30.08.20, 17:30Fot. kremlin.ru, CC 4.0

Protesty na Białorusi i otrucie Nawalnego. Putin szybko wyciągnął wnioski

Warsaw Institute

Putin i jego doradcy uważnie analizują wydarzenia na Białorusi nie tylko z uwagi na troskę o rosyjskie interesy w tym kraju, ale też robią to w kontekście własnej politycznej przyszłości. Obecne problemy Łukaszenki mogą być dobrą lekcją dla Władimira Putina.

Białoruski dyktator popełnił fatalny błąd. Pozwolił na start w wyborach niezależnym od władzy kandydatom. Zapewne zakładał, że taka pozorna walka wyborcza i oczywiście jego zwycięstwo nad realnym rywalem, jedynie wzmocni jego wizerunek na Zachodzie – co z kolei będzie mógł wykorzystać do umocnienia swej pozycji w relacjach z Moskwą. Rozwój sytuacji sprawił jednak, że tracąc na Wschodzie, nie zyskał niczego na Zachodzie. Łukaszenka chyba tak bardzo skupił się na kwestiach geopolityki, że zlekceważył swoje własne społeczeństwo. Chyba uwierzył we własną propagandę, że jednak wielu Białorusinów nie poprze Cichanouskiej, a protesty nie będą silne, bo brak im liderów. Już po kilku dniach protestów na Białorusi, hasła solidarności z Białorusinami pojawiły się na demonstracjach w Chabarowsku. Z kolei w Mińsku pojawiły się hasła solidarności z demonstrantami na rosyjskim Dalekim Wschodzie. I to może niepokoić Kreml, bo jednak ruchu protestu na Białorusi nie ma zasadniczo antyrosyjskiego czy nawet antyputinowskiego oblicza. Ale może się w taki przekształcić – a to już jest ogromne zagrożenie dla interesów Moskwy na Białorusi. Oba te protesty łączy niechęć do dyktatora, w jednym przypadku Łukaszenki, w drugim, do Putina. Ale okazuje się, że jest jeszcze jeden element łączący Mińsk z Chabarowskiem. Otóż głód ziemi w końcowej fazie istnienia caratu rosyjskiego zmusił setki tysięcy Białorusinów do emigracji. Większość wyjechała do Ameryki – tak samo jak wielu Polaków czy Ukraińców. Ale kilkadziesiąt tysięcy ziemię znalazło na Syberii i Dalekim Wschodzie. Druga fala migracji to pierwsza dekada panowania bolszewików – ponad 30 000 białoruskich chłopów dobrowolnie wyjechało na Daleki Wschód, w tym do Kraju Chabarowskiego.

Dla Putina wniosek jest jeden. Jeśli w 2024 roku odbywać się będą wybory prezydenckie w Rosji, jego rywalami mogą być tylko kandydaci pozorni, a nie żaden niezależny. Trzeba przyznać, że gospodarz Kremla nie tylko szybko wyciągnął wnioski, ale przystąpił do środków zaradczych. Aleksiej Nawalny był naturalnym, najgroźniejszym niezależnym rywalem dla Putina. Poprzednio uniemożliwiono mu próbę startu wydając prawomocny wyrok w sprawie rzekomej korupcji. Teraz czekiści uderzyli mocniej – to była demonstracja siły i bezwzględności. Otrucie Nawalnego to także przestroga dla jakiegokolwiek polityka czy aktywisty, by nie śmiał nawet podjąć próby stanięcia w szranki z Putinem. Skąd tak drastyczna akcja wyeliminowania Nawalnego? Putin najwyraźniej wyciągnął jeszcze jeden wniosek z problemów Łukaszenki: oto wsadzenie za kratki Cichanouskiego i Babaryki, jak też emigracja Cepkały, nie zapobiegły katastrofie.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

 

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

Szybka Randka2020.08.30 21:52
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
ebz - kolejna odsłona parcha yebniętego2020.08.30 19:32
A tego artykułu nawet nie czytam, nie jest cyrylica. Cokolwiek napiszecie to cieszę się , że Rycerze Putina w Doope Yebani rozumieją , że mają wystrzegać się ludzi zza swej zachodniej granicy dopóki nie zrobią im badań genetycznych . Łukaszenka nie do końca to rozumie Rycerzy Putina w Doope Yebanych , ale cieszę się , że wreszcie jest w LGBT. Lepsza dyktatura Rycerzy Putina w Doope Yebanych od Polskich Panów. ..." . Wolno Rycerzom Putina w Doope Yebanych mówić " czerwona zaraza " , " tęczowa zaraza " , i teraz wolno i mnie mówić, ze chciałabym być jedną z Polskich Dam z niebieskimi oczami i naturalna piękna blondynka jak prawdziwa Polska Dama. Ale narazie muszę u nich sprzątać.
ebz2020.08.30 18:23
A tego artykułu nawet nie czytam . Cokolwiek napiszecie to cieszę się , że Rosjanie rozumieją , że mają wystrzegać się ludzi zza swej zachodniej granicy dopóki nie zrobią im badań genetycznych . Łukaszenka nie do końca to rozumie , ale cieszę się , że zwyciężył . Lepsza dyktatura od " białej zarazy " . Wolno politykom mówić " czerwona zaraza " , " tęczowa zaraza " , wolno i mnie mówić " biała zaraza " . Z niebieskimi dodatkami jeżeliby ktoś się nie domyślił .
ebz2020.08.30 18:13
Nie dodałam , że to moja odpowiedź do " wita " .
ebz2020.08.30 18:11
Nawalny nie jest rdzennym Rosjaninem . Ma żydowskie korzenie z odrobiną innej krwi . A jego żona to żydówka czystej krwi .
AntySzwab2020.08.30 18:19
Putin też jest żydem po matce.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.30 17:56
Miałem cos bluznąć, ale zapomniałem.
STANISŁAW2020.08.30 18:06
To ja Ci przyppomnę, że jest kretynizacja.
Ks. Piotrowski2020.08.30 21:51
widzę, że drastycznie łagodniejesz. Napisz co się stało.
Szczęść Boże wszystkim , Barbara z Grudziądza2020.08.30 17:56
Właśnie wróciłam z niedzielnej Eucharystii Jest mi bardzo smutno Zawsze Komunię Świętą przyjmuję w tradycyjny sposób,na końcu kolejki i według obecnych zaleceń .Dziś Ksiądz podniósł mnie z kolan z pretensjami,że tak nie można ...Dokąd zmierza ten świat?
Katolik2020.08.30 17:57
Dziwny ksiądz. W większości kościołów jest wybór.
Jadwiga D.2020.08.30 21:39
Barbaro...To bardzo przykre, co piszesz! ...Dziwne jest takie zachowanie Księdza?... Ja mieszkam w mazowieckim, kilkadziesiąt km. od W-wy. U nas jest wybór: na stojąco z pokłonem, albo na klęcząco! ...Ja, póki mogę to zawsze klękam! .... Na twoim miejscu, Basiu, poszłabym po Mszy św. z księdzem spokojnie porozmawiać na ten temat!... Wcześniej się przygotuj do rozmowy.! Przecież nie może Ci zabronić oddać czci i hołdu dla Pana Jezusa Chrystusa! Powiedz mu to!.... Powiedz mu też, co Biblia pisze na ten temat: że nawet "na samo Imię Jezusa zegnie się każde kolano."..! Nie mówiąc już nawet o Najświętszej Hostii! ....Więc dlaczego prostują ludziom kolana!??? Jaka jest twoja Diecezja?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.30 17:55
Chyba zwieję z tej Polski. Nic tu po mnie.
Magda2020.08.30 21:43
Lechu! Nic lepszego nie mógłbyś zrobić! To wspaniały pomysł! Szczęśliwej podróży!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.30 17:55
Mój doktorat: "Jak z 0.006 % pedofilów wśród kleru zrobić 100%". Ten temat to moja obsesja.
Iwona2020.08.30 22:02
Lechu! Nareszcie piszesz coś normalnie!...Już teraz wiem, dlaczego tak bardzo lejesz na Kler! ... Sam widzisz jak ich jest mało!...A to że będziesz tu pisał o nich, to ci procent nie przybędzie!...
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.30 17:53
Gdy słyszę "PIS" to zaraz mam rozwolnienie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.30 17:51
Jestem nieodwracalnie porypany i nic na to nie poradzę.
Anonim2020.08.30 17:49
No pewnie, to nie to co Ameryka! Gdzie wszyscy kulturalnie, przyzwoicie prezentują swoje programy, szanują oponentów politycznych, w atmosferze wolności, równości, braterstwa!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.30 17:49
tylko komisarz z pisowskiego nadania opanuje te żywioły!
wit2020.08.30 17:37
Strasznie nieporadni sa ludzie z KGB czy GRU. Co tylko chcą kogoś otruć to im nie wychodzi. Popularność Nawalnego to ok.1% pomimo zaangażowania "niezaleznych" zachodnich mediów.Rosjanie po doświadczeniach z dopuszczeniem do władzy i bezkarnej grabiezy rosyjskich dóbr przez żydowskich oligarchów do dziś nie zaglosują na żadnego z ludzi Sorosa. Nawalny nie jest przeciwnikiem dla J.E. Władimira Władimirowicza więc po kiego grzyba miałby chłopinę podtruwać?