28.06.19, 13:25screenshot Youtube

NSA: Sejm musi ujawnić dane sędziów, którzy poparli kandydatów do KRS

Kancelaria Sejmu musi udostępniać wykaz nazwisk sędziów, który popierają kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Według NSA jest to informacja publiczna. Wcześniej szef Kancelarii Sejmu odmówił udostępnienia informacji dotyczących imion oraz nazwisk i miejsc orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do nowej KRS, o co wnioskowali niektórzy politycy oraz organizacje społeczne.

W sierpniu ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie decyzję szefa Kancelarii Sejmu uchylił, po czym odwołano się od tego wyroku do NSA. To pierwsze prawomocne postanowienie w tej sprawie.

dam/TVN24,Fronda.pl

Komentarze

Foster2019.06.29 8:14
Nie rozumiem dlaczego w państwie demokratycznym lista sędziów, którzy zgłosili swoich reprezentantów do Krajowej Rady Sądownictwa ma być utajniona ?
szymek2019.06.28 18:31
Będę szczera: pragnę zemsty – oświadczyła sędzia NSA i członkini zarządu stowarzyszenia sędziów „Themis”, Irena Kamińska, która swego czasu zasłynęła wypowiedzią o sędziach jako „nadzwyczajnej kaście ludzi”. Podczas konferencji organizowanej przez Fundację Batorego zadeklarowała, że zamierzone zmiany chce przeprowadzić przez „wyinterpretowanie Konstytucji, nie naciągając jej zbytnio”.......jaka p sędzina delikatna , nie będzie zbytnio naciągać konstytucji.....biedna ta konstytucja , taka połamana a teraz będą jeszcze ją naciągać........Żurkowi już ślina kapie na te nazwiska........
what's your IQ?2019.06.28 15:39
Prezydent Sieradza Paweł Osiewała (PiS) potrącił 79-letnią kobietę przechodzącą przez parking przed galerią handlową i odjechał. Kiedy po kilku tygodniach policja ustaliła, że to on jest sprawcą wypadku, sprawy nie skierowano do sądu... Osiewała dostał mandat.
guess who2019.06.28 16:06
Imitation is the sincerest form of flattery
Wiesław Kaloryfer2019.06.28 17:20
Ale co to ma wspólnego z niezawisłością sędziów i niezależnościa sądów, skoro sprawa do sądu nie trafiła?
Cogito ergo sum2019.06.28 14:45
Społeczeństwo jest oczywiście za niezawisłością sędziów a jednocześnie jest za reformami i oczekuje, że nad sędziami będzie także jakaś kontrola. To powinno dać sędziom wiele do myślenia. Oni nie bronią swej niezawisłości tylko swej bezkarności.
Wiesław Kaloryfer2019.06.28 17:22
Czy elementem tej kontroli jest utajnienie nazwisk sędziów popierających kandydatury innych sędziów do organu stojącego na straży niezawisłości sędziów i niezależności sądownictwa, jeszcze kiedy ujawnienia tego domaga się organizacja społeczna? To miała byc jakaś tajna kontrola, bez wiedzy kontrolującego, że kontroluje i kogo, czy jak?
szymek2019.06.28 18:50
To nie jest jakaś tajna kontrola , zacietrzewienie przesłania ci zdrowy ogląd , izba dyscyplinarna nie jest tajna , utajniono listy sędziów wspierających kandydatów do KRS.....dlaczego to zrobiono ? .....to próba ochrony ludzi przed zapowiadaną zemstą środowiska......jeśli jest ci po drodze z tymi chamami w togach to winszuję towarzystwa.....
polak2019.06.28 13:37
już ustawka , s-poko nsa i tsue mówią jednym głosem ---zamiast mówić co jest konkretnego do zrobienia w Polsce to myślą,,że Polacy są głupkami jak oni i będą upominać się o kaste , a nie o programy dla Polaki --