10.04.19, 16:13zdj. screen Youtube/Polskie Radio

Szefowa MEN: Egzaminy gimnazjalne odbyły się zgodnie z prawem i procedurami

"Za nami druga część egzaminu, która rozpoczęła się o godzinie 11:00. Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach przebiegły zgodnie z prawem i procedurami"-stwierdziła szefowa MEN, Anna Zalewska. Minister edukacji poinformowała, że do części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego przystąpiło dziś 350 tysięcy uczniów trzeciej klasy gimnazjum w ponad 7 tysiącach szkół. 

"Została nam tylko jedna szkoła, która nie przeprowadziła egzmainu z wiedzy o społeczeństwie i historii"- podkreśliła Zalewska. Szefowa resortu edukacji zaznaczyła, że nie ma powodu, aby "zmieniać coś w kalendarzu szkolnym".

"Chcemy, żeby dzieci i młodzież otrzymały w odpowiednim czasie wyniki egzaminów, mogły uczestniczyć w rekrutacji i wyjechać z rodzicami na wakacje"-mówiła minister.

Polityk podziękowała również osobom pomagającym w przeprowadzeniu egzaminu. Poinformowała, że do komisji egzaminacyjnych zgłosiło się ponad 7 tysięcy osób z uprawnieniami pedagogicznymi. 

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował, że zdecydowana większość uczniów zgodnie z planem przystąpiła do pierwszej, humanistycznej części egzaminów gimnazjalnych. Mimo strajku części nauczycieli problemy odnotowano tylko w kilku szkołach - mówił na konferencji szef CKE.

Jutro część matematyczno-przyrodnicza egzaminu, a w piątek - język obcy. Wyniki uczniowie poznają 14 czerwca. Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego będzie ostatnią w historii. Od 1 września gimnazja znikną z systemu edukacji.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Klarcia2019.04.11 8:07
Hieny nauczycielskie nie chcą odpuścić. Koleżanka pokazała mi maila wysyłanego do nauczycieli: Koleżanki i Koledzy ze szkół ponadgimnazjalnych! Zbliża się klasyfikacja ostatnich klas techników i liceów. Jeżeli strajk się przedłuży nie będzie możliwości wystawienia ocen końcowych w ostatnich klasach, a co za tym idzie klasyfikacji uczniów. Rząd mówi tylko o egzaminach gimnazjalnych i ośmioklasistów. A tu taka niespodzianka, za chwilę będzie klasyfikacja uczniów ostatnich klas. Koleżanki i koledzy nauczyciele szkół podstawowych nie wymiękajcie jeżeli egzaminy się odbędą. Mamy kolejną możliwość. My nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych mamy klasyfikację i rady pedagogiczne klasyfikacyjne ostatnich klas liceów i techników. Jeżeli strajk będzie dalej trwał nie będzie możliwości dokonania tego, a co za tym idzie młodzież nie będzie mogła przystąpić do matury. Jest to możliwy scenariusz, o czym rząd chyba nie myśli. Tak daleko nie sięga. Klasyfikacji nie dokonają emeryci czy nauczyciele z innych szkół.
Foster2019.04.10 20:12
Zaklinanie rzeczywistości.
Ptasznikt2019.04.10 18:44
I mimochodem napomknę. Egzaminy gimnazjalne odbędą się jeszcze w semestrze wiosennym 2020. Są szkoły z cyklem semestralnym.
Ryszard Olejniczak2019.04.10 18:23
Ocaleniem egzaminów, ocalono ten graniczny, minimalny poziom, godności Polaków, poniżej którego naród traci pokrycie na kontynuację dalszego trwania. Strajkami egzaminacyjnymi, ktoś chciał udowodnić światu, że jesteśmy zwyrodniałym narodem gotowym frymarczyć losem własnych dzieci.
Ptasznikt2019.04.10 18:40
Szkoda Ryszardzie, że w te patetyczne tony nikt na Frondzie nie uderzał, kiedy losem całego rocznika frymarczono wciskając w abstrakcyjną podstawę programową wprowadzoną w trakcie nauki. Szkoda, że nikt nie myślał o dzieciach pakując dwa roczniki w jeden nabór. Ale nie, wtedy było dobrze. Nalaskowskiego cytowano, choć on sam lat temu kilka wypowiadał się przeciwko likwidacji gimnazjów, ministerkę, co kiedyś mówiła, jak to reforma wymaga lat i nakładów, a teraz robi wszystko na blitzkrieg. Wtedy nikt nie uderzał w takie tony, jak Ty teraz. Czy to oznacza, że jesteśmy już tymi zwyrodnialcami?
Gamberro2019.04.10 17:32
Od jakiego rządu chcesz przeprosin, panie ptasznikt? od platfusów czy pisiorów. określ się
Ptasznikt2019.04.10 18:33
Gdybym chciał przeprosin za olewanie edukacji, to platfusy i pisiory stawiają się w kolejce za poprzednimi ekipami. Przeprosin za olewanie nauczycieli oczekuję od PiSu.
Ptasznikt2019.04.10 16:36
Egzaminy odbyły się dzięki współpracy dyrektorów z samorządami, którzy wspólnie krok po kroku tworzyli komisje egzaminacyjne, wespół z katechetami. Wielu strajkujących nauczycieli "po cichu" pomagało jak mogło. Rozporządzenie MENu okazało się bublem prawnym, który skutkowałby dziesiątkami odwołań(i tam gdzie się do niego stosowano, tam te odwołania będą). Jako nauczyciel strajkujący powiem tak. Nie chodzi mi już o podwyżkę. Chcę dwóch słów ze strony rządu - "dziękuję" i "przepraszam". Ja ze swej strony podziękować mogę za jedno. Za uświadomienie mi, jak ważna dla mnie jest praca przy tablicy i jak się czuję, kiedy nie mogę jej wykonywać.
Realista2019.04.11 9:43
Prędzej świnie zaczną latać niż te dwa słowa usłyszysz od nierządu.