11.05.13, 23:29Okładka płyty "Panny Wyklęte", Fot. Archiwum

Bóg, Honor i Ojczyzna w wykonaniu Kasi Kowalskiej

Jednak to nie był zwykły koncert. To wydarzenie, które będzie budzić serca i miłość do Polski i jej historii. Brzmi to może patetycznie i nie rockowo, ale tak jest. Młode wokalistki różnych muzycznych nurtów wyśpiewały w koncercie „Panny wyklęte” swój głęboki szacunek do Żołnierzy Wyklętych.

Dzięki Darkowi Malejonkowi trudny i bolesny temat, jakim są historie żołnierzy niepodległościowego podziemia, został wyrapowany, wyszeptany, wyśpiewany czy wykrzyczany na scenie Teatru Syrena. Z kobiecymi pięściami wyciągniętymi w górę, z dłońmi złożonymi do modlitwy, z brawami na stojąco na zakończenie występu.

Trudno mi opisywać poszczególne wokalistki, bo w sumie każdy z utworów miał swoją dramaturgię, emocje i siłę. Żaden nie był śpiewany obojętnie. Piszę to na gorąco, gdy słyszę jeszcze śpiew wspaniałych talentów. Słyszę ten strach, ból, miłość i tęsknotę, ten szybszy oddech, bicie na przesłuchaniu, kroki na spacerze, płacz za ukochanym.

Tak młode, piękne, zgrabne mogły być dziewczynami, siostrami czy żonami tych, którzy walczyli w lasach o wolność, którzy bili się, cierpieli i wiedzieli, dlaczego to robią, że wolność w komunizmie kosztuje wiele.

Nie zapomnę widoku Maleo trzymającego się za serce, gdy Halina Młynkowa śpiewała pseudonimy i imiona dziewczyn z podziemia. Nie zapomnę genialnego wykonania utworu Kasi Kowalskiej i wykrzyczanych w świat: Bóg Honor Ojczyzna! Nie zapomnę gestów Kasi Malejonek, śpiewającej o Ince, a jednocześnie wskazującej na niebo i bliskość tej, która „zachowała się jak trzeba”, a której duch był bez wątpienia obecny na tym koncercie.

Ten koncert trzeba zobaczyć, przemyśleć i przepłakać. Zaproście Panny Wyklęte do swojego miasta. Zobaczycie, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest coraz głośniejsza. Jest żywa jak pulsująca krew, jak świadectwo młodego pokolenia, które coraz bardziej słyszy, co Wyklęci im mówią. A tego się nie zapomina.

W koncercie wystąpiły: Kasia Kowalska, Halina Mlynkowa, Ania Brachaczek, Kasia Malejonek, Ifi Ude, Marcelina, Lilu, Gonix, Mona, Paręsłów (Dora i Fala). Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Niepodległości.

Jarosław Wróblewski

Komentarze

anonim2013.05.12 8:32
Gazecie wyborczej i redaktoru michniku to by sie nie spoobało.Ci duchowi spadkobiercy luumperluxemburgizmu jeszcze długo bedą tesknic do swoich bermanów i ich pasji zabijania w prawdziwych polakach to co najlepsze .
anonim2013.05.12 8:35
Są jeszcze serca nasze polskie, gorące, które mają odwagę wykrzyczeć, wyśpiewać BÓG, HONOR, OJCZYZNA -na przekór piogalom, ideologicznym dewiantom.
anonim2013.05.12 12:28
Nie mam nic przeciwko żołnierzom wyklętym. No może trochę za często sobie pozwalali na mordowanie ludności cywilnej i dzieci, ale w tych czasach któż tego nie robił?
anonim2013.05.12 13:45
@rekk - czy wiesz, że oznaką buractwa jest pisanie w stylu pseudokulturalnym bez podania dowodów na poparcie stawianych tez?
anonim2013.05.12 16:24
Maleo z ekipą zrobił dobrą robotę!
anonim2013.05.12 16:34
@muszka, kieruję swoją wypowiedź do ludzi, którzy znają polską historię, więc nie muszę tutaj ogłaszać prawd wszystkim dobrze znanych, choć jakże wielu środowiskom niewygodnych. Starsi ludzie z wsi i małych miasteczek dobrze pamiętają.
anonim2013.05.12 17:55
[email protected] A ty już zdałeś maturę czy dopiero szykujesz się do podstawówki? A rodzice pozwalają ci wypisywać takie teksty?
anonim2013.05.12 20:26
W polskich szkołach o udokumentowanych i potwierdzonych zbrodniach AK się nie mówi. Cóż, wszystko zależy od opcji politycznej, która decyduje, co powiedzieć wolno, a czego nie wypada. Warto się obudzić. W czasie wojny nikt nie zostaje czysty. Ja nikomu nie wystawiałbym bogoojczyźnianych pomników ze spiżu.
anonim2013.05.12 21:57
@rekk Zamiast "cykać" swoje brednie podaj fakty, a nie wymiguj się głupkowatymi tekstami. Napisać można wszystko np.że jesteś głupi ale dopiero po zbadaniu cię będzie można to stwierdzić na pewno - i to są właśnie fakty.
anonim2013.05.12 22:20
@gladius, poczytaj sobie o "Burym" Rajsie, o Sahryniu, Pawłokomie, o mordach na Podlasiu, gdzie ludzie do tej pory to pamiętają. Do tego wystarczy dorzucić zbrodnię pod Myszkowem, gdzie AK rozstrzelało (o czym dobrze pamiętają moi dziadkowe) kilkunastu młodych milicjantów (chłopcy 17-18 lat) świeżo wcieleni do służb porządkowych. Rozlicza się obie strony w imię prawy i sprawiedliwości (przynajmniej powinno się). Dla wielu ludzi "wyklęci" okazali się przeklętymi. Trzeba czytać niezależne media!
anonim2013.05.13 0:24
Cieszę się, że są takie koncerty.
anonim2013.05.13 0:33
Dariusz Maleo Malejonek o projekcie "PANNY WYKLĘTE" http://www.youtube.com/watch?v=pmHirHRg-nU Jedna Chwila - Kasia Malejonek & Maleo Reggae Rockers http://www.youtube.com/watch?v=DmUF9epvGQo Marika & Maleo Reggae Rockers - Idziemy w noc | "Morowe Panny" http://www.youtube.com/watch?v=GO1BnfP674I
anonim2013.05.13 10:15
Co do wiedzy innej niż po linii. Czekamy na przykład z Góry, od tych co mainstream trzymają , może oni będą pierwsi? co do chłopców z MO , nie ośmieszaj się> to menelstwo zostało potraktowane zbyt łagodnie. Wcielać? a kto wcielał? sami się garnęli ...
anonim2013.05.13 10:23
Drogi Rekk, dobrze, że kierujesz do ludzi z wiedzą. Bestialstwo wrogów Polski było tak ogromne, że przytyki o prawdziwych ale odosobnionych faktach z całą pewnością mogą być traktowane w ten sposób jak uwaga o wpływie czerwonej spinki dziewczyny zgwałconej na jej winę w gwałcie. Na dodatek mieszasz fakty, Pawłokoma czy Polesie to raczej partyzantka w której językiem "urzędowym" był rosyjski a i od u ... czy j .... nie stroniono ...
anonim2013.05.13 19:13
@Miriaam, rzeczywiście, menelstwo powinno być potraktowane ostrzej, najlepiej rozstrzelane w lesie i zakopane, jak to robili bracia zza wschodniej granicy. Tym się różnili od Ciebie, że nosili w klapie sierp i młot, a ty w awatarze masz matkebosko.