27.10.19, 19:00fot. Lukas Plewnia, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr

Matka Kurka: Dudę mógłby pokonać tylko Kosiniak-Kamysz

"Andrzej Duda będzie walczył o drugą kadencję w łatwiejszym dla siebie układzie sił" - przekonuje na łamach Kontrowersji.net Piotr Wielgucki (Matka Kurka).


Tak będzie, zobaczycie! Pozwoliłem sobie na mały żart, ale jak wiadomo w polityce, szczególnie polskiej, jakiekolwiek profetyczne diagnozy wybiegające w przyszłość dalej niż jeden dzień, zwykle kończą się dokładnie odwrotnie niż sobie analitycy zakładają. Nauczyłem się podchodzić do takich prognoz z dużą pokorą i dystansem, wszak sam niedawno pisałem, że czeka nas system dwupartyjny, ale skończyło się nowymi partiami w sejmie, ponieważ nie nikt nie przewidział, że Kukiz połączy się z PSL, a Schetyna wyrzuci „Lewicę” z Koalicji Europejskiej. Dlatego też do dzisiejszego felietonu też należy zachować dystans, chociaż prawdopodobieństwo realizacji narysowanego scenariusza uważam za duże.

Nadal podtrzymuję swoją ocenę politycznych szans poszczególnych kandydatów i jestem przekonany, że najgroźniejszym konkurentem Andrzeja Dudy byłby Kosiniak-Kamysz, ale wyłącznie jako wspólny kandydat opozycji od Konfederacji po „Wiosnę” Biedronia. Niestety dla Kosiniaka-Kamysza i na szczęście dla Polski, ta opcja jest prawie na pewno niewykonalna. Sprzeczne interesy wielu partii nie pozwolą na podone rozwiązanie, bardziej realne byłoby wsparcie lidera PSL przez wszystkie partie z wyłączeniem Konfederacji, jednak i to wydaje się mrzonką. Przede wszystkim PO, jako największa partia opozycyjna nie może sobie pozwolić na absencję w tak ważnych wyborach. Interesy polityczne „Lewicy” również są zupełnie inne, oni mają ambitny plan, aby walczyć o pierwszą pozycję w szeregach opozycji i to musi determinować do startu w wyborach prezydenckich.

Jak donoszą „anonimowi rozmówcy”, Biedroń od dawna ma obiecany start, ponoć był to jeden z warunków porozumienia, przed wspólnym w wyborach parlamentarnych. Pozostaje sam Kosiniak-Kamysz i tutaj też nie ma wątpliwości, że nowa „polska koalicja” musi walczyć o swoje. O Konfederacji nie ma co wspominać, niemiej nie chcę być Jackiem Kurskim, to dopiszę, że oni z pewnością wystawią swojego kandydata, a jak znam życie i ten polityczny koloryt to będzie ich nawet kilku. Jednym podsumowującym zdaniem, czekają nas takie wybory prezydenckie, w których wszyscy wystartują przeciw jednemu. W przeciwieństwie do rywalizacji sportowej, ten układ polityczny jest dla samotnego Andrzeja Dudy wybitnie korzystny i chociaż to co napisałem wydaje się oczywiste, wypada przytoczyć jakieś argumenty.

Przytoczę jeden mocny argument, mój ulubiony – arytmetyczny. Wyniki wyborów parlamentarnych pokazują wyraźnie, że przy takim samym rozkładzie głosów kandydat PiS ociera się o większość w pierwszej turze, a drugi w kolejce nie przekracza 30% głosów. Trudno o lepszy start i przewagę psychologiczną, co nie znaczy, że to będą łatwe dla Andrzeja Dudy wybory. W łatwiejszym i korzystniejszym wariancie na pewno, natomiast cała reszta to zbieg znanych i nieznanych okoliczności, które mogą sprawić, że ostateczny sukces uda się osiągnąć 1-5% większością głosów. PiS zostawia obecnemu prezydentowi bardzo dobry start, jednak do 8 milionów głosów trzeba jeszcze dodać co najmniej milion, aby myśleć o drugiej kadencji i tutaj raczej pomylić się nie można.

Wybory prezydenckie od zawsze cieszyły się największą popularnością i wyłącznie na podstawie tej przesłanki da się ustawić frekwencję na co najmniej 60%, czyli powtórkę z wyborów parlamentarnych. Przepływ głosów pomiędzy elektoratami pewnie będzie, ale raczej mówimy o promilach nie procentach, zatem kopiowanie wyników i frekwencji sejmowej ma sens, tym bardziej, że lepszego odniesienia po prostu nie ma. O ile Andrzejowi Dudzie nie uda się wygrać w I turze, czego nie wykluczam, jednak uważam za plan więcej niż ambitny, to kluczem w drugiej turze będą głosy PSL-Kukiz. Nie w Konfederacji Andrzej Duda musi szukać rezerw, bo jeśli skręci tak radykalnie w prawo, to zrobi prezent i Kosiniakowi-Kamyszowi i kandydatowi PO, rezerwy są w elektoracie PSL-Kukiz oraz w niższej frekwencji przy II turze. Tak to mniej więcej widzę tu i teraz, co się wydarzy za miesiąc, dwa i na samym końcu, jak zwykle nieprzewidywalne życie pokaże.

Matka Kurka
 

Komentarze

anonim2019.10.28 7:49
Największa kompromitacja Kosiniaka-Kamysza to Pan Kalinowski w Parlamencie Europejskim zajadle walczący o to, aby polscy rolnicy nie mieli sprzyjającego im komisarza. Żałosne.
JanP2019.10.28 7:35
Duda wyborów nie wygra. Część wyborców głosowała przeciwko Komorowskiemu tak jak ja ale już tego błędu nie popełnię.
Konfederata2019.10.28 7:12
Jazda Konfederacja! Mam nadzieję że pojawi się wspólny kandydat Konfederatów! I oby nie (ceniony przeze mnie bardzo jako publicysta) p. Mikke. Jego trzeba czytać, słuchać (choć sepleni i gada zbyt często zbyt wiele) ale na wybory chować w piwnicy tak jak pisdzielce chowają swojego p. Macierewicza.
Franek2019.10.28 6:20
Kosiniak Kamysz kojarzy się z obrotową partią stołków.W dużych miastach ma wielu wrogów. LGBT i jej okolice go nie akceptują. Tzw. ateiści go skreślają. Na wsi nie ma wielu zwolenników, jako dochtor, co na plecach rolników . . . itp., itd. Ponadto p. Kosiniak Kamysz nie grzeszy . . . intelektem. Wręcz przeciwnie. Więc - non passaram
Sonia2019.10.28 6:05
O Matko Kurka - aż sie usmarkalam czytając tytuł paszkwilka. Prezydentem miałby zostać ten który na bazarku w moim mieście biecał staruszkom emerytury bez podatku wiedząc że jest to niemożliwe. No chyba idiotą nie jest i wie że składki emerytalne nie są opodatkowane więc podatek potracany jest dopiero z emerytury . Nie wchodzi więc w grę podwójne opodatkowanie o którym czytelnicy błędnie myslą i tacy jak Kosiniak nie wyprowadzają ludzi z tego błędnego myslenia bo jest im to na rekę, Tepawym i ogłupionym społeczeństwem łatwiej się rzadzi. Wstyd i poniżenie że przedstawiciela PSL wciskacie na piedestał. Oni już z byli i cegiełkę do naszej nędzy dołożyli.
JanP2019.10.28 7:39
Opozycja się uczy od pisiaków a ten ruch bezpodatkowy dla emerytów i rencistów jest rewalacyjny. Kasa się znajdzie, Opodatkuje się Sonię podatkiem 50% i całą resztę pisiaków a że to będzie niekonstytucyjne, to kogo to będzie obchodzić, jak Kamysz zostanie prezydentem.
gracz2019.10.28 5:09
Zamienił stryjek,siekierkę na kijek.
K442019.10.27 23:05
PUDLO TO G NIE WCHODZI W RACHUBE ,POWINIEN WYGRAC TAKI OSOBNIK CO CEPY NIE BIERZECIE POD UWAGE .
JONASIK2019.10.27 21:49
A tak w innym, ale aktualnym temacie. Byłem dziś, w niedzielę w centrum handlowym. Przyjechałem przed 19. Ludzi tyle, że jeździłem po parkingu z 10 minut polując na wolne miejsce. W sklepach tłum. Boże, nie zdawałem sobie sprawy ilu u nas mieszka muzułmanów, żydów i ateistów....
oficer LWP2019.10.27 21:57
włącznie z tobą
KONG2019.10.27 21:42
ale tak na poważnie to jeden i drugi mówi przemawia jakby bliźniakami byli oni są tak niesamowicie bezpłciowi i dziecinni że nie powinni zajmować wyższego stanowiska niż proboszcz gdzieś między Brzeskiem a Krakowem.Ich samodzielność zaczyna się i kończy gdzieś na granicy tankowania samochodu mogą iśc zapłacić.
marek2019.10.27 20:25
Tiaaa, szczególnie po jego wybrykach z KODziarzami, tęczową zarazą czy owacjami na stojąco dla plującego na Kościół i Polaków kurdupla moralnego jażdżewskiego. No i władek niech nie zapomina kto wespół pod ramię z PO okradł Polaków z VATu OFE Amber że o innych aferach nie wspominając. A było ich ponad 2000 łącznie ze szczeblem samorządowym. Władziu, kozy paść tylną stroną do słońca a nie na Prezydenta. Bo dostaniesz takiego kopa że przybijesz sobie piątkę z Twardowskim na księżycu.
DudaBezAprobatyKaczyńskiegoNieMożeNawetZmienićGaci2019.10.27 19:31
Oczywiście pudle medialne PiSocjalizmu już się usilnie zaszczekują do piany z pyska, żeby w szranki z budyniowatym dewotem Dudą stanął tyczkowaty chłopek-roztropek Kosiniak-Kamysz. Jednak marionetka prezydencka sterowana przez kaczego Breżniewa z Żoliborza przerżnie wybory prezydenckie z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Polką z pięknym rodowodem, dojrzałą urodą i władczą charyzmą.
marek2019.10.27 20:20
Otrzyj pianę z pyska i spać bo za chwilę w zakładzie gaszą światło. Co taki brązowy tępus może wiedzieć o polityce. Chyba tylko tyle ile wyczyta w gw łonecie albo lisweeku.
Alojzy Cedzidlo2019.10.27 22:14
To zabrzmiało jak ,,Litania dla alfonsa " Prawie [po łacinie ( kuchennej )
4542019.10.27 19:28
Kosiniak-Kamysz mógłby tylko pocałować się w dupę.
Polak2019.10.27 19:20
Czy ten koleś nie był w tęczowej totalnej koalicji popierającej lgbtq+? Czy nie brał udzaiłu w burdach ulicznych razem z koderastani i całą totalną oipozycją? Czy nie klaskał Jażdzęwskiegio jak ten cham pluł na Kościół i chrześcian?
lady chapel2019.10.27 19:11
Firma [email protected], która promuje się jako agencja e-PR, jest tak naprawdę zorganizowaną farmą trolli, pobierającą dotacje od państwa dzięki zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Mechanizmy działania i finansowania organizacji ujawnił dzisiaj "Newsweek". https://wiadomosci.onet.pl/kraj/agencja-catnet-trollowala-min-dla-tvp-newsweek-ujawnia-kulisy/4xqgdby
Majestic2019.10.27 19:11
POKO będzie miało problem z znalezieniem u siebie kandydata który może stanąć przed wyborcami i powiedzieć że Polskość to normalność.
Artur2019.10.27 19:08
Tak samo jak poprzednio Komorowski był pewniakiem. Jeszcze się zdziwicie jak konfederacja wystawi kandydata i będzie w drugiej turze. Dlatego Duda już kombinuje żeby marszałkiem seniorem był korwin i wyraźnie opowiada się przeciw aborcji, mam nadzieje ze ludzie się nie nabiorą.
Bizon2019.10.27 19:07
Też tak myślę - Kosiniak -Kamysz ! Szczególnie po tym jak. - przedłużył Polakom wiek emerytalny do 67 lat, - ukradł wraz z PO Polakom miliardy z OFE, - serdecznie oklaskiwał Jeżdżewskiego po bluźnierczym wystąpieniu na cześć Tuska ............... Będziemy się cieszyć takim prezydentem - jak sku-rwy-syn !
Alojzy Cedzidlo2019.10.27 22:03
Pan daruje , panie ,,Bizon " . Przyznając w 100% rację pańskim wypowiedziom , uważam jednak ,ze to ostatnie ,,słowo " łacińskie jest całkiem niepotrzebne. Pozdro.;
jako2019.10.28 6:31
67 lat chyba jesteś idiota, PIS planuje 69 lat.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.10.27 19:06
Wielgucki jest naprawdę taki głupi i wierzy, że ktoś nabierze się na jego "dobre rady" ???
Valentynka2019.10.27 19:34
Nie wiem czy pan Wielgucki jest głupi ale na pewno inteligentny. Ale żeby tak napisać to wiem na 100% ze jesteś dureń do potęgi. IQ 80 zgadłam?
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.10.28 5:01
Chyba znasz swoje IQ - nie musisz zgadywać.
katolik2019.10.27 19:05
Zdrajcow Boga nie wybiera się na prezydenta!
katolik2019.10.27 19:04
Nie bądźcie smieszni i nie obrażajcie Boga,mówiąc o Kamyszu. Niech Bóg błogosławi Polskę i Prezydenta Dudę.!
K442019.10.27 23:06
ON ODPADNIU JUZ NA POCZADKU
XYZ2019.10.27 19:02
Tusk na to już wpadł dawno,kurka spóźniony jesteś.