09.04.20, 08:00Fot. Krystian Maj (KPRM) via Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd użył ekonomicznej bazooki

1. Wczoraj na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił uruchomienie Tarczy finansowej na 100 mld zł, a prezes NBP Adam Glapiński poinformował o obniżeniu stóp procentowych banku centralnego o 0,5 punktu procentowego.

Po Tarczy Antykryzysowej szacowanej na ok. 230 mld zł, po uzupełnieniu jej o nowe rozwiązania, nad którymi trwa właśnie debata w Sejmie, uruchomienie przez rząd nowego instrumentu wsparcia finansowego dla wszystkich kategorii przedsiębiorstw i to o takich rozmiarach finansowych, śmiało można nazwać użyciem ekonomicznej bazooki.

Przy tej okazji wypada wyjaśnić, że bazooka to amerykańska ręczna wyrzutnia niekierowanych przeciwpancernych pocisków rakietowych, będąca na wyposażeniu armii tego kraju do końca lat 60-tych XX stulecia, niezwykle skutecznie zwalczająca broń pancerną przeciwnika.

Właśnie w związku z tym obecnie, bardzo często ekonomiści używają tego określenia, aby podkreślić siłę i skuteczność instrumentów wprowadzanych albo przez banki centralne albo rządy, które mają wspierać gospodarki poszczególnych krajów.

2. Instytucją zarządzającą Tarczą Finansową jest Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który wspomnianą kwotę 100 mld zł (blisko 4,5% PKB), ma rozdysponować w taki sposób, żeby ok. 25 mld zł trafiło do mikrofirm, kolejne ok.50 mld zł do firm małych i średnich i wreszcie kolejne ok.25 mld zł do firm dużych.

Jak informuje PFR środki mogą trafić aż do 670 tysięcy firm w Polsce, a ponieważ warunkiem ich otrzymania jest utrzymanie miejsc pracy, w grę wchodzi ochrona aż 10 mln miejsc pracy w tych przedsiębiorstwach.

Mikrofirmy (a więc przedsiębiorstwa do 10 zatrudnionych), mogą ubiegać się o wsparcie do wysokości 324 tys zł , pożyczka jest udzielana na 3 lata, ale po roku w sytuacji prowadzenia działalności i utrzymania dotychczasowego zatrudnienia wsparcie to będzie umorzone do wysokości 75%.

Małe i średnie firmy (a więc zatrudniające od 10 do 249 pracowników), mogą ubiegać o wsparcie do 3,5 mln zł, pożyczka jest także udzielana na 3 lata, ale po roku przy utrzymaniu działalności i zatrudnienia na dotychczasowym poziomie, będzie umarzana do wysokości 75%.

Wreszcie duże firmy (powyżej 249 pracowników) mogą uzyskać wsparcie nawet do 1 mld zł, warunkiem koniecznym jest jednak płacenie podatków w Polsce, przy czym warunki tego wsparcia są negocjowane z Funduszem ale jak w poprzednich przypadkach jest możliwość jego umorzenia do 75%.

Według informacji premiera Tarcza finansowa, jest uruchamiana przez PFR natychmiast, procedury są uproszczone do minimum i oparte o oświadczenia przedsiębiorców (a nie jak to było do tej pory różnego rodzaju zaświadczenia), a w zasadniczej części firm starających się o wsparcie, pieniądze z tych pożyczek powinny znaleźć się na ich rachunkach w przeciągu 2-3 tygodni.

3. Jednocześnie prezes NBP poinformował, że Rada Polityki Pieniężnej podjęła już drugą na przestrzeni ostatnich 3 tygodni decyzję o obniżce stóp procentowych banku centralnego (poprzednia obniżka stóp o 0,5 pkt. procentowego miała miejsce 17 marca).

Także i tym razem RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o kolejne 0,5 pkt procentowego, w tej sytuacji od 9 kwietnia stopa referencyjna będzie wynosiła 0,50% w skali rocznej, stopa lombardowa 1,00% w skali rocznej, stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej, stopa redyskontowa weksli 0,55% w skali rocznej i stopa dyskontowa weksli 0,60% w skali rocznej.

Ponadto prezes Glapiński nawiązując do słów prezesa EBC Mario Draghiego, który podczas kryzysu 2007-2008 zadeklarował, że „zrobi wszystko aby utrzymać euro”, zapowiedział „ w imieniu NBP zrobię wszystko, żeby ten kryzys był dla Polski możliwie łagodny”.

Jednocześnie przypomniał, że NBP użyje wszystkich instrumentów jakie są w jego dyspozycji żeby zapewnić płynność sektorowi bankowemu i będzie razem z nadzorem bankowym pilnował, aby ta płynność była także łatwo dostępna dla zainteresowanych przedsiębiorstw.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Jerzy2020.04.28 8:13
najpierw doprowadzili do bankructwa, a teraz chcą jeszcze zadłużyć... włóżcie sobie te judaszowe srebrniki w swe niemyte pejsate zady... szumowski z morawieckim pod mur!
anonim2020.04.9 16:00
Co ten komunistyczny politruk może wymyśleć, został mu ten sam język propagandy PZPRowskiej. Tym razem kontynuuje swoje dzieło w PiSie. Hahahahahahahaha
Ciekawski2020.04.9 14:04
Bazooki to użyły USA. MATEUSZEK kłamczuszek co najwyżej pistolet na kapiszony.
ciekawy2020.04.9 14:02
Dlaczego Polska sprowadza badziewie do ochrony przed wirusem z Chin kiedy polskie firmy czekaja na zlecenia?
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.9 10:15
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - ww.zwiaz24.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
ORMO2020.04.9 9:53
Obywatelu! Zostań w domu. Stój na baczność, gdy w TVP pokazują Papcia Jarka. Zainstaluj sobie wszystkie możliwe śledzące Cię aplikacje w telefonie (jeżeli potrafisz - w razie czego poproś jeżdżących ze szczekaczką). Obserwuj kościoły i donoś na policję i do Sanepidu, jeżeli doliczysz się szóstej osoby wchodzącej. Obserwuj sąsiadów - jak któryś wrócił z zakupami i znowu wychodzi - wzywaj terytorialsów. Obserwuj psy! Gdy zauważysz, że pies sąsiada wyprowadzany jest zbyt często lub przez osoby trzecie, zawiadom natychmiast policję. Gdy zauważysz, osobę biegnącą lub jadącą na rowerze z psem na plecach, zawiadom ABW. Oglądaj Szkołę TVP - rozwijaj swoje umiejętności matematyczne. Wyjdź na miasto z kamerą rejestrując osoby idące 199 cm od siebie, czynną myjnię ręczną, wymieniających opony na letnie,wchodzących do lasu,informuj! Gdyby zdarzyło ci się jednak wyjść z domu, natychmiast donieś sam na siebie, ew. poproś o pomoc sąsiada. Działaj! Nie zostawiaj tych spraw na potem!Bądź czujny!
anonim2020.04.9 8:43
Mocna ta bazooka. Gospodarka rozwalona.
Zniesmaczony2020.04.9 8:38
Czy teni pisi pederasta nawet w Wielkim Tygodniu nie zaprzestanie tej obrzydliwej procedury wchodzenia pisim w dooope
anonim2020.04.9 8:37
W ZUSach są takie kolejki spraw, że decyzje będą z opóźnieniem. Nikt w ZUS nie jest w stanie odpowiedzieć, czy po zawieszeniu składek na 3 m-ce człowiek będzie ubezpieczony od kosztów leczenia. Czy gdy np. trafi do szpitala, to po wyjściu otrzyma rachunek za leczenie. Pieprzona tania propaganda PISowska. Ale dla sprzedajnych Judaszy 500+ to nie jest do wyobrażenia, bo zawsze dostawali.
ORMO2020.04.9 9:56
Jakie leczenie w szpitalu? Przecież powoli zamykają wszystkie bo kiedyś przez szpital jeden koroniarz się przewinął.
PO - polityczny, cuchnący trup2020.04.9 8:31
Tych, co już czytali przepraszam, ale powtórzę raz jeszcze: Lewacka zgraja chciała wykorzystać epidemię do odsunięcia legalnie wybranego i mającego wysokie notowania PIS-u od władzy. I to w sytuacji totalnej kompromitacji oraz rozsypki opozycji. A jaką PIS miał alternatywę? Zostawić Polskę na pastwę bandy neomarksistowskich euro-dywersantów, którzy wpadają w euforię, gdy tylko „w tym kraju” coś się nie powiedzie? Już słyszę histeryczne kwiki Jandy, wygłupy Stuhra, gromy rzucane przez Biedronia, tyrady Owsiaka, bełkot TW Bolka, chamskie odzywki Frasyniuka. Już widzę abstrakcyjny tytuł w -- polskojęzycznej i antypolskiej -- Wybiórczej Michnika: „Zamach stanu, nowy Hitler u władzy!” Kogoś to dziwi? Jak wiadomo, zdychająca bestia gryzie najmocniej. Lewactwo wykorzysta wszystko, nawet kometę, gdy jakaś się pojawi, żeby wieszczyć urojoną katastrofę i zwalić ją na Kaczora. Ale wiemy, że na celowniku jest POLSKA. Wyjątkowy cynizm. Przegrali. Niedoczekanie ich. Będą jazgotać, ale im przejdzie, jak zobaczą wyniki wyborów. Potem będą donosić gdzie tylko się da. Unia już odpada, bo to żenujący impotenci. Może tym razem do Korei, do Kim Dzong Un’a? A nuż przyjdzie z „bratnią pomocą”?… Tego jeszcze nie wykorzystali. I tak będzie do czasu, aż wymrą ostatnie resortowe bachory -- pogrobowcy Stalina, TW-Bolków, SB-ków, PZPR-owców. Już niedługo. Wytrzymamy. „Psy szczekają, karawana idzie dalej”.
Zniesmaczony2020.04.9 8:40
Widać dobre działania kuuurwizji coraz wiecek pisiego plepsu nie ma już nawet resztek mozgu
PO - polityczny, cuchnący trup2020.04.9 11:09
Nie oglądaj. Przełącz na TVN.
jozef2020.04.9 9:58
Głupcze z PiS - u, najwięcej komuchów jest właśnie w PiS - e, ty swoim życzysz śmierci. No ale cóż może życzyć katolik rodakom na święta.
Hmm2020.04.9 8:19
"Bomba atomowa" "bazooka" - Komunista Kužmiuk myśli że jak będzie używał takich słów to z goowna zrobi ambrozję.
Ciężarny gej przejechany na pasach przez Biedronia2020.04.9 8:33
A ty, używając słowa "goowno", myślisz, ze jesteś erudyta. A jesteś tylko żałosny lewak.
Hmm2020.04.9 9:07
Tak tato. Staram się. Jak dorosnę to będę mógł używać takich słów jak "erudyta". Tez chcę być taki mądry tato. Chcę być jak ty...
PO - polityczny, cuchnący trup2020.04.9 11:09
Jak brak argumentów, to pozostaje faryzejska ironia.
jozef2020.04.9 8:17
Obniżenie stopy procentowej przy 5 procentowej inflacji spowoduje osłabienie złotówki do euro i dolara, z bazuki zrobi się witka wielkanocna. Dziwię się Morawieckiemu przecież kiedyś był bankowcem.
Finansowy ignorant2020.04.9 8:36
Panie "jozef". To fatalne, że Morawiecki przegapił tak wielkiego eksperta finansowego, jak Ty. Leć szybko do premiera i wyjaśnij mu to wszystko. Uratujesz ekonomię Polski!
Michał Jan2020.04.9 9:10
A skąd założenie, że rząd chce ratować ekonomię, a nie swoje stołki?
Finansowy ignorant2020.04.9 10:58
No pewnie, ekonomię to "ratowali" pseudofachowcy z PO (Balcerowicz, Belka Rostowski). Wyłudzanie VAT-u kwitło najlepiej na świecie.