05.10.13, 15:05fot. craiova/sxc.hu

Żydzi się laicyzują i odchodzą od religii

"Raport opublikowany przez Pew Research Center's Religion & Public Life Project jest dogłębnym spojrzeniem na to, jak w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zmieniła się tożsamość amerykańskich Żydów. Wynika  z niego, że liczba osób niewierzących w Boga wciąż rośnie" - informuje "Rzeczpospolita".

Badania pokazują jednoznacznie, że coraz więcej Żydów czuje tzw. dumę z przynależności do środowiska żydowskiego. Duma ta niczym moda opiera się na szacunku do własnej kultury oraz do przodków. Niestety Żydzi coraz częściej mówią, że nie wierzą w Jahwe ani nie przestrzegają praw religijnych, oraz nie czytają Tory. "Według nich to pamięć o Holokauście, etyczne postępowanie i obrona sprawiedliwości społecznej tworzy podstawę ich żydowskiej tożsamości".

Owa sekularyzacja środowiska żydowskiego prowadzi do powstawania takich ruchów jak Stowarzyszenie Humanistyczne Judaizmu. "Z badań Pew Research Center's Religion and Public Life Project wynika też, że procent Żydów deklarujących ateizm, agnostycyzm lub w ogóle brak zainteresowania tą sferą życia jest najwyższa wśród młodego pokolenia".

Widać, że młode pokolenie amerykańskich Żydów tak wrosło w kapitalistyczną percepcję świata, że niestety Jahwe został zupełnie zignorowany. Ponownie budują złote cielce, zamiast oddawać pokłon Bogu Prawdziwemu.

sm/Rzeczpospolita

Komentarze

anonim2013.10.5 15:27
"etyczne postępowanie i obrona sprawiedliwości społecznej " oczywiście - tylko wobec innych Żydów. Tory nie czytają, ale Talmud - na pamięć.
anonim2013.10.5 15:28
@Poeta: Rabini nie spiskują. Ale Talmud dobrze się trzyma.
anonim2013.10.5 16:57
"Kiepska sprawa dla antysemitów, gderających o spiskujących rabinach i talmudzie..." Dla laików tłumaczę, że chodzi tu o Gazetę Polską i Rydzyka, tylko użytkownik chciał jednym słowem to określić "Od kiedy to sprawiedliwość społeczna, należy do kapitalistycznej percepcji świata?!" Od czasu kiedy wyrażeniu "sprawiedliwość" przywrócono właściwie znaczenie.
anonim2013.10.5 18:02
"Żydzi coraz częściej mówią, że nie wierzą w Jahwe ani nie przestrzegają praw religijnych, oraz nie czytają Tory." Pozwole sobie zaryzykowac teze, ze skonczy sie to znowu czyms tragicznym dla tej nacji - powtorka z Holokaustu? Bowiem Pan tylko wtedy blogoslawi Ludowi Izraela, gdy ten jest Mu wierny. Gdy Izrael wymawia wiernosc Adonaj i obiera sobie zlotego cielca, wtedy Pan chcac przywiesc ten Lud do nawrocenia dopuszcza nan roznego rodzaju kataklizmy. Bowiem Bog nie pozwoli z siebie szydzic i tych, ktorzy odwrocili sie od Niego - siejac wszelkiego rodzaju nieprawosci - w ostry sposob przywodzi ku opamietaniu. My mamy Chrystusa, dzieki ktoremu mozemy schronic sie w ramionach milujacego OJCA - Zydom pozostalo jedynie wierne wypelnianie Prawa i z tego, tez sa osadzani.
anonim2013.10.5 18:04
Pokręć napisał: "Tory nie czytają, ale Talmud - na pamięć." *** Ci, ktorzy odwrocili sie od Adonaj, rowniez Talmud maja gdzies.
anonim2013.10.5 18:47
Zawsze wydawało mi się, że Żydzi zaczęli masowo odchodzić od swojej wiary już tuż po wojnie.
anonim2013.10.5 19:34
Czy tylko ja dostrzegam absurdalność sformułowania: "Duma ta niczym moda opiera się na szacunku do własnej kultury oraz do przodków."? Dwa pytanka: 1. Jaka "moda" opiera się na szacunku do własnej kultury oraz przodków? 2. Czy można w takim razie stwierdzić, że polscy patrioci, szanujący własną kulturę i przodków ulegają "modzie"? "coraz więcej Żydów czuje tzw. dumę" - a dlaczego "tzw."? Panu Moryniowi zabrakło kliku znaków do wyrobienia normy, czy co?
anonim2013.10.5 21:10
Klaro, nie mają Talmudu gdzieś. Niestety. To Talmud ma gdzieś Adonai. Naiwna jesteś jak dziecko we mgle. Holokaust to nie kara Boża na Żydów za odejście od Boga. To los zgotowany pobratymcom przez tych, którzy nie bardzo chcieli dzielić się z nimi swoim bogactwem. Jak to mogłoby być, że Bóg zsyła kare na szewca, krawca, czy obwoźnego handlarza z żydowskiego miasteczka, natomiast czcicieli mamony zza Oceanu I z Europy - Rotshildów, Warburgów, Rockefellerów i kilku innych obdarza bajecznym powodzeniem? Nie zwalaj na Boga takiej niesprawiedliwości. To, że On do tego dopuścił, nie znaczy, że tego chciał.
anonim2013.10.5 21:25
Współczesny judaizm to karykatura judaizmu sprzed zniszczenia świątyni w 70 r., nie ma się co dziwić takiemu rozwojowi wypadków.
anonim2013.10.5 21:47
Pokrec - Ciebie juz zupelnie pokrecilo. Bog nie tyle kare zsyla, co dopuszcza do pewnych wydarzen, aby umozliwic czlowiekowi opamietanie sie; tragedia niekoniecznie dotyka grzesznika, bardzo czesto ofiara staja sie niewinne osoby. Nie jestesmy w stanie zrozumiec Bozej pedagogiki - sw. Ignacy mowi o kosmicznym wymiarze kazdego grzechu. Niezaprzeczalnym faktem jest, ze ilekroc Lud Izraela zrywal przymierze z Bogiem, tylekroc popadal w roznego rodzaju tarapaty, np. niewola babilonska dotknela takze niczemu niewinne dzieci. Podsumowujac - Holokaust nie tyle byl kara zeslana przez Boga, co naturalna konsekwencja grzechu Izraela. Na Klarcinego nosa - Zydzi konsekwentnie zdazaja do kolejnego ucisku, ktory ich dotknie, przedkladajac "zlotego cielca" nad Boze Prawo, a przy tym szykanujac poboznych, wiernych Torze swoich pobratymcow, zydow ortodoksyjnych. Na marginesie - powyzsze napisalam kiedys na syjonistycznym, forum, co skonczylo sie tym, ze rabin podniosl glosny krzyk i wlascicielka forum (skad inad bardzo sympatyczna osoba) musiala sie ze mna rozstac.
anonim2013.10.5 21:52
@Częstochowski Poeta "Kiepska sprawa dla antysemitów, gderających o spiskujących rabinach i talmudzie..." Bo Żydzi specjalnie deklarują bezwyznaniowość, żeby nas zmylić i uśpić naszą czujność! @Pokręć "Holokaust to nie kara Boża na Żydów za odejście od Boga. To los zgotowany pobratymcom przez tych, którzy nie bardzo chcieli dzielić się z nimi swoim bogactwem." O taaaak, kocham tę hipotezę, że Holokaust zorganizowali Żydzi. Oczywiście, Żydzi Żydom zgotowali ten los - to ma sens! Niektórzy nie są w stanie objąć swoim umysłem takiej ewentualności, że jakieś złe zjawisko może nie być spowodowane przez Żydów. Tak więc, nawet jeśli główną ofiarą jakiegoś zjawiska są Żydzi, to i tak oni sami muszą być jednocześnie głównymi sprawcami, nie ma innej opcji!
anonim2013.10.5 23:06
Czytalem czesc tego raportu wczoraj (po angielsku). Nie jest on, moim zdzniem, zbyt przekonujacy bo pojecia ktore so w nim uzywane nie sa dokladnie okreslone. Ten co odpowiada na ankiete musi sam te pojecia okreslic. Moja wiara w Boga, naprzylkad, nie uznawana jest za "prawadziwa" przez niektorych zydow. Ludwik Kowalski ==> http://ludkow.info/byt
anonim2013.10.6 1:05
Po co wierzyć w martwą religię. Z tej religii Bóg już się wyprowadził.
anonim2013.10.6 14:41
Sory redaktorze ale o co chodzi z tym kapitalizmem? przeciez to komunizm jest ateistyczny i iest rowniez domena zydow.
anonim2013.10.7 18:32
Więc dla Żydów też państwo staje się bogiem? Ale jaki to "kapitalizm"?