30.05.19, 14:06Zdj. Salve NET

Owoce Ducha Świętego: Łaskawość, czyli: czy mam nigdy się nie złościć?

Czy łaskawość oznacza, że nigdy nie można się denerwować? Myślę, że patrząc na nasz wzór - Jezusa Chrystusa, prawdziwego człowieka - możemy zobaczyć, że patrzył "cum irae", czyli "z gniewem" na otaczających go faryzeuszów.

No ale to nie jest takie proste, kiedy ten gniew jest słuszny, jest usprawiedliwiony, a kiedy trzeba traktować innych z łagodnością, mimo tego, że mogą się bardzo mylić.

Tak o łaskawości mówi w dziewiątym odcinku serii #OwoceDuchaŚwiętego ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

Salve NET

Komentarze

nikt2019.05.30 20:26
Ale infantylizm . Kiedyś pewien ksiądz w dyskusji na moje argumenty krytykujące Kościół powiedział iż jego zdaniem w seminariach powinno się ograniczyć naukę teologi a rozpocząć naukę psychologi . Łaskawość to dar dla drugiego człowieka wtedy , gdy wobec nas zawini a później jest pełen skruchy a my ograniczymy karę wobec niego lub z niej zrezygnujemy . Czy równowaga ( czyli opanowanie gniewu czy złości ) jest łaskawością ? Moim zdaniem coś się księdzu pokićkało . To , by upominać innego człowieka ze spokojem , bez gniewu jest prostą zasadą psychologiczną korzystną dla obydwu stron . Gniew rodzi gniew . Uleganie emocjom nas obnaża i osłabia . Człowiek zrównoważony jest na każdym polu zwycięzcą i budzi posłuch i szacunek .
nikt2019.05.30 20:48
Zapomniałam napisać : odnośnie cytatu z Pisma Świętego . Jeżeli ktoś postępuje źle nie wobec nas ,lecz kogoś lub czegoś innego to mamy go łagodnie upomnieć . Tak , to jest łaskawość a wie ksiądz dlaczego ? Bo ten ktoś postępując źle wobec kogoś innego postępuje źle również wobec nas zmuszając do oglądania lub słuchania niegodziwości . A to rodzi w nas bunt . Bunt nie jest Pokojem Duszy , a więc ten człowiek szkodzi i nam .