31.01.19, 17:15Fot. Elekes Andor via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Tomasz Sakiewicz: Trzeba pytać o prawdę o Owsiaku

Ostatnio publikowane badania Uniwersytetu Warszawskiego pokazywały, że poziom niechęci i uprzedzeń wśród Polaków występuje w większym stopniu w elektoracie opozycji niż wśród zwolenników obecnego obozu władzy. Ten wynik badań nie jest dla mnie zaskoczeniem. Byłem tego świadkiem wielokrotnie.

Rzadko zdarza się, by ludzie, których znam, zrywali więzy przyjacielskie czy kontakty rodzinne na przykład ze względu na to, że ktoś głosował na PO. Słyszałem za to o bardzo wielu wypadkach, kiedy tracili przyjaciół, bo głosowali na PiS. To nie był przypadek, lecz zabieg socjotechniczny polegający na izolowaniu tego elektoratu od reszty społeczeństwa. Ten plan ogłaszano publicznie i realizowano. Miał wytworzyć szklany sufit poparcia, który nie pozwoli PiS-owi na przejęcie władzy.

Kaczyński ograł przeciwnika, wysuwając mającego mało negatywnego elektoratu Andrzeja Dudę na prezydenta i stawiając cieszącą się dużą popularnością kobietę – Beatę Szydło – na czele kampanii wyborczej. Po dwóch latach wymienił Szydło na Morawieckiego, który zupełnie nie pasował do tradycyjnego wizerunku PiS-owca. To pozwalało rozbić narrację izolacji i nienawiści zafundowaną nam przez PO i ich sojuszników, a przede wszystkim przez sprzyjające im media. Śmierć Pawła Adamowicza miała zniwelować plan Kaczyńskiego i doprowadzić do sytuacji, w której każdy popierający PiS jest zły, a już samo otworzenie ust równoznaczne jest z mową nienawiści.

Niezwykle ważną rolę w tym zabiegu miał odegrać Jerzy Owsiak, który sam słynie z brutalnego języka wobec przeciwników i prowokuje do ostrej reakcji. Jednocześnie krytyka Owsiaka jest przedstawiana jako oczernianie dobroczynności. Ten zabieg jeszcze kilka lat temu by się udał. Jednak system medialny nie jest już taki szczelny, co widać było przy ostatnich wyborach. Wiele w tym zasługi nie tylko mediów społecznościowych i całego internetu, lecz także tradycyjnych mediów prawicowych, które powstały jeszcze przed wyborami. Powoli Polacy zaczynają oddzielać też emocje od realnej oceny stanu państwa i swoich interesów. W takich sytuacjach jak tragedia w Gdańsku nie ma potrzeby specjalnego korzenia się czy emocjonalnej odpowiedzi. Wystarczy zachowywać się uczciwie i mówić, jak jest. Czasy, kiedy można było nas zakrzyczeć, już minęły. Jeżeli sami nie zatkany sobie ust, to nikt nam ich nie zatka.

Musimy uważać jedynie, by nie przekraczać granicy, którą wyznaczają tradycyjne normy kulturowe, i żądać tego od drugiej strony. Na pewno sposób potraktowania prezydenta i premiera na pogrzebie był przekroczeniem tych norm. Na pewno nie wolno nam przestać pytać o afery w Trójmieście, rozliczenie pieniędzy ze zbiórek Owsiaka czy poziom bezpieczeństwa na jego koncertach. To jest obowiązek dziennikarzy, z którego nie zwolni nas żadna moda czy nagonka. A że będą nienawidzić nas bardziej? Taka widać uroda tamtej strony.

 Tomasz Sakiewicz

"Gazeta Polska" nr 5/2019 z dn. 30.01.2018

Komentarze

anonim2019.02.1 10:58
Ten artykuł muszę zbojkotować i nie mogę się odnieść do zarzutów w stosunku do Owsiaka . Ale jeżeli tacy ludzie jak autor będą Owsiaka krytykować , to tym bardziej będę Owsiaka popierać . Zresztą zawsze go popierałam . Robi dużo dobrego . Jest konkurencją dla Caritasu i kole ten Kościół w oczy ? Tym bardziej będę go popierać , gdyż jest nasz , polski i nie ma żadnych " szemranych " powiązań . A że ma wady ? Dla mnie są to wady nieistotne w ogólnym rozrachunku . Tak samo na razie będę popierać PiS , gdyż nie ma innej bezpiecznej opcji dla Polaków . Chroń nas Panie Boże przed kolejnymi rządami PO . Wtedy Polska jest dla Polaków stracona . Partia Kukiza się nie nadaje , PSL tylko udaje , że działa dla dobra Polski . Nowoczesna to dziecko PO , a więc też nie można dopuścić jej do władzy . Pozostali się nie liczą . To , że popieram PiS nie oznacza , że bezkrytycznie , ślepo będę ją popierać . Mam im wiele do zarzucenia .
Saki faki2019.02.1 8:53
Sakiewicz, napisz jak jacyś volksdeutsche, mordy zdradzieckie, z Austriakiem (!!!) wieżowce na Świętej Polskiej Ziemi chcieli budować. A, uważaj żeby cię ktoś z dzikiem nie pomylił.
zenio2019.02.1 8:45
Za tą waszą prawdę Sakewicz Mazurek dzisiaj rano przepraszała Owsiaka. W dupiaty sposób, ale należy docenić fakt, bo politycy pis nie przepraszają prawie nigdy.
oko2019.02.1 4:07
Zapytajcie Sakiewicza skąd on wziął kasę na to jego medialne imperium.
asia2019.01.31 21:35
Dlaczego Owsiak to osoba nietykalna ? Dlaczego należy tylko pytać ? Dlaczego może nie wykonywać wyroków sądowych ? a zresztą zadając pytania mamy pokaz komedianta , a nie przekazu potrzebnych informacji. Dzieci latają z puszkami a Pan Owsiak zakłada spółki rodzinne do obsługi tej imprezy i co tu jest istotą ? 1. "Ćwierć Mrówki" (Owsiak i Chełstowski) 2. "Mrówka Cała" (żona Owsiaka) 3. "Złoty Melon" (Owsiak i żona) 4. "Tabasco Jacek Stachera" (partner i córka Owsiaka), 5. "Jasna Sprawa" (Owsiak). . dodatkowo otrzymują przy zbiórce " dziesiątki milionów z centralnego budżetu i drugie tyle z samorządowego." - czy nie prostsza sprawa byłaby bezpośrednio przekazać te fundusze na konta szpitali ? np."gdzie idą i jakie są zwyczajowe prowizje za pośrednictwo zakupu sprzętu przez firmę jego córki z Anglii i gdzie sa one wpłacane?" jakie koszty ponosi i czas WOŚP która organizuje konkurs: „Ruch Wy.....dolenia Krystyny Pawłowicz w Kosmos”
Jarosław Paradowski zamieszkały...2019.01.31 22:10
Asia, czy zebrane pieniądze gdzieś giną? Nie, nie giną, rozliczenia są uczciwe. Problem mają Matki Kurki wiecznie nie zadowolone z życia, że Owsiak tymi pieniędzmi obraca nim sprzęt zostanie zakupiony, ale ojciec dyrektor też obraca i to cię nie boli? Czy ojciec dyrektor tak skrupulatnie na jakiejś anielskiej kasie fiskalnej wykazuje dochody z darowizn? czego wy zazdrościcie człowiekowi który potrafił zrobic więcej niż dziesięc Rydzyków? A może chodzi o jednodniowe zaanagażowanie policji, straży pożarnej itp? A jak to jest co tydzień z chuliganami stadionowymi, nioe żal co tydzień opłacać policji dla tych debili? Ta wasza pusta nienawiść jest żałosna.
zame2019.02.1 8:51
A kto widział te rozliczenia ? Nikt.Jakieś karteluszki puszczone w internecie. Jeden z wyroków nakazuje przekazanie dokumentów do wglądu. Pani Asia ma sto procentową rację. Dobrze wie na czym polega kupno olbrzymiej ilości sprzętu za wielką sumę. Świetnie orientuję się w sprawach umów handlowych. Każdy hurtownik ma tzw bonusy. Gdzie są te bonusy. Dlaczego zebrane pieniądze leżą bardzo długi czas w banku ?Jak są rozliczane procenty uzyskane z tych lokat i jak są księgowane ? Dlaczego Owsiak nie przekazał ani grosza dzieciom , które potrzebują pieniędzy na operacją w zagranicznych ośrodkach medycznych ? Odpowiedź jest prosta. Z tego nie ma procentów i bonusów. Ja nie daje do puszek Owsiaka. Przekazuję procent dla chorego chłopczyka . Robię to od lat i wszystkich na to namawiam.
Jarosław Paradowski zamieszkały...2019.02.1 9:18
Ja widziałem te rozliczenia i każdy może je zobaczyć jeśli chce. Widać, że kompletnie nie znasz statusu WOŚP dlatego zadajesz głupie pytania typu "Dlaczego Owsiak nie przekazał ani grosza dzieciom , które potrzebują pieniędzy na operacją w zagranicznych ośrodkach medycznych ? "
zame2019.02.1 10:48
A ja widziałem różowe słonie na drzewie bananowca.
Jarosław Paradowski zamieszkały...2019.02.1 21:10
Z takim podejściem to akurat pańskie wizje mnie nie dziwią.
gośka2019.01.31 21:07
a ja się pytam: dlaczego Kościół katolicki jest właścicielem majątku państwa polskiego? już dawno powinno być wywłaszczenie, ewentualnie wypłacenie odszkodowania co jednak może zbytnio obciążyć państwo, może w ratach...tym bardziej, że za ten majątek nie płacą podatków
anonim2019.01.31 21:16
Bo ukradł w 45tym komunistom. A jeszcze jak komuniści w 68 do Syjonu wyjeżdżali to całe majątki na kościół dawali. Poważnie
spederalizowana europa2019.01.31 20:52
Frau Ursule!! Jak Kamiński tego pieska tak lubi to niech go na zachód do unii pierwszej prędkości nie zabiera. Bo mu zaraz lewicowi i liberalni pstępowcy pieska pokryją w ramach wolności seksualnej. Jak piesek z rodowodem to będzie mezalians. To nie żadne jaja to smutna prawda
Urszula2019.01.31 21:36
Herr spederalizowany ( a fuj) Kamiński tego pieska, a właściwie suczkę autentycznie całował-taki był nawalony. To sa fakty. Natomiast to co Herr bredzisz na temat lewicowców to sa to tylko twoje marzenia. Masz bujną fantazję. Ty tak zawsze czy tylko kiedy ktoś z PiS-suczki całuje? :D
kaczor Donald2019.01.31 20:44
moherowe majty angeli Jak takiemu komuniście kostucha zaglądnie w oczy i widzi że czas przeprowadzki blizki , to wysyła emeryturę Rydzykowi.I dobrze. Niech chociaż tak stara się odkupic winy. A najbardziej się plują te zatwardziałe komuchy jak się żona na stare lata opamięta i wysyła a jemu na gorzałę nie daje.
kaczor Donald i2019.01.31 20:37
moherowe majty angeli Jak takiemu komuniście kostucha zaglądnie w oczy i widzi że czas przeprowadzki blizki , to wysyła emeryturę Rydzykowi.I dobrze. Niech chociaż tak stara się odkupic winy. A najbardziej się plują te zatwardziałe komuchy jak się żona na stare lata opamięta i wysyła a jemu na gorzałę nie daje.
Urszula2019.01.31 20:10
Ale jajca. Wiadomość z ostatniej chwili: "– Niejaki Mariusz Kamiński [poseł PiS, koordynator służb specjalnych – red.] był taki pijany, że całował się z jego psem, bokserką. Mówię to pod przysięgą, pod rygorem odpowiedzialności karnej – podkreślał mecenas." Panowie zakrapiali aby zachęcić niektórych do wyczyszczenia roszczeń do Srebrnej bo teren na którym miał zostać wybudowany wieżowiec L. Kaczyńskiego nie jest całkiem czysty. Są spadkobiercy, niestety. O laboga, co się dzieje!
BurAK2019.02.1 7:05
Oj Urszulko, mądra jesteś a takie bzdety wypisujesz, oskarżony (jak cyganka) "prawdę" ci powie
Urszula2019.02.1 10:30
Co jest bzdetem? To o całowaniu czy o wieżowcu? Jedno i drugie autentyczne. Nic zmyślonego. Ciekawe jak on tę suczkę całował. :D:D:D
WazelinaPozwalaWnikaćGłębiej2019.01.31 19:15
Sakiewicz, znany z trwałego nawazelinowania, producent Dyplomów Umiłowania dla rządzących i polityków. Podobno nie płaci ludziom za wykonaną pracę. Może ma słabą pamięć, albo nie wystawili mu faktur, jak austriaccy geszefciarze Deweloperowi Roku.
Marcin2019.01.31 18:13
Prawda nas wyzwoli... niektórych nawet z wolnosci ;)
moherowy kaczor2019.01.31 18:12
ile Rydzyk zarobił na emerytach?
Marcin2019.01.31 18:25
Ty się nie pytaj ile może dać ci Rydzyk... pytaj się ile ty możesz dać jemu :D
moherowy kaczor2019.01.31 18:57
dam tyle ile on dał dla szpitali
ZERR02019.01.31 19:08
Nie twój interes. Dostał ile dostał, ja nikomu nie dyktuję, czy ma wspomagać Greenpeace, stowarzyszenie Lambda, Owsiaka czy Rydzyka. Jeśli ktokolwiek mu wysyłał pieniądze, czynił to z własnej nieprzymuszonej woli i NIKOMU nic do tego.
anonim2019.01.31 20:53
Nawet jeśli to publiczne pieniądze?
zenio2019.02.1 8:48
To nie twoja ani rydzyka prywatna kasa. Dostaje ją z moich podatków, bo aktualnie mamy taką władzę, która musi mu włazić do doopy,zeby przyskarbić sobie nieco elektoratu. Szkdao,żę do Owsiaka się dopierdzielasz, a facet funkcjonuje nie na budżetówce ale na datkach.
Piotr Nowak2019.01.31 18:07
Trzeba pytać o prawdę o Jarosławie. Jarosława trzeba rozliczyć. Nie może być tak że jeden człowiek oszukuje cały kraj i pozostaje bezkarny. "wybaczenie tak. Ale najpierw rozliczenie i wymierzenie kary" oj żałosne są te próby pisowskich przydOOpas ów którzy już oczywiście się zorientowali że są w ciemnej du**pie :D Aż miło patrzeć. Popcorn poproszę :D :D
Jozin z Bazin2019.01.31 18:26
Mieszańcu strzelasz kapiszonami jak twoi z GW, zobacz co robił Niesiołowski był na czele PO ale czuł że i na niego przyjdzie czas i te 30 panienek :) Co do Jarka, to udowodnij mu jego nieuczciwość, bo jeśli oskarżasz go to wiedz że i takiemu jak ty będzie proces wytoczony, no i wisienka na torcie pani Kopacz i dinozaury, błyszczycie lewacy intelektem że łoj, kto cię spłodził ? mamut ? czy tireks ? :)
anonim2019.01.31 20:13
Nie denerwuj się. zaparz sobie ziółek. :D
Alojzy Cedzidło 2019.01.31 17:46
,,Owsiaka trzeba rozliczyć" Ale się Panu Redaktorowi marzy .Owszem ,,trzeba " . Tyle tylko ,że ,,trzeba było od pierwszego ,,Koncertu " , nie dziś . A powodów było skolko ugodno . Te ,,prezenty " dla szpitali trzeba było oglądnąć . Poziom kultury na ,,koncertach " tez godny uwagi. Pali mnie tez ciekawośc ile ,,zarobił " sam pan Owsiak na tej Wielkiej Orkiestrze .
moherowy kaczor2019.01.31 18:09
a ile zarobił Rydzyk na emerytach?
An2019.01.31 18:19
Przecież dokumenty są w biurze WOŚP od samego początku grania orkiestry, to dlaczego nie można wg Ciebie tego sprawdzić od początku ?
kaczor Donald i2019.01.31 20:12
moherowe majty angeli Jak takiemu komuniście kostucha zaglądnie w oczy i widzi że czas przeprowadzki blizki , to wysyła emeryturę Rydzykowi.I dobrze. Niech chociaż tak stara się odkupic winy. A najbardziej się plują te zatwardziałe komuchy jak się żona na stare lata opamięta i wysyła a jemu na gorzałę nie daje.
zenio2019.02.1 8:46
Naucz się pisać po polsku ruski trolu.
JanuszNosacz2019.01.31 17:40
Ciągnie się ta sprawa nierozliczonych zbiórek od lat. Sprawę Owsiaka b. szczegółowo opisuje MatkaKurka na portalu Kontrowersje.net jak to finansuje swoje sprawy przez różne spółki. Pozdrowienia dla wielbicieli Pajaca-Plastusia.