"Równość płci, zapobieganie przemocy domowej i wobec kobiet" – te „kluczowe” kwestie znalazły się w Polsko-Niemieckim Planie Działań, który został opracowany podczas niedawnych konsultacji międzyrządowych z udziałem premiera Polski Donalda Tuska i kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Kancelaria Premiera opublikowała ten dokument, w którym zobowiązano się do przeglądu i rozwoju wszystkich obszarów stosunków dwustronnych. Zgodnie z dokumentem, oba kraje zadeklarowały dzielenie się poglądami i najlepszymi praktykami dotyczącymi eliminowania wszelkich form przemocy ze względu na płeć, w nawiązaniu do Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, podpisanej w Stambule w 2011 roku.

Plan działania przewiduje także intensyfikację współpracy w zakresie „równości” osób LGBTIQ+. W dokumencie podkreślono znaczenie wymiany poglądów, informacji i najlepszych praktyk, z uwzględnieniem społeczeństw obywatelskich oraz strategii przyjętej przez Komisję Europejską na lata 2020-2025.

Dodatkowo, oba kraje wyraziły chęć zawarcia porozumienia w sprawie „równości płci”. Zaznaczono, że co najmniej raz w roku powinny odbywać się profesjonalne konsultacje międzyresortowe na wysokim szczeblu, które będą miały formę "Dnia Polsko-Niemieckiego".