23.04.14, 07:00fot. Flickr

Ekonomiści: będzie mniej pracy, wzrosną podatki

Do dokumentu rządowego dotarła „Rzeczpospolita”. „Wieloletni plan finansowy” zakłada między innymi zamrożenie progów podatkowych. Budżet ma na tym zyskać ponad 6 miliardów złotych. Według Andrzeja Sadowskiego z Centrum Adama Smitha będzie miało to bardzo poważne skutki dla polskiego społeczeństwa.

W rozmowie z IAR powiedział, że spowoduje do podwyższenie podatków. „W międzyczasie mamy inflację i rosną koszty utrzymania, natomiast będziemy płacić podatkiod tych kwot, które płaciliśmy kilka lat temu, czyli efektem tego jest wzrost opodatkowania dla każdego przeciętnego, statystycznego mieszkańca naszego kraju” – wyjaśnił Sadowski.

Jego zdaniem źle na polską gospodarkę wpłynie także utrzymanie wysokich stawek składki rentowej oraz objęcie składkami ZUS umów cywilnoprawnych. Dojdzie do likwidacji miejsc pracy. „Stąd rząd polski będzie musiał stanąć w obliczu z rosnącym bezrobociem, którego sam jest twórcą” – powiedział ekonomista.

Sadowski podkreślił, że to obniżki podatków przynosiły jak dotąd największe zyski budżetowi. „Rząd wielokrotnie w ostatnich latach przeprowadzał obniżki opodatkowania w bardzo ograniczonym zakresie i one dawały znacząco większe wpływy budżetowe niż jakiekolwiek podwyżki, czy akcje policyjne wymierzone w podatników” – mówił.

pac/forsal.pl

Komentarze

anonim2014.04.23 7:21
Kolejny "cud" gospodarczy Tuska. Tyle piwniędzy ukradł a ciągle mu brakuje.
anonim2014.04.23 8:02
To nie jest polski rząd - TO JEST NIERZĄD.
anonim2014.04.23 9:19
przecież to proste. jest do rozkradzenia kilkaset milionów z UE więc knury muszą się szybko uwijać przy korycie. Trzeba będzie stworzyć jakieś programy, powołać ze dwa ministerstwa... nowy plan pięcioletni, dać zarobić urzędasom i znajomkom w firemkach
anonim2014.04.23 11:06
Zgadza się. Koledzy Tuska zawsze mają szczęście do przetargów państwowych, posad w kghm i gier "losowych" w totalizatorze sportowym. Takie to chodzące szczęście
anonim2014.04.23 12:49
A gdzie trolle obrońcy Tuska? Tak ,tak Tusk w raz z Niesiołowskim wyślą ludzi na szczaw i mirabelki! Bo nie ich lud i nie ich mirabelki!
anonim2014.04.23 16:23
I bardzo dobrze. Tusk przynajmniej robi to, co mówi. Miał się zająć wysokimi podatkami - podwyższył podatki, rozrostem administracji - zwiększył administrację, zadłużeniem - zwiększył zadłużenie, utrudnieniami dla działalności - zwiększył koszty działalności gosp. Więc jest przynajmniej słowny.
anonim2014.04.23 16:53
Zawsze piszę że podatki należy obniżać. Dlatego będę głosował na Korwina!
anonim2014.04.23 17:13
Ja też panie Szarlej! Mam nadzieję że każdy prawdziwy, pracowity katolik to zrobi nie dając się omamić obiecankom Populizmu.i.Socjalizmu. Zawsze powtarzam, że socjalizm to naprawdę nie jest działalność charytatywna. Dzięki niemu całe rodziny mają pracę a dzieci faceta z Mercedesa biorą stypendia dlatego że tata umie zarobić zero na papierze. Im więcej podatków tym więcej przekrętów - to nieuchronne w kraju zarażonym postkomuną. I tu pozwolę sobie zadać pytanie zwolennikom PO, PiS i innych pasożytów których widzimy od lat na Wiejskiej. Dlaczego ludzie wolą usłyszeć że coś dostaną niż że nie będzie im się zabierać? Nie rozumiecie że nawet rzekoma pomoc biednym nie chce do nich trafić a państwowe pieniądze zawsze pod drodze spotykają wiele pazernych łap?