03.06.19, 13:15

Franciszek: Czy Unia Europejska się skończy?

Papież Franciszek mówił w rozmowie z dziennikarzami o Unii Europejskiej. W drodze powrotnej z Rumunii do Rzymu dziennikarz z Niemiec zapytał go o to, jak Ojciec Święty patrzy na przyszłość wspólnoty.

"Europa nie może mówić: załatwcie to sami. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Unię Europejską i rotacyjna prezydencja w Unii nie jest gestem kurtuazyjnym, lecz symbolem odpowiedzialności, którą ma każdy kraj. Jeśli Europa nie okaże wielkości w stawianiu czoła wyzwaniom przyszłości, to podupadnie. Mówiłem już, że Europa z matki staje się babcią. Być może ktoś się już zastanawia, czy w ten sposób nie zakończy się ta trwająca 70 lat przygoda? Trzeba powrócić do mistyki ojców założycieli. Europa powinna powrócić do samej siebie i przezwyciężać granice. Widzimy granice w Europie. To nie jest dobre. To prawda, że każdy kraj ma własną tożsamość i powinien jej strzec, ale proszę was, niech Europa nie da się pokonać pesymizmowi i ideologiom, bo Europę atakują ideologie. Jest atakowana przez różne ideologie i rodzą się w niej małe ugrupowania. Pomyślcie o podzielonej Europie, uczmy się z historii i nie róbmy kroku wstecz" - powiedział papież.

Wskazał też na konieczność niesienia pomocy politykom - w budowaniu uczciwości ich działań.

"Musimy pomagać politykom, aby byli uczciwi, aby nie prowadzili kampanii pod nieuczciwym sztandarem oszczerstw, zniesławiania, skandali. Tak często zasiewają nienawiść i lęk. I to jest straszne. Polityka, polityk nigdy nie powinien siać nienawiści i lęku, tylko nadzieję. Sprawiedliwą i wymagającą, ale nadzieję. Musi bowiem kierować krajem, a nie zaszczepiać w nim lęku" - stwierdził.

bsw/Krzysztof Bronk - Vaticannews.va

Komentarze

Jan Radziszewski2019.06.4 16:57
UE znak bardzo bliskiego jej upadku + Pan +++ 25 kwietnia 2015r. + zapowiada jej rozpad Aniołowie wykonawcy Sprawiedliwego Gniewu Bożego rozpoczęli już swoje działanie. Do realizacji tego są używane stworzone żywioły. Grzech popełniany przez człowieka w amoku, zwielokrotnił się względem Sodomy i Gomory. Już wkrótce rozpadnie się Unia Europejska. + Pozwolę toczyć się wydarzeniom oczyszczającym, aby obudzić z uśpienia hipnozą demona, choć niektóre dusze. czy nie żąda + Pan od nas + 26 styczeń 2016r. + bezwłocznego opuszczenia UE "Chcę, aby znaleźli się w Polsce odważni przywódcy, którzy wyprowadzą Polskę z Unii Europejskiej, a chętnym zaproponują stworzenie nowej, opartej na Bogu, na cywilizacji miłości, a nie jak obecna Unia, cywilizacji śmierci. +++ Bóg + 26 kwietnia 2016r. + stawią nam żądanie bezwłocznego wyjścia z UE i podaje przyczyny bezwłocznego opuszczenia UE ! "Żądam, aby Polska odstąpiła od Unii Europejskiej. + Masoneria chce was zlikwidować przez wciągnięcie w sieć pułapek i intryg
Hanys2019.06.4 5:34
Niestety F1 nie ma bladego pojęcia nie tylko o dysfunkcjonalności UE ale o Kościele Powszechnym wogóle. Ponieważ niestety został w młodości wypaczony na niemieckich uniwersytetach. No i teraz widzimy skutki tej niemieckości w jego słowach i braku działania dla Chrystusa.
Polak2019.06.3 22:43
Tak Europe atakuje ideologia gender z piekła rodem Módlmy się za ludzi uwikłanych w gender
zatroskany2019.06.3 22:09
Zobaczył że jeszcze nie czas aby wszystko zepsuć... te jego dwuznaczne wypowiedzi. Boże ratuj nas !
grimm2019.06.3 16:25
papież i jego relatywizmy. Lewak, niestety.
zatroskany2019.06.3 22:07
I mason ... przykre
Paula2019.06.3 16:21
Cześć! :) Poszukuję do badania osób zadeklarowanych jako katolicy, pomyślałam, że na tej stronie mogłabym sporo takich osób znaleźć. Wypełnienie ankiety nie powinno Wam zająć dłużej niż 10 min, a dla mnie będzie to ogromna pomoc. Brakuje mi ponad 150 osób, które deklarowałyby, że są katolikami. :( Badanie ma na celu sprawdzenie jak różne zmienne psychologiczne wpływają na postrzeganie ludzi. Zależy mi, aby zebrać możliwie dużą grupę osób badanych oraz aby grupy badane były równe pod względem stosunku do religii. Badanie jest w pełni anonimowe a wyniki analizowane zbiorczo. Wszystkim zainteresowanym prześlę wyniki mailem. Będę bardzo wdzięczna za pomoc! :) Link do ankiety: https://warsawpsy.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_cYcGGk7shuyU2fX
matis892019.06.3 15:02
Bergoglio jak zwykle jak lewackoateistyczny kaznodzieja ze swoim bełkotem, a nie katolik. No oczywiście Bergoglio wspiera Religię Światową i NWO Rząd Światowy.