07.03.14, 07:18Barack Obama (fot. Wikipedia)

Obama rozmawiał telefonicznie z Putinem. "Usiądźcie do rozmów"

Prezydent Stanów Zjednoczonych apelował, by Rosjanie usiedli do rozmów z ukraińskim rządem. Obama nazwał ponadto wejście rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy „naruszeniem suwerenności i terytorialnej integralności państwa”.

Podczas telefonicznej rozmowy prezydent USA zaproponował również, by Putin zezwolił międzynarodowym obserwatorom na nadzorowanie przestrzegania praw etnicznych Rosjan. Z kolei, ewentualne referendum na Krymie uznał za naruszenie prawa międzynarodowego.

Władimir Putin ripostował, że wydarzenia na Ukrainie nie powinny negatywnie odbić się na relacjach Rosji i Stanów Zjednoczonych.

W czwartek rząd USA zatrzymał wydawanie wiz dla rosyjskich i ukraińskich urzędników ponoszących odpowiedzialność za wydarzenia na Ukrainie, zaś Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła ustawę o gwarancjach kredytowych dla Ukrainy na sumę 1 mld dolarów.

Beb/TVN24

Komentarze

anonim2014.03.7 8:05
http://forsal.pl/artykuly/782461,byly-doradca-janukowycza-prezydent-ukrainy-wpadl-w-wyrezyserowana-pulapke.html Kolejny, ciekawy wywiad w sprawie przewrotu na Ukrainie.
anonim2014.03.7 8:07
Heh, najpierw wywołali awanturę, rozkręcili zadymę z majdanem, opłacili snajperów - a jak Putin zareagował, to go wzywają do czegoś tam, a Ukraińcom pozwolą łaskawie zapłacić (bo kredyt spłacić trzeba) za zadymę którą wywołali. Niniejszym wzywam redaktorków frondy oraz innych, zachwyconych nazibanderowym majdanem, do stanięcia w pierwszym szeregu z braćmi banderowcami w wojnie przeciw Putinowi. Zacznijcie myśleć - to nie boli wolnemedia.net/polityka/o-co-tak-naprawde-chodzi-w-ukrainskiej-tragedii/
anonim2014.03.7 9:26
@Wojciech_Polak Reżim USA stoi za burdami na Ukrainie, nie zdziwiłbym się że polski wazelinowy rzad pomagał organizawać majdan. link:czytałem wczoraj daje do myślenia, dziwne że media nic nie pierdną że chinczycy chcieli wydzierżawić grunty orne na ukrainie.
anonim2014.03.7 9:52
Proszę państwa. Stało się to, przed czym ostrzegałem tu od dobrych trzech lat - otwarta wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Jeśli Ukraina padnie, to walka przeniesie sie na terytorium Polski. Jest rzeczą oczywistą, że Polska powinna z całych swych sił i możliwości wspierać walkę Ukrainy o zachowanie niepodległości. Teraz, Polska i Ukraina to potencjał 80 mln ludzi przeciwko 110 mln potencjału Rosji. Ale jeśli Ukraina padnie, będzie to 38 mln osamotnionych Polaków, przeciwko 160 mln rosyjskiego imperium. Bo ile są warte amerykańskie i brytyjskie gwarancje traktatowe - właśnie wszyscy się przekonaliśmy. Ukraina jest teraz krajem frontowym, a Polska jest głębokim zapleczem tego frontu. Apeluję do Polaków, szczególnie do polskich narodowców - zaprzestańcie ataków na Ukraińców, na tych, którzy żywą tarczą ochraniają teraz Polskę przed rosyjskim imperium, krórzty biorą na siebie impet rosyjskiego uderzenia. We własnym interesie pomóżcie Ukrainie ze wszystkich sił. Ukraina Wam NIE zagraża - a Rosja - jak w końcu jasno widać - jest śmiertelnym niebezpieczeństwem. !
anonim2014.03.7 10:29
Ukraina, szczególnie ta banderowska, jest dla nas takim samym przyjacielem jak Rosja. Obecna prawica ukraińska, która wspierana przez neonazistów doszła do władzy, jest bardzo brutalna, zaborcza i stanowcza. Na youtube znajduje się apel - clip nacjonalistów ukraińskich, w którym mowa jest o tym, iż to Ukraina ma decydować i rozgrywać politykę państw sąsiadujacych. Clip zaczyna się od wysławienia badnerowskich zbrodniarzy. Na twitterze mamy zdjęcia ukrzyżowanych ptaków - symboli wolności. Zrobili to banderowcy w ZOO Janukowycza. Czy tak działa cywilizowany człowiek, czy tylko zło w czystej postaci? Czy nie przypomina to nam, Polakom Wołynia? Czy to tym ludziom ministerowie obiecali pomoc pieniężną z kasy polskiego narodu, czyli z naszeych narodowych podatków przeznaczonych na rozwój naszego państwa?
anonim2014.03.7 12:36
@Geoffrey Putin tu nie przyjdzie bo nie jest to w jego interesie - no chyba że Radek go wk..wi finansując kolejny majdan, tym razem w Moskwie. Krym jest Putinowi potrzebny i go nie odpuści, bo od tego zależą interesy Rosji na bliskim i dalekim wschodzie, które to interesy jankesi, z grającym na dwie strony radkiem, usilnie próbują podgryzać. A Polska ? Polska ma być dla Amerykanów bezpiecznym i dalekim polem bitwy (może atomowej) i ochroną Niemiec (z tego powodu zdradził Kukliński - bo widział plany na ktorych USA a nie Rosja, równa z pyłem Polskę w pokojowym ataku jądrowym). A teraz o majdanie - to banderowcy i naziści, którzy chcą znowu tego samego, co robili w czasie wojny i krótko po. Czyli chca wejść na nasze ziemie wschodnie (Przemyśl i inne) i znowu setkami tysięcy mordować Polaków, ciężarne rozprówać a dziewczynki gwałcić i zabijać. Obie strony - ukraińska i rosyjska - to zbiry. I Polska nie ma żadnej racji stanu by wlazić pamiędzy lejących się bandytów i umierać za USA wspierających majdan czy Putina. Trzeba zacząć myśleć a nie dać się ogłupiać frondowej propagandzie.
anonim2014.03.7 13:06
@Wojciech_Polak +++
anonim2014.03.7 14:44
Credo, jak możesz? Teraz wszystkie rzeczy, które robił Janukowycz, będziesz przypisywał ludziom, którzy oddawali życie, żeby Janukowycza obalić? Nawet ukrzyżowane ptaki, które znaleziono w parku Janukowycza, teraz przypisujesz samoobronie? Przecież wystarczy tylko obejrzeć fotoreportaże z Międzygórza! Zaraz będziesz twierdził, że to Banderowcy strzelali do pokojowego Berkuta ! Gdyby nie olimpiada w Soczi, która dała Ukraińcom tydzień czasu na zmiany w konstytucji i sformowanie rządu, Putin z "przywróconym legalnym" Janukowyczem odbierałby dziś defiladę w Kijowie - a Ty mówisz, że Rosja Polsce nie zagraża? Po anszlusie Krymu, i zerwaniu przez Rosję układu o przyjaźni, po zignorowaniu międzynarodowych gwarancji? Teraz już NIC nie oddziela Putina od Polski, tylko Twoi wyimaginowani Banderowcy - czyli mówiąc po ludzku, a nie słowami Moskwy - patriotyzm Ukraińców. Gdybym był Polakiem, nazwałbym Cię zdrajcą. A tak powiem tylko, że Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi.
anonim2014.03.7 15:17
@Geoffrey, co ty mi tu pierdolisz, chamie? W 1939 r., kiedy na Polskę napadły Niemcy i Rosja, to wy zdradziliście! Wbiliście nam nóż w plecy mordując najpierw polskich żołnierzy powracających z kampanii wrześniowej, a potem bezbronną, chłopską ludność. Jak śmiesz mi tu używać słowa zdrajca, sam będąc częścią tego zdradzieckiego i podstępnego narodu? Po waszych hańbiących wyczynach, nie wierzę wam i nigdy nie uwierzę. Przy pierwszej nadarzającej się okazji zdradzicie. I niegdzie nie napisałem, że Rosja Polsce nie zagraża, to twoja wyimaginowana fobia. Chwała Polsce! Wieczna hańba banderowcom!
anonim2014.03.7 15:30
I jeszcze jedno, Putinowi nie wierzę jak psu i nie lubię dziada, bo to zwykły terrorysta. Taka sama z Ruskich zaraza jak i z Ukraińców, ale z Ruskim napiję się wódki i spokojnie zasnę w jego domu, u was oka bym nie zmróżył. Każdy Polak powinien się tego nauczyć na naszej wspólnej historii, bo to może mu kiedyś życie uratować.
anonim2014.03.8 1:01
@Geoffrey Tylkonpo co Putinowi Polska? Po co niby miałby tu przychodzić ?
anonim2014.03.8 15:23
Ave Maryja!
anonim2014.03.9 9:28
Zatraceńcu twój czas się kończy!Ave Maryja!!!!!!!