23.06.15, 09:39(fot. getty)

Franciszek: W imię Pana Jezusa Chrystusa, przebaczcie nam!

- Ze strony Kościoła katolickiego proszę was o przebaczenie postaw i zachowań niechrześcijańskich, a nawet nieludzkich, jakie w dziejach zajmowaliśmy wobec was. W imię Pana Jezusa Chrystusa, przebaczcie nam! - mówił papież Franciszek.

To pierwszy raz w historii, kiedy papież przekroczył próg świątyni waldensów. Ojciec Święty podziękował zwierzchnikom Ewangelickiego Kościoła Waldensów za zaproszenie. Wspomniał również spotkania z przedstawicielami Kościoła Waldensów w Argentynie. Podkreślił, że wówczas mógł docenić "duchowość i wiarę", a także "docenić oraz nauczyć się wielu dobrych rzeczy".

Papież podkreślił, że to "odkrycie braterstwa łączącego wszystkich, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa i zostali ochrzczeni w Jego imię" jest jednym z głównych owoców ruchu ekumenicznego.

- Odkrycie tego braterstwa pozwala nam zrozumieć głęboką więź, która już nas jednoczy, pomimo naszych różnic. Jest to komunia, która jeszcze się tworzy, która wraz z modlitwą, nieustannym nawróceniem osobistym i wspólnotowym oraz z pomocą teologów, jak mamy nadzieję, pokładając ufność w działaniu Ducha Świętego, może się stać pełną i widzialną komunią w prawdzie i w miłości - powiedział Franciszek.

Jak podkreślił, jedność, która jest owocem Ducha Świętego nie oznacza jednolitości.

- To prawda, że braci łączy to samo pochodzenia, ale nie są między sobą identyczni – przypomniał.

Podkreślił również fakt, że "niestety, zdarzało się i nadal się zdarza, że bracia nie akceptują swoich różnic i dochodzi do wojen jedni przeciwko drugim".

- Zastanawiając się nad historią naszych stosunków, możemy jedynie się smucić w obliczu konfliktów i przemocy popełnionych w imię swojej wiary, i proszę Pana, aby dał nam łaskę, abyśmy wszyscy uznali siebie za grzeszników oraz potrafili przebaczać sobie nawzajem. To z inicjatywy Boga, który nigdy się nie zniechęca w obliczu ludzkiego grzechu, otwierają się nowe drogi, by żyć naszym braterstwem, i od tego nie możemy się uchylać – mówił papież

- Ze strony Kościoła katolickiego proszę was o przebaczenie postaw i zachowań niechrześcijańskich, a nawet nieludzkich, jakie w dziejach zajmowaliśmy wobec was. W imię Pana Jezusa Chrystusa, przebaczcie nam! - powiedział Ojciec Święty.

Waldensi rozpoczęli działalność w XII w. Podążając za swoim założycielem Piotrem Waldo, bogaczem, który rozdał cały swój majątek, wzywali do ubóstwa, krytykując wyższe duchowieństwo za zbytek. Odrzucali oni autorytet papieża i żądali reform w kościele. W 1184 r. papież Lucjusz III obłożył ich ekskomuniką. Ci, którzy pozostali przy swojej nauce, cierpieli prześladowania i za swoje poglądy skazywani byli przez Inkwizycję. Wielu z nich przez kolejne lata dołączało się do innych ruchów reformatorskich, część zaś schroniła się w XV w. w Alpach.

Pod względem liczebności Kościół Waldensów jest drugą wspólnotą protestancką we Włoszech i liczy 30 tys. wiernych.

KZ/Gosc.pl

Komentarze

anonim2015.06.23 10:13
Franciszek swoim postępowaniem wpisuje się w błędną "ideologię przeprosin", stosowaną przez JPII, która jest wynikiem fałszywego ekumenizmu, zaprzeczającemu nakazom Pisma Świętego. Kościół winien nauczać i nawracać na prawdziwą wiarę wszystkich ("wszystkie narody"), a katolik powinien upominać błądzących i heretyków, a jeśli trwają w swoich błędach, winien od nich stronić, a nie umacniać ich w herezji: „Nakazujemy wam, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście stronili od każdego brata, który prowadzi życie nieuporządkowane, przeciwne nauce przez nas przekazanej” (2 Tes 3:6).
anonim2015.06.23 10:37
Enrque, mądrzejszy od 3 papieży!
anonim2015.06.23 10:39
Na heretyka to ty tu bardziej wyglądasz Enrque... Oskarżając nawet Św. JP2 o ''zaprzeczanie nakazom Pisma Świętego''
anonim2015.06.23 10:54
@Rinzali Skoro nie potrafisz zrozumieć nawet tego co napisał św. Paweł w prostych zdaniach, to lepiej by było, żebyś nic nie mówił i uchodził za głupca, a tak się odezwałeś i tym samym rozwiałeś wszelkie wątpliwości :)))) Dodam jeszcze, że owi Waldensi (o czym w artykule się nie pisze) w 2000 r. na swoim synodzie zlecili błogosławienie związków pederastów, oraz są przeciwni wieszaniu krzyża w sądach i urzędach, wstydząc się Chrystusa.
anonim2015.06.23 10:59
Św. Jan Paweł 2 też nie rozumiał św. Pawła i wychodził za głupca? Czy tego boisz się napisać?
anonim2015.06.23 11:53
co za porażka kacerzy przepraszać? można uwolnić pawia
anonim2015.06.23 11:59
Koniecznie jeszcze trzeba przeprosić za palenie czarownic na spotkaniu z ich następczyniami no i oczywiście z dzisiejszymi wyznawcami potwora spagetti.... żeby ne przepraszać za sto lat za kolację przy świecach w ramach spotkania ekumenicznego we włoskiej restauracji. To już nie jest nawet śmieszne, to jest tragiczne, najpierw Husyci, teraz Waldensowie, za chwilę potępiony zostanie Ojciec Kościoła Święty Atanazy za to że mężnie i z poświęceniem występował przeciw Arianom na soborze w Nicei przed Cesarzem Konstantynem Wielkim. Co za paranoja!!!
anonim2015.06.23 11:59
Koniecznie jeszcze trzeba przeprosić za palenie czarownic na spotkaniu z ich następczyniami no i oczywiście z dzisiejszymi wyznawcami potwora spagetti.... żeby ne przepraszać za sto lat za kolację przy świecach w ramach spotkania ekumenicznego we włoskiej restauracji. To już nie jest nawet śmieszne, to jest tragiczne, najpierw Husyci, teraz Waldensowie, za chwilę potępiony zostanie Ojciec Kościoła Święty Atanazy za to że mężnie i z poświęceniem występował przeciw Arianom na soborze w Nicei przed Cesarzem Konstantynem Wielkim. Co za paranoja!!!
anonim2015.06.23 12:00
Rinzali Nie wiem, czy JPII rozumiał, czy nie rozumiał, a może nie chciał z jakiegoś powodu rozumieć - to on będzie odpowiadał za to przed Panem i oby Bóg Miłosierny okazał mu za to litość, o co szczerze się modlę. Harcownik Skoro nie potrafisz nic mądrego napisać, to sam powinieneś siedzieć w budzie i skamleć żałośliwie nad własną głupotą, a nie zanieczyszczać swoimi plugawymi wydzielinami portal, w dodatku "poświęcony" :)))
anonim2015.06.23 12:07
@Harcownik enrque111 swoją krytykę odniósł do "ideologii przeprosin" a nie personalnie do któregokolwiek z Papieży. Zamiast "szczekać" i obrzucać obelgami swoich adwersarzy (co jak widzę masz w zwyczaju), spróbuj odnieść się merytorycznie lub zamilknij...
anonim2015.06.23 12:29
POKORY powiadasz...? ;-)
anonim2015.06.23 12:41
@enrque111 sadząc po komentarzach innych na Twój temat jesteś kandydatem "na stos". Co gorsza powinieneś się sam "spalić ze wstydu' aby innym "łowcom czarownic" oszczędzić wyrzutów sumienia. A więc jak napisali: "wracaj do budy" i Broń Boże nie zakłócaj sielsko-anielskiej atmosfery wokół Pp. Franciszka jakimiś tam cytatami ze Św. Pawła. A co, ma Świety Paweł selfie z Pp. Franciszkiem? Na pewno nie, a niektórzy z Frondy mają :-)))))
anonim2015.06.23 13:13
Harcownik oszczerca, żadnych argumentów tylko wyzwiska.
anonim2015.06.23 13:19
absolutnie nie należy przepraszać, za metody równiez jak widac cackali się z nimi skoro jest teraz kogo przepraszać
anonim2015.06.23 13:26
@Harcownik W przeciwieństwie do ciebie i tobie podobnych heretyków, stosuję się do biblijnej zasady, że „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”(Dz 5, 29). Prawda ta ma głębokie umocowanie w Tradycji Kościoła, który słowami swoich świętych wielokrotnie nas o tym poucza: "W wypadku zagrożenia dla wiary, podwładni powinni upominać przełożonych nawet publicznie. I tak nawet Paweł, który był podwładnym Piotra, strofował go publicznie, a powodem tego było grożące zaburzenie w sprawach wiary. I tak to rozumie glosa Augustyna do listu do Galatów (2,14) mówiąc: "sam Piotr dał przykład przełożonym, by w wypadku zejścia z prostej drogi nie oburzali się na upomnienia podwładnych." (św. Tomasz z Akwinu S.Th. II-II q.33 a 4) „Zwierzchnicy mogą, z pokorną miłością, zostać upomnieni przez podwładnych w obronie prawdy; to samo deklarują święci Augustyn, Cyprian, Grzegorz, Tomasz i inni o tym fragmencie (Gal 2:11).” (Ks. Cornelius a Lapide, SJ) „Tak jak jest legalny sprzeciw wobec papieża który dokonuje agresji na ciało, legalny jest sprzeciw wobec tego kto dokonuje agresji na duszę, albo kto narusza ład społeczny, albo, przede wszystkim, kto usiłuje niszczyć Kościół.” (Św. Robert Bellarmine) Zatem twoje nienawistne teksty, którymi pragniesz zagłuszyć prawdę, są nie tylko heretyckie, ale i czynią krzywdę Kościołowi (być może masz w tym jakiś swój ukryty cel), który sprowadzasz do bezwolnej, bezrozumnej i nie zakotwiczonej w Tradycji - masy, podatnej na podmuchy jakiejkolwiek, nawet szkodliwej i niefortunnej wypowiedzi aktualnie pełniących swą funkcję papieży. Owszem uznaję Franciszka za swojego papieża, lecz boleję nad jego błędami i wypowiedziami, które odbiegają od nauczania papieży poprzednich, a zwłaszcza niezmiennego nauczania Kościoła, opartego na dwóch filarach Piśmie Świętym oraz Tradycji.
anonim2015.06.23 15:55
enrque111.Ten cytat ze św.Pawła nijak nie pasuje do tego co jest treścią notki. Apostoł Narodów działał w początkach chrześcijaństwa,Listy i Ewangelie powstawały wtedy,kiedy nie było jeszcze późniejszych podziałów. Twoim orężem może być późniejsza Tradycja , w Ewangelii nie znjadziesz wiele na obronę twoich poglądów. Ty nie patrzysz na Ewangelie przez pryzmat czasów w których powstawała a przez pryzmat późniejszych uwikłań.
anonim2015.06.23 16:17
Harcownik Wskaż, gdzie głoszę herezje albo odszczekaj
anonim2015.06.23 17:38
@raczkowski Ten cytat ze św. Pawła pasuje jak ulał do tego co jest treścią notki. Nie ma tu żadnego znaczenia, że Apostoł Narodów działał w początkach chrześcijaństwa, ponieważ wszystkie pisma Biblii są napisane pod natchnieniem Duch Świętego, są uniwersalne i aktualne w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jeśli uważasz inaczej, to bluźnisz, relatywizujesz Prawdę i zaprzeczasz Objawieniu. Poza tym, czyż może być rozumiane inaczej napomnienie św. Pawła: „abyście stronili od każdego brata, który prowadzi życie nieuporządkowane, przeciwne nauce przez nas przekazanej” ? Co jest w tym nieaktualnego ? Jak można te słowa interpretować inaczej, niż one brzmią ? Można je odnieść do każdych czasów i do wszystkich ludzi, którzy sprzeciwiają się nauce Chrystusa i Apostołów. Czyż Waldensi, których papież nawiedza i przeprasza, prowadzą życie uporządkowane ? Czy ich wiara jest zgodna z tym czego nauczał Jezus i Apostołowie ? Sam sobie odpowiedz na te pytania. @Harcownik Papieża Franciszka uznaję tak samo, jak jego wszystkich 265 poprzedników. Uważam go za następcę św. Piotra i Wikariusza Chrystusa na Ziemi, któremu należy się szacunek oraz posłuszeństwo we wszystkich sprawach dotyczących wiary i moralności. Nie oznacza to jednak, że ma być to posłuszeństwo ślepe. Władza papieża pochodzi od Chrystusa i musi być oparta na Jego nauce, zgodna z Pismem Świętym i Tradycją Kościoła. Zatem, jeśli nauka papieża nie jest zgodna z Pismem bądź Tradycją, to nie mamy prawa ani się jej podporządkowywać, ani wobec niej „trwać w pokorze”.
anonim2015.06.23 19:23
Tak przepraszamy że mamy rację i wyznajemy prawdę.
anonim2015.06.23 23:35
niepokoi mnie ten pontyfikat. Umizgi do muzułmanów (nie widzi co robią islamiści) umizgi do buddystów (co robią w Indiach?) i szukanie wspólnej prawdy?! To co Mszę św. Mamy zaczynać: W imię Allacha Buddy i Boga Chrześcijan? Panie skróć ten dziwny pontyfikat.
anonim2015.06.24 0:29
coraz dziwniej w świecie.... coraz....
anonim2015.06.24 3:25
enrque111 napisał: " Franciszek swoim postępowaniem wpisuje się w błędną "ideologię przeprosin", stosowaną przez JPII, która jest wynikiem fałszywego ekumenizmu, zaprzeczającemu nakazom Pisma Świętego. " Taaak? To Jezus nakazywał swoim uczniom eksterminację "niewiernych" - okrutne mordy, gwałty i palenie na stosach? Ciekawe teorie tradycjopaci głoszą. I pomyśleć tylko, że ci sami tradsi na muzułmanów się oburzają. Wyznawcom islamu nie została dana Ewangeliia - chrześcijanom, jak najbardziej.
anonim2015.06.24 4:19
bielzz napisał: " Franciszkowi życia nie starczy na przeproszenie wszystkich heretyckich sekt protestanckich. " Naprawdę? Aż tyle katolicyzm ma na koncie popełnionych zbrodni? Nie załamuj ludzi wierzących, że Kk jest prawdziwie spadkobiercą Testamentu Chrystusa. Przecież Jezus nie nakazywał nawracania ogniem i mieczem - wręcz przeciwnie.
anonim2015.06.24 4:26
bielzz napisał: " Franciszkowi życia nie starczy na przeproszenie wszystkich heretyckich sekt protestanckich. " Naprawdę? Aż tyle katolicyzm ma na koncie popełnionych zbrodni? Nie załamuj ludzi wierzących, że Kk jest prawdziwie spadkobiercą Testamentu Chrystusa. Przecież Jezus nie nakazywał nawracania ogniem i mieczem - wręcz przeciwnie.
anonim2015.06.24 4:30
Erjot napisał: " Panie skróć ten dziwny pontyfikat. " *** Chyba się jednak rozczarujesz. Kolejny pontyfikat będzie kontynuacją poprzednich - czyli, następny papież nie zacznie nauczać inaczej, aniżeli Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Prwdopodobnie, pójdzie jeszcze głębiej w odczytywaniu przesłania Dobrej Nowiny.
anonim2015.06.24 8:24
W czyim imieniu, Panie Bergoglio? Dla mnie wszyscy odszczepieńcy to zbrodniarze rozrywający na strzępy Kościół Święty - Mistyczne Ciało Pana Naszego Jezusa Chrystusa. A za taką zbrodnię tylko jedna kara jest sprawiedliwa. NA STOS!!!
anonim2015.06.24 17:29
bielzz Dlatego, że jej kościół powstał kilkadziesiąt lat temu. Przed supersoborem były błędy i ciemnogród.