14.03.16, 21:29

Zelnik o swojej teczce: Zostałem wkręcony...

W rozmowie z dziennikarzem Telewizji Republika i "Do Rzeczy" Cezarym Gmyzem, aktor odnosił się do zarzutów związanych z jego współpracą z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Sprawę znajdujących się w IPN dokumenty na temat Jerzego Zelnika zajmuje się właśnie prowadzący rozmowę Gmyz.

Według dokumentów, Zelnik został zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o pseudonimie "Jaracz" w 1964 roku, kiedy był jeszcze nastolatkiem. Jego teczka nie zawiera jednak żadnych, sporządzonych osobiście donosów. – W głębokiej młodości, tuż po otrzymaniu dowodu osobistego, zostałem wkręcony (...) do dzisiaj muszę sobie to bardzo usilnie odtwarzać i chyba tylko dzięki tym dokumentom to może się stać – mówił o opisanych w aktach spotkaniach aktor. – Zastanawiam się nad tym młodym człowiekiem, jakie ten młody człowiek, Zelnik, miał motywacje – podkreślał dalej.

 – Byłem wychowany w taki sposób, że miałem takie nadzieje, związane z ustrojem socjalistycznym (...) że może mieć ludzką twarz, tak wychowany mogłem się dać namówić na taki naiwny patriotyzm, który mi zaproponował ten pan z kontrwywiadu, nie z SB, tylko z kontrwywiadu – tłumaczył dalej aktor.

Jak podkreślał dalej Zelnik, w młodości był "nieuporządkowany ideowo, skoncentrowany na sprawach sensualnych i sporcie". – Właściwie polityka za bardzo mnie nie dotyczyła, rok 1967, zwłaszcza 1968 był przełomowy i tutaj zaczęło się moje dojrzewanie – dodał.

Aktor ponownie stwierdził też, że nie pamięta swojego domniemanego pierwszego spotkania z oficerem prowadzącym. – Jedyne co mogę odgrzebać w pamięci to, że ktoś mnie prosił (...) żebym ja sprawdził czy kolega Jerzy (Jerzym Kowalikiem miała być zainteresowana SB - red.) ma powiększalnik – mówił Zelnik. Jak dodał, przypomina sobie, że sprawdzał czy wspomniany Jerzy Kowalik ma powiększalnik.

Jak tłumaczył aktor, nie pamięta kilku spotkań do których miało dojść z jego udziałem, podczas których miał przekazywać informacje. – Być może to jest pamięć selektywna, ze względu na inne obciążenia (...) nie jestem naukowcem, mogę to sobie tylko analizować – tłumaczył Zelnik. – Ja wiem, że wielu łobuzów się tłumaczy brakiem pamięci, więc ja pewnie się w to wpisuje i wiele osób może powiedzieć: "Jak można czegoś takiego nie zapamiętać" – dodał.

– Uderzyły mnie te dokumenty i staram się współpracować z tymi, którzy próbują się dogrzebać prawdy o moich ówczesnych uwikłaniach – tłumaczył dalej Zelnik. – Jestem po stronie tych, którzy prowadzą śledztwo przeciwko temu młodemu człowiekowi o nazwisku Zelnik, ja się nie staram bronić tego młodego człowieka, popełnił błąd. Biję się w piersi. Uważam, że lustracja jest potrzebna. Jeśli jej nie ma, to będą haki na ludzi, szczególnie tych na wysokich stanowiskach, i będzie można nimi manipulować – dodał.

Zelnik podkreślił też, że "może tylko przeprosić" wspomnianego Jerzego Kowalika i zaoferować zadośćuczynienie. – Tego, który mi zaufał, a ja mogłem zdradzić, ale nie dla kariery. Wydaje mi się, ja zostałem tak wychowany, że mogłem dojść do wniosku, że jeśli on jest wrogiem ojczyzny (...) człowiek, który chce się przeciwstawić interesowi społecznemu, czy jak go tam nazwać, to trzeba pomóc władzy, może tak myślałem, że przed nim samym trzeba go ochronić – mówił aktor.

Dodał on też, że w przypadku popełnienia błędu niezbędne jest przyznanie się do winy i zaoferowanie zadośćuczynienia. – Moja wina, moja bardzo wielka wina (...) Przepraszam Cię Jerzy, jestem gotowy zadośćuczynić jeśli poczułeś się skrzywdzony, ale uwierz mi, nie kierowałem się wtedy korzyściami– dodał.

ko/Telewizja Republika

Komentarze

anonim2016.03.14 21:49
Jak on z taką pamięcią mógł się nauczyć dialogów do filmów?
anonim2016.03.14 22:18
Nauczenie roli wymaga pamięci krótkiej. Do pamięci długiej przechodzą sprawy które człowiek często sobie powtarza.
anonim2016.03.14 22:23
Przypomni sobie to, co jest w aktach. Inne rzeczy, już niekoniecznie.
anonim2016.03.14 23:39
Pierwszy moralizator III RP okazał się współpracownikiem. Ojej jak przykro.
anonim2016.03.15 7:48
A komentatorzy, jak zawsze bezgrzeszni, żadnego zła uczynionego bliźniemu nie żałujący, niewybaczający nikomu kto żałuje, z kamieniami w rękach. Ale przeciwni... lustracji, co? To dopiero schizofrenia i faryzeizm do oporu.
anonim2016.03.15 9:22
Znacie, Forowicze, wiersz: "Polały się łzy me czyste, rzęsiste, na me dzieciństwo sielskie, anielskie, Na moją młodość górną i durną, na mówi wiek męski, wiek klęski..." TO JEST WŁAŚNIE ŻYCIE. Rzadko jest ono wycięte z poświęconego obrazka. Jeżeli nie jest, a nie jest! to trzeba je umieć dobrze podsumować.i właściwie zakończyć. Czemu tu omawiacie prawa do nawrócenia i szlachetnej zmiany? Czy człowiek raz umoczony w brudzie komuny, ma obowiązek zawsze taki zostać? Czy jego nawrócenie nie zasługuje na cześć, zgodnie z Jezusową przypowieścią o owcy niesionej na ramionach pasterza, o marnotrawnym synu przyodzianym w najlepszą suknię i klejnoty? Nic do Was nie przemawia?
anonim2016.03.15 10:12
A komentatorzy są tylko bezgrzeszni jak plują na Wałęsę oj co ja mówię Bolka. Ale nasz TW, komunistyczny prokurator, zomowiec, ubowiec czy pezetperowiec to śfienty człowiek.
anonim2016.03.15 10:48
@miab Czy Wałęsa przyznaje, że źle czynił? Nie! A Zelnik tak. Czy Wałęsa brał kasę? itd. Widzisz różnice?