14.08.13, 10:10Logo Ruchu Narodowego

Ruch Narodowy o przyznaniu honoris causa Baumanowi: Decyzja DSW pokazuje stopień schorzenia i otumanienia elit akademickich (...). Krew na rękach majora Baumana nie zostanie mu zapomniana

Marta Brzezińska-Waleszczyk: W dniu 24 października Dolnośląska Szkoła Wyższa ma uhonorować Zygmunta Baumana tytułem honoris causa. Ostatnim razem, kiedy Bauman gościł na Uniwersytecie Wrocławskim, młodzi narodowcy próbowali zakłócać jego wykład. Czy teraz także Ruch Narodowy zamierza w jakiś sposób reagować?

Artur Zawisza: Historia z majorem Baumanem stała się głośna na całą Polskę. Stanowcza reakcja młodych narodowców uwidoczniła problem pozostałości stalinizmu w polskim życiu społecznym i intelektualnym. Wydawało nam się, że spowoduje to także otrzeźwienie elit akademickich, tymczasem mamy powód do głębokiego smutku. Jednogłośna decyzja senatu Dolnośląskiej Szkoły Wyższej pokazuje stopień schorzenia i otumanienia elit akademickich. Jedynym jasnym punktem okazali się studenci, którzy oprotestowali przyznanie honoris causa majorowi Baumanowi. Zostali jednak źle potraktowani przez władze swojej szkoły. Na pewno będziemy reagować.

W jaki sposób? Czy ponownie będą to pohukiwanie i buczenie czy może spróbujecie w bardziej cywilizowany sposób nie dopuścić do tego, aby ta uroczystość się odbyła? Jakieś petycje, apele?

Jesteśmy w trakcie konsultacji, zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i ze środowiskami działającymi bezpośrednio we Wrocławiu. Staramy się wypracować optymalną formułę. Niekoniecznie musi być ona powtórzeniem tego, co zrobili spontanicznie młodzi narodowcy na Uniwersytecie Wrocławskim, ale nie mam wątpliwości co do tego, że reakcja musi być równie doniosła. Co więcej, przy tej okazji warto będzie pokazać podwójne szkodnictwo Zygmunta Baumana.

To znaczy?

W pierwszej fazie jego życia było to zaangażowanie w stalinowski aparat represji, a w drugiej – mieszanie w głowach studentom poprzez dętą i miałką eseistykę, uchodzącą za rzekomo odkrywczą. Kiedyś, jako reprezentant żydokomuny, dziś jako przedstawiciel śliskiego postmodernizmu, Zygmunt Bauman był i jest przeciwko Polsce i jej tradycji. Nie omieszkamy o tym przypominać.

Rozumiem, że Ruch Narodowy jakieś oficjalne stanowisko w tej sprawie zajmie, ale co zrobicie, jeśli ponownie dojdzie do takich „spontanicznych wystąpień młodzieży narodowej” - będzie popierać, odcinać się?

Ruch Narodowy, o czym mówiliśmy, nie był organizatorem akcji młodzieży wrocławskiej na uniwersytecie, jednakowoż od początku solidaryzował się z tą akcją. Rozumiemy, że tamta widowiskowa akcja miała swoje prawa wynikające z dynamiki spontanicznych działań. Chcielibyśmy jednak tym razem próbować wypowiedzieć się szerzej i sięgnąć głębiej, zarówno do historii i współczesności, aby pokazać, z jak skandaliczną sytuacją mamy do czynienia. Z pewnością symboliczna krew na rękach majora Baumana nie zostanie mu zapomniana.

Rozmawiała Marta Brzezińska-Waleszczyk

Komentarz Rafała Ziemkiewicza do wydarzeń na Uniwersytecie Wrocławskim "Jako Polak czuję się głęboko zawstydzony"

Przypomnienie sylwetki Zygmunta Baumna dla Fronda.pl przez redaktora naczelnego pisma "Glaukopis" dr Wojciecha Muszyńskiego "Bauman ma krew na rękach"

Poniżej nagranie z incydentu na Uniwersytecie Wrocławskim: 

Komentarze

anonim2013.08.14 11:38
Eeee tam ... zaraz elity akademickie ... Matołki sformatowane POdług receptury Julci Brystiger: "W istocie cała polska inteligencja jest przeciwna systemowi komunistycznemu i właściwie nie ma szans na jej reedukację. Pozostaje więc jej zlikwidowanie. Ponieważ jednak nie można zrobić błędu, jaki uczyniono w Rosji po rewolucji w 1917, eksterminując inteligencję i w ten sposób opóźniając rozwój gospodarczy kraju, należy wytworzyć taki system nacisków i terroru, aby przedstawiciele inteligencji nie ważyli się być czynni politycznie." https://pl.wikipedia.org/wiki/Julia_Brystiger I stosowne miejsca w rankingach światowych: "W rankingu uwzględnione są także 2 polskie uniwersytety: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Oba zajmują miejsca w czwartej setce." http://pl.wikipedia.org/wiki/Akademicki_Ranking_Uniwersytet%C3%B3w_%C5%9Awiata
anonim2013.08.14 12:10
@stop_katofobii: Ograniczone twoje horyzonty są. http://pl.wikipedia.org/wiki/Hitlerjugend http://pl.wikipedia.org/wiki/Korpus_Bezpiecze%C5%84stwa_Wewn%C4%99trznego
anonim2013.08.14 12:14
Jakaś tam wyższa szkoła gotowania na gazie się chciała podlansować i ma, media o niej mówią, jest darmowa reklama a może nawet będzie serial bo jak pojawią się reakcje- próby blokowania to pojawią się i kontrreakcje, wróci nawalanka o brunatnej fali i kto wie, może nawet sam Donek zrobi reklamę jakiejś wytwórni bezrobotnych co będzie niejako katem symbolicznym. A poza tym Bauman jest zawsze na propsie - Żyd - Komunista -"intelektualista" (raczej propagandysta) - "postępowiec" więc można powiedzieć wszystko co najlepsze w jednym, sam cymes.
anonim2013.08.14 12:16
Do Fronda: Zawieście forum bo to co tutaj się wyprawia to jakaś błazenada, bezmyślność, cynizm. Bauman był członkiem ( odznaczanym!) zbrodniczej organizacji KBW. Podobnie jak Eichmann był intelektualistą i nikt nie będzie gloryfikował faszystów tak nie powinno być tego w odniesieniu do komunistów ( równie zbrodniczej ideologii). Jak się "komentuje" na Fronda to widzimy powyżej we wpisach "Janka wyzwoliciela" ( od myślenia chyba), cynika "stop katofobii" i innych pariasów internetu. ZABLOKUJCIE KOMENTARZE to będzie zdrowiej bo te komentarze niczego NIE WNOSZĄ !!!
anonim2013.08.14 12:36
@Janek jakiśtam - potencjał Baumana, najwybitniejszy socjolog, najczęściej cytowany??? Człowieku I CO Z TEGO???? Co za pierdoły wypisujesz, co się robi z forum, co za wysyp matołów??? Wiem, że głupich nie sieją ale przecież do cholery mamy niż demograficzny to skąd? Pączkują??? Boże mój, Ty widzisz i nie grzmisz?
anonim2013.08.14 12:50
z komuchami się nie dyskutuje ich się wiesza ..tylko przemocą wykujesz to co nie wykuwane dobrocią
anonim2013.08.14 12:59
Frondo. Wypie..olcie tych brudasów co tu mącą. Takich janków, stop_katofobii,... To gnojki, które zawsze są za a nawet przeciw. Co do artykułu, to chyba znowu w Polsce powstaną szkoły im. Stalina, Lenina, Michnika itp., jak tak dalej się będzie wyprawiało.
anonim2013.08.14 13:07
@Janek wyzwoliciel "Problem z Baumanem polega na tym, że należy on do najwybitniejszych, najczęściej cytowanych socjologów i filozofów obecnych czasów" Problem z naszymi czasami polega na tym, że najwybitniejsi i najczęścij cytowani socjolodzy i filozofowie uczynili je zbyt nieznośnymi, abyśmy mogli poważać ich autorytet. Bauman, jak większość współczesnych socjologów i filozofów doszedł do takiego wniosku, że nic nie ma sensu, powinniśmy więc poddać się nihilistycznej konsumpcji. Ten rodzaj rozbrajania ludzkich umysłów jest co najwyżej pseudonauką, jeśli nie zbrodnią przeciw ludzkiej naturze, która czyni nas - bądź co bądź - osobami rozumnymi, a więc otwartymi na prawdę i sens. Na bełkocie Baumana i jemu podobnych korzysta tylko rządząca nami plutokracja, która ma do dyspozycji coraz bardziej ogłupiony motłoch. I za to Bauman dostał Honoris Causa, zdaje się ;)
anonim2013.08.14 14:48
@Janek wyzwoliciel Widzę świat, który nam urządzili ci wybitni socjolodzy i filozofowie. To najlepsze kryterium oceny ich dokonań. Papier wszystko przyjmie, rzeczywistość - niestety nie.
anonim2013.08.14 15:10
No dobra, ale jaka krew na rękach? Przynależność do KBW nie jest żadnym powodem do chwały, tak jak do struktur SS. Ale można było w KBW robić gazetki ścienne i donosić na kolegów albo rozstrzeliwać ludzi i wbijać im igły pod paznokcie. Dlatego chciałbym dokładnie dowiedzieć się co robił profesor Bauman w latach 40ych i 50ych. Bo tak jak Gunter Grass nie jest dla mnie zbrodniarzem (z faktu wcielenia do Waffen-SS), tak samo nie jest nim Bauman. Oczywiście uważam, że to jest porażka należeć do KBW, ale nie wystarczający powód by nazywać człowieka "zbrodniarzem", który "ma krew na rękach".
anonim2013.08.14 15:29
Przypomina mi to niemieckiego specjaliste pociskow rakietowych, Wernhera von Brauna, czlonka partji Hitlerowskiej od roku 1937. http://en.wikipedia.org/wiki/Wernher_von_Braun#Party_membership Formalna przynaleznosc do NSDSP nie przeszkodzila amerykanom wykorzystac go w swoich badaniach powojennych. A oto co napisalem wczoraj w innym watku, na tym portalu: Nie wypowiadam sie ani za ani przeciw. Tez bylem stalinista, ale znacznie mnieszego kalibru. • • http://ludkow.info/byt • • Dlatego rozumie motywacje ludzi pokroju Baumana. • • Ludwik Kowalski, profesor na emeryturze. • - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - • P.S. Zupelnie go nie znalem, ale teraz wiem kim byl, dzieki • • Wikipedji. [email protected]
anonim2013.08.14 16:54
@Janek wyzwoliciel Nie gadaj głupot, bo już się zaplątałeś w sprzeczność.
anonim2013.08.14 17:50
@Janek wyzwoliciel Wybitni filozofowie kształtują umysły praktyków. Na ich myśli wychowują się elity - polityczne, ekonomiczne, itd. Oni kształtują świat wokół nas. Jeśli istnieje u człowieka związek pomiędzy myśleniem, a działaniem, to sposób w jaki Bauman i inni wybitnie filozofowie wykształcili umysły praktyków, ma wpływ na świat, który ci praktycy na co dzień kształtują. Albo więc Bauman i inni wybitni nie ukształtowali umysłów, jako intelektualna elita współczesnego świata - wtedy ich wybitność jest wątpliwa. Albo ukształtowali i ten świat wygląda, jak wygląda, dzięki nim - a wtedy ich wybitność jest podwójnie wątpliwa. Negując związek pomiędzy myślą wybitnych filozofów, a działaniem praktyków zaprzeczasz sam sobie, bo niby z jakiej racji nazywasz Baumana i innych "wybitnymi" filozofami i socjologami?
anonim2013.08.14 18:03
@Janek wyzwoliciel Nie jest z resztą żadną tajemnicą intelektualna formacja Baumana i jego przynależność do nurtu szeroko rozumianego neomarksizmu czy postmodernizmu. Na czym polega wybitność tego nurtu - Bóg jeden raczy wiedzieć. Jest on chyba wybitny na takiej zasadzie, na jakiej współcześni celebryci są celebrytami - znani z tego, że są znani. Bauman jest wybitny bo dostał doktorat Honoris Causa, dostał doktorat Honoris Causa, bo jest wybitny... ;) Ta samozwrotność zamknietego kręgu współczesnych elit jest jedną z jej najbardziej charakterystycznych cech. Z dawien dawna mówi sie na to "ręka rękę myje". Ale co tam prosty lud może wiedzieć w obliczu intelektualnej potęgi elit? A mówiąc poważnie - Z. Bauman, tłumacząc swe zaangażowanie w stalinizm, powiedział że został oszukany przez "narzuconą ówcześnie koncepcję rzeczywistości". Można to nazwać intelektualnym konformizmem, bo przyłączył się do tego, co było wtedy powszechne i najsilniejsze. Dziś nie robi nic innego. Rewizjonizm od dziesięcioleci jest przystanią dla wszystkich "oszukanych" - to, co zwiemy "postmodernizmem" to nic innego, jak konstatacja, że kolejne postaci utopijnej racjonalności, które powstawały po Oświeceniu, przyniosły same nieszczęścia i trzeba uciec w irracjonalizm, a żeby w ten irracjonalizm wciągnąć cały świat, to trzeba dokonać ostatniego wysiłku intelektualnego i "zdekonstruować" wytwory błędnej racjonalności. To jest główny nurt kultury dnia dzisiejszego, tym sie zajmują tuzy intelektu - wśród nich i Bauman...
anonim2013.08.14 18:32
stop_katofobii napisał(a):Sie 14, 2013, 3:12 po południu "Bóg nie interweniuje." Twoje, chłopie szczęście!
anonim2013.08.14 19:42
Jak to, Bauman oszukany przez "narzuconą ówcześnie koncepcję rzeczywistości"? Moment, to za co on dostaje tego honorisa causę? Za to, że dał się oszukać jak dziecko we mgle? Ale profesor, i to jeszcze od socjologii! Dał sie podejśc tak prymitywnej manipulacji socjologicznej, jak komunizm?! Wolnego...
anonim2013.08.14 20:13
@Pokręć Ano właśnie tak to tłumaczył ponoć (podaję za Frondą, która tak pisała z miesiąc temu).