O pracach nad powszechnymi katechezami w parafii bp Waży opowiedział Polskiej Agencji prasowej.

- „Katechezy w parafiach rozpoczną się powszechnie od września 2026 roku. Nowe dokumenty i zawarte w nich założenia teoretyczne będą dobrą okazją do odnowienia praktyki”

- zdradził ordynariusz diecezji sosnowieckiej.

Duchowny wyjaśnił, że obecnie w polskich parafiach katecheza jest różnie realizowana. Obejmuje m.in. przygotowanie rodziców i rodziców chrzestnych do chrztu ich dzieci, przygotowanie dzieci do pierwszej Komunii świętej czy przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania. Teraz jednak katecheza ta ma zostać przemyślana na nowo, tak by „tchnąć nowego ducha”.

Zespół Roboczy KEP ds. Katechezy Parafialnej ma wypracować ogólne ramy tej katechezy.

- „Na tym etapie dyskutujemy o pięciu typach katechezy parafialnej: chrzcielnej, przygotowującej rodziców i dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej, przed bierzmowaniem i ewangelizacyjnej. Ważnym elementem każdej katechezy ma być głoszenie kerygmatu i inspirowanie się katechumenatem realizowanym w starożytności chrześcijańskiej”

- wyjaśnił hierarcha.

W ten sposób z katechezy parafialnej będą mogli skorzystać wszyscy wierzący.

Bp Ważny przyznał, że realizowane przez MEN, „niezgodnie z obowiązującym prawem” zmiany w nauczaniu religii w szkołach były impulsem, który przyspieszył podejmowane już wcześniej prace nad odnową i nadaniem nowego kształtu katechezie parafialnej. Zastrzegł przy tym, że nie ma być ona kopiowaniem katechezy szkolnej.

- „Głównym celem lekcji religii w szkole jest przekaz wiedzy religijnej i dostarczenie porządku aksjologicznego. Z kolei katecheza parafialna pogłębia formację wiążąc wychowanie z życiem sakramentalnym. Obok nauczania i wychowania jedynie w parafii może być realizowana trzecia funkcja katechezy, którą jest chrześcijańskie wtajemniczenie. Parafia jest wspólnotą wiary, a przynależność do niej już jest swoistą deklaracją pójścia za Chrystusem”

- wyjaśnił.