Jak relacjonuje sam Masih w pisemnym oświadczeniu: Iftikhar fałszywie oskarżył go o sprofanowanie swoimi „nieczystymi rękami” egzemplarza Koranu znalezionego w śmieciach podczas zbierania odpadków. Masih temu zaprzecza, kwestionuje to również właściciel fabryki. Oskarżenia o profanację świętej księgi mahometan to typowy pretekst do prześladowania chrześcijan w Pakistanie, gdzie bluźnierstwo przeciwko islamowi jest karane śmiercią.
Według informacji medialnych, od roku 1987 ponad 2000 osób oskarżono w Pakistanie o bluźnierstwo. Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej podaje w raporcie z grudnia 2023 r., że 40 osób w tym kraju oczekuje na wykonanie kary śmierci.
Masih po ataku został przewieziony do lokalnej placówki medycznej, a następnie do szpitala w Lahaurze. Po odzyskaniu przytomności był w stanie spisać zeznania. Kierownik fabryki złożył raport policyjny i Zohaib Iftikhar został aresztowany. Policja prowadzi dochodzenie, a sprawę zarejestrowano jako usiłowanie zabójstwa.
Masiha, który jest zielonoświątkowcem, odwiedził w szpitalu ojciec Lazar Aslam z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Jak wyjaśnił w rozmowie z organizacją Aid to the Church in Need (ACN), modlił się o szybkie nawrócenie ofiary ataku i o jej rodzinę. „Napaść na Waqasa Masiha to okrutne przypomnienie wyzwań, przed jakimi stoją mniejszości religijne w Pakistanie, i pilnej potrzeby zmian społecznych, by szerzyć tolerancję i chronić prawa wszystkich obywateli” – powiedział.
„Pokornie apelujemy do społeczności międzynarodowej o modlitwę za ofiary i ich rodziny, jak również o wzbudzenie świadomości trudnej sytuacji marginalizowanych społeczności w Pakistanie, by zapewnić, że ich głosy są słyszane, a ich prawa chronione – powiedział w rozmowie z ACN. – Niestety stawianie fałszywych zarzutów bluźnierstwa i napastowanie bezbronnych wspólnot mniejszościowych stało się niepokojącym trendem w Pakistanie. Nakłaniamy instytucje państwowe i osoby odpowiedzialne do podjęcia konkretnych kroków, by zapobiec takim incydentom i zapewnić ochronę praw mniejszości”.
jjf/LifeSiteNews.com; vomcanada.com; churchinneed.org; ucanews.com