07.12.20, 08:39Fot. via: Wikipedia

Chrystus uzdrawia duszę i ciało

PIERWSZE CZYTANIE

Iz 35, 1-10

Iz 35, 1-10

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje, skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Szaronu. Oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga. Pokrzepcie ręce osłabłe, wzmocnijcie kolana omdlałe! Powiedzcie małodusznym: «odwagi! Nie bójcie się! Oto wasz Bóg, oto pomsta; przychodzi Boża odpłata; on sam przychodzi, by was zbawić».

Wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy wyskoczy jak jeleń i język niemych wesoło wykrzyknie. Bo trysną zdroje wód na pustyni i strumienie na stepie; spieczona ziemia zmieni się w pojezierze, spragniony kraj w krynice wód; a badyle w kryjówkach, gdzie legały szakale – w trzcinę i sitowie.

Będzie tam droga czysta, którą nazwą drogą świętą. Nie przejdzie nią nieczysty, gdy odbywa podróż, i głupi nie będą się tam wałęsać. Nie będzie tam lwa, ni zwierz najdzikszy nie wstąpi na nią ani się tam nie znajdzie, ale tamtędy pójdą wyzwoleni. Odkupieni przez Pana powrócą, przybędą na Syjon z radosnym śpiewem, ze szczęściem wiecznym na czołach; osiągną radość i szczęście, ustąpi smutek i wzdychanie.

Oto słowo Boże.

 

EWANGELIA

Chrystus uzdrawia duszę i ciało

Łk 5, 17-26

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Pewnego dnia, gdy Jezus nauczał, siedzieli tam też faryzeusze i uczeni w Prawie, którzy przyszli ze wszystkich miejscowości Galilei, Judei i z Jeruzalem. a była w Nim moc Pańska, tak że mógł uzdrawiać.

Wtem jacyś mężczyźni, niosąc na łożu człowieka, który był sparaliżowany, starali się go wnieść i położyć przed Nim. Nie mogąc w żaden sposób go przenieść z powodu tłumu, weszli na płaski dach i przez powałę spuścili go wraz z łożem na sam środek, przed Jezusa.

On, widząc ich wiarę, rzekł: «Człowieku, odpuszczone są ci twoje grzechy». Na to uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli się zastanawiać i mówić: «Kimże on jest, że wypowiada bluźnierstwa? Któż może odpuścić grzechy prócz samego Boga?»

Lecz Jezus przejrzał ich myśli i w odpowiedzi na nie rzekł do nich: «Co za myśli nurtują w sercach waszych? Cóż jest łatwiej powiedzieć: „Odpuszczone są ci twoje grzechy”, czy powiedzieć: „Wstań i chodź”?

Otóż żebyście wiedzieli, że Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów» – rzekł do sparaliżowanego: «Mówię ci, wstań, weź swoje łoże i idź do domu!» I natychmiast wstał wobec nich, wziął łoże, na którym leżał, i poszedł do swego domu, wielbiąc Boga.

Wtedy zdumienie ogarnęło wszystkich; wielbili Boga i pełni bojaźni mówili: «Przedziwne rzeczy widzieliśmy dzisiaj».

Oto słowo Pańskie.

 

Komentarze

Jan Radziszewski, parafianin z Sitno2020.12.7 14:22
Nasz "Polski Narodowy Kościół Katolicki" połączył swoje siły z tzw. "księżmi patriotami" w jedną kretyńską sektę starych zgredów, imbecyli i popłuczyn UB. Nasz "Polski Narodowy Kościół Katolicki" to stowarzyszenie pijaków w USA w liczbie kilkudziesięciu na żołdzie Kremla podobnie jak "księża patrioci" z kościoła pod wezwaniem NKWD-UB-SB. Wraz z gownami żydowskimi niemal zawładnęli tym forum.
rebeliant2020.12.7 14:04
Człowiek nigdy nie był i wychodzi na to, że nie będzie wolny od istoty, która jest praprzyczyną jego porażki i dolegliwości. Takiej istocie już nie można ufać. Gdy kelner wywali tacę, to jest to do przyjęcia, bo to tylko taca. Bóg eksperymentator traktuje nas tak jak my tą tacę - "nic się nie stało". Fakt nr. 2: Jezus nigdy nie poniósł krzywdy gwałtu - Bóg mu oszczędził nawet całkowitego obnażenia, co widać w postaci zasłoniętych genitaliów przepaską. Za pomocą swoich kapłanów drących ryja na pokrzywdzonych "a kto nie przebaczy tak jak i ja przebaczyłem..." Bóg oszukał wszelkie ofiary gwałtu - wy...ymał po raz kolejny. Dając im w ofercie cukierek zapominajkę oraz wspólne miejsce na niebiańskiej chmurce dziecięcia i jego pedofila (ubawionego, że mu się upiekło - ale co podymał to jego).
Hej parchy, baw się razem z nami!2020.12.7 13:38
W kibucu im.Yitzhak Shamir odbyła się cotygodniowa impreza pt. "Dick or Vibrator". Na czym ona polega. Parchy obojga płci mają zasłaniane oczy, ściągają gacie (jak je mają) i się wypinają. Następnie dostają w rectum ... chüja albo wibrator. "Odbiorca" musi zgadnąć, czy to "chüj czy wibrator". Zdarzały się skandale, jak to w kibucu, że zamiast wibratora albo chüja w rectum "szedł" baseball bat ... ku uciesze, zwykle żeńskiej części turnieju.
Po 11 ...2020.12.7 9:22
Chrystus uzdrawia duszę i ciało ... ale z Covidem to mu się nie chciało ...
rebeliant2020.12.7 14:17
Z tego co widać na początek to to, że Bóg wtrącił nas do tego świata - to raz. A dwa kapłani "Boga" głoszą ewangelię, z której jasno wynika, że ludziom pokrzywdzonym bliżej do piekła niż ludziom sukcesów i talentów. No i słusznie wreszcie to przyznali, że nie jakieś tam połamańce beztalencia, ale za to w 'cudownej myłości... oj fontannie miłości' tylko siła zdrowie i talenty się liczą i determinują nawet to, że dany człowiek jest bliżej nieba. Natomiast osoba słaba zadeptana przez innych np. ofiara gwałtu, ale świadoma swojej krzywdy - jak to drą ryja z ambon "jeśli nie przebaczy tak jak i ja przebaczyłem, to do piekła na wieki" - ma bliżej do piekła. Mi się wydaje, że teraz mamy czas przełomowy. Ciemne siły wymyśliły akcję kowit jako jeden z trybików machiny transformacji ludzkości. Tu na ich celowniku znalazła się świadomość ludzi oraz jej rozwój i czy ona w ogóle się utrzyma.
MT (‿ˠ‿)2020.12.7 8:57
To po co nam współczesna medycyna?
Po 11 ...2020.12.7 9:27
No właśnie. Katolik u lekarza, to jawne zaprzeczenie wiary, to oczywista profanacja. Ja myślę, że nawet mycie zębów to grzech lekki. Zresztą katolicy chyba nie myją zębów?
AAAtomek2020.12.7 9:34
Katolikom niepotrzebna, mają różaniec i Chrystusa. Medycyna jest dla reszty ludzi.