20.10.19, 21:09zdj. screen Youtube/Ewa Laskus

Diabelski chichot historii! Esbek sprywatyzował ośrodek internowania kobiet w Gołdapi

Co łączy Annę Walentynowicz, Joannę Dudę-Gwiazdę, Hannę Natorę-Macierewicz czy aktorkę Halinę Mikołajewską? Wszystkie były internowane w Gołdapi na Mazurach, na granicy polsko-sowieckiej. W ośrodku odosobnienia zamknięto w okresie stanu wojennego ok. 400 kobiet najniebezpieczniejszych dla komunistycznych władz. 

Jak się okazuje, w III RP ośrodek został sprywatyzowany, a jego właścicielem jest Ryszard Tymofiejewicz... były esbek i milicjant. Ujawniła to w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem na antenie Telewizji Republika Barbara Napieralska, działaczka opozycji czasów PRL, również internowana w Gołdapi w 1981 r. 

"To chichot historii. Koleżanki, które tam jeździły, miały wątpliwą przyjemność natknąć się na tego pana. Jest szanowanym biznesmenem"-podkreśliła. Tymofiejewicz, który wśród miejscowych ma pseudonim "Ruski", w miejscu internowania m.in. śp. Anny Walentynowicz otworzył luksusowe Sanatorium Uzdrowiskowe Wital. "U nas można odetchnąć"-reklamuje się ośrodek. 

"Nas witał tam szpaler uzbrojonych żołnierzy z psami, jak wojennym filmie. Był strach, groza, bo granica była tuż obok, więc myślałyśmy, że wywożą nas do Sowietów"-mówi Barbara Napieralska. Jak podkreśla, wiele kobiet zimą 1981 r. oderwano od maleńkich dzieci. W przypadku, gdy internowano także męża, grożono, że dziecko trafi do rodziny zastępczej. W tamtym czasie w ośrodkach odosobnienia niemal równocześnie zamknięto małżeństwo Macierewiczów. Przyszły wiceprezes PiS oraz jego żona Hanna, zostali oderwani od kilkuletniej córki. 

Podczas pobytu w Gołdapi nakłaniano działaczki opozycji demokratycznej do współpracy z bezpieką i podpisywania lojalek. Barbara Napieralska działała w Solidarności w poznańskich zakładach Teletra, które to znajdowały się w szczególnym zainteresowaniu komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Działalność Solidarności w tym miejscu uznana została za szczególnie niebezpieczną, gdyż produkowano tam środki łączności, takie jak telefony czy centrale. Napieralska była redaktorem naczelnym pisma „Rezonans”, a po wyjściu na wolność dalej redagowała i koklportowała prasę podziemną, przez co została po raz kolejny aresztowana.

"Dziś w sanatorium Wital byłego esbeka szereg zabiegów budzi w ramach czarnego humoru skojarzenia z tamtymi czasami - ćwiczenia kręgosłupa, diety – mało mięsa i białego chleba, bicze szkockie, bezkrwawe safari…"-zauważa.

yenn/Niezależna.pl, Fronda.pl

Komentarze

Michał Pasierb 2019.10.21 11:39
Bicze szkockie są ale dlaczego nie pomyślał o "ścieżkach zdrowia" ?? Oni byli przecież w tym świetni....a tu dla niedoinformowanych https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Acie%C5%BCka_zdrowia_(tortury)
Marek212019.10.21 7:54
Czyli esbecy powinni być pozbawiani praw do posiadania własności?
Pilne! Mamy to!2019.10.20 21:55
Kamienica w centrum Krakowa i domek na wsi warte razem... 150 tysięcy? Niektórzy to mają farta: Wartość nieruchomości, które przekazał były żołnierz AK Marianowi Banasiowi, była pięciokrotnie wyższa od kosztów, jakie obecny szef NIK miał ponieść na opiekę nad żołnierzem - podaje "Rzeczpospolita". Dziennik dotarł do umowy, którą Banaś zawarł z mężczyzną kilkanaście lat temu.
ed2019.10.21 7:55
...i co w tym takiego szczególnego? Na pewno to, że ty nigdy nie dostałeś nic od nikogo, a ty dałeś komuś cokolwiek? Jeszcze jedno, jak się to ma do sprawy opisanej w powyższym artykule?
Pilne! Mamy to!2019.10.21 16:04
Raz dostałem w prezencie zegarek. A nawet dwa. Od Sławka Nowaka.
marek2019.10.21 7:59
Nooo...Gawłowski lepszy.