10.07.18, 15:50Fot. via Wikipedia, CC 2.5

,,Rosja w sprawie Smoleńska jak ZSRR w kwestii Katynia''. Nie ma zgody na rekonstrukcję Tu-154M

Rosja odmówiła Podkomisji do Ponownego Zbadania Katastrofy Lotniczej w Smoleńsku przeprowadzenia rekonstrukcji wraku samolotu Tu-154M. O decyzji strony rosyjskiej poinformowała rzecznik podkomisji Marta Palonek.

W przesłanym komunikacie czytamy:

Informujemy, że w związku z wystąpieniem z marca bieżącego roku Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego do strony rosyjskiej o możliwość dokonania w Smoleńsku rekonstrukcji wraku strona rosyjska odpowiedziała odmownie”.

Powołano się na pismo Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej z 22 maja tego roku, wedle którego nie ma możliwości zrekonstruowania samolotu z odłamków, które zebrano na miejscu katastrofy „bez ich naruszenia, zmiany ich wyglądu i cech szczególnych”.

W komunikacie podkomisji czytamy, że rosyjskie stanowisko albo świadczy o złej woli, albo zupełnym braku kompetencji w kwestii badania katastrof lotniczych.

Podkomisja nie kryje swojego oburzenia w związku z decyzją Rosjan. Stwierdza ona, że stanowisko to tylko potwierdza diagnozę, która zawarta została w raporcie Rady Europy, a która porównuje działania Rosji do zachowań ZSRR w sprawie ludobójstwa katyńskiego, nazywając je wprost działaniami o znamionach prowokacji.

dam/PAP,Fronda.pl