23.11.15, 17:12

Biskupi Polski i Niemiec razem na Jasnej Górze

„Budować przyszłość w duchu przeżytego pojednania” – pod takim hasłem na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości z okazji 50. rocznicy wymiany listów z 1965 r. Biskupi polscy i niemieccy podpisali wczoraj wspólne oświadczenie, modlili się o pokój w Europie i  budowanie jedności kontynentu opartego na chrześcijaństwie.

„Jako Kościół katolicki w Niemczech i w Polsce będziemy wspólnie angażować się na rzecz pokoju, pojednania i prawa dla wszystkich ludzi. Spojrzenie wstecz musi stać się spojrzeniem do przodu” – powiedział podczas Mszy przewodniczący Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx. – Sensem wymiany listów było spojrzenie w przyszłość, budowanie dróg jedności oparte na zaufaniu Bogu, a nie na własnych politycznych kalkulacjach, interesach i wymogach gospodarczych”.

Oświadczenie biskupów polskich i niemieckich podkreśla charakter Europy jako wspólnoty wartości i kultury: „W wielu miejscach zapomina się dzisiaj o tym, że chrześcijańskie wartości i chrześcijański obraz człowieka głęboko kształtują europejskiego ducha i tożsamość Europejczyków”.

Przewodniczący episkopatu Polski przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego z 1965 r.: „Nienawiść prowadzi na cmentarze, miłość prowadzi do nowego życia”. „Dlatego także i w naszych czasach – powiedział abp Stanisław Gądecki – nie może być miejsca na nienawiść, którą obserwujemy dzisiaj na Ukrainie, ale także w innych miejscach: na nienawiść z powodu pochodzenia, rasy czy wyznawanej religii”.

Wspólne przesłanie podpisali także prezydenci Polski i Niemiec. Podkreślili w nim, że Kościoły wyprzedziły politykę w procesie polsko-niemieckiego zbliżenia, a wzmacnianie sąsiedzkich i partnerskich więzi jest wciąż wielkim wyzwaniem.

I. Tyras, Jasna Góra/Radio Watykańskie

Komentarze

anonim2015.11.23 23:15
A jaki sens ma podpisywanie listów z kard. Reinhard Marx na temat zaufaniu Bogu, który buduje na własnych politycznych kalkulacjach, interesach i wymogach gospodarczych” .