08.05.14, 12:02fot. gaudiumpress/Flickr

"Nam natomiast doradza sam Bóg"

Papież zauważył, że jeśli przyjmujemy do naszego serca Ducha Świętego, uwrażliwia nas On na swój głos, ukierunkowuje nasze myśli, uczucia i intencje. Zarazem zwraca nasz wzrok na Jezusa, abyśmy widzieli w Nim wzór dla naszego postępowania i relacji z Ojcem. Franciszek zastrzegł jednak, że aby przyjąć dar rady, trzeba się modlić. Duch Święty chce nam doradzać, my jednak musimy zrobić Mu miejsce, właśnie przez modlitwę.

„Zawsze powracamy do tego samego, nieprawdaż, do modlitwy. Ale jest to tak bardzo ważne. Modlić się pacierzami, których wszyscy nauczyliśmy się jako dzieci, ale także modlić się własnymi słowami, prosić Boga: Panie Boże, pomóż mi, doradź mi, co teraz powinienem zrobić? A kiedy się modlimy, robimy miejsce Duchowi, aby przyszedł i nam pomógł w tej właśnie chwili, poradził nam, co mamy zrobić. Nigdy nie zapominajmy o modlitwie, nigdy! Nikt się nie spostrzeże, kiedy modlimy się w autobusie czy na ulicy. Módlmy się w ciszy, sercem, wykorzystujmy te chwile na modlitwę. Módlmy się, aby Duch dał nam ten dar rady. W zażyłości z Bogiem i słuchając Jego Słowa, stopniowo wyzbywamy się własnej logiki, często zależnej od naszych ograniczeń, uprzedzeń, ambicji. Uczymy się natomiast pytać Pana Boga: a Ty, czego pragniesz? Uczymy się prosić Pana Boga o radę. W ten sposób dojrzewa w nas głęboka, niemal istotowa harmonia w Duchu i doświadczamy, jak bardzo prawdziwe są słowa Jezusa z Ewangelii Mateusza: «Nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was»” – powiedział Papież.

Franciszek zaznaczył jednak, że Duch Święty nie przemawia do nas jedynie w naszym sercu. Niekiedy posługuje się również głosem i świadectwem naszych braci. Aby to zilustrować, Papież posłużył się przykładem zaczerpniętym z własnego życia.

„Pamiętam, że siedziałem kiedyś w konfesjonale w sanktuarium [maryjnym] w Luján. Przyszedł do mnie pewien chłopak, bardzo modny, z kolczykami i tatuażami. Opowiedział mi o swym wielkim problemie, bardzo trudnym. «No i co by ksiądz zrobił? – zapytał mnie. Ja – mówił – opowiedziałem to wszystko mojej mamie, a ona powiedziała mi: ‘Idź do Matki Bożej, a Ona ci powie, co masz zrobić’». Widzicie, oto kobieta, która miała dar rady. Nie wiedziała, jak poradzić sobie z problemem syna, ale wskazała właściwą drogę: «Idź do Matki Bożej, a Ona ci powie». To właśnie jest dar rady. Nie mówić: «To i tamto», lecz pozwolić, by mówił Duch. Ta skromna i prosta kobieta dała synowi najprawdziwszą radę, dobrą radę, bo ten chłopiec mi powiedział: «Patrzyłem na Matkę Bożą i poczułem, że mam zrobić to i to» – powiedział. A ja nie musiałem mówić nic. Tylko mama, Matka Boża i ten chłopak. To jest dar rady. Wy, matki, które macie ten dar, proście o niego dla własnych dzieci, dar doradzania dzieciom. Jest to dar Boży” – powiedział Franciszek.

Wśród 50 tys. pielgrzymów, którzy przybyli na audiencję ogólną, byli też Polacy. Zwracając się do nich, Papież nawiązał do swej wizyty w kościele polskim w Rzymie.

„Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Ubiegłej niedzieli, odwiedzając polską wspólnotę przy kościele św. Stanisława w Rzymie, powiedziałem, że wyruszyliśmy w drogę na spotkanie w Polsce z okazji Światowego Dnia Młodzieży, który – jak Bóg da – odbędzie się w 2016 roku. Idźmy razem, zjednoczeni w miłości i w modlitwie, podejmując zaproszenie św. Jana Pawła II, byśmy byli zawsze młodzi w Duchu Świętym. Niech Bóg wam błogosławi!” – powiedział Papież.

mod/Radio Watykańskie

Komentarze

anonim2014.05.8 13:03
Arbiter pieprzy jak zwykle tylko d..... nie rusza
anonim2014.05.8 13:17
A jak z tobą można merytorycznie dyskutować jak ty masz zrelatywizowany mózg i nie rozróżniasz prawdy od fałszu, normalności od nienormalności. Idź ''chrześcijaninie" i porozmawiaj z Papieżem, powiedz mu że homoseksualizm jest naturalny i w żadnym wypadku nie jest grzechem i że kobieta ma prawo zabić swoje dziecko, bo poczęte zgwałtu to przecież nie dziecko. Idź i powiedz mu to na pewno przyzna Ci rację:) A jak Ci przyzna rację to wtedy wróć i pouczaj innych.
anonim2014.05.8 13:26
Papież ma oczywiście rację. W tych czasach to tylko Duch Święty nam pomoże.
anonim2014.05.8 13:42
@arbiter To co napisałeś tylko potwierdza to, że nie odróżniasz prawdy od fałszu... a kto Ci powiedział, że można kogoś wyzywać, czy my domagamy się aby uznać wyzywanie kogoś za normę, czy kościół naucza że mamy kogoś wyzywać? Jeśli ktoś jest zboczony to jest zboczony i okrągłymi słówkami tego nie zmienisz. Tak samo z "mordowaniem" kobiet, człowieku a kto domaga się mordowania kobiet? Jeśli zagrożone jest życie matki to lekarz ma obowiązek ratować kobietę i dziecko. Przestań żyć w urojonym świecie.
anonim2014.05.8 14:01
@arbiter Jak nazywa się twoja choroba?Bo ,że to jakieś zboczenie to pewne. Żaden normalny ateista nie zagląda na takie portale całymi dniami dając idiotyczne i przez nikogo nie brane poważnie komentarze. Współczuję ci i pomodlę się dzisiaj za twoje wyzdrowienie.
anonim2014.05.8 14:51
@arbiter to kim w takim razie?Satanistą?
anonim2014.05.8 14:52
"Wy się nie domagacie uznania wyzywania za normę, wy już je uznaliście" "Teraz lekarz ratuje kobietę, jak zakażecie aborcji całkowicie, nie będzie mógł jej ratować." I to są doskonałe przykłady pieprzenia, przez arbitra:)
anonim2014.05.9 19:26
Prawda! Tylko jeszcze trzeba GO słuchać!!!