01.09.21, 17:06Fot. screenshot - YouTube (Janusz Jaskółka)

Jak Platforma strzeliła sobie w stopę... Ekspert o zaproszeniu Balcerowicza na Campus

Politolog i analityk Klubu Jagiellońskiego, Bartosz Brzyski ocenił na antenie TV Trwam kontrowersyjne wystąpienie prof. Leszka Balcerowicza na Campus Polska Przyszłości. W ocenie eksperta już samo zaproszenie polityka z poprzedniej epoki na imprezę, od której młodzi ludzie oczekiwali świeżości, było poważnym błędem.

Zdaje się, że organizowane przez ruch Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego wydarzenie, które miało stać się swoistym nowym otwarciem w polskiej polityce, zostanie zapamiętane jako pasmo kompromitujących wypowiedzi osób związanych z Platformą Obywatelską. Politycy Prawa i Sprawiedliwości już mają żartować, że powinni zapłacić za organizację Campusu, bo zdaje się, że to właśnie partia rządząca najbardziej skorzysta na całym przedsięwzięciu. Najpewniej z radością wykorzysta w kampanii wyborczej wypowiedź posła Nitrasa o „piłowaniu” katolików, marszałka Grodzkiego o konieczności zlikwidowania większości szpitali w Polsce czy Donalda Tuska, który sugerował oszustwo wyborcze, którego miały dopuścić się zakonnice.

Jednym z bardziej kontrowersyjnych wystąpień wyróżnił się prof. Leszek Balcerowicz, który domagał się „internetowego pręgierza” dla dziennikarzy niesprzyjających opozycji. Sam taki „pręgierz” zastosował wobec jednego z uczestników wydarzenia, który odważył się zadać niewygodne pytanie o „Plan Balcerowicza”, co ten zbył stwierdzeniem, że jest to atak, a nie pytanie.

Wystąpienie prof. Balcerowicza skomentował na antenie TV Trwam Bartosz Brzyski z Klubu Jagiellońskiego, który zauważa, że błędem organizatorów było zaproszenie polityków od lat utrzymujących się na polskiej scenie politycznej.

- „Myślałem, że Campus Polska będzie forum, gdzie faktycznie Rafał Trzaskowski i Platforma Obywatelska otworzą się na młodych ludzi. Tymczasem zaproszono prof. Leszka Balcerowicza, który od lat 90-tych o ekonomii powtarza te same tezy. Nie wydaje się, by odpowiadał na dzisiejsze wyzwania, a po drugie, nauki społeczne czy ekonomiczne mocno się zmieniły”

- podkreślił ekspert.

- „To, co pan profesor mówi, wydaje się anachronizmem. Było to wystąpienie bardziej quasi publicystyczne niż eksperckie. Pomysły z pręgierzem internetowym są (mówiąc wprost) nie tyle kontrowersyjne, ale oderwane od rzeczywistości. Zabawne, że pan prof. Leszek Balcerowicz, który ma się za liberała, tak bardzo chce ograniczać wolność słowa w zaproponowany sposób”

- dodał.

Zwrócił też uwagę, że młodzi ludzie są dziś mocno spolaryzowani. Wielu głosuje na wyrazistą prawicę, w Campus Polska Przyszłości z kolei udział wzięły osoby radykalnie lewicowe.

- „Pytania zawierały lewicową krytykę liberalnej polityki gospodarczej, więc tym bardziej zaproszenie prof. Leszka Balcerowicza może dziwić”

- stwierdził politolog.

Brzyski odniósł się również do wystąpienia marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który postulował zlikwidowanie ponad 800 polskich szpitali przekonując, że Polakom wystarczy niespełna 200 placówek. Później tłumaczył się na konferencji prasowej, że media zmanipulowały tę wypowiedź.

- „Pamiętajmy, że Platforma Obywatelska przez okres swoich rządów i teraz optymalizowała na swój sposób różne rzeczy, m.in. zamykając usługi publiczne poza dużymi miastami powiatowymi w Polsce: posterunki policji, oddziały poczty czy szpitale”

- zwrócił uwagę gość TV Trwam, podkreślając, że nie jest skłonny uznać wypowiedzi Grodzkiego za językowy lapsus.

- „Wpisuje się to w logiczną konsekwencję, że jest to ten sposób myślenia o usługach publicznych i mówienie o tym, ile szpitali ma być. Natomiast na pewno jest to element programu, który z pewnością wynika z szerszej analizy, a nie tylko z poglądów marszałka Tomasza Grodzkiego”

- zaznaczył.

kak/TV Trwam, DoRzeczy.pl

Komentarze

Skrzypek na dachu2021.09.2 19:08
Brawo Pan Profesor Premier Leszek Balcerowicz , masz 100% racje .
Walerek2021.09.2 10:15
Na pewno chodzi o tajnego eksperta Frondy Ryszarda Czarneckiego.
PRAWDA2021.09.2 8:22
Balcerowicz zachowuje się Pijak co przepi ł Wszystko i sprzedaje ostani ===obraz na Wódke ====
Skrzypek na dachu2021.09.2 19:06
Bardzo sie mylisz , bo smarujesz bezpodstawne prymitywne klamstwa nie " prawde " .Pewnie twoja wiedza o gospodarce to marksistyowsko-zwiaskowcowa wiedza , o ile nie czysta bolszewicka wiedza .
Kpt Wach2021.09.2 7:42
Moszki i Dasy śmiejaące się z TUV i WUTHU jeżdżące porschami niech poskaczą do księżyca może go dosięgną i przeciw nieprzyjaciołom koscioła w Astanie Takie kikerowe foco to majstrować w Republice Chile odpieprzcie się od środka Europy -jedźcie na zielona wyspę nikt was tu nie chce -wynoście się .To żaden profesor to hochsztapler z komunistycznej partii zapisanej wTalmudzie -każdy mógł zostać profesorem po lekturze rabiego Kapitału Szataniści
Zocha2021.09.1 21:01
Wystarczy aby mówili i już wiadomo. A co ludzie wybiorą mam nadzieję, że Polskę
bogdanus2021.09.1 19:51
...to ile już było tych nowych otwarć. Chłopcy spotkali się i znowu zaczęli gadać głupoty.
PRAWDA2021.09.1 19:50
Blcerwowicz w 1990 roku sie Zachował jak Pijak co ostni Obraz sprzedał na -- Wódke --- 5 miliony Polaków wyjechało za Chlebem ---Ile popełniło Samobójstwa ,----nikt juz nie policzy ====
Skrzypek na dachu2021.09.1 19:29
Brawo Pan Profesor Leszek Balcerowicz , masz 100% racje . Tez Pan Bartosz Brzyski to poloitolog stronniczy Jagielklubu z Twittaszambo lewicowego , a napewno nie ekspert gospodarczy .
adam2021.09.1 19:23
Żydzi coraz śmielej rozpowszechniają antypolonizm i podjudzają polską młodzież, chcą stawiać Polaków pod pręgierzem. W Niemczech jest to nie do pomyślenia. Dlatego Balcerowicz musi odejść, póki nie jest za późno. Zresztą nie tylko on , bo w diasporze jest ich dużo więcej
Skrzypek na dachu2021.09.1 19:38
PiS Lewica PSL i PO to jedno zlo , Brawo Konfederacja , brawo wolny rynek .
masonska zgnilizna....2021.09.1 19:05
...scierwo antyplskie ...
katolik2021.09.1 18:55
Łódź-,,26-letnia wychowawczyni zmarła w domu dziecka. Prokuratura wyjaśnia, jak do tego doszło. Według lokalnych mediów do zgonu kobiety mogło dojść z powodu przepracowania.''- OKres wakacji- przepracowanie, czy się moze szczepiła?
katolicka deratyzacja Polski2021.09.1 19:35
Wymozdzona agentura antypolska Putina z Konfederacji Targowickiej dazy do zjednoczenia z Zielonymi Ludzikani.
Gra w klasy2021.09.1 18:53
Dziś już każdy (z wyjątkiem yntelygentnych inaczej) wie, że "Kariera Nikodema Dyzmy" to serial o Balcerowiczu i balcerowiczo-podobnych
Skrzypek na dachu2021.09.1 18:46
Brawo Pan Profesor Wicepremier Minister Finansow za to ze wyprowadziles Polske z niewoli stalinowskiej gospodarki gosplanu sowieckiego PRLu na wolny rynek , wymienialne zlotowki , prawdziwe ceny , uczciwe prawa wlasnosci i wolny wybor konsumenta . To smutne ze jeszcze do dzisiaj sa tacy co chca wrocic do ponurych czasow Bieruta Gomulki Gierka czy zamordzisty Jaruzela bo brakuje im podstawowej wiedzy ekonomicznej o gospodarce i dlatego udaja ze potenga kraju rad to dalej przyklad jak trzeba budowac socjalizm .
Late2021.09.1 18:55
Zanim się weźmiesz za ekonomię, to popracuje nad ortografią i interpunkcją :)
Skrzypek na dachu2021.09.1 19:19
Thomas Sowell Basic Economics , 2019 , wyd 5 . Dowiesz sie ze Mikolaj Kopernik mial wieksza wiedze niz marksisci .
miki2021.09.1 18:08
tam gdzie nie ma prawdy i chęci dążenia do prawdy .. to zawsze wyjdzie taki PO-cyrk ..akurat Balcerowicza trochę posłuchałem ... kompletne denne dno.. jak mumia z za czerwonej strefy... jak redaktor pisze dla PiS-u to dobrze... ale dlaczego to nie dociera do PO wyborców że dopóki nie szuka się prawdy , dopóki nie starają się stanąć w prawdzie tak długo będą coraz bardziej PO-odrażający .. jeden z przykładów to ten z Wrocławia jak mu tam ? bo zapomniałem ? jak dla mnie to ćwok i IQ równym -10 ...taki PO palanty naszych serc nie zawojują ..
Anonim2021.09.1 18:18
Są trzy prawdy, jak Ciebie interesuję tylko "gówno prawda" do PiS jest partią idealną dla Ciebie...
Skrzypek na dachu2021.09.1 19:35
Gospodarka bolszewicka od 1917 to kradzierz zlodziejstwo i morderstwo , a komuna za stalinowskich czasow to ludobojstwo i kanibalizm . Za Briezniewa to juz beznadziejne dno , a Gorbaczow tylko ujawnil ze socjalizm to bezsens . Pzpr , SLD i Lewica do dzisiaj bezwiedza nie ustepuje PiSowskim zamordzistom .
Anonim2021.09.1 17:52
PiS jak zwykle, wszytko skrzętnie notuje, później mocno krytykuje, a na koniec wprowadza w życie, jak im wyjdzie to ich sukces, jak im nie wyjdzie to wina wszystkich innych. Typowa mierna partia, dla której jedynym ważną rzeczą jest poparcie polityczne
Anonim2021.09.1 17:56
PiS Peło to samo zło? różnią się jedynie kłamliwymi obietnicami?
Rumcajs2021.09.1 18:11
Balcerowicz i Peło to samo zło?
Anonim2021.09.1 17:46
siepacze okrągłostołowi?
KOSTEK2021.09.1 17:33
Czy Platforma strzeliła sobie w stopę, czy nie, to się dopiero okaże. Wyznawcy PO, w tym duża część tzw. elit, będą głosować na kandydatów tej partii, nawet jeśli wystawią oni prawdziwe, a nie tylko internetowe pręgierze dla dziennikarzy, nawet jeśli katolików piłować będą piłami mechanicznymi, nawet jeśli zlikwidują wszystkie szpitale. Co więcej, będą głosować na PO właśnie dlatego.
Anonim2021.09.1 17:59
Co to za dziwna moda w PiSie przypisywania jakiś cech opozycji, które są cechami partii rządzącej? PiS jest tak marną i kłamliwą partią, że jak mówią, że słonce wschodzi na wschodzie, to trzeba tą informacje trzy razy sprawdzić w trzech różnych niezależnych źródłach
Skrzypek na dachu2021.09.1 19:13
PiS pozamykal szpitale , sklepy i szkoly , szczepi zastrzykami biotrucizny naiwnych zdrowych ludzi , zdziera skore z uczciwych pracowitych i oszczednych , ale rozdaje gotowke mendom nierobom , moczymordom nienasyconym , bezboznym globalistom , ubekom emerytom i bezspadkowym rozszczeniowcom eskimoskim . PiS tylko udaje poboznych uczciwych patriotow , ale naprawde jest na uslugach szorosza Klausa Schwaba i deBilla Wroty .
anonim2021.09.1 19:42
Bardzo dobry komentarz , masz 100% racje .
Anonim2021.09.1 17:16
chcieli czyms sie odroznic od SLD, kawior od koksu to widocznie za malo.. prawica oplatkowa, lewica kawiorowa i oportunisci koksowaci
Skrzypek na dachu2021.09.1 19:46
PiS tylko udaje poboznych uczciwych patriotow ale naprawde tez jest na uslugach bezboznych globalistow . Brawo nczas.pl