23.04.19, 17:30zdj. screen Youtube

Gadowski dla Frondy: Obrońcy Otwartego Dialogu, jak się wytłumaczycie?

Fronda.pl: W jakim świetle najnowsze doniesienia „Sunday Times” na temat Fundacji Otwarty Dialog stawiają polityków czy dziennikarzy, którzy wcześniej ochoczo bronili Ludmiły Kozłowskiej i Bartosza Kramka?

Witold Gadowski, dziennikarz śledczy, publicysta: Nie jest to dla mnie zaskoczeniem. Polskie służby już wcześniej dysponowały tego typu informacjami. Dziwię się tylko, że nie upubliczniono ich dotychczas w Polsce, zapewne ktoś się po prostu bał.

Zresztą to i tak skrawek tego, czym zajmował się Otwarty Dialog. Mówię o tym od dawna, ale w czasie, gdy zaczęła o tym mówić pani Balli Marzec i kiedy również ja zacząłem poruszać ten temat, krytykowano nas, a nawet wręcz wyśmiewano. Mówiono o „spiskowej teorii dziejów”, o szukaniu wrogów tam, gdzie nie trzeba. Zarzucano nam również, że pomawiamy panią Kozłowską i pana Kramka. Działo się tak nawet w momencie, gdy polskie służby miałyjuż poważne zastrzeżenia wobec szefowej FOD. I dopiero kiedy zachodni periodyk zaczął o tym pisać, zastrzeżenia te zostały uznane za rzecz poważną. I to w polskim państwie jest najśmieszniejsze: w polskiej opinii publicznej nie liczą się fakty, dopiero zacytowanie tych faktów przez zagraniczne media budzi jakieś zainteresowanie.

FOD broni się, pisząc o tym, o czym Pan wspominał: o „teoriach spiskowych”. W podobnym tonie wypowiada się dziennikarz „The Economist”, Tim Judah

Zawsze będzie mowa o teoriach spiskowych. Natomiast w Onecie pracuje „nieformalny rzecznik” pani Kozłowskiej, który zawsze publikuje korzystne dla niej komentarze, ale cóż... Mamy tu do czynienia z kłamcami, a kłamcy nigdy nie mówią prawdy. Walka z kłamcami na racjonalne argumenty to niezwykle trudna sztuka i tutaj należy podjąć działania oficjalne. Państwo polskie takie działania podjęło. Co prawda nie do końca skutecznie, ale jednak podjęło. Czas żeby również władze europejskie zorientowały się wreszcie, na jaką skalę działa w Europie agentura rosyjska.

A jednak Berlin i Bruksela przyjmowały Kozłowską z otwartymi ramionami w momencie, kiedy figurowała już w SIS. Czy można to odczytać jako pokaz lekceważenia wobec Polski?

To był pokaz typowej arogancji lewackich polityków Europy, którzy rozgrywanie własnych interesów traktują jako ważniejsze niż działanie w interesie całego kontynentu.

Również były szef MSZ, Witold Waszczykowski w TVP powiedział wprost, że FOD to „agentura wpływu” i być może europejskie władze również wreszcie się „obudzą”

Rychło w czas sobie przypomnieli... Mówimy o tym od ponad roku, a polscy politycy dopiero teraz uświadamiają sobie niezbite fakty. Podkreślam: to są niezbite fakty.

Mnie już Fundacja Otwarty Dialog próbowała zastraszać na różne sposoby, na przykład wysyłając do mnie pisma z Kancelarii Adwokackiej Dawida Biernata, ale to nie działa. Przypuszczam jednak, że wiele osób dało się im zastraszyć albo wolało po prostu uniknąć kłopotów.

Również Balli Marzec wspominała o zastraszaniu, podobnie jak o tym, że FOD wciąż ma swojego człowieka w Biełsat TV

Ma swojego człowieka w TVP, ma swojego człowieka u pani Romaszewskiej i ma nieformalnego rzecznika w Onecie.

Pani Romaszewska także wypowiadała się o Fundacji Otwarty Dialog dość krytycznie

Pani Romaszewska jest niewiarygodna, ponieważ swego czasu pojawiały się z jej strony wypowiedzi, które można streścić jako: „czego wy w ogóle chcecie od Otwartego Dialogu”, skoro tak bardzo pomagał na przykład w Kijowie. Zresztą również wielu dziennikarzy z tzw. prawej strony zastanawiało się, czemu tak „czepiamy się” FOD, skoro tak pomagają w rewolucji ukraińskiej. Korzystali zresztą ze sprzętu, który dostawali od Fundacji Otwarty Dialog. Nie tylko lewicowi dziennikarze.

Ma Pan na myśli Wojciecha Muchę?

Ciekawe, jak teraz ci państwo będą argumentować swoje stanowisko wobec FOD

Jak to możliwe, że fundacja,która jawi się jako stowarzyszenie broniące praw obywatelskich w Europie Środkowo-Wschodniej, jest podejrzana o pranie brudnych pieniędzy, w dodatku pochodzących z kręgów Putina?

Kiedyś Kongres Obrońców Pokoju obradował w Warszawie, a najmocniej o ten pokój walczył Związek Sowiecki, wszczynający wojny na całym świecie. Tak bronili pokoju, że przyniosło to miliony ofiar. Dziś podobnie działają „obrońcy praw obywatelskich”. Wynikną z tego co najwyżej miliony pogwałceń praw obywatelskich.

Czyli mamy do czynienia z pewnym odwróceniem pojęć

Posługiwanie się pojęciami, których znaczenie się zmienia.

Czy po informacjach, które wyszły na jaw, uda się w przyszłości lepiej zapobiegać próbom destabilizacji państwa polskiego? Czy polski rząd działa może zbyt opieszale?

To pytanie do polskiego rządu. Również uważam, że jest bardzo bojaźliwy, pełen niemocy. Nie wiem właściwie, dlaczego...

Czyli, w przypadku Kozłowskiej i Kramka, nie „kupuje” Pan narracji o „wstawaniu z kolan”?

To wstawanie z kolan wygląda tak, że nogawki są coraz mocniej przybrudzone.

Bardzo dziękujemy za rozmowę

Komentarze

retro2019.04.24 9:44
wcale nie będą się tłumaczyć, cały czas grają na szkode Polski i nie wazne z kim, byle Polsce zaszkodzić.
tadek2019.04.23 23:45
Czy Polski Rzad w koncu zabroni dzialalnosci fod i innych antypolskich organizacji? Dlaczego tez Fronda zezwala na obrazanie Ksiezy i Katolikow przez zboczonego ateiste, durnego geja? Czy Fronda chce byc taka demokratyczna?
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.23 19:38
Jednak jestem zwyrodnialcem
Alojzy Cedzidło2019.04.23 21:40
O j prawda , prawda panie Dumny .Oj prawda. Tylko co sie stało ? . Partner Pana opuścił , stąd ta rozpacz i samobiczowanie ?
Polak Ateista Dumny Gej 2019.04.23 22:17
Przestańcie karmić i Dumnego Geja słowiczka, jak i matołów którzy się podszywają a może się pozbędziemy parchów. Rozumiesz Józek? Rozumiesz. Bo ty głupi nie jesteś... (tylko wredny. Ale i tak cię wolę niż Dumnego Debila) ;)
anonim2019.04.23 23:02
Raz powiedziałeś coś do rzeczy Pitrek i chociaż cię nie lubię, przyznam ci rację lewaku.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.23 18:33
nie kochała mnie matka tylko tatuś, oj tatusiu, oj taaateńku, oj,oj
kto się powinien tłumaczyć ?2019.04.23 18:16
13 "Kaczyńskiego " zafundują nam podatnicy okradzeni z OFE ale to nie wszystko.Ustawę bowiem skonstruowano tak, że z 13. emerytury skorzystają również tysiące cudzoziemców, m. in. obywatele Ukrainy i Koreańczycy, którzy głosu w wyborach wcale nie oddadzą. „Wystarczy przez jakiś czas pracować i odprowadzać składki” – objaśnia w rozmowie z Rzeczpospolitą przedstawicielka ZUS. Nie trzeba w Polsce mieszkać ani posiadać polskiego obywatelstwa. Jak podaje ZUS, w 2018 r. na podstawie umów międzynarodowych wypłacał średnio blisko 184 tysiące emerytur i rent.
Wiesław Kaloryfer2019.04.23 18:13
Pan sobie jaj nie robi Panie Gadowski. Nie wiem czy FOD ma coś za uszami, a jak tak to co, ale tekst z ST niczego nie zmienia. On sam jako swoje źródło powołuje raport Parlamentu Mołdawii, z którym FOD od dawna ma na pieńku, tropiąc malwersacje finansowe tamtejszych elit. Równie dobrze można by sie odwołac do hipotetycznego tekstu New York Timesa, który napisałby o malwersacjach jakiejś fundacji w Rosji z powołaniem sie na ustalenia Kremla. Źródło wiarygodne jak ta lala. Co nie znaczy, że na 100% podane przez nie informacje sa nieprawdziwe (to, że ktos kradnie nie znaczy, że nikt więcej nie kradnie, w tym ten, którego złodziej wskazuje jako złodzieja - celem złodzieja jest odwrócenie od siebie uwagi, czasem przez fałszywe oskarżenie, czasem przez podanie na tacy innego złodzieja).
Alojzy Cedzidło2019.04.23 17:56
Byłbym głupi gdybym odmawiał wypowiedziom pana Gadowskiego racji . No to ma w 100% . Tylko czegoś mi tu brakuje ....Widzi mi się ,że mało tu analizy w jakich warunkach politycznych PiS rządzi . Totalna . Głowny cel totalnych OBALIC RZĄD. bez informacji co po obaleniu . FOD działa jak u siebie , bez obaw . Bo przecięz Unię maja za sobą . A my Polacy mamy w Unii ,,swoich " Lewandowskich Piterów . Thunów i oczywiście miłośnika ,,Wiosny " Timmermansa . O doradcach Prezydenta nie wspomnę . W tej sytuacji Anglikom łatwiej śmiało coś pisać
violencja2019.04.24 22:26
mi też brakuje , może inaczej niż Tobie, mianowicie :CO Z TYM ZROBIĆ. Chodzi o czyny.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.23 17:55
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
polak2019.04.23 18:03
bydlak pedał
violencja2019.04.24 22:28
kiedyś by dostał oklep
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.23 21:21
Młodemu może nie dałbym rady. Bałbym się, ale starszego człowieka sklepać to zwyrodnialcy potrafią.
KINGA2019.04.23 21:42
Nie dumny,geju! Brak słów na ciebie! Widać to po "łapkach" w dół! INNI TAK JAK JA RÓWNIEŻ OCENIAJĄ CIĘ TAK SAMO ! PEWNIE WIESZ O TYM! PRZYKRE, ALE NIE MA GORSZEGO ZWYRODNIALCA I BYDLAKA OD CIEBIE! To są twoje słowa, tak tu ludzi określasz! Jedziesz na jednej nienawiści , kłamstwie, wyuzdaniu, pedalstwie! Nas to nie interesuje! Zrozum to w końcu! My ci za grosz w nic nie wierzymy! Wypad stąd!
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 12:37
Daj spokój Kinia jednym kliknięciem mogę sobie zrobić tyle lajków ile tylko chcę :)
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.23 17:54
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️10950zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
polak2019.04.23 18:02
bydlęci pedał
JR2019.04.23 21:37
Przestań idioto pisać ciągle te same głupoty. Myślisz, że ludzie to tumany? Kim ty w ogóle jesteś? Pajacu. Mnie to wisi koło d.....y. Myślę, że każdemu.
rozbawiony2019.04.23 17:52
Że jeden anglik napisał A kto mu za to zapłacił Putin?
tango2019.04.23 19:39
Tak, bo Putin to idiota.
polak2019.04.23 17:49
obrońcy polskę maja w .....poważaniu dla nich najważniejsze to dorwać się do koryta