24.02.17, 10:49Fot. Jarosław Kruk, lic. CC-SA 3.0 via Wikipedia

Kard. Dziwisz o 'Klątwie': Obraża uczucia wielu Polaków

Były metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz wydał oświadczenie, w którym skrytykował obsceniczny spektakl "Klątwa", jaki wystawiono w jednym z teatrów w Warszawie. 

W spektaklu tym znalazło się wiele obrazoburczych scen, m.in. wulgarne potraktowanie flagi Watykanu, czy scena, w której aktorka imitowała seks oralny z figurą przedstawiającą Świętego Jana Pawła II. 

"Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że dla pewnych osób nie ma świętości i w imię rzekomej wolności wypowiedzi artystycznej potrafią z premedytacją ranić uczucia katolików" - napisał Dziwisz w swoim oświadczeniu, komentując spektakl. 

Dziwisz określił przedstawienie wyreżyserowane przez Chorwata Olivera Frljića jako bluźnierczą interpretację dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Dodawał, że spektakl zranił uczucia religijne wielu Polaków. 

"Dokonująca się podczas niego publiczna profanacja krzyża i znieważanie osoby Św. Jana Pawła II są szczególnie bolesne dla wszystkich wierzących Polaków" - podkreślił kardynał. 

Dodawał, że ohydne poniżenie bliskiej dla niego osoby Świętego Jana Pawła II stanowiło dla niego osobisty ogromny ból. Dziwisz pisał, że takie traktowanie człowieka, którego świętość widział przez prawie 40 współpracy z papieżem jest rażącą niesprawiedliwością. 

emde/onet.pl