23.02.19, 09:25Oettinger, fot. Friends of Europe, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edyt.

Günther Oettinger: Polska - kraj gospodarczego sukcesu

Polska to kraj gospodarczego sukcesu - przekonywał Günther Oettinger, unijny komisarz ds. budżetu. Według tego czołowego brukselskiego urzędnika coraz szybciej zmniejszają się różnice w PKB między Polską a silniej rozwiniętymi krajami UE.

Oettinger mówił o tym podczas debaty w Brukseli poświęconej projektowi budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. W debacie uczestniczył też minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński.

Komisarz przekonywał, że w obecnym budżecie dużym sukcesem okazała się polityka spójności. Dzięki niej udało się ograniczyć dysproporcje rozwoju różnych krajów unijnych. Oettinger powołał się tu na Polskę. ,,Jest przykładem sukcesu gospodarczego. Wiele firm rozwinęło w niej swoją działalność'' - podkreślił polityk.

Nieco krytycznie o nowym budżecie wypowiedział się przy tym Jerzy Kwieciński. Jak mówił, potrzebuje on lepszej strategii; wskazywał też, że w Polsce w niektórych regionach rozwój jest naprawdę znakomity - jak na przykład w Warszawie czy na Mazowszu - w innych jednak już dużo mniejszy. Nad tym trzeba popracować, podkreślał polityk w kontekście nowego budżetu unijnego.

bb/forsal.pl