22.02.15, 20:08Ojciec Święty Franciszek (fot. YouTube)

Wielki Post to walka!

Wielki Post to czas duchowej walki. Tak jak Jezus musimy podjął walkę z duchem zła – mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Papież nawiązał do dzisiejszej Ewangelii opisującej kuszenie Jezusa na pustyni. Jest to próba, która przygotowuje Go do głoszenia Ewangelii o Królestwie Bożym – powiedział Franciszek.

„Podczas tych czterdziestu dni samotności Pan Jezus zmierza się z szatanem wręcz, demaskuje jego pokusy i zwycięża go – powiedział Papież. – A w Nim zwyciężyliśmy my wszyscy. Naszym zadaniem jest teraz strzec tego zwycięstwa w naszym codziennym życiu. Kościół przypomina nam tę tajemnicę na początku Wielkiego Postu, aby ukazać nam perspektywę i sens tego czasu duchowej walki z złem. Bo w Wielkim Poście trzeba walczyć. Kiedy przechodzimy przez  "pustynię" Wielkiego Postu, spoglądamy w kierunku Wielkanocy, która jest ostatecznym zwycięstwem Jezusa nad złem, grzechem i śmiercią. Takie jest zatem znaczenie tej pierwszej niedzieli Wielkiego Postu: powrócić zdecydowanie na drogę Jezusa, drogę, która prowadzi do życia. Zobaczyć, co zrobił Jezus i razem z Nim wyruszyć w drogę”.

Franciszek podkreślił, że droga naszego Pana Jezusa Chrystusa wiedzie przez pustynię. Pustynia jest bowiem miejscem, gdzie można usłyszeć zarówno głos Boga, jak i kusiciela.

„W hałasie, w zamieszaniu nie można tego zrobić; słychać tylko płytkie głosy – zauważył Ojciec Święty. – Natomiast na pustyni możemy zejść głębiej, tam, gdzie naprawdę decyduje się nasze przeznaczenie, życie lub śmierć. A jak usłyszeć głos Boga? Słyszymy Go w Jego Słowie. Dlatego tak ważne jest, by znać Pismo, ponieważ w przeciwnym razie nie wiemy, jak odpowiedzieć na ataki złego. W tym miejscu chciałbym powtórzyć moją radę: czytajcie codziennie Ewangelię, rozważajcie ją, choć trochę, dziesięć minut. Noście ją ze sobą: w kieszeni, w torbie. Ważne, by mieć ją w zasięgu ręki. Pustynia Wielkiego Postu pomaga nam powiedzieć „nie” światowości i bożkom, pomaga nam podejmować odważne decyzje zgodnie z Ewangelią i umacniać solidarność z braćmi. Wchodzimy więc na pustynię bez lęku, ponieważ nie jesteśmy sami, jesteśmy z Jezusem, Ojcem i Duchem Świętym. Tak jak w przypadku Jezusa, to Duch Święty prowadzi nas po wielkopostnej drodze”.

Ojciec Święty Franciszek wręczył też uczestnikom modlitwy prezent. Była to tym razem mała książeczka, w której zawarto najważniejsze elementy nauczania Jezusa Chrystusa oraz główne prawdy katolickiej wiary. Franciszek rozdał te swoiste małe katechizmy poprzez wolontariuszy, wśród których były też osoby bezdomne. 

kad/radio watykańskie

Komentarze

anonim2015.02.22 21:24
@Hitch Wpis na miarę człowieka, który w wieku czterech lat został ateistą...;-)
anonim2015.02.22 22:02
@Hitch Czytam właśnie ateistę/agnostyka/sceptyka/apologetę i Bóg wie jeszcze kogo, Leszka Kołakowskiego, esej apologetyczny i sceptyczny "Jezus ośmieszony" ( Znak, Kraków 2014) I to jest to! A nie jakiś tam Hitch, który ateizm tylko kompromituje, z tymi jego "argumentami" wumlowskimi - z lamusa i śmietnika historii...
anonim2015.02.23 6:03
Nie pokonamy szatana bez pomocy Pana Boga. Człowiek jest tak słaby, że gdyby Pan Bóg go nie podtrzymał leciałby z wiatrem jak liść.
anonim2015.02.23 8:30
@Hitch Odwzajemniam pozdrowienia :-) Wybacz zestawienie, ale jak już czytać ateistę to tej klasy jak Kołakowski. Koneser jestem. I już Ci nic na to nie poradzę... @olla Oczywiście.