12.11.19, 13:05fot. diecezja.wloclawek.pl

Kardynał Raymond Leo Burke: Nigdy nie będę częścią schizmy

Kard. Raymond Leo Burke zapewnia, że papież Franciszek jest prawdziwym papieżem. Błądzi, bo zaprzestał w niektórych aspektach wypełniania swojej posługi. On sam, podkreślił Burke, nie zdecyduje się nigdy na schizmę.

 

Kardynał udzielił wywiadu Rossowi Douthatowi z "New York Times". Pytany, czy uważa papieża Franciszka za wybranego zgodnie z prawem, odparł:

"Tak, tak. Ludzie przedstawiali mi wszelkiego rodzaju argumenty wzywające do zakwestionowania wyboru papieża Franciszka. Wymieniam go jednak zawsze, gdy celebruję Mszę świętą, nazywam go papieżem Franciszkiem, to nie jest z mojej strony jakieś pustosłowie. Wierzę, że jest papieżem. Staram się zawsze to ludziom mówić, bo [...] dostrzegam, że ludzie stają się coraz bardziej radykalni w swoich odpowiedziach na to, co dzieje się w Kościele".

"Mamy zerwanie w głównym autorytecie nauczycielskim rzymskiego biskupa. Zasadniczną posługą następcy św. Piotra jest nauczanie i dyscyplina, ale papież Franciszek pod wieloma względami odmówił wykonywania tej posługi. Na przykład sytuacja w Niemczech: Kościół katolicki w Niemczech znalazł się na drodze stania się narodowym kościołem z praktykami, które nie są w zgodzie z Kościołem powszechnym" - powiedział dalej. 

Hierarcha dalej bardzo ostro skrytykował Instrumentum laboris Synodu Amazońskiego.

"To, co zaproponowano w dokumencie roboczym, jak uważam - i już to mówiłem - jest apostazją od wiary katolickiej. To zaprzeczenie jedyności i powszechności odkupieńczego wcielenia zbawczej misji naszego Pana Jezusa" - powiedział.

"Chodzi mi o ideę, jakoby łaska Jezusa była jednym z elementów w kosmosie - ale to kosmos, świat, jest najwyższym objawieniem. Stąd nawet kierując się do takiego regionu jak region panamazoński nie mamy troszczyć się o głoszenie Ewangelii, bo można dostrzec, że tam już jest Boże objawienie. To całkowicie odległe od wiary chrześcijańskiej" - dodał.

Burke był pytany, czy mógłby powtórzyć krok abp. Marcela Lefebvre'a.

"Schizma nigdy nie będzie wolą Chrystusa. Chrystus nie może chcieć podziału w swoim ciele. Ludzie do mnie przychodzą i mówią, spójrz, kardynale, nadszedł czas, musimy wybrać schizmę. Ale ja mówię: nie, to niemożliwe. Nasz Pan nie może tego chcieć, nie będę częścią żadnej schizmy" - stwierdził jednoznacznie.

bsw/nytimes.com

Komentarze

niepis2019.11.12 16:46
To wypier... z KK
PokolenieJPII2019.11.12 15:59
Janie Pawle II Wielki, Święty Rodaku i Patronie naszej Polskiej Ojczyzny jak i całej Europy, Módl się za Nami grzesznymi, o Opiekę Bogarodzicy, Światło i Dary Ducha Świętego oraz Błogosławieństwo i Miłosierdzie Boże, amen.
UHty2019.11.12 17:00
Przecież nieboszczyk nie może się modlić tylko żywy
katoliczka2019.11.12 19:53
Szanowny kolego UHT, wiedz że my Katolicy, wierzymy w ciała zmartwychwstanie, świętych obcowanie i żywot wieczny, amen. O twoje oświecenie i uzdrowienie z ociemniałości ja się pomodlę
Katolik2019.11.12 15:57
Szatan szaleje bo wie że przegrał i jego czas się kończy więc chce na koniec pociągnąć z sobą jak najwięcej dusz na zatracenie. Nie daj się skusić- nie pozwól mu na to i nie podejmuj jego Nienawistnej Gry, pt. Kto Komu Bardziej Dokopie. Nie dziwcie się że księża bywają grzeszni są tylko Ludźmi jak my wszyscy. Apostołowie też grzeszyli a szatan ośmielił się kusić nawet Jezusa, zawsze tak było od grzechu pierworodnego więc módlmy się za Kościół i księży. Zło Dobrem Zwyciężając. Z Dobrem zło nie zwycięży ponieważ zło nie jest w stanie czynić prawdziwego dobra bo musiało by wpierw siebie unicestwić amen.
Katolik Tradycjonalista2019.11.12 15:20
Teraz Burek twierdzi, że papież Franciszek jest prawdziwym papieżem i nie kwestionuje jego decyzji. Jeszcze niedawno szczuł ogłupiałych wiernych przeciwko papieżowi Franciszkowi. Ciekawe skąd ta zmiana.
MirekT2019.11.12 15:05
Raymond Leo Burke, nie będzie nigdy częścią schizmy, ale za to częścią anonimowych pedofili już tak.
SmacznyZdrowyWypieczonyNaCzerwonoKardynał2019.11.12 14:56
O, Pachamamo! Daj nam upolować tego spasionego wieprzka. Upieczemy go tak, żeby skórka była czerwona i chrupka. W ofierze dziękczynnej za obfity posiłek dla całej wioski złożymy Ci, o Pachamamo, mózg tego klerucha po sfermentowaniu w zalewie z betelowych plwocin.
Ona2019.11.12 14:31
Nadchodzą czasy kiedy kapłani wierni prawdziwej doktrynie będą usuwani z urzędu kapłańskiego .
Topek2019.11.12 14:28
Prawdziwym papieżem nie był Wojtyła tylko zwykłym heretykiem ukrywającym prawdziwą twarz kościoła żądze pieniądza, zakłamanie, seks, pedofilie, bałwochwalstwo,Rydzykostwo i wiele jeszcze innych patologii.
Nauczanie papieża się nie podoba?2019.11.12 14:27
To się wypisz, Burku. Do budy!
mietek2019.11.12 14:01
Asystencja Ducha Świętego działa na papieża w\g nauki KK w sposób nakazujący lub zakazujący i jak widać nie działa w stosunku do Franciszka. Może to oznaczać , że prawdziwym Papieżem jest Benedykt XVI. On cały czas milczy a Franciszek niszczy KK.
Brat pozostający w niepełnej łączności2019.11.12 13:45
Rozumiem, że skoro kard. Leo Burke nie podziela w pełni poglądów Bergolia, to już pozostaje w niepełnej łączności.
Brat pozostający w niepełnej łączności2019.11.12 13:57
W sumie każdy, kto zgłasza wątpliwości co do kultu Paciamamy - pozostaje w niepełnej łączności. Terlikowski też.
Michał Pasierb 2019.11.12 14:01
Papież jest nieomylny tylko i wyłącznie gdy ogłasza ex cathedra.Poza tym jest takim samym człowiekiem jak wszyscy,czyli może się mylić.
zakol2019.11.12 13:42
#include <iostream> using namespace std; int main() { int n, x=0; cout << "Program do sprawdzania czy liczba jest liczba doskonala!" << endl; cin >> n; for (int i=2;i<=n/2;i++){ if (n/2%i==0) x=x+i; else x=x; } if (x==n) cout << "Liczba jest doskonala"; else cout << "Liczba nie jest doskonala"; return 0; }
Andreas2019.11.12 13:42
Ale musimy też wziąć pod uwagę, że - jak naucza Bergolio - różne religie są zgodne z wolą Bożą (zob. deklaracja tegoż z Abu Zabi). Poza tym: po co od razu mówić takie brzydkie słowo "schizma"? Skoro w Kościele Posoborowym nie ma już schizmatyków, tylko są "bracia odłączeni", albo "bracia pozostający w niepełnej łączności" - to skąd tu nagle może być "schizma"? Wszystko przez brak logiki.
Bóg Honor Ojczyzna2019.11.12 16:23
Problem w tym, że właśnie deklaracja z Abu Zabi to sztandarowy przykład niezgodnych z prawdą heretyckich tworów Bergolio.
Ludwik2019.11.12 18:05
Skoro są zgodne z wolą Bożą, to jak odczytać slowa Jezusa skierowane do apostolów ,, idzcie i nauczajcie wszystkie narody ,chrzszcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Św.,,.Skoro tak ,to po co organizuje Kościól chrysianizację wśród pogan ,po co są misje i misjonarze???
Michał Pasierb 2019.11.12 13:32
"Schizma nigdy nie będzie wolą Chrystusa. Chrystus nie może chcieć podziału w swoim ciele."- mądre i do stosowania....PANIE,zmiłuj się nad Swoim Kościołem
matis892019.11.12 13:29
Schizmy dokonał Bergoglio Fałszywy Prorok (nie katolik) już pierwszego dnia zapierając się wyznania Jezusa, a teraz dopuścił się czczenia bożków w Świątyni Jezusa. I przecież już wszyscy wiemy że Bergoglio na tym nie poprzestanie, dał wszystkim gwarancję że dalej będzie bluźnił jak przeprosił pachamamę, a Jezusa nie.
Waarnemer2019.11.12 16:32
Właśnie. A czy czasem nie jest tak, że Franciszek popełniając herezję sam zrezygnował z papiestwa?