23.12.19, 11:48fot. Mariusz Krawiec/Vaticannews.va

Kościół katolicki na Ukrainie dziękuje Polsce za pomoc

Nachodzące święta Bożego Narodzenia są dla Kościoła na Ukrainie czasem licznych akcji charytatywnych na rzecz ubogich oraz uchodźców z terenów objętych działaniami zbrojnymi na wschodzie kraju. Szczególnie Polska jest krajem, który niesie dużą pomoc Ukrainie oraz przyjmuje ukraińskich emigrantów i uchodźców. Wdzięczność za to wyrażają biskupi Ukrainy.

 

Złożona sytuacja ekonomiczna na Ukrainie sprawia, że szczególnie w okresie przedświątecznym, pomoc charytatywna jaka płynie do tego kraju poprzez organizacje kościelne nabiera szczególnego znaczenia. Wielką rolę odgrywa tutaj Polska, gdzie nie tylko organizuje się pomoc materialną, ale także przyjmuje rodziny z Ukrainy. Mówi o tym z wdzięcznością biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło: „Polska jest bardzo otwarta na pomoc.

Wiele rodzin, szczególnie wielodzietnych i tych, które ucierpiały na skutek działań wojennych na wschodzie Ukrainy i wyemigrowały do Polski, zostały tam bardzo ładnie przyjęte. Jest to bardzo miłe, gdy słyszę z ust moich dawnych parafian z Zaporoża, że jest im w Polsce dobrze. Chcę podziękować biskupom, kapłanom, parafiom i organizacją katolickim za wsparcie dla tych ludzi, którym było tak trudno, a teraz znaleźli dach nad głową, pracę i szkołę dla dzieci”.

W roku 2019 Caritas Polska wśród wielu projektów, dofinansowała na terenie Ukrainy powstanie sześciu Centrów Wsparcia Rodziny, które pomagają osobom przesiedlonym oraz społecznościom lokalnym, które ich przyjmują.

bsw/Mariusz Krawiec SSP, Vaticannews.va

Komentarze

widziane wprost2019.12.23 15:33
@stalker Ty nie jesteś "osobą" - jesteś worem wypełnionym goownem. Wesołych, ty qrwo pełna nienawiści, "świąt" i ostatniego nowego roku. Tak do zobaczenia.
CaritasOkradnieNawetŚpiącegoBezdomnegoZeSnów2019.12.23 15:19
Żaden złodziej z najbardziej nawet fachowej ferajny ani kuty na cztery brudne nogi Cygan nie kradnie tak bezwzględnie, jak pazerne kleruchy z Caritas Polska. Kleruchy z Caritas Polska potrafią okraść głodnego Murzynka ze śliny. Bezdomnemu zapriedolą sen o dachu nad głową. Obrobią ciężarną staruszkę z abonamentu na Infolinię Lekową ministra zdrowia. Z wyłudzonego na zbożny cel worka kaszy, kleruchy z Caritas Polska potrzebującym przekażą jedno ziarnko. To zeschłe ze starości, nadgryzione przez szczura i wpół spleśniałe.
widziane wprost2019.12.23 14:54
Jakim trzeba być życiowo przegranym aby siedzieć od rana do nocy na blogach i pluć nienawiścią? Niedziela i święta bez różnicy, nienawiść nie ma "godzin pracy" Wpadając tu okazyjnie wszędzie widzę jedną i tą samą rekę debila blogowego. Pamiętam był "dzielnicowy" potem jakiś "wiking" teraz jest "stalker". A tam gdzie "dzielnicowy-stalker" tam "hahn". Z prawdziwym sadyzmem i satysfakcją "myślę" o takim kimś; masz życie kompletnie przeye...ne masz życie na jakie sobie zapracowałeś i zasłużyłeś. Nawet jak nie wierzysz w piekło - jesteś w piekle bycia nikim - życie w pustce. Mieszkasz w jakieś norze, pieniędzy niewiele, żadnej rodziny, znajomych o przyjaźniach to możesz tylko poczytać. Ale ty nie czytasz. Padniesz jak bezdomny pies, znajdzie ciebie policja jak sasiadom smród z twojej nory nie da im spać.
anonim2019.12.23 12:05
lwią część pieniędzy która miał trafić na Ukrainę przywłaszczyli zbierający je kapłani dla swoich prywatnych celów!
taro2019.12.23 13:33
nie martw sie , to nie sa stada owsiakow i innych cieci, ktorzy ze zbiorek harytatywnych 60% zgarniaja do sieie.
ja2019.12.23 18:22
Poczytaj sprawozdania finansowe i nie gadaj głupot 95% pieniędzy w Caritas i Caritas Polska idzie bezpośrednio na cele na które się zbiera. W przypadku WOŚP jest to około 50% licząc że celem jest koncert i willa dla zarządu fundacji.
B522019.12.23 20:18
czasem ty tam się nie wybieraj z darami bo są uczuleni na lewactwo i mogło by boleć a wiesz że cie lubię