2019.11.21 22:48
ścierwo czerwone to ty bydlaku
ff2019.11.22 16:54
a ty kacapski g.wnojadzie czego tu
B522019.11.22 21:07
czerwony pajacu zacznij się produkować na wyborczej tam wychwalaj postkomunę jak y POganie zostali przy władzy to byś miał nika minimum +67
Ewa2019.11.23 9:39
Widać że z wiekiem rozumu ubywa a powinno byc odwrotnie. Nawet nie rozumiesz tego co czytasz .