03.05.20, 19:20Papież Francieszek/YT/Vatican Media

Papież: prośmy za kapłanów i lekarzy, którzy dają za nas swe życie

Na Mszy w Domu św. Marty Papież modlił się za kapłanów i lekarzy, którzy opiekując się ludźmi ofiarują swoje życie. W homilii mówił o Dobrym Pasterzu, który z czułością i delikatnością prowadzi swoje stado. Była to 50. Msza odprawiana przez Franciszka, transmitowana przez media watykańskie, począwszy od 9 marca, jako wyraz bliskości i solidarności z tymi, którzy w wielu częściach świata nie mogą uczestniczyć w Eucharystii z powodu koronawirusa.

Prośmy za pasterzy, którzy swe życie oddają za owce

- „Trzy tygodnie po zmartwychwstaniu Jezusa, Kościół dziś, w czwartą Niedzielę Wielkanocną, obchodzi Niedzielę Dobrego Pasterza, Jezusa Dobrego Pasterza. Ta okoliczność sprawia, że myślę o wielu pasterzach, którzy na świecie oddają życie za wiernych, także w czasie tej pandemii, jest ich wielu – podkreślił Ojciec Święty. – Tu we Włoszech zmarło ponad stu. Myślę także o innych pasterzach, którzy z troską opiekują się ludźmi, o lekarzach. Mówi się, że tylko we Włoszech 154 lekarzy zmarło służąc innym. Niech przykład tych pasterzy, kapłanów i lekarzy, pomoże nam w trosce o święty lud Boży.“

W homilii Franciszek przypomniał, że Jezus jest Pasterzem, który przyszedł, aby zbawić owce, które błądzą. Św. Jan w Ewangelii (10, 1-10) mówi o bramie, przez którą trzeba wchodzić do owczarni. Kto tego nie robi, jest złodziejem i rozbójnikiem, fałszywym pasterzem. W historii Kościoła – mówił Papież – było ich wielu. Oni bardziej starali się o pieniądze i zrobienie kariery, a nie o lud Boży, o owce. Ale one potrafią odróżnić dobrego pasterza od złego, nie mylą się. Tylko ten pasterz, który naśladuje Jezusa znajduje zaufanie u owiec. Dobry pasterz jest cichy, czuły, jest blisko swoich owiec, zna je po imieniu i opiekuje się każdą tak, jak gdyby była jedyna. „Dzisiejsza niedziela jest bardzo piękna, pełna pokoju – podkreślił Franciszek – gdyż Dobry Pasterz opiekuje się nami, niczego nam nie braknie”.

Dobry pasterz jest łagodny i czuły

- „Dobry pasterz słucha owiec, prowadzi je, opiekuje się nimi. Owce potrafią odróżnić pasterzy: nie mylą się: owce ufają dobremu pasterzowi, ufają Jezusowi. Tylko pasterz, który naśladuje Jezusa wzbudza zaufanie owiec, ponieważ Jezus jest bramą. Styl Jezusa musi być stylem pasterza, nie ma innego – podkreślił Ojciec Święty. – Ale także Jezus, dobry Pasterz, jak mówi Piotr w pierwszym liście: «cierpiał za was i zostawił wam wzór, abyście szli za Nim Jego śladami. On grzechu nie popełnił, a w Jego ustach nie było podstępu. On, gdy Mu złorzeczono, nie złorzeczył, gdy cierpiał, nie groził», był łagodny. Pasterz, który nie jest łagodny nie jest dobrym pasterzem. Ukrywa coś, gdyż łagodność pokazuje się taka, jaką jest, nie ukrywa się. Więcej, pasterz jest czuły, ma tę czułość bliskości, zna owce po imieniu i troszczy się o każdą z nich, jak gdyby była jedyna.“

 

Vaticannews.va/Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Komentarze

zbg.2020.05.4 10:04
Nie słyszałem aby pasterze KK poświęcali się dla ludzi z koronawirusem? Lekarze tak.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.05.4 9:26
Kapłani to najgorszy sort. To ludzie, którzy nie umieli odnaleźć się w życiu i trafili na śmietnik licząc na łatwą karierę.
Klapaucjusz2020.05.3 21:35
To ładnie, że papież raczył wspomnieć o lekarzach.
leave alone you moron2020.05.3 20:52
@Stachu https://www.thesaurus.com/browse/leave%20alone: give rest, give up, leave off, fucking quit you dick! I can fuck with you any way I want; up and down and fuck you sideways, bait you and you are too dumb to recognize it.
hehe Stachu2020.05.3 21:41
https://idioms.thefreedictionary.com/Leave+Alone Naprawdę krzywdziłeś dzieci swojej siostry, dziadek? Czy tylko ci się tak [----] pod deklem z powodu choroby?
look who's talking2020.05.3 20:40
Modlitwy niezmiennie nie działają: https://deon.pl/kosciol/52-zakazenia-w-klasztorze-i-u-osob-z-kontaktu-biskup-torunski-prosi-o-modlitwe,857429
Stanisława pielgrzymując 2020.05.4 9:27
To kara za pedofilię i homoseksualizm księży.
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic 2020.05.3 20:14
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic - po latach spędzonych w kołchozie.. "Nauczył" się takiego "polskiego": - "O ͏k͏u͏r͏w͏a, już myślałem..." - - "Klasyczne katoprawackie ͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏e͏n͏i͏e.'' - - "Kur­wa mać ..." - - "w͏y͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏e͏n͏i͏e tego ścierwa... - "katolickie ͏s͏k͏u͏r͏w͏y͏s͏y͏n͏y.." - "zeżrą wafla z trupa" - "s͏k͏u͏r͏w͏y͏s͏y͏n͏y nie zarażały normalnych ludzi" - tzn. kogo? Ciebie, to ty jesteś "normalny"? - "Świeże klero-pierdy" Jeszcze pewnie tego nie wiesz, ale już jesteś trupem, jak ciebie wirus nie dopadnie, nienawiść cie zeżre. Nie udał się bolszewicki eksperyment aby "zrobić" z kołchoźnika "inteligenta" w Polszu.
PolskaMusiPokonaćKlerowirusaDlaWłasnejPrzyszłości2020.05.3 20:11
Sytuacja w Polsce: Koronawirus zabija około tysiąca starych, schorowanych ludzi miesięcznie. Klerowirus wysysa z budżetu państwa około 10 miliardów zł rocznie. To oczywiste, że ten drugi jest długoterminowo dużo groźniejszy dla państwa i narodu.
Atheisten sind dumm - A. Einstein2020.05.3 20:01
𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤, 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐒𝐭𝐚𝐜𝐡, 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 = 𝐝𝐮𝐦𝐦𝐞 𝐀𝐭𝐡𝐞𝐢𝐬𝐭𝐞𝐧 𝐮𝐧𝐝 𝐒𝐜𝐡𝐰𝐮𝐥𝐞𝐧!
Piotr Nowak2020.05.3 19:52
Kapłani? :) Bez żartów.