20.10.15, 10:54

Eksperci: Debata remisowa, ale punkty dla PiS

Eksperci z mieszanymi uczuciami oceniają debatę między Ewą Kopacz a Beatą Szydło. Rozmówcy IAR zwracali uwagę między innymi na to, że zarówno obecna szefowa rządu, jak i kandydatka PiS na premiera często nie odpowiadały na pytania prowadzących dziennikarzy i mówiły nie na temat.

Psycholog Jacek Santorski jest zawiedziony przebiegiem debaty. Jak ocenił, zakończyła się ona remisem, który daje więcej kandydatce Prawa i Sprawiedliwości. - Jako kandydatki na premiera obie panie były mizerne - powiedział Santorski. Zaznaczył, że przed spotkaniem Szydło i Kopacz wykonały dużo pracy. - Jednak to wszystko było bardzo słabe - podkreślił.

Podobnie uważa Łukasz Stach z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Również jego zdaniem, wynik przedwyborczego starcia to remis, a to oznacza sukces dla Prawa i Sprawiedliwości, bo to Platforma jest teraz niżej w sondażach i powinna gonić główną partię opozycyjną.

- W trakcie tej debaty premier Ewa Kopacz nie zdobyła zdecydowanej przewagi, nie udało jej się zdominować przeciwnika czy odnieść sukcesu porównywalnego do tego, który był udziałem Donalda Tuska w słynnej dyskusji z Jarosławem Kaczyńskim - wskazywał Łukasz Stach. Jak dodał, z tego względu przebieg poniedziałkowej dyskusji premiuje Beatę Szydło.

W opinii politologa, debata nie wpłynie na wynik wyborów i ani Beata Szydło, ani Ewa Kopacz raczej nie przekonały wyborców, którzy jeszcze nie wiedzą, na kogo głosować. Politolog zwrócił uwagę, że w poniedziałek zabrakło merytoryki, a obie panie często unikały odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Beata Szydło wypadła powyżej oczekiwań, po Ewie Kopacz można było się spodziewać więcej - tak przebieg debaty liderek największych partii ocenił w rozmowie z IAR Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Politolog podkreślił, że trudno wskazać, kto wygrał w tym pojedynku. Jak zaznaczył, Beata Szydło wypadła w debacie lepiej, niż mógłby wypaść Jarosław Kaczyński, ale powiedzenie tego samego o Ewie Kopacz i Donaldzie Tusku "jest znacznie trudniejsze".

Jarosław Flis zwrócił również uwagę, że zarówno Ewa Kopacz, jak i Beata Szydło nie odpowiadały na pytania zadawane przez dziennikarzy, ale "wolały mówić to, co chcą". Według politologa, w przypadku takich debat nie powinno to jednak dziwić. Zdaniem Jarosława Flisa, Ewa Kopacz zbyt często wspominała osobę Jarosława Kaczyńskiego. - Pytanie, czy było to robione w tych momentach, w których najbardziej to boli drugą stronę - mówił politolog.

W jego ocenie, Beata Szydło była przygotowana na taką taktykę Ewy Kopacz. Jarosław Flis zaznaczył, że debata nie powinna wpłynąć znacząco na wynik wyborów. - To nie był żaden nokaut, choć z pewnością te parę potknięć będzie wałkowane przez nadchodzące dni - dodał ekspert.

W debacie między Ewą Kopacz i Beatą Szydło był remis - ocenia politolog z Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk. Jego zdaniem, po obu stronach było mało konkretów. Jednak to kandydatka PiS zyskała więcej. Ewa Kopacz była lepsza w tym, co mniej interesuje Polaków - mówi IAR Rafał Chwedoruk. Według niego, dla Polaków ważne są sprawy polityki społecznej i gospodarczej. Tymczasem premier Ewa Kopacz najlepsza była w sprawach polityki zagranicznej, a wiec przegrała - podkreślił politolog. Ponadto Ewa Kopacz musiała wyraźnie wygrać debatę, by dać PO nadzieję na dogonienie PiS. - Nie udało się - uważa rozmówca IAR.

W jego opinii, teraz Ewę Kopacz czeka walka o utrzymanie władzy w Platformie Obywatelskiej. - Symbolicznie widać to było, że po debacie Beata Szydło była otoczona zwolennikami, a premier była zostawiona sama sobie. W Zjednoczonej Prawicy konfliktów się nie ujawnia. W Platformie przed debatą Grzegorz Schetyna, ważny polityk tej formacji, mówił, że po wyborach w partii są potrzebne wybory w samej partii - zauważył Rafał Chwedoruk. Jego zdaniem, po debacie jesteśmy w tym samym miejscu, w którym byliśmy przed tym spotkaniem.

Także Wawrzyniec Konarski ogłasza remis w debacie premier Ewy Kopacz z Beatą Szydło. Jednak zdaniem politologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, to remis, który Ewie Kopacz i PO przyniósł porażkę, a Beacie Szydło i PiS - zwycięstwo.

- Debata dowiodła też, że PiS bije się o większość w Sejmie, ponieważ boi się, że prezydent Andrzej Duda mógłby zostać sam - dodał Wawrzyniec Konarski. Oceniając ogólnie zwraca uwagę, że Beata Szydło wypadła dość dobrze. Na plus zalicza jej nawoływanie do zjednoczenia społeczeństwa.

Politolog z UJ podkreślił, że bardzo wiele o realiach w obu partiach mówi zestawienie entuzjazmu działaczy PiS i samej Beaty Szydło z idącą w otoczeniu smutnych polityków PO Ewą Kopacz. Zdaniem Konarskiego, pokazuje to, że premier jest sama. - Nie ma w Platformie dużej grupy ludzi, która by ją wspierała. Ewa Kopacz podkreślała, że "chce i stara się". Jednak to jest już znany chwyt i nie przysporzy jej wyborców - uważa Wawrzyniec Konarski.

Przedstawicielki Platformy Obywatelskiej i PiS spotkały się w programie publicystycznym "Beata Szydło - Ewa Kopacz. Rozmowa o Polsce", transmitowanym przez TVP Info i TVP1, a także TVN24 i Polsat News. Debatę transmitowała Radiowa Jedynka oraz PR24.

We wtorek wieczorem w telewizyjnej debacie spotkają się liderzy ośmiu ogólnopolskich komitetów wyborczych, w tym Ewa Kopacz i Beata Szydło.

bjad/Polskie Radio

Komentarze

anonim2015.10.20 11:31
O, komentarze już pokasowane :-) Brawo Fronda, prawdziwie rewolucyjna czujność.