23.10.19, 18:18Zdj. Publicdomainpictures, CC0

Chorujesz na raka lub stwardnienie rozsiane? Zobacz, czy masz szansę na refundację

Listopadowa lista leków refundowanych – zmiany w leczeniu raka jelita grubego i stwardnienia rozsianego

 

Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów, w tym nowe terapie stosowane m.in. w leczeniu raka jelita grubego, białaczki limfocytowej, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, osteoporozy, hipercholesterolemii rodzinnej i choroby Leśniowskiego-Crohna.


Rozszerzenie programów lekowych

Pacjenci z rakiem jelita grubego dzięki refundacji Lonsurf (triflurydyna w skojarzeniu z typiracylem) będą mieli szansę na zdecydowaną poprawę w leczeniu tej choroby. Lek ten jest ostatnią oczekiwaną przez środowisko medyczne i pacjentów technologią lekową stosowaną w trzeciej i czwartej linii leczenia raka jelita grubego.

W przypadku leczenia raka piersi pozytywna opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz konsultanta krajowego ds. onkologii klinicznej zaowocowała połączeniem dwóch programów lekowych w raku piersi: „Leczenie raka piersi” oraz „Przedoperacyjne leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem”.

Na liście znalazł się również lek Venclyxto (wenetoklaks) w skojarzeniu z rytuksymabem w terapii chorych bez i z delecją 17p lub/i mutacją TP53 w ramach programu lekowego: „Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową wenetoklaksem lub wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem”.

Kolejne dwa leki trafią do programu lekowego „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej  się ciężkiej postaci stwardnienia  rozsianego lub pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego”. Ocrevus (okrelizumab) i Mavenclad (kladrybina) - w drugiej linii leczenia stwardnienia rozsianego. Refundacja leku Ocrevus  dotyczy również pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego.

Listopadowa lista to także zmiany w terapii chorób rzadkich. Do refundacji wszedł lek Entyvio (wedolizumab) w ramach programu lekowego „Leczenie choroby Leśniowskiego Crohna” jako kolejna opcja terapeutyczna. Program „Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej” został wzbogacony o lek Repatha (ewolokumab) jako kolejny inhibitor PCSK9.

Cukrzyca, osteoporoza i astma – szeroki zakres zmian

Chorzy na cukrzycę typu 2 będą mogli skorzystać z nowych opcji lekowych – grupy flozyn, tj. Forxiga (dapagliflozyna), Jardiance (empagliflozyna) oraz Invokana (kanagliflozyna). Wskazaniem do stosowania jest cukrzyca typu 2, u pacjentów przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy, z HbA1c ≥ 8 % oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako: 1) potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa, lub 2) uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez: białkomocz lub przerost lewej komory lub retinopatię, lub 3) obecność 3 lub więcej głównych czynników ryzyka spośród wymienionych poniżej: -wiek ≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet, - dyslipidemia, - nadciśnienie tętnicze, - palenie tytoniu, - otyłość.

Kolejną grupą pacjentów, którzy odczują korzyść z nowej listy leków refundowanych są osoby dotknięte osteoporozą. Prolia (denosumabum) będzie refundowana dla kobiet po 60 r.ż. z osteoporozą pomenopauzalną i mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, po niepowodzeniu leczenia doustnymi bisfosfonianami lub z przeciwwskazaniami (nietolerancja) do ich stosowania po złamaniu osteoporotycznym lub po badania densytomytrycznym z wynikiem <= -2,5.

Zmiany będą również zauważalne dla alergików i astmatyków. Od listopada wprowadzono na listę leczenie Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego) do leczenia podtrzymującego. Lek będzie dostępny w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń. Nowe opakowanie zawiera 2 fiolki, dzięki którym leczenie może starczyć nawet na rok.

W ramach programu lekowego „Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej (ICD-10  J 45.0) oraz ciężkiej astmy eozynofilowej (ICD-10  J 82)” do refundacji wszedł Fasenra (benralizumabum).

 

Lista refundacyjna w liczbach

Do nowego projektu obwieszczenia zostało dodanych 76 produktów. Dla 631 produktówleczniczychspadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 107,73 zł), a dla 587 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne. Maksymalny wzrost opłaty za leki refundowane wyniesie do 58,91 zł.

Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia

Komentarze

Dużo Zdrowia.2019.10.24 10:27
Jęli by to Komuś pomogło i jest czas, polecam przestudiować książki: dr Kwaśniewskiego - "Dieta optymalna" ws cukrzyc i stwardnienia rozsianego oraz dr.Zięby, ponadto oraz obejrzeć i wysłuchać wykładów na yT dr Huberta Czerniaka.
violencja2019.10.23 21:45
Żadne modlitwy na razie , potem one są potrzebne, Bóg stworzył świat na podstawach fizycznych , chemicznych i biologicznych . Jeśli żremy zbyt dużo cukru/polska kuchnia to lubi-łazanki , pierożki , krokieciki , zasmażki , mąka itp, to się mści na naszym zdrowiu-to otyłość i rak i inne \. Jest coraz gorzej , coraz więcej grubasów i cukrzyków i zachorowań na raka.Powinniśmy zmienić rodzaj żywienia Koncerny farmaceutyczne proponują nam ileś tam leków.To nie to.
anonim2019.10.23 22:07
Moja siostra zawsze dbała o siebie,o zdrowe żywienie,jest szczupła i od półtora roku ma raka,dzisiaj dowiedzieliśmy się o przerzutach.
Kamil S.2019.10.23 22:32
Przykre to jest, współczuję ci. Słuchaj, ale rak , to jeszcze nie wyrok! Może uda się chociać kilka lat przedłużyć! Niektóre są prawie w całości wyleczalne, chociażby: rak tarczycy, piersi. No i zależy , aby był szybko rozpoznany i szybko leczony ! Zdrowia Siostrze zyczę!
anonim2019.10.23 19:13
To modlitwa i ksiądz już nie wystarcza na choroby katolików?
anonim2019.10.23 21:38
Pośmiejesz się jak zachorujesz
What's up doc? 2019.10.23 18:42
Czy na liście leków refundowanych jest najskuteczniejszy (przynajmniej wg frondowych znachorów) lek na nowotwory - czarnuszka? https://fronda.pl/a/czarnuszka-leczy-wszystko-oprocz-smierci,53409.html (punkt 11)
Stani2019.10.23 21:09
Skuteczniejszy jest szturm modlitewny, jak pokazują liczne przykłady.......