14.07.21, 17:07Fot. screenshot - YouTube (Janusz Jaskółka, Polskie Radio)

Grodzki zabiera głos ws. TK. Prof. Grabowska: O prawie wie niewiele. Należałoby się nie ośmieszać

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki postanowił dziś zabrać głos ws. Trybunału Konstytucyjnego, który jutro ma podjąć decyzję dotyczącą zależności polskiego prawa konstytucyjnego i prawa unijnego. W kontekście rozpatrywania wniosku premiera polityk straszył Polexitem. Jego wypowiedź skomentowała na antenie wPolsce.pl prof. Genowefa Grabowska.

Pytany o konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. kolizja polskiego prawa z prawem UE marszałek Senatu Tomasz Grodzki stwierdził, że wyrok rozpocznie drogę do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

- „Jeżeli TK uzna, że polskie prawo dominuje nad unijnym, wbrew zobowiązaniom traktatowym, to jest początek polexitu, nie ma co ukrywać”

- mówił marszałek w rozmowie z Wirtualną Polską.

Do jego słów odniosła się na antenie wPolsce.pl ekspertka prawa Unii Europejskiej, prof. Genowefa Grabowska.

- „Zostawmy autora tej niefortunnej wypowiedzi, gdyż nie jest on prawnikiem i niewiele wie o prawie europejskim. To wypowiedź polityczna. On (Marszałek Senatu Tomasz Grodzki - red.) niepotrzebnie straszy Polaków czymś co nie nastąpi, gdyż nie może nastąpić tak z prawnego, jak i praktycznego punktu widzenia. Te wszystkie opowieści, że Polskę wyrzucą z UE, że grozi nam Polexit są tylko elementem gry politycznej”

- podkreśliła prawniczka.

Wskazała, że Unię Europejską można opuścić, ale żadne państwo nie może zostać z niej „wyrzucone”. Co natomiast do samego wyroku TK, prof. Grabowska podkreśliła, że w żaden sposób nie zmieni on sytuacji Polski w UE. Przypomniała, że w sprawie tej orzekały też trybunały innych państw członkowskich.

- „O wyższości prawa krajowego nad unijnym zdecydowała francuska Rada Stanu, Trybunał Konstytucyjny Rumunii oraz Niemiec. Nie ma więc dziś w Unii Francji, Niemiec, czy Rumunii? Należałoby zrezygnować z tego argumentu i nie ośmieszać się, nawet jeśli autorem tej koncepcji jest lekarz”.

kak/wPolityce.pl

Komentarze

Anonim2021.07.22 15:35
Ciekawą inicjatywą społeczną jest Ustawa Zakrzewskich. Interesujący artykuł w tym temacie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/550552-prof-karski-o-edukacji-domowej-i-ustawie-zakrzewskich
JM2021.07.18 9:49
"Uczony" Grodzki zna lepiej prawo? Bezczelny typ bez honoru! Pluj mu w ryja, a on mówi, że to deszcz. Ciemniak, nawet w swoim zawodzie nie był mistrzem. Mistrzem była za to w pobieraniu łapówek.
Filip2021.07.15 14:57
Zbigniew Ziobro powiedział, że Konstytucja jest aktem najwyższej rangi! Andrzej Duda dokonał następujących deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zbigniew Ziobro również dokonał wielu deliktów konstytucyjnych, łamiąc konstytucyjnie określony trójpodział władzy i niezawisłość sądów. Konstytucja jest zgodna z prawem europejskim. Skoro Zbigniew Ziobro twierdzi, że Konstytucja jest aktem najwyższej rangi, to dlaczego ją wielokrotnie złamał?
Tylko POLSKIE PO, nie KOMUNISTYCZNO-FASZYSTOWSKIE2021.07.15 18:33
Przecież wiadomo, ZŁODZIEJE i SZALBIERZE PODPIERAJĄC się STALINOWSKĄ LIPNĄ KONSTYTUCJĄ chcieli OGRABIĆ POLSKĘ , PRAWDZIWYCH POLAKÓW i tych dla których "POLSKOŚĆ TO NORMALNOŚĆ. KOMUNISTYCZNYM FASZYSTOM powiem "NO PASARAN".
Karol2021.07.15 8:30
Ten tzw marszalek Senatu to najlepiej zna sie na kopertach , a nie na prawie i Konstytucji. Brawo Pani prof. Grabowska. Punktowac i jeszce raz punktowac tych nieukow i kolaborantow wszelkiej masci.
Tylko POLSKIE PO, nie KOMUNISTYCZNO-FASZYSTOWSKIE2021.07.15 8:18
Często FILATELIŚCI mają NIKŁE, wręcz ŻADNE pojecie o PRAWIE. FILATELISTA, KOLEKCJONER KOPERT tzw., PIERWSZEGO OBIEGU, często z jakąś kolorową WKŁADKĄ e środku z INFORMACJĄ, może i zna się na na POCZTOWYCH ZNACZKACH i KOLOROWYCH BILETACH, ale wiedzy o prawie u KOLEKCJONERA KOPERT nie ma ŻADNEGO. Wręcz poziom BABY z MAGLA.
Filip2021.07.15 7:55
Nadzwyczajna kasta jest w PiS-ie, a oto jeden z wielu przykładów. Arkadiusz Mularczyk i Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości wtargnęli na czerwonym świetle na al. Szucha przy Trybunale Konstytucyjnym. Działo się to we wtorek 13 lipca, po tym jak parlamentarzyści opuścili Trybunał Konstytucyjny po posiedzeniu w sprawie konstytucyjności prawa unijnego. Na zakończenie tego zgromadzenia czekało wielu dziennikarzy, a siedzibę Trybunału otaczały szeregi mundurowych. Żaden z funkcjonariuszy nie zareagował. Tylko poseł Szczerba uznał to za popis lekceważenia przepisów drogowych przez polityków PiS i demonstracja ich pozostawianie poza prawem. - Zapytam w Komendzie Stołecznej Policji, jakie działania podjęła policja w celu ukarania oczywistego wykroczenia. I dlaczego obecni tam funkcjonariusze nie interweniowali, obserwując na miejscu to zdarzenie - zapowiedział poseł w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
Foster2021.07.15 13:43
Widocznie to jest nadzwyczajna kasta, są nietykalni, są Panami Polski
Anonim2021.07.15 17:38
Widocznie to jest nadzwyczajna kasta, są nietykalni, są Panami Senatu Grodzki marszałekidiota nowe stanowisko w senacie,
Palestyna2021.07.15 7:18
Żyd grodzki w po ube zydy pozniej robili karierę jako lekarze
Tylko POLSKIE PO, nie KOMUNISTYCZNO-FASZYSTOWSKIE2021.07.15 0:29
Ze względu na to, że w Polsce ŁBY podnoszą różnej MAŚCI SWOŁOCZ, WNUCZKI, CENREXY, NACHODŹCY na CZOŁGACH SOWIECKICH, LITWACY, SOWIECKIE „CHAZARY”, HAJHITLERY, tacy jedni zmieniający swoje nazwiska na POLSKO-BRZMIĄCE, i inni wrogowie NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZPOSPOLITEJ, DLATEGO ważne jest, aby POLSKĄ kierowali i brali za nią ODPOWIEDZIALNOŚĆ tylko PRAWDZIWI POLACY. Prawdziwymi Polakami (niezależnie od narodowości) są Ci Polacy, którzy są w stanie ODDAĆ ŻYCIE za SWOJĄ i NASZĄ OJCZYZNĘ. To są Ci, co z Chrobrym, Jagiełłą, Batorym, Sobieskim, Kościuszką, Podchorążymi Wysockiego, Trauguttem, Piłsudskim, Rydzem-Śmigłym, Sikorskim, Grotem Roweckim, rotmistrzem Pileckim, z Tymi Polskimi patriotami spod OSTREJ BRAMY ( a byli tam pod Wilnem i Polacy narodowości Polskiej i byli Polscy Tatarzy, byli Polscy ŻYDZI, Polscy Litwini i byli też żołnierze narodowości Niemieckiej), z PRAWDZIWYMI POLAKAMI narodowości ŻYDOWSKIEJ, walczący w POWSTANIU w GETTCIE WARSZAWSKIM o WOLNĄ NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ, z Powstańcami Warszawy WALCZYLI o WOLNĄ NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ, OJCZYZNĘ wielu Narodów. To wreszcie CI NIEZŁOMNI POLSCY ŻOŁNIERZE od ŁUPASZKI, ŻELAZNEGO, ŻUBRYDA, RAJSA, BARTKA, ROJA i wielu innych, którzy szli na ŚMIERĆ z ręki POLSKOJĘZYCZNYCH (także po SOWIECKICH LEKTORATACH) wrogów POLSKI. To są także Ci, którzy leżą na cmentarzach wojennych (choćby pod MONTE Cassino), na których grobach jest KRZYŻ KATOLICKI, ale też i PRAWOSŁAWNY, Ci, na których grobach jest GWIAZDA DAWIDA i PÓŁKSIĘŻYC POLSKICH TATARÓW. PRAWDZIWI POLACY (niezależnie od NARODOWOŚCI, a szczególnie PRAWDZIWI POLSCY ŻYDZI) pytają, „POLSKO, CO MAM DLA CIEBIE ZROBIĆ”, jak trzeba to nawet „ODDAMY ŻYCIE w TWEJ OBRONIE”. Natomiast inni, NACHODŹCY na CZOŁGACH SOWIECKICH, LITWACY, SOWIECKIE „CHAZARY”, LIPNI niby POLSCY ŻYDZI, ZAPRZAŃCY, ZDRAJCY, rożnej maści PPR-owcy, PZPR-owcy ZSL-owcy, UB-owcy, SB-owcy, KOD-owcy, którzy mówią o Polsce "TEN KRAJ, W TYM KRAJU" pytają „POLSKO, CO NAM MOŻESZ DAĆ?”, co tu ”MOŻNA "SPRYWATYZOWAĆ?" (tzn. UKRAŚĆ jakąś KAMIENICZKĘ za symboliczne "GROSZE" ) „ i zastanawiają się, a to nad KAPUCHĄ, a to nad OBRYWĄ, a to nad WZIĄTKĄ, a to W KIESZEŃ, a to W ŁAPĘ, a to PREZENT. I taka jest różnica między PRAWDZIWYMI POLAKAMI, PATRIOTAMI, szczególnie PRAWDZIWYMI POLSKIMI ŻYDAMI, a tą RESZTĄ, co mieszkają na Polskiej Ziemi. Dodam jeszcze, że na POLSKIEJ ZIEMI mamy WSPANIAŁYCH POLSKICH PATRIOTÓW, którzy od wieków przelewają swoją krew w obronie POLSKI swojej OJCZYZNY, POLSKICH TATARÓW.
cymbergaj2021.07.14 23:57
Domeną Grodzkiego są przecież koperty !
Foster2021.07.14 21:19
Pani profesor Grabowska - co dalej ? 1. Zmienić polską Konstytucję ? - nie da rady. 2. Przekonać pozostałe 26 państw UE do zmiany Traktatu UE ? - nie da rady. 3. Wystąpić z UE ? - suweren nie pozwala.
Nina2021.07.14 22:10
Foster ty mów za siebie nie za wszystkich, bo Polacy już dawno poznali się na eurokołchozie jakim stała się obecna UE i od wielu słyszę, że to szambo powinna Polska opuścić tak jak to zrobiła WB.
Strażnik Lechistanu2021.07.14 21:13
On za to chyba zna się wyśmienicie na wynagrodzeniach EX ANTE ..................
PePe2021.07.14 20:39
Czy Ciecia Osoba machała już dzisiaj łapkami? Może jakieś infantylne orędzie? Prosimy.
Suweren2021.07.14 20:35
Stary komuch-kolaborant, ledwo-magister i powiatowy radny za to wiedzą najlepiej.
hrabia Potocki2021.07.14 20:24
Jak taki czlowiek moze byc marszalkiem senatu, przecciez to co mowi to dranstwo
Mejer2021.07.14 20:09
Grodzki najwiecej wie o kopertach...
plam2021.07.14 19:31
No nie wiem... Marszałkissimus głosem kasty i TSUE? No to już niżej nie mogli upaść.
6969692021.07.14 19:57
Upadną jeszcze niżej, dużo niżej... To zwykli zdrajcy Ojczyzny. Powinni odpowiadać z Art. 129. Zdrada dyplomatyczna Dz.U.2020.0.1444 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Filip2021.07.15 8:05
@ "696969". Jarosław Kaczyński działa na szkodę państwa polskiego. Ty jesteś za głupi, żeby to zrozumieć. Być może zrozumiesz to dopiero wtedy, kiedy UE wstrzyma dla Polski pieniądze z Funduszu Odbudowy. Prezes PiS-u dąży do wyprowadzenia Polski z UE. Polska dużo zyskała z przynależności do UE. Jednak Jarosław Kaczyński dąży do dyktatury, a UE mu w tym przeszkadza!
Pytanie2021.07.14 19:12
Czy to prawda, że marszałek Senatu zmienia nazwisko na Bęgowska?
Darek2021.07.14 19:11
Trybunał magister Przyłębskiej uznał dziś za niekonstytucyjny Art. 91. Konstytucji oraz 3 traktaty unijne w tym polski traktat akcesyjny. Dobrze że ten trybunał jest nielegalny, bo gdyby tak orzekł legalnie działający Trybunał Konstytucyjny to facto oznaczałoby zerwanie wszelkich umów międzynarodowych jakie podpisaliśmy od roku 1997 w tym przede wszystkim natychmiastowe automatyczne opuszczenie Unii Europejskiej i NATO.
Józef2021.07.14 19:18
Cymbalistów było wielu...Daryjuszu!
Nina2021.07.14 19:27
Józefie dobrze go określiłeś .Darek to największy cymbał.
nielegalny(?), gdyby (?), automatyczne(!)... hoho2021.07.14 19:35
Wiesz Daruś, że rozumienie Konstytucji czy artykułów prawnych wymaga wiele lat studiów i nieustannej aktualizacji wiedzy, a więc: czy jesteś prawnikiem?
Anonim2021.07.14 20:07
A którego słowa nie rozumiesz? Normalny człowiek nie ma problemu w zrozumieniu tak prostego tekstu. W odróżnieniu od skomplikowanych rozporządzeń i aktów wykonawczych ustawy zasadnicze są pisane maksymalnie prostym językiem aby mogły być zrozumiane przez przeciętnego obywatela, bo ten akt prawny dotyczy każdego. Może po prostu powinieneś się zapisać na kurs języka polskiego jeśli twój rosyjski nauczyciel nie był wystarczająco kompetentny w tej materii.
6969692021.07.14 19:58
Wypowiedział się Sędzia TK...
Filip & matis89 kremlowska kurwa2021.07.14 18:56
Gloryfikowali zbrodniarza i terrorystę Eric Rudolph, potem Shelley Shannon. NIE WYSZŁO! Chca zdyskwalifikować szczepionki ratujące życie. - - - NIE WYSZŁO! - - - - Pierrdolą o JAKIŚ WYIMAGINOWANYCH statystykach! - - - NIE WYSZŁO! - - - - Teraz te K U R W Y ŁUKASZENKI z "gorzowa, lubinia", pierrdolą o WOLNOŚCI SŁOWA, PIS-ie, PO, tylko ANI słowa o ŻYDACH z KONFEDERACJI na usługach PUTINA! - - - JAKIE TO WSZYSTKO PRYMITYWNE! - - - Nie dość, że piszą kremlowską "polszczyzną", powtarzają brednie PIESKOWA - PUTINA szczekaczka!
Anonim2021.07.14 18:56
A może ci "czciciele" TSUE czują to, że skoro nie udaje się likwidacja Polski i tworzenie jednolitego państwa UE, to dalsze istnienie UE traci sens? Może teraz ujawniają się ukryte dotąd plany?
Filip2021.07.14 18:54
Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jarosław Kaczyński łamie konstytucyjnie określony trójpodział władzy i niezawisłość sędziów. Jesteśmy krajem bezprawia. Zbliżamy się do standardów białoruskich. Dla polityków z PiS-u "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Unia Europejska przeszkadza Jarosławowi Kaczyńskiemu we wprowadzeniu dyktatury. Prezes PiS-u pod pretekstem "repolonizacji" mediów chce je przejąć, żeby kłamać, manipulować i indoktrynować w celu wygrania następnych wyborów. Donald Tusk chce powrotu praworządności w naszym kraju. PiS to Targowica, która szkodzi naszemu krajowi posługując się retoryką nacjonalistyczną.
6969692021.07.14 19:59
Puknij się w łeb, ale solidnie...
Filip2021.07.15 7:59
Zadedykuję tobie "696969" następujący cytat: "lepiej jest zachować milczenie narażając się na podejrzenia o głupotę, niż wypowiadając się potwierdzać te podejrzenia". Czytając twoje wpisy wszyscy na forum wiedzą, że jesteś bardzo głupi. Jeśli przestaniesz je wpisywać, to tylko najbliższa rodzina i znajomi będą o tym wiedzieli!!! :)
Anonim2021.07.14 18:53
Jeżeli łapówkarza robimy Marszałkiem Senatu, to czego się po nim spodziewamy?
NEOS com pl2021.07.14 18:47
... hehe ... w brukselce ... to juz obiecali POPOd-grodzkiemu .... grubsze koperty .... z dykty ...
Senat zapomniał o uchyleniu immunitetu:2021.07.14 18:38
jeżeli jestem niewinny to natychmiast dążę do udowodnienia tego przed sądem. Więc na co się czeka?
kompensacja2021.07.14 18:36
Ale za to wiele o kopertach .
orgii2021.07.14 18:35
małPO groCka ....zbastuj , udaj się do "sławojki " i oddaj się w skupieniu procesowi defekacji
Irena2021.07.14 18:31
Głośne wycie Tomasza Kopertowicza i spółki (wyrok TK już zapadł9 oznacza, że racja jest po stronie Polski. Kopertowicz ma wszelkie zadatki na zostanie najgłupszym i najgorszym marszałkiem Senatu w historii państwa polskiego.
Albert2021.07.14 18:05
Pani Grabowskiej przydałby się przyśpieszony kurs czytania ze zrozumieniem, bo ewidentnie ma problem z ogarnięciem prostej, jednozdaniowej wypowiedzi. Być może jednak prof. Grodzki w swojej wypowiedzi powinien ze dwa razy użyć słowa "͏k͏u͏r͏w͏a", żeby katoprawackie orły intelektu były w stanie nadążyć za swojsko brzmiącym przekazem.
Klara2021.07.14 18:24
Wypowiedzi Albert należy traktować jako skutki upału i dolegliwości gastrycznych. Lód do głowy i w majtki - to jedna z recept byłego prezydenta RP, tego od lewatywy
Albert2021.07.15 9:56
Dziwne masz fetysze, ale to już twój problem, a nie mój.
turkuć podjadek2021.07.14 18:30
alberciku ....jesteś tylko biednym ,ograniczonym umysłowo człowieczkiem ..... przykre
Albert2021.07.14 19:27
Może i jestem. Ale skoro ja ogarnąłem, o co chodzi Grodzkiemu, a ty nie, to kim ty jesteś?
6969692021.07.14 20:01
Swój, zrozumiał swego...
Albert2021.07.15 9:55
Tak. A żadnemu z katoćwoków się nie udało. Co więcej, nawet nie byli blisko zrozumienia. Ciekawe, prawda?
Berenika2021.07.14 17:51
Zgodnie z traktatami unijnymi TSUE i reszta gównojadów brukselskich maja gooowno do prawa w Polsce.
ala2021.07.14 17:49
To jest kpina z polskiego organu ustawodawczego jakim jest Senat, żeby na marszałka wybrać człowieka podejrzanego o haniebny proceder łapówkarstwa na umierających.
Anonim2021.07.14 17:44
Pani Gienia jak chorągiewka. Czy frondelkom nie przeszkadza że pani reprezentowała SLD, UP, Socjaldemokrację Polską, Porozumienei dla Przyszłości. Teraz dmucha w trąbkę razem z Pi$em. Sprzeda się dla kilku srebrników. Takie to autorytety na Frondzie.
Pani Gienia2021.07.14 17:49
dla ciebie prof.Grabowska wie co mówi w przeciwieństwie do ciebie trolu
Anonim2021.07.14 18:01
Gienia spod magla. Magister w 1966r, po 8 latach doktorat a po 26 latach tytuł profesora. Za to egzamin sędziowski już trzy lata po studiach - a ten (jak powszechnie wiadomo) bez poparcia ówczesnej władzy nie był dla wszystkich. Potem "z automatu" członkostwo w SLD. Myślenie nie boli, czy już wiesz kim jest Gienia?
Lucy2021.07.15 7:40
Oj wy biedaki platfuski !!!!!Jakie wy głupie jesteście
Kopertnik do pracy na Poczcie2021.07.14 17:43
do przepakowywania przesyłek pod potrójnym nadzorem kamer
Nina2021.07.14 17:38
PRZESTĘPCA łapówkarz chce uczyć sędziów prawa, chory psychol.
Anonim2021.07.14 17:45
Nino Grodzkiemu niczego nie udowodniono. Za to Piotrowicz był PZPRowskim prokuratorem - i na to są dowody. Jesteś taka tępa że tego nie ogarniasz czy taka sprzedajna że udajesz?
Nina2021.07.14 17:59
Grodzki ma zarzuty i boi się odpowiedzialności dlatego ukrywa się za immunitetem senackim i boi się go zrzec bo wie, że są dowody na to, ze był łapówkarzem.
Maciej Piwowar2021.07.14 17:24
Pani Profesor Wiedza Marszałka ogranicza się TYLKO-i aż do grubości koperty.Na tym się TYLKO ZNA.
Stary2021.07.14 17:21
Panie Grodzki już szkoda słów jest pan jak czarna dziura. Królu ty wiesz najlepiej jak się ośmieszyć już powoli zmierzasz w kierunku Bolka. Chłopino odsuń się na bok zniknij i nie wkurzaj Polaków rozlicz się z kopert.