25.01.20, 19:00

Alaksandr Łukaszenka: ,,Powiedziałem Putinowi: Możemy dogadać się z Polakami''

"Nie chcę być ostatnim prezydentem Białorusi. Być pierwszym to honor, ale ostatnim być nie chcę. Chcę, żeby moje dzieci żyły na tym kawałku ziemi w pokoju i zgodzie. W objęciach z Rosjanami" - zadeklarował prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

 

"Nie możemy być częścią żadnego państwa. Nie mogę was sprzedać i roztrwonić Białorusi, choćby nawet naszej bratniej Rosji" - dodał prezydent, przemawiając na spotkaniu z pracownikami zakładów papierniczych w Szkłowie.

Łukaszenka krytykował Federację Rosyjską za podnoszenie cen ropy naftowej. "Co roku przed nowym rokiem musimy klękać i wymodlić produkty naftowe" - ubolewał przywódca.

Prezydent stwierdził, że Białoruś ma alternatywne możliwości sprowadzania ropy. Idzie o Stany Zjednoczone, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie - i Polskę. W tym ostatnim przypadku mowa o szlaku z Gdańska rurociągiem Przyjaźń.

"Powiedziałem Putinowi wprost: jeśli dogadamy się z Polakami, to na pierwszym etapie będziemy dostarczać (surowiec) rewersem jednym z trzech rurociągów" - stwierdził Łukaszenka.

"Zaczęliśmy testować te szlaki, chcemy sprawdzić, co z tego wyjdzie, jakie będziemy mieć straty w porównaniu z obecną ceną ropy rosyjskiej" - wskazał prezydent.

"Chcemy tego czy nie, będziemy iść tą drogą. Nie możemy zależeć od jednego kraju, jednego przedsiębiorstwa. To monopol" - dodał.

bsw/pap, fronda

Komentarze

Zygmunt III2020.01.29 19:02
A tak przy okazji. Warto wiedzieć: https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
Andy Semicki Rabin2020.01.29 14:40
A nasz "żąd"? Ani me, ani be! To są fajtłapy, a nie rząd. Wszystko, czego się dotkną zamienia się im w rękach w g..., inaczej mówiąc - kompromis, kompromis ze wszystkimi i we wszystkim! Ale przynajmniej nie kradną, no może dlatego, że brak im odwagi, tak jak w przypadku tych postsowieckich żydów w togach? Kiedyś, za komuny aresztowali ludzi za opowiadanie dowcipów o PZPR, a ten zasrany rząd nie może sobie poradzić z żydowską kastą podważającą porządek w państwie polskim. To się źle skończy. Dla nas, Polaków.
Pirx2020.01.31 15:29
Czy nie rozumiesz że nie praworządność i demokracja jest dla Niemiec ważna ale podporządkowanie i dyktat?
Gumowy Żuk2020.01.26 20:33
Jako głowa państwa Łukaszenka, jak widać, jest mądrzejszy i sprawniejszy niż 3 takich jak Duda.
Bos2020.01.27 2:30
przestań zuczku sie mądrować
Zygmunt III2020.01.29 19:00
To nie żuk tylko gumowy fallus, czyli troll. :)
anatol2020.01.26 17:52
W sumie Łukaszenka to nie głupi facet. I Jakby tak frontalnie otworzyłby się na zachód ten bliski czyli Polska, i śródEuropa, to by na męża stanu wyrósł. A watażkę Putina, cholera w bok by wzięła... I BARDZO DOBRZE bo ten Putin to nieciekawa postać jest
anatol2020.01.26 17:41
A Wałęsa na to: Aleksandr powiedz temu Putinowi, żeby się z Polakami dogadał bo i tak im nie podskoczy i na durnia wychodzi...
MementoMori2020.01.26 17:09
Istota neomarksistowskiego ekologizmu warto posłuchać https://youtu.be/T80z4FpMrgc
max2020.01.26 13:05
Jeśli UE doprowadzi do upadku wolność i niezależność Polski, to Białoruś będzie krajem polskiej emigracji. Tam jest dużo polskich miast i wsi.
anonim2020.01.26 12:44
Uważam, że należy Białorusinom pomagać, bez wzgłędu na okoliczności Polska musi być obecna na Białorusi. Przy okazji zauważyć należy również, że mamy wspaniałych Polaków na Białorusi, żyją w biedzie, pozostawieni sami sobie, patrzą w kierunku Polski, Polaków, ale już nie w kierunku władzy warszawskiej, ta od początku IIIRP ich lekceważy, nie dostrzega, ignoruje ich prawa. Oto wzruszający głos pana Tadeusza Romanowskiego z Solecznik, youtu.be/nqW9TBfU0Os?t=1826
Piotr Nowak2020.01.26 11:35
Biaoruś może dogadać się z Polakami, ale nie ty Łukaszenka, twój czas Łukaszenka się skończył, a więc dymisja i WON - podobnie jak Janukowycz na Ukrainie. Do władzy na Białorusi muszą przyjść nowi ludzie, nie komuniści - wtedy możemy rozmawiać ! Jeśli chcesz Lukaszenka inaczej - to wypad !!!
...2020.01.26 12:09
Czyżby na pewno wypad? Może jednak warto rozmawiać. Czym się rożni Ukraina od Białorusi, w czym jest gorsza Białoruś od Ukrainy, że tam, na Ukrainie, nie rozmawiamy, nie mamy prawa głosu, a dajemy na wszsytkie sposoby?
Urszula2020.01.26 13:05
Masz rację, że warto rozmawiać, ale nie z Łukaszenką, perfidnym komuchem, któremu dopiero nóż na gardle otwiera oczy. Za późno - wypad !
anonim2020.01.26 12:20
"twój czas Łukaszenka się skończył, a więc dymisja i WON - podobnie jak Janukowycz na Ukrainie" Janukowicza skreśliła ambasada USA, zorganizowała Majdan, to tam mieścił się sztab operacji w skład którego ruchy nacjonalistyczne. Wyrzucili Ukraińcy Janukowicza wespół z Amerykanami, i mają Ukraińcy teraz wojnę domową na wschodzie. Czy tego samego, lub podobnego, chcesz także dla Białorusi?
Jacek2020.01.26 10:03
Łukaszenka wije się jak piskorz nie mając wielkiego pola manewru. Poddał już praktycznie Białoruś. Dla niego zachowanie władzy jest ważniejsze od zachowania państwa. Wie, że po zjednoczeniu nastąpi kres jego władzy. Putin będzie mógł startować na kolejne dwie kadencje prezydentury "nowego" państwa. Rosjanie tak docisną Białoruś, że wystarczy referendum żeby doszło do połączenia. Na Białorusi językiem podstawowym jest rosyjski. Białoruski nauczany jest na zasadzie języka obcego. Nie jest budowane poczucie odrębności. Cała dotychczasowa polityka prowadzona była w imię konsolidacji społeczeństwa wokół władzy a nie własnej państwowości. Dawało to Białorusi profity ale jak widać Rosjanie zaczęli się irytować, że zwrot z inwestycji jest zbyt mały. Polska w tej rozgrywce się nie liczy. Nie tylko dlatego, że Łukaszenka blefuje. Nie ma w Polsce żadnej siły, która pozwoliłaby podjąć nam taką grę. Mamy przetrącony kręgosłup przez Moskwę.
ja2020.01.26 10:07
Tak ci się tylko wydaje, gdyby Polska się nie liczyła od 2015 roku to Łukaszenko by się nie wił jak mówisz bo nie miałby wyboru. A skoro się wije to znaczy że dostrzega szansę aby się wyrwać z łap Moskwy.
Jacek2020.01.26 20:13
Szansę? A niby na czym ma ona polegać? Sprzedamy Białorusi ropę po cenach takich jak ją dostawała od Rosji? Są tam już nasze delegacje gospodarcze i prowadzimy ekspansję gospodarczą w tym kierunku? Edukujemy elity? W ogóle coś robimy w tej sprawie? Całą naszą wschodnia politykę oddaliśmy UE. A UE nie ma atrakcyjnej oferty dla Białorusi. Jeżeli Niemcy czy Francuzi maja wybierać miedzy Białorusią/Rosją czy Ukrainą/Rosją to wynik jest oczywisty. Armia Białoruska chciałaby zjednoczenia bo Rosja lepiej płaci swoim żołnierzom. A duszę mają tę samą, sowiecką. Więc o jakiej szansie mówisz?
...2020.01.26 12:04
"Mamy przetrącony kręgosłup przez Moskwę" ? Raczej, mamy wasalne Państwo. Nacisk feudała idzie w kierunku Ukrainy, i bierzemy wszystko jak leci, bez dyskusji, to jest dramat.
ja2020.01.26 10:01
Mało kto wie o tym że po 1989 roku Białoruś złożyła propozycje Polsce abyśmy utworzyli razem unię Polsko-Białoruską na podobieństwo tej uni Polsko-Litewskiej. Jednak wtedy rosyjscy i żydowscy agenci w Polsce nie dopuścili do tego połączenia. Teraz znów jest historyczna szansa aby rozwinąć Polskę do dużo wyższego poziomu , pod warunkiem że Rosja nie zaatakuje Białorusi. Jednak wojna i tak będzie na terenach Białorusi albo tylko wschodnie granice zostaną zdobyte przez Rosjan.do rzeki Dniepr.
Zygmunt III2020.01.29 18:58
Bolek Pomorski zrobił ,co mógł, żeby do Unii nie doszło. Był jak zwykle "za, a nawet przeciw". Po 89 nie byliśmy wolnym ,niezależnym państwem. Dalej rządziła Polską komuna, ale pod postacią mafii WSI i SB.
Cool (odp.3 dla M.B.)2020.01.26 9:19
Jak zwykle siejesz demagogie, próbujesz rozmydlić i piszesz o pierdołach! Pomogę Ci jednak zrozumieć istotę zagadnienia, tak żebyś nie mogła dłużej udawać idiotki! ...OTÓŻ >>>> Polacy mordujący Żydów dla legalnego Państwa Podziemnego byli ściganymi prawem PRZESTĘPCAMI !!! ...dla okupujących Polskę SŁUŻB I ADMINISTRACJI NIEMIECKIEJ ... byli BOHATERAMI realizującymi ich NARODOWY PLAN! p.s. Z resztą takim "bohaterom" zarówno z Niemiec, Holandii, Francji, jak też kilku innych krajów okupowanej Europy ... PAŃSTWO niemieckie!... do dnia dzisiejszego wypłaca "zasłużone" emerytury!
ja2020.01.26 9:39
Dodam jeszcze że wyroki Polskiego państwa podziemnego dotyczyły również bandytów żydowskich którzy mordowali ludność polską oraz kolaborowali z kim się dało.
anonim2020.01.26 9:02
Co by nie powiedzieć, to Mińsk leży na drodze z Moskywy do Warszawy. Białoruś nie buduje swojej państwowości na szowiniźnie. Oczy Białorusinów zwrócone są na Polskę. Tylko naszej administracji nie widać. Jak się wydaje, polską politykę wschdnią na Białorusi prowadzi pani Romaszewska wedle swgo uznania przez tubę TV Biełsat. Nie wiem, dlaczego ta "prywatna" jaczejka p. Romaszewskiej. jest utrzymywana ze środków podatników?
...2020.01.26 9:13
Ukrainie (państwo banderowskie) włzimy do d*py, bo ktoś wymiślił doktrynę tzw. giedrojcia, a Ukrańcy plują nam w oczy. Jeśli doktryna giedrojcia zakłada, że Ukraina ma stanowić bufor dla Polski, to druga jej część, ta ukrywana część mówi, że jeśli na Ukrainie będą rządzić nacjonaliści, Polska powinna skierować się w stronę Rosji. To, że USA ma swoje interesy na Ukrainie, w tych okolicznościach polityznych Ukrainy nie oznacza, że są one zbieżne z interesami Polski. Obyśmy się nie obudzili z ręką w nocniku.
ja2020.01.26 10:08
Mylisz Ukraińców z Białorusinami - to zupełnie dwa inne narody.
anonim2020.01.26 12:41
nie, nie mylę, uważam, że należy Białorusinom pomagać, bez wzgłędu na okoliczności Polska musi być obecna na Białorusi, mamy tam Polaków, Przy okazji zauważyć należy, że mamy wspaniałych Polaków na Białorusi, żyją w biedzie, pozostawieni sami sobie, patrzą w kierunku Polski, Polaków, ale już nie w kierunku władzy warszawskiej, ta od początku IIIRP ich lekceważy, nie dostrzega, ignoruje ich prawa. Wsłuchaj się uważnie w głos pana Tadeusza Romanowskiego z Solecznik, youtu.be/nqW9TBfU0Os?t=1826
ja2020.01.26 15:16
Z tym się zgadzam w 100%
gumowa kaczka2020.01.26 5:54
nareszcie PIS znalazł sojusznika w Europie
Paweł2020.01.26 1:00
Może Łukaszenka w końcu doszedł do właściwego wniosku, że Rasija to swołocz jakiej świat nie widział. Ruskie trolle albo niedouki plują na Stany Zjednoczone. Dzięki USA Polska odrodziła się po I Wojnie Światowej. To nasz naturalny sojusznik, a nie Rasija czy hitlerowcy. Zresztą, zaczynamy współpracę z Japonią na poziomie strategicznym, co oznacza, że mając następnie tego typu umowy z Wielką Brytanią, Kanadą, Australią i USA, możemy olać równo Unię Europejską, a zwłaszcza Francję i hitlerowców.
Mirek2020.01.26 0:26
Jeżeli na Białorusi wszyscy dyrektorzy kołchozów są tak utalentowani politycznie jak baćka Łukaszenka to Białoruś nie zginie . Daje on Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek . Przecież Putin mógłby wchłonąć Białoruś za jednym zamachem ale Łukaszenka tak kombinuje że jakoś udaje mu się przetrwać . Przyznam się że trochę podziwiam tego faceta .
violencja2020.01.25 22:37
Białoruś to takie ruskie , znienawidzone.Pamiętacie jak było?Mam rocznik 59 i też pamiętam dużo.I nauki jazyka ruskiego na siłę, wszystko pamiętam.Swoją niechęć do ruskiej swołoczy także pamiętam.Pamiętam ruskich żołdatów niechlujnych i głośnych , pamiętam.Pamiętam rodowite ruskie nauczycielki, które poprzez małżeństwa zostały w PRL.Pamiętam pogardę i niechęć tych nauczycielek dla polskich dzieci , pamiętam i słyszałam jak w Legnicy , w swojej enklawie ruscy mieli wszystko , a my nic. Pomimo wszystko, a może niesłusznie dobrze życzę Białorusi .Żal mi tego ludu , a dla Polski byłoby dobrze , aby jak najszerszy pas od Rosji dzielił nas! Myślę , że warto dogadać się z Łukaszenką , emocje na bok , polska racja stanu.
ja2020.01.26 9:27
Białorusini nie mają nic wspólnego z Rosjanami (może kawałek nazwy), w rzeczywistości Białoruś to część Rzeczypospolitej, również Białorusini to obywatele Polacy narodowości białoruskiej. Nie mylcie Rusinów z Rosjanami, bo różnica jest taka jak "Pić w Szczawnicy i szczać w piwnicy"
anonim2020.01.25 22:13
Ukraina rozpoczęła wirtualny import gazu z Polski Ukraina rozpoczęła wirtualny import gazu z Polski - oświadczył w piątek szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy Serhij Makohon. Czy współpraca Polski i Ukrainy, zwiększająca niezależność energetyczną Ukrainy ma związek z ostatnimi atakami Rosji na Polskę? Myślę że tak. wykop.pl/link/5307541/ukraina-rozpoczela-wirtualny-import-gazu-z-polski/ Rewers wirtualny polega na tym, że po prostu gaz nie opuszcza Ukrainy. My kupujemy na podobnej zasadzie gaz od Niemców - na wirtualnym rewersie na punkcie Mallnow (na gazociągu Jamalskim). Teoretycznie gaz dolatuje do granicy i się od niej odbija :) a w praktyce po prostu upuszczamy sobie we Lwówku i Włocławku nie tylko to co nam sprzedają Rosjanie, ale też to co kupiliśmy od Niemców. Oczywiście płacimy za to Niemcom, bo gaz mamy od nich. Tu będzie to działać podobnie
Senny2020.01.25 21:12
Łukaszenka, chcesz dogadywać się z Polakami? Czy z "polakami" ? Hee?
12020.01.25 20:49
Dla rządzących pisiorów wszyscy na Wschodzie to ruscy !!!!
ja2020.01.26 9:25
Aleś ty głupi. Centrum Polski jest na wschodzie i południu.
Jaaanek2020.01.26 9:32
Do tłuka z jedyneczką ,jestem za pisem i rozróżniam państwa na wschodzie, Ukraina Białoruś Litwa Łotwa Estonia to nie są ruscy.Ruscy to tacy jak ty co ochydnie atakują te państwa i Polskę
Zygmunt III2020.01.29 18:47
Spadaj, trollu !
Alekx72020.01.25 20:46
Łukaszenka chyba nie chce sojuszu w ataku Rosji na Państwa Bałtyckie lub Polskę... bo wie że Rosja nawet po przegranej wojnie, dojdzie do siebie i szybko beda sie z nią liczyli wszyscy możni tego świata... a po przegranej sojuszniczce Białorusi, to nawet śladu nie zostanie... zna realia i sprzedajność Zachodu i dobrze wie jak np. Polska była zdradzana przez "sojuszników" i dodatkowo sprzedawana na 50 lat w łapy Stalina
oficer LWP2020.01.25 20:51
tak samo będzie z Polską, USA z Rosją się dogada i kundli z polski sprzeda bez problemu
Maria2020.01.26 7:37
Tak piszesz o Polsce - nie jesteś oficerem , jesteś zdrajcą
Czlek2020.01.26 23:42
Może jest oficerem, tylko innego państwa...
jan2020.01.25 21:56
Wot trioll….
ja2020.01.25 19:46
Przecież Łukaszenka jasno i wyraźnie już daje znaki że chce przystąpić do zawiązującej się gospodarczo-politycznej Uni Polskiej.
WSI i PO to bandyctwo2020.01.25 19:38
Nawet łukaszenka zaczął sie bac Putina nie na zarty
tomasz2020.01.26 16:02
Łukaszenka ma rację . Rosja to azjatycka dzicz i jak każdy tego zwierz morduje wszystkich po drodze . Takie państwo powinno zniknąć z mapy świata raz na zawsze. Inaczej będziemy mieli kopie Czyngis - Hana który był siepaczem . A Białoruś nie chce być częścią tego dzikusa azjatyckiego . Chce mieć własne państwo ale wychodzi tu naiwność polityczna Łukaszenki który chce zjeść ciastko i mieć ciastko czyli być z Rosją i zarazem daleko od Rosji tak się nie da im szybciej to zrozumie tym będzie lepiej . Inaczej będzie częścią tego dzikusa azjatyckiego. Mam nadzieję że przeczytacie i dojdziecie do tych samych wniosków.