28.09.20, 16:40fot. yt/thedc shorts

W USA wzrasta liczba ataków na miejsca kultu

W USA wzrasta liczba aktów wandalizmu wobec miejsc kultu. W Kalifornii wandale zdewastowali chaldejską katedrę św. Piotra – sprofanowali krzyże, a na ścianach umieścili swastyki i polityczne hasła, m.in. „Black Lives Matter”. „Przypomina nam to o prześladowaniach, jakich doświadczają nasi bracia w Iraku” – napisali w mediach społecznościowych członkowie wspólnoty chaldejskiej. Zapewnili jednocześnie o swojej modlitwie o nawrócenie sprawców.

Społeczność chaldejska w Stanach Zjednoczonych znacznie rozrosła się w ostatnich latach, ze względu na napływ imigrantów z Bliskiego Wschodu. Wandale niszczą jednak nie tylko wschodnie świątynie. Atak na katedrę św. Piotra jest ostatnim z serii aktów wandalizmu, które dotykają amerykańskie kościoły. Niedawno na Florydzie w jednym z kościołów wandale podpalili ławki, a w Teksasie mężczyzna kijem baseballowym uszkodził krucyfiks i drzwi do seminarium duchownego. W zeszłym tygodniu w teksańskiej katedrze została zniszczona figura Najświętszego Serca Jezusowego. Biskupi Stanów Zjednoczonych wyrazili swoje zaniepokojenie powtarzającymi się incydentami. „Nasze społeczeństwo potrzebuje uzdrowienia” – napisał abp Thomas G. Wenski.

Problem jest na tyle poważny, że odbija się na nastrojach społecznych w USA. Według niedawnego badania RealClear Opinion Research przeprowadzonego wśród katolików, znaczna większość respondentów jest zaniepokojona przemocą na tle religijnym. Badanych niepokoi wandalizm i antychrześcijańskie hasła wznoszone podczas protestów przeciwko rasizmowi.

Chrystianofobia narasta również w Europie. Coraz częściej dochodzi do aktów wandalizmu, podpaleń świątyń i niszczenia krzyży. W zeszłym roku na starym kontynencie odnotowano co najmniej 3 tys. aktów wandalizmu wobec chrześcijańskich miejsc kultu. Eskalacja ataków miała miejsce we Francji, ale wzrost nastąpił również w Niemczech, Belgii i Irlandii.

Według raportu amerykańskiego instytutu Gatestone liczba aktów nietolerancji wzrosła we Francji i w Niemczech proporcjonalnie do zwiększonej fali migracji ze świata muzułmańskiego. Media jednak nie informują o tożsamości sprawców i kraju ich pochodzenia. Dane nie są też na tyle szczegółowe, żeby przypisać konkretne ataki grupom związanym z islamem czy dżihadystami.

 

Vaticnanews.va/Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Komentarze

gemba2020.09.28 22:15
świat bez religii...ależ byłoby pięknie!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 i spółka2020.09.28 18:43
Jak ja nienawidzę tej katolickiej Polski! Jak ja nienawidzę Kościoła, Krzyża, Eucharystii, Bożego Miłosierdzia! Nie dziwcie mi się, nie oburzajcie. To mój pan, szatan, przegrany na całą wieczność anioł zła i kłamstwa, który nie chciał służyć Bogu, tak mi każe... Dzięki Kościołowi tyle dusz unika w Polsce piekła! A ja tak się staram… I wszystko to na nic!
Anonim2020.09.28 19:28
katolicka kretynizacja polski Jest napisane módlcie się za nie przyjaciół swoich i nie przyjaciół kościoła świętego i będziemy się modlić na różańcu do końca świata
JAN I2020.09.28 23:27
Przepraszam ale Twój umysł to przejściowa matryca matematyczna wdrukowana na poziomie kwasów tłuszczowych błony komórkowej pewnie jesteś homo sapiens ,który stoi przed pilniejszą niż kiedykolwiek potrzebą wspięcia się na kolejny poziom ewolucyjny!
Wojtek Polak2020.09.28 18:34
lewactwo z łgbtq+znp i tp wraz z lewactwem z BLM niszczą kulturę rodzinę religię państwa narodowe gloryfikując zniszczenie i upadek moralny. a ambasady z ambasadorem USA na czele martwią się że oszołomy lewackie nie mogą bez karnie niszczyć plądrować gwałcić mordować to mogą robić w waszych krajach państwo ambasadorowie w Polsce na to nie pozwolimy. czy takich idiotów za ambasadorów to ma tylko Polska czy debilizm to domena wszystkich ambasadorów?
Anonim2020.09.28 16:50
Co na to Pani Mosbacher, już organizuje posiłki, by nieść pomoc? Czy też belki nie widzi?!
MaxFiend2020.09.28 16:54
A co ją to obchodzi? To sprawa ich organów ścigania a nie polityki zagranicznej.
Wojtek Polak2020.09.28 18:21
obchodzi ją jak w innych państwach są traktowani wszelkiej maści homo-terroryści i upadek moralny lewackich zwyrodnialców a nie obchodzi ją własny kraj jak ci za którymi się ujmuję niszczą jej ojczyznę ? to ona musi być głupsza od ciebie.
MaxFiend2020.09.28 21:15
Myślę, że jej kraj jest w lepszym stanie gospodarczym i społecznym niż paździerzowa pisowska Polska :-D
Portofino2020.09.28 16:47
Tak było w czasie Rewolucji Październikowej w Rosji a teraz żydzi robią powtórkę tego w USA.