05.03.20, 12:21

Kryzys Kościoła. Konfrontacja z tajemnicą zła

Aktualny kryzys Kościoła to konfrontacja z tajemnicą zła. Aby się z nią zmierzyć, trzeba podjąć prawdziwą walkę duchową, a do tego współcześni katolicy nie są przygotowani. Zwraca na to uwagę prof. Anne-Marie Pelletier. Choć jest osobą świecką, żoną, matką i babcią, uchodzi za jednego z czołowych teologów we Francji. W 2014 r. otrzymała Nagrodę Ratzingera, a przed trzema laty Papież Franciszek powierzył jej przygotowanie rozważań Drogi Krzyżowej w Koloseum.Goszcząc w Radiu Watykańskim, odniosła się do ostatnich skandali, które ponownie wstrząsnęły Kościołem, a konkretnie do nadużyć, jakich dopuszczał się Jean Vanier. Zdaniem prof. Pelletier ważne jest, aby ten głęboki kryzys przeżywać po chrześcijańsku, to znaczy z Chrystusem, zjednoczeni z Jego męką i pewni Jego zmartwychwstania. Zapytana, co zrobić, aby w obecnych czasach zachować zaufanie do Kościoła, francuska teolog odpowiedziała: trzeba pamiętać, że jest to Kościół Chrystusa i że On na nas liczy.

„Ujawniane dziś skandale nie dotyczą jedynie czasów współczesnych. Odkrywamy, że ta nieprawość już od kilkudziesięciu lat była obecna w niektórych sektorach Kościoła. Ale dopiero dziś jest to ujawniane, mówi się o tym otwarcie. W tym sensie jest to pozytywne, choć bolesne. Dochodzimy do prawdy, wychodzimy z milczenia, które było złym milczeniem – powiedziała Radiu Watykańskiemu prof. Anne-Marie Pelletier. – Myślę, że trzeba w tym wypadku mówić o tajemnicy nieprawości, mysterium iniquitatis, bo ten termin wyraża głębię zła. Kiedy patrzymy na historię ludzkości, na historię XX w., widzimy całą serię wydarzeń, które budzą przerażenie i odbierają wszelką nadzieję. Stajemy wobec otchłani zła. Stąd to słowo tajemnica, misterium. To słowo jest ważne, bo temu słowu, tajemnicy zła odpowiada tajemnica, misterium łaski. Zło jest naprawdę radykalne i na tę radykalność zła może odpowiedzieć tylko i wyłącznie radykalność jeszcze większa, radykalność tajemnicy zbawienia.“

bsw/Krzysztof Bronk, Vaticannews.va

Komentarze

Czesc kotku2020.03.5 17:31
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.lexlale.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już teraz!
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.03.5 13:51
@"katolik" Poskakałeś Lesiu napier.... głupot na temat swego "katolicyzmu" mały, pękaty żydku... No dość tego ty debilu. Szabes jutro, nie zapomnij o koszernym szajsie.
Katolik2020.03.5 13:38
Autor artykułu chodzi wokół tematu omijając sedno tarczy. To sam Kościół stał się siedliskiem zła. To w Kościele zło znajduje swe źródło i świetnie się w nim czuje. To nie konfrontacja z tajemnicą zła tylko potrzeba oczyszczenia.
Klejnot Nilu2020.03.5 12:46
Mam dla Kościoła niezwykle prosty sposób, jak przestać odwracać od siebie ludzi: 1. Rozliczcie się porządnie z pedofilii. Winnych ukarać, i przestać milczeć o tych, którzy ich ukrywali (jak Wojtyła). 2. Przestańcie ludziom zaglądać pod kołdrę. 3. Zrozumcie, że nie stanowicie 100% populacji, więc nie ustawiajcie życia innym ludziom. 4. Zacznijcie sprawiedliwie się rozliczać. 5. Przestańcie mieszać się w politykę. To tylko pięć punktów, a efekt byłby ogromny.
Czesio2020.03.6 0:31
Ty klejnocie na prawde NIC z Kosciola nie rozumiesz. Nie popisuj sie wiec umiejetnoscia skladania zdania.