04.01.16, 13:17

Antoni Macierewicz mianuje dr. hab. Sławomira Cenckiewicza na dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego!

Na dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego zostanie dzisiaj mianowany przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

Dr hab. Sławomir Cenkciewicz jest znany ze swojej odważnej krytyki PRL. Jest współautorem głośnej książki o Lechu Wałęsie.
Nominacja Cenckiewicza na szefa największego archiwum wojskowego w kraju jest symboliczna, ponieważ historyk nigdy nie krył swojego bardzo krytycznego stosunku do PRL i do samego CAW, które w książce „Atomowy szpieg" o płk. Ryszardzie Kuklińskim nazwał „ostatnią redutą ludowego Wojska Polskiego". Sławomir Cenckiewicz jest także współtwórcąksiążki o związkach Lecha Wałęsy z SB, w 2011 r., a w książce "Długie ramię Moskwy" opisał historię wywiadu wojskowego Polski Ludowej.

- To właśnie CAW, mieszczące się w podwarszawskim Rembertowie, słynie z obszernych zbiorów, skrywających niejedną tajemnicę PRL, ale także z dużej niechęci w udostępnianiu tych materiałów historykom i badaczom takim jak Cenckiewicz. - pisze "Rzeczpospolita"

Sławomir Cenckiewicz w listopadowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" mówił, że spotkał się z wieloma przypadkami niszczenia ważnych akt.

- CAW to tykająca bomba, a historycy od lat nie mogą prowadzić rzetelnych badań , bo albo materiały nie są udostępniane ze względu na karencje lub klauzule (np. akta Sztabu Generalnego LWP), albo ze względu na niemoc i ograniczenia lokalowe - podkreślał. Jak dodał, archiwum nie może przetrwać w obecnym kształcie, „musi zostać wyłączone z gestii MON i podporządkowane Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych".

kz/rp.pl

Komentarze

anonim2016.01.4 13:38
Teraz wszystko jasne, dlaczego Cenckiewicz ostatnio na fb tak broni owadnie swom wlasnom piersiom Macierewicza :)
anonim2016.01.4 13:46
A kogo ma bronić? Komorowskiego? WSI? czy rządowej ekipy PO? Przecież ich nigdy nie chwalił. Mówi to, co mówił od dawna, więc skąd to zdziwienie? Cenckiewicz jest wyjątkowo konsekwentny i wierny swoim przekonaniom.
anonim2016.01.4 15:08
Cenckiewicz to z całą pewnością jest KTOŚ.
anonim2016.01.4 23:00
Rosjanie już zacierają łapki. Nie potrzebują swoich agentów, Cenckiewicz wszystko odtajni i polskie i natowskie tajemnice wojskowe poda im na tacy.
anonim2016.01.5 9:55
Odważna krytyka PRL-u 25 lat po jej upadku....no faktycznie trzeba wielkiej odwagi hahahahah.Uwielbiam Don Kichotów walczących z komuną po jej upadku....
anonim2016.01.5 10:06
@Jan_2014: "Cenckiewicz wszystko odtajni i polskie i natowskie tajemnice wojskowe " - kpisz czy o drogę pytasz. Tam nie ma żadnych natowskich tajemnic. To jest archiwum z tajemnicami układu warszawskiego, które Rosjanie ZNAJĄ ;) Tylko Polacy ciągle nie mogą ich poznać, bo paru ruskich agentów broni do nich dostępu.
anonim2016.01.5 10:09
@ katoliberalny: "Odważna krytyka PRL-u 25 lat po jej upadku.." - na tym polega miara upadku III RP. Do tej pory krytyka PRL pod rządami SLD-PO-PSL była dowodem odwagi. Smutne, ale prawdziwe.