30.11.21, 11:21Fot. screenshot - YouTube ( 24opolepl), Kremlin.ru

Więziona przez reżim Łukaszenki Andżelika Borys potrzebuje pilnie pomocy lekarskiej

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys przebywa obecnie w areszcie śledczym, gdzie bezprawnie więzi ją reżim Aleksandra Łukaszenki. Pilnie potrzebuje pomocy lekarskiej. Jej współpracownicy podejrzewają chorobę wątroby.

O pogarszającym się stanie zdrowia Andżeliki Borys poinformował portal znadniemna.pl - organ prasowy Związku Polaków na Białorusi. Borys przebywa w więzieniu już od 8 miesięcy. Obecnie znajduje się na terenie ciężkiego Więzienia Śledczego nr 8 w Żodzinie pod Mińskiem.

Związek Polaków na Białorusi poinformował, że Andżelika Borys wygląda na bardzo chorą i potrzebuje pilnej diagnostyki w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby układu pokarmowego. Informacje te zostały podane z powołaniem na anonimowe źródło. Andżelika Borys w areszcie nie może liczyć nawet na badania krwi.

"Z docierających do nas opisów wyglądu Andżeliki Borys wynika, iż wygląda ona na bardzo wycieńczoną, ma ziemisto-żółty kolor cery, co mogłoby wskazywać m.in. na schorzenie wątroby, oraz intensywnie traci włosy Znająca blisko Andżelikę Borys redaktor gazety „Głos znad Niemna na uchodźstwie” Iness Todryk-Pisalnik wspomina, że jeszcze przed aresztowaniem Andżelika Borys często cierpiała na bóle głowy i żołądka, a w sytuacjach stresowych wychodziły jej włosy" - czytamy na portalu znadniemna.pl.

Portal przypomina, że warunki w białoruskich więzieniach są bardzo złe. Więźniom politycznym dodatkowo się je pogarsza. Jak informuje znadniemna.pl, więźniów politycznych często umieszcza się w celach z osobami zakażonymi koronawirusem i innymi chorobami. Prawdopodobnie u Andżeliki Borys nastąpiło nasilenie się zdiagnozowanych już u niej chorób.

"Jako bliscy współpracownicy Andżeliki Borys, których martwi pogarszający się stan zdrowia naszej koleżanki, apelujemy do wpływowych ludzi świata polityki, biznesu i wszystkich ludzi dobrej woli, mających możliwość kontaktowania się z decydentami we władzach Republiki Białorusi o użycie swoich kontaktów i podjęcie niezwłocznych działań na rzecz okazania Andżelice Borys niezbędnej fachowej pomocy lekarskiej! Bądźmy solidarni z liderką polskiej mniejszości narodowej na Białorusi nie tylko słowem, lecz także czynem!" - apeluje Związek Polaków na Białorusi.

Oprócz Andżeliki Borys w białoruskich więzieniach bezprawnie są lub byli przetrzymywani także Andrzej Poczobut, Maria Tiszkowska, Irena Biernacka i Anna Paniszewa. Dzięki zabiegom polskiej dyplomacji Biernacka i Paniszewa zostały jednak zwolnione, a następnie przewiezione do Polski przez służby białoruskie.

jkg/biełsat

Komentarze

Anonim2021.12.1 11:34
Wątroba? Aż tyle wódy wali Andżela?
Anonim2021.12.1 12:37
Powinna zakąszać!
kałmuk2021.12.1 11:16
im szybciej ta pisowska mącicielka zdechnie tym szybciej polepszy się los Polaków na Białorusi, którym to Łukaszenka dokręca śrubę dzięki PIS a z ujawnionego e-maila Morawieckiego do Dworczyka "więzienie i prześladowanie Polaków na Białorusi to miód na moja działalność polityczną" dalej pajace polscy nie potrafią się zorientować, że PIS to antypolska partia
Irena2021.11.30 16:08
Pani Prezes potrzebuje też naszej modlitwy. Pomódlmy się. Szanowni Komentatorzy, sprawa jest poważna - nie piszczcie głupot nie na temat.
kacap z PIS2021.12.1 11:17
nie jątrzyłaby to by nie była potrzebna modlitwa, są czyny i są skutki jakie te czyny wywołują
Boni2021.11.30 12:23
Jak czytam te wasze głupie komentarze to nie wiem kto tu jest głupszy te białoruskie bandziory czy polskie zdrajczyki co plują na swoją Ojczyznę ,wstydzcie się wy w czasie pokoju nie umiecie uszanować Ojczyzny a co dopiero w czasie wojny
CO TO SIE STANEŁO2021.11.30 11:51
Inflacja szaleje. Są dane za listopad. W XXI wieku tak szybko ceny jeszcze nie rosły! Inflacja w listopadzie br. wyniosła 7,7 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny
pije po 132021.11.30 12:51
7,7 podaje PIS to zapewne jest dwucyfrowa bo asekuracyjnie podniósł sobie apanaże o 60 procent.
TOTALNA ORKA2021.11.30 11:48
Afera mailowa. Dlaczego Sasin postanowił "wkopać" premiera. Jacek Sasin uznał, że tzw. afera mailowa nie może mu zaszkodzić, dlatego potwierdził autentyczność wiadomości, którą napisał Mateusz Morawiecki. Premier zażądał w niej wezwania ambasadora Niemiec w związku z artykułem "Faktu". Sobotnia deklaracja wicepremiera zaskoczyła polityków PiS, którzy dotychczas nie odnosili się do wycieków poszczególnych maili ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka, zasłaniając się "wojną hybrydową".
PILNE!!!2021.11.30 11:46
Jak wicemarszałek Terlecki zaśpiewał w chórze Putina. Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowsiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników – napisał polityk